26 лютого 2026 року № 320/12447/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" до Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" з позовом до Антимонопольного комітету України в якому просить суд: визнати протиправним і скасуват рішення Постійно діючої Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель № 1441-р/пк-пз від 08.02.2023.
Свої вимоги позивач обґрунтовує зазначаючи, що ним було надано звіт з екологічного аудиту учасника закупівлі з позитивним висновком, натомість в умовах закупівлі не було вказано обов'язку надати звіт в якому містилась би інформація про відповідність діяльності учасника саме з постачання електричної енергії законодавству з питань захисту довкілля. Також зазначає, що практика Антимонопольного комітету України з розгляду скарг подібних за своїм змістом є кардинально протилежною
Від відповідача надійшов відзив в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначаючи, що звіт з екологічного аудиту повинен бути щодо предмету закупівлі.
У відповіді на відзив позивач підтримав заявлені позовні вимоги.
Дослідивши обставини справи та надавши правову оцінку позиція сторін суд зазначає наступне.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об?єднаних територіальних громад встановлює Закон України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до частини першої статті 18 Закону Комітетом як органом оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов?язаних з участю у процедурах закупівлі, утворена Постійно діюча адміністративна колегія Антимоновольного законодавства ефері публічних комітету України з розгляду скарг про порушення ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України. закупівель (надалі • Колегія).
Відповідно до пункту 52 Особливостей оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням них особливоетей.
Відповідно до пункту 53 Особливостей Скарга до органу оскарження подається суб?єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою повинно бути завантажене документальне підтвердження/докази.
За подання скарги до органу оскарження справляється плата через електронну систему закупівель.
Після здійснення оплати скарга автоматично вноситься до реєстру скарг | формується її реєстраційна картка, яка разом із скаргою автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель.
Товариством з обмеженою відповідальністю "РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ" (надалі - Скаржник) через електронну систему закупівель до органу оскарження була подана скарга від 27 січня 2023 N? UA-2022-12-27- 008460-a.a2 (надалі - Скарга) щодо порушення комунальним закладом "Здолбунівський геріатричний пансіонат" Рівненьскої обласної ради (замовник) проведення процедури закупівлі за предметом ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за N? UA-2022-12-27-008460-а (надалі - Процедура закупівлі).
Скаржник повідомляв про порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі та просив, зокрема, зобов?язати Замовника скасувати рішення про визначення Переможця Процедури закупівлі.
Відповідно до пункту 1 розділу III Документації пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником, а саме:
- інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (технічне завдання) згідно Додатку 2.
Додаток 2 Документації містить технічне завдання, зокрема, вимоги щодо якості електричної енергії:
Учасник надає лист-згоду (у довільній формі) щодо застосування заходів із захисту довкілля стосовно технічних, якісних характеристик предмета закупівлі. Окрім цього, учасники повинні надати опис планованих заходів захисту довкілля та навколишнього середовища, а також надати документальне підтвердження визнання уповноваженими державними органами, експертними організаціями або екологічними аудиторами відповідності учасника вимогам екологічного законодавства.
Для цього учасники у складі тендерної пропозиції повинні надати довідку від екологічного аудитора, що містить опис заходів, які впроваджує учасник при реалізації програми із захисту довкілля та навколишнього середовища, та короткий звіт з екологічного аудиту учасника закупівлі з позитивним висновком, та з відповідними сертифікатами від Міністерства екології та природних ресурсів України, що засвідчують кваліфікацію органу/особи, що здійснював екологічний аудит учасника.
У складі Пропозиції Переможця містяться:
- звіт про екологічний аудит від 20.03.2020 N?01: 6. Характеристика фактичного стану об?єкту екологічного аудиту:
В ході екологічного аудиту встановлено, що ТОВ "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" орієнтоване на забезпечення надійного і безпечного постачання газу споживачам. Основним пріоритетом компанії є якісне постачання газу за конкурентними та обґрунтованими цінами.
До видів діяльності ТОВ "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" згідно з кодами КВЕД відносяться: КВЕД 46.71 (оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами), КВЕД 35.23 (торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи), КВЕД 35.22 (розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи), КВЕД 46.90 (неспеціалізована оптова торгівля), КВЕД 46.63 (оптова торгівля машинами й устаткованням для добувної промисловості та будівництва).
ТОВ "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" не має основних засобів, що б здійснювали негативний вплив на навколишне природне середовище.
9. Рекомендації щодо заходів, які необхідно вжити для усунення виявлених невідповідностей:
Діяльність ТОВ "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" - не є джерелом шкідливих впливів на навколишнє середовище, не призводить до збільшення утворюваних та утворення нових видів небезпечних відходів, збільшення джерел викидів в атмосферне повітря, шумового, вібраційного, світлового, теплового та радіаційного забруднення, а також випромінення.
Об?єкт екоаудиту не підпадає ні під жодне визначення частин другої і третьої ст. 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".
Аналіз видів і рівня впливів на навколишнє середовище об?єкта екоаудиту дозволив зробити висновок про його екологічну безпеку.
Оскільки невідповідностей екологічних характеристик об?єкта екологічного аудиту вимогам законодавчих актів та інших нормативних документів в ході екологічного аудиту ??не виявлено, то і рекомендації щодо заходів, які необхідно вжити для усунення невідповідностей, - відсутні; ?
-?довідка екологічного аудитора щодо застосування заходів із захисту довкілля та навколишнього природного середовища і дотримання екологічного законодавства від 02.12.2020 N?02-12-20/ЕA: Товариство з обмеженою Riosirarnicro "ГАЗЕНЕРГОТРЕЙД" не завдає шкоди довкіллю, а також під час здійснення закупівлі стосовно технічних, якісних характеристик предмета закупівлі Учасник впроваджує та застосовує заходи із захисту у довкілля, в тому числі під час виконання договору про закупівлю, і дотримується передбачених чинним природоохоронним законодавством вимог щодо застосування заходів із захисту довкілля. Цією Довідкою підтверджується, що порушень законодавства з питань охорони навколишного природного середовища, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки під час здійснення діяльності ТОВ "ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД" не виявлено.
Відповідно до оголошення про проведення процедури закупівлі розміщеного на веб-порталі Уповноваженого органу, а також підпункту 4.1 пункту 4 Розділу Загальні положення тендерної документації назва предмета закупівлі ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник": 09310000-5 "Електрична енергія".
Вимога стосовно надання звіту з екологічного аудиту учасника закупівлі міститься у пункті 2 Вимоги щодо якості електричної енергії додатку 2 тендерної документації.
Згідно із пунктом 1 розділу III Документації учасники повинні завантажити необхідні документи, що вимагаються замовником, зокрема, інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (технічне завдання) згідно Додатку 2.
Відповідно до частини п?ятої статті 23 Закону Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Відтак, враховуючи усе вище наведене, учасники повинні були надати звіт з екологічного аудиту при здійсненні суб?єктом господарювання діяльності, що стосується даної закупівлі, а саме діяльності, що стосується продажу та постачання електричної енергії.
Викладене спростовує твердження позивача, що в умовах закупівлі не було вказано обов'язку надати звіт в якому містилась би інформація про відповідність діяльності учасника саме з постачання електричної енергії, оскільки без надання звіту стосовно якості електричної енергії, зокрама, неможливо встановити відповідність учасника закупівлі встановленим екологічним нормам.
Відповідно до абзацу другого підпункту 2 частини першої пункті 41 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Враховуючи викладене, Колегія встановила, що у Замовника наявні підстави для відхилення Пропозиції Переможця, визначені пунктом 41 Особливостей. Щодо посилання Позивача на рішення Колегії від 08.02.2023 N?1441-р/пк-пз, від 19.07.2021 N?16439-р/пк-пз та від 09.01.2023 N?263-р/пк-пз слід зазначити, що вони не є предметом спору в даній адміністративній справі та не можуть бути доказом протиправності спірного рішення.
Враховуючи наведене Суд висновує, що рішення Колегії є від 08.02.2023 N?1441-р/пк-пз є законним та обґрунтованим, а підстави для задоволення даного адміністративного позову - відсутні, оскільки, Позивач не довів наявність обставин вказаних в обґрунтування позовної заяви.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.