ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" лютого 2026 р. справа № 300/8960/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
Адвокат Романишин Карина Всеволодівна звернулася до суду через систему "Електронний суд" в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі заяви ОСОБА_1 від 21.10.2025;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 29.12.2025 виправлено описку, допущену у вступній частині ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2025.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 17 квітня 2023 року ОСОБА_1 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 у відповідності до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII у зв'язку з визнанням його непридатними до військової служби, про що зроблено відповідний запис у п. НОМЕР_1 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 . З метою перевірки відомостей військово-облікових даних, що містяться в обліковому документі з відомостями в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач використав електронний застосунок "Резерв +", де з'ясувалось, що він перебуває на військовому обліку та є військовозобов'язаним. Задля внесення відповідних змін та приведення у відповідність даних, які містяться у військово-обліковому документі у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 звернувся із заявою від 21.10.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 , де просив вжити заходів щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як про особу, яка виключена з військового обліку військовозобов'язаних за п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII. Свою заяву обґрунтував тим, що з 17.04.2023 він виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 у відповідності до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII (в редакції від 31.03.2023 (чинній на момент проходження ВЛК): "виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби". Постановою КМУ № 599 передбачено 5-денний строк для внесення змін у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Оскільки, на виконання заяви відомості не були внесені, представником гр. ОСОБА_1 адвокатом було скеровано адвокатський запит від 07.11.2025 № 07/11-25-1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 із проханням надати інформацію про хід та результати розгляду заяви гр. ОСОБА_1 щодо внесення змін в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згідно наданої відповіді на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_4 № 11/2062 від 19.11.2025 позивачу листом від 09.11.2025 було повідомлено, що серед архівних даних та медичних висновків ВЛК не знайдено підтверджуючих фактів, а саме справи ОСОБА_1 з відміткою ІНФОРМАЦІЯ_4 про виключення його з військового обліку. Таким чином, позивачу фактично було відмовлено у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідачем не виконано вимог Порядку № 599, а отже вбачається протиправна бездіяльність, у зв'язку з чим, вважає, що є підстави для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо ОСОБА_1 , як про особу, яка виключена з військового обліку військовозобов'язаних за п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII (в редакції від 31.03.2023).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов до суду через систему "Електронний суд" 13.01.2026. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.04.2023 № 44/9/871 не затверджувалося ні ІНФОРМАЦІЯ_5 , ні будь-яким іншим уповноваженим суб'єктом, в зв'язку з чим відсутні підстави для внесення відповідних відомостей до ЄДРПВР. Відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", внесення відомостей до Реєстру здійснюється на підставі документів, що подаються до районних (міських) ТЦК та СП. Процедура виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII вимагає наявності чинного висновку ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначено, що відповідно до пункту 22.6. розділу ІІ Положення № 402 свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню: у воєнний час: на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази). Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно. Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров'я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів військових (цивільних) лікувальних закладів виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.
14.01.2026 до суду надійшла відповідь представника позивача на відзив відповідача, відповідно до якої позивач заперечує доводи відповідача. Просить позов задовольнити. Зазначено, що відповідач, обґрунтовуючи свою позицію, помилково посилається на положення наказу МО України № 402 у редакції, чинній на момент розгляду справи, тоді як спірні правовідносини виникли у квітні 2023 року та мають оцінюватися виключно з урахуванням норм законодавства, чинних на момент проходження позивачем військово-лікарської комісії. Станом на квітень 2023 року чинна редакція наказу МО України № 402 не передбачала обов'язкового затвердження висновку ВЛК обласною ВЛК у випадку визнання особи непридатною до військової служби. Рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.04.2023 ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби, у зв'язку з чим відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII позивач з 17.04.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних. Зазначене підтверджується відповідним записом у пункті НОМЕР_1 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 20.04.2023, внесеним уповноваженими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , що свідчить про завершення процедури виключення з військового обліку у встановленому законом порядку. Водночас, у зв'язку із відсутністю в ЄДРПВР даних про виключення позивача з військового обліку із зазначенням відповідних підстав, позивач звертався до відповідача із зверненнями щодо внесення до ЄДРПВР відповідних відомостей. Однак, внесення відповідних даних щодо позивача, відповідачем не здійснено. Позивач втратив статус військовозобов'язаного, а чинне законодавство не передбачає обов'язку чи можливості повторного проходження ВЛК для осіб, які визнані непридатними до військової служби та виключені з військового обліку. Медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 від 17.04.2023 проведений відповідно до норм законодавства, чинного на момент його проходження, а висновок ВЛК, оформлений довідкою № 44/9/84, є законним, чинним та таким, що зберігає свою юридичну силу, а тому відомості про визнання особи непридатною до військової служби на підставі такого висновку ВЛК та виключення її з військового обліку підлягають обов'язковому внесенню до ЄДРПВР.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023 солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі ст. 57а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 10).
Відповідно до Тимчасового освідчення військовозобов'язаного № 5/9427 від 20.04.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 : знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 17.04.2023 (п. 13); з 17.04.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , підстава для виключення з військового обліку - непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку (п. 14) (а.с. 9).
У відповідності до електронного військово-облікового документа, сформованого 19.10.2025 в мобільному застосунку Міністерства оборони України "Резерв+" позивач є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Міститься відмітка про порушення правил військового обліку, причина розшуку - не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК, дата початку розшуку - 09.10.2025 (а.с. 11).
ОСОБА_1 звернувся із заявою від 21.10.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до якої просив внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як про особу, яка виключена з військового обліку військовозобов'язаних за п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII на підставі висновку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.04.2023 (а.с. 15).
На заяву позивача від 21.10.2025, ІНФОРМАЦІЯ_5 відповіддю від 09.11.2025 № 11/1987 повідомив про відсутність підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про ОСОБА_1 , як про особу, яка виключена з військового обліку військовозобов'язаних за п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII, оскільки серед архівних даних та медичних висновків ВЛК не знайдено підтверджуючих фактів, а саме справи ОСОБА_1 з відміткою ІНФОРМАЦІЯ_4 про виключення його з військового обліку (а.с. 7).
На адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_5 відповіддю від 19.11.2025 № 11/2062 повідомив про надання позивачу відповіді вих. № 11/1987 від 09.11.2025 (а.с. 8).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до частин 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією РФ проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно з пунктом 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;
виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, обов'язки щодо ведення обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів " № 1951-VIII.
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частинами 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як встановлено, відповідно до Тимчасового освідчення військовозобов'язаного № 5/9427 від 20.04.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 : знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 17.04.2023 (п. 13); з 17.04.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , підстава для виключення з військового обліку - непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку (п. 14) (а.с. 9).
Згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023 солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі ст. 57а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 10).
У відповідності до електронного військово-облікового документа, сформованого 19.10.2025 в мобільному застосунку Міністерства оборони України "Резерв+" позивач є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Міститься відмітка про порушення правил військового обліку, причина розшуку - не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК, дата початку розшуку - 09.10.2025 (а.с. 11).
Згідно пункту 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває на військовому обліку Збройних Сил або був виключений з такого обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі у паперовій формі (зокрема відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу), відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст, який перебуває на військовому обліку, або громадянин України, який був виключений з військового обліку (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), повинен сформувати військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до пункту 6 цього Порядку. Зміни у військово-облікові документи у паперовій формі зазначених громадян України не вносяться, а військово-облікові документи у паперовій формі, відомості в яких не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, вважаються недійсними.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою від 21.10.2025, відповідно до якої просив внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як про особу, яка виключена з військового обліку військовозобов'язаних за п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII на підставі висновку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.04.2023 (а.с. 15).
На заяву позивача від 21.10.2025, ІНФОРМАЦІЯ_5 відповіддю від 09.11.2025 № 11/1987 повідомив про відсутність підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про ОСОБА_1 , як про особу, яка виключена з військового обліку військовозобов'язаних за п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII, оскільки серед архівних даних та медичних висновків ВЛК не знайдено підтверджуючих фактів, а саме справи ОСОБА_1 з відміткою ІНФОРМАЦІЯ_4 про виключення його з військового обліку (а.с. 7).
Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього врегульовано статтею 37 Закону № 2232-XII.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 № 2232-XII (у редакції станом на 17.04.2023) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які
- визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII (у чинній редакції) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
- визнані непридатними до військової служби;
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
У Рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України дійшов висновку про те, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тобто, дія нормативно-правового акта в часі пов'язується із набранням чинності і з моментом втрати ним юридичної сили.
За колом осіб дія нормативно-правового акта поділяється на такі види: загальні (розраховані на все населення), спеціальні (розраховані на певне коло осіб) та виняткові (роблять винятки із загальних і спеціальних).
На порядок дії нормативно-правового акта за колом осіб поширюється загальне правило: нормативно-правовий акт діє стосовно всіх осіб, які перебувають на території його дії і є суб'єктами відносин, на яких він розрахований. Коло осіб, на яких поширює свою дію той чи інший нормативно-правовий акт, може визначатися також за ознакою статі, віком, професійної приналежності (наприклад, військовослужбовці), станом здоров'я.
Внесення змін до законодавства, яке призводить до погіршення становища особи, може суперечити принципу незворотності дії закону в часі (ст. 58 Конституції України), якщо йдеться про ретроактивну дію закону.
Разом з тим, законодавець має право змінювати критерії військового обліку, якщо це відповідає інтересам держави, і це не означає погіршення становища особи.
У зв'язку із внесенням змін до Закону № 2232-XII звужено коло підстав для виключення осіб з військового обліку. Впроваджуючи такі зміни, законодавець мав на меті розширення мобілізаційного ресурсу задля забезпечення обороноздатності держави в умовах дії правового режиму воєнного стану внаслідок збройної агресії РФ, що обґрунтовано державним інтересом.
Законодавчі зміни статті 37 Закону № 2232-XII не мають ретроактивного характеру, а є нормами прямої дії, що застосовуються до правовідносин, які виникають після набрання ними чинності. Їх метою не є погіршення становища конкретної особи, а забезпечення публічного інтересу - національної безпеки.
Отже, з часу набрання чинності змін до Закону № 2232-XII, положення закону поширюються на всіх військовозобов'язаних осіб, які не досягли граничного віку перебування в запасі, незалежно від того, чи були вони раніше зняті з військового обліку.
Як зазначено вище п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII у чинній редакції передбачає виключення з військового обліку громадян України, які визнані непридатними до військової служби.
Зокрема Законом № 3621-IX від 21.03.2024, який набрав чинності 04.05.2024, виключено у пункті 3 частини шостої статті 37 слова "з виключенням з військового обліку" виключити.
В даному випадку згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023 солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі ст. 57а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 10). Відповідно до Тимчасового освідчення військовозобов'язаного № 5/9427 від 20.04.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 : знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 17.04.2023 (п. 13); з 17.04.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , підстава для виключення з військового обліку - непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку (п. 14) (а.с. 9).
З огляду на вищенаведене з набранням чинності змін Закону № 2232-XII, внесених Законом № 3621-IX, позивач не підлягає повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби, оскільки згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII у чинній редакції установлено виключення з військового обліку громадян України, які визнані непридатними до військової служби, а позивач згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023 визнаний непридатним до військової служби.
При цьому, приписи чинної ст. 57а Розкладу хвороб (Додаток 1 до Положення № 402) передбачать непридатність до військової служби за вказаними у довідці ВЛК № 44/9/871 від 17.04.2023 захворюваннями позивача.
Отже, за чинними нормами статті 37 Закону № 2232-XII позивач підпадає під категорію осіб, які підлягають виключенню з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII.
Щодо доводів відповідача про те, що рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.04.2023 № 44/9/871 не затверджувалося ні ІНФОРМАЦІЯ_5 , ні будь-яким іншим уповноваженим суб'єктом, в зв'язку з чим відсутні підстави для внесення відповідних відомостей до ЄДРПВР суд зазначає, що станом на квітень 2023 року чинна редакція Положення № 402 не передбачала обов'язкового затвердження висновку ВЛК обласною ВЛК у випадку визнання особи непридатною до військової служби, тому вказані аргументи не спростовують чинність довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023 (Додаток 4 до Положення № 402).
Щодо посилання відповідача на чинність постанови ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця та її реалізації негайно (п. 22.12 Положення № 402) суд зазначає, що відповідач не є військовослужбовцем.
Частинами 1, 3 статі 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Суд зазначає, що із урахуванням даних, внесених відповідно до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 20.04.2023, довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023 та чинних змін до законодавства відповідач повинен вести Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача.
Однак, ІНФОРМАЦІЯ_5 не вчинив дії для актуалізації бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до Тимчасового освідчення військовозобов'язаного № 5/9427 від 20.04.2023 про виключення позивача з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII, у зв'язку із непридатністю до військової служби відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871.
Враховуючи вищевикладене та те, що за чинними нормами статті 37 Закону № 2232-XII позивач підпадає під категорію осіб, які підлягають виключенню з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 вказаної статті Закону, є протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних позивача на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі заяви від 21.10.2025.
Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення. Слід визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі заяви позивача від 21.10.2025 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення позивача з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби згідно Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 20.04.2023, довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023.
Відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" 3674-VI, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Слід зазначити, що внесені витрати зі сплати судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом не підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону 3674-VI сплачена сума судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Враховуючи наведене, оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, позов у цій справі було подано через систему "Електронний суд", слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі заяви ОСОБА_1 від 21.10.2025.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з 17.04.2023 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII у зв'язку із непридатністю до військової служби згідно Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 20.04.2023, довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 № 44/9/871 від 17.04.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.