Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 лютого 2026 року Справа№200/8354/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянув у порядку спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, яка оформлена листом від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25;
зобов'язати оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Позовні вимоги вмотивовані протиправністю відмови в обміні паспорту. За змістом позову позивач не бажає мати документ у формі ІD картки через релігійні переконання та вважає, що оформлення та видача такого документу спричиняє втручання в особисте життя, наполягає на тому, що особа має право отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, а обмеження у праві отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки є неконституційним. У поданій відповідачу заяві позивачем зазначено про необхідність заміни паспорту серія НОМЕР_1 , виданого Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області, 27.03.1997 та видачі паспорту громадянина України саме у формі книжечки для вклеювання в нього фото в 45 років та через непридатність чинного паспорту для використання.
У відповіді на відзив позивач зауважив на тому, що надання ним заяви про оформлення йому нового паспорту у формі книжечки та документів до неї особисто підтверджено як відповідачем самостійно, так і листом Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління ДМС у Донецькій області від 11.11.2025 №1401.2.4/45607-25. Позивач зазначив, що суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, а тому викладені у відзиві підстави відмови у видачі паспорта зразка 1994 року, що не були зазначені у листі від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25, а саме щодо недолучення до заяви документів, передбачених вимогами чинного законодавства, є неприйнятними. Відповідно до п. 24 Порядку №302 працівник територіального органу/ підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. Окрім того, пунктом 13 Постанови №2503-ХІІ встановлено, що для одержання паспорта громадянин подає, у тому числі, заяву за формою, що встановлено Міністерством внутрішніх справ України. Така форма була затверджена Наказом МВС від 13.04.2012 №320, однак, на час звернення позивача із відповідною заявою, він втратив чинність. Проте, як зазначив позивач, відсутність встановленої форми заяви не може нівелювати право особи на отримання паспорту у формі книжечки, а подання заяви у довільній формі не може вважатися обґрунтованою підставою невидачі такого паспорту. За змістом відповіді на відзив законодавством України передбачена можливість обміну паспорта громадянина України у формі книжечки в разі непридатності паспорта для користування на підставі рішення суду, що набрало законної сили, відтак, посилання відповідача на невідповідність заяви позивача українському правопису є безпідставними. Щодо звернення до неналежного органу, то згідно ч. 7 Положення про Державну міграційну службу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні. Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції) та на якого покладені владні управлінські функції щодо оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення документів з безконтактним електронним носієм. Посилання відповідача на Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, згідно з яким оформлення паспорта громадянина України відбувається на підставі рішення суду, як на правомірність своєї відмови, є незаконним, оскільки рішенню суду передує порушення прав особи, яка до нього звертається.
В наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив про відсутність підстав для задоволення позову. Вказав, що 03.10.2025 позивач ОСОБА_1 звернувся особисто з заявою про заміну паспорта (за вх. № С-343/6/1401 25 від 03.10.2025), а у відповіді № С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25 від 10.10.2025 (що не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржений до адміністративного суду, оскільки має тільки роз'яснювальний характер) відповідач роз'яснив позивачу порядок прийняття до міграційної служби для знешкодження (знищення) старого, непридатного для подальшого використання, та оформлення і видачі нового паспорту громадянина України, зразка 1994 року, посилаючись на Тимчасовий порядок оформлення та видачу паспорту громадянина України, затверджений Наказом МВС України № 456 від 06.06.2019. При цьому, згідно п.3 ч.1. р. IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорту громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456, паспорт позивача підлягає обміну на паспорт у формі пластикової картки типу ID-1. Відповідач стверджує, що системний аналіз норм Конституції України та Законів України свідчить про те, що особисті переконання особи не можуть бути законною підставою для увільнення від своїх обов'язків перед державою або відмови від виконання законів. Також відповідач зауважив, що в пункті 2 розділу ІV Тимчасового порядку визначено перелік документів, які заявник подає для обміну паспорта, серед яких - рішення суду, відтак, відповідач має правові підстави для вчинення дій, направлених на оформлення і видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року виключно на виконання рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року та в разі подання ним особисто документів, зазначених в пункті 1 розділу III Тимчасового порядку. Водночас, подана особисто позивачем заява від 03.10.2025, з метою отримання паспорта громадянина України, за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви, яка є підставою для вчинення територіальними органами і підрозділами ДМС відповідних дій/прийняття рішень щодо оформлення паспорта громадянина України встановленого зразка (відповідно до Додатку 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України), документи за встановленим переліком, передбаченим розділом IV Тимчасового порядку до неї позивачем не додані (додано тільки копію паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 , що є недостатнім). Вказана ж у заяві причина для заміни паспорту - «у зв'язку з непридатністю даного чинного паспорта для вклеювання в нього фото 45 років і подальшого користування» не відповідає українському правопису та положенням розділу IV Тимчасового порядку. До цього ж, ОСОБА_1 в своїй заяві вказує, що звертався особисто до ГУ ДМС України в Донецькій області, а не безпосередньо до територіального органу/ підрозділу ДМС, що суперечить Порядку від 25.03.2015 № 302.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 03.11.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ОСОБА_1 , 03.10.2025 звернувся на особистому прийому до ГУ ДМС у Донецькій області (відповідач) із заявою на ім'я начальника ГУ ДМС у Донецькій області про видачу на його ім'я паспорта громадянина України у вигляді книжки зразка 1994 року через релігійні переконання у зв'язку з непридатністю для вклеювання у паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 27.03.1997, фотокартки по досягненню 45 років та подальшого користування. Заяву прийнято та зареєстровано відповідачем за № С-343/6/1401-25.
Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції ГУ ДМС у Донецькій області надало заступнику начальнику відділу юридичного забезпечення ГУ ДМС у Донецькій області лист від 11.11.2025 №1401.2.4/45607-25 із доданими до нього вищенаведеної заяви позивача та копіями долучених до неї паспорту та РНОКПП позивача. Вказані документи надані відповідачем суду.
У листі від 11.11.2025 №1401.2.4/45607-25 також вказано, що відомості щодо звернення ОСОБА_1 з цього ж питання до діючих територіальних підрозділів ГУ ДМС у Донецькій області в системі електронного документообігу ГУ ДМС відсутні.
Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25 позивача повідомлено про розгляд його заяви від 03.10.2025 відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян» та відмову у видачі паспорту. В листі зазначено про можливість видачі паспорту за умови подання рішення суду, яке набрало законної сили, та документів, зазначених в пункті 2 розділу ІV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок), який затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують її особу чи спеціальний статус» (далі по тексту - Закон № 5492, тут і далі у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Згідно з п. 3 ч. 7 ст. 16 Закону № 5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо, зокрема, заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до адміністративного суду.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі по тексту - Положення № 2503-ХІІ).
Згідно з п. 2 Положення № 2503-ХІІ паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Відповідно до п.п. 3, 8 Положення № 2503-XII бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Пунктом 12 Положення № 2503-XII визначено, що видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.
Згідно з п. 13 цього Положення для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Згідно з п.п. 16, 17 цього Положення обмін паспорта провадиться у разі:
зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові;
встановлення розбіжностей у записах;
непридатності для користування.
Для обміну паспорта громадянин подає:
заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
паспорт, що підлягає обміну;
дві фотокартки розміром 35 * 45 мм.
Для обміну паспорта у зв'язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
За видачу паспорту справляється державне мито (п.14 Положення № 2503-ХІІ).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанова № 302 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.
За змістом п. 2 цієї Постанови із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
з 01.01.2016 - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII;
з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланку якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 3 Постанови № 302 установлено, що:
прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 припиняється;
паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01.11.2016, є чинним протягом строку, на який його було видано.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) дійшла висновку, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення № 2503-XII (теж діючого на момент виникнення правовідносин) скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було “встановлене законом», не було “необхідним у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар). Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення ст. 8 Конвенції.
Висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення № 2503-ХІІ.
Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного вище та враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду у справі № 806/3265/17, суд вважає, що будь-яка особа має право на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення № 2503-XII, а відмова у видачі останньої з підстав, зокрема, проаналізованих Великою Палатою Верховного Суду, є протиправною.
Листом відповідача від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25 повідомлено, що можуть оформлення та видача паспорт у формі книжечки зразка 1994 року можлива у разі подання заявником документів, визначених законодавством, у числі яких за умови подання рішення суду, яке набрало законної сили, та документів, зазначених в пункті 2 розділу ІV Тимчасового порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 (далі - Постанова № 389) внесено зміни (доповнено абзацом 5) до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, відповідно до яких Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Так, згідно з п.1 розділу І Порядку № 456 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до Постанови № 302, Постанови № 398, Положення №2503-XII та визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 2 розділу І Тимчасового порядку № 456 паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 № 353 “Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
За приписами п.п. 4, 5 розділу І Тимчасового порядку № 456, оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта. Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.
Згідно з п.п. 1-6 розділу IV Тимчасового порядку № 456 обмін паспорта здійснюється в разі:
1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження;
2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах);
3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.
Для обміну паспорта заявник подає:
1) заяву;
2) рішення суду;
3) паспорт, що підлягає обміну;
4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;
6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.
При цьому, Тимчасовий порядок № 456 хоч і містить форму заяви про видачу паспорта громадянина України (додаток 1), проте цей наказ, виходячи із його суті і змісту, не може бути застосовано у спірних правовідносинах, оскільки на дату подання документів відсутнє прийняте на користь позивача рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Відтак, до спірних правовідносин має бути застосоване Положення № 2503-ХІІ, а не Тимчасовий порядок № 456.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд, зокрема, в постановах від 19.11.2025 у справі № 160/24804/24, від 19.07.2021 у справі № 280/851/20.
Як зазначалося вище, пунктом 17 Положення № 2503-XII для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України
Форму такої заяви була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 320 від 13.04.2012 «Про затвердження порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» (далі - Наказ № 320), а саме додаток 1. Однак, Наказ № 320 втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України № 161 від 01.03.2018.
Отже, зразка форми заяви, встановленого Міністерством внутрішніх справ України для реалізації пункту 17 Положення № 2503-XII на сьогодні немає.
Таким чином, позивач, подававши заяву, в якій просив оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, що за своєю суттю та змістом відображає волевиявлення особи на його отримання, діяв у відповідності до вимог пункту 17 Положення № 2503-XII.
Суд не приймає посилання відповідача на неприйняття під час розгляду заяви позивача про оформлення паспорту рішення суб'єкта владних повноважень, що може бути оскаржено до суду, яким, на думку відповідача, не є лист від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25, оскільки, на переконання суду, неприйняття відповідачем рішення у формі акту індивідуальної дії/ адміністративного акту не свідчить про невчинення ним неправомірних дій, що виразилися у відмові в оформленні паспорту листом від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25 за причин, що визнані судом безпідставними (посилання на ненадання рішення суду та документи, що передбачені Тимчасовим порядком, який до даних правовідносин не застосовується, що підтверджено висновками Верховного Суду).
Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) наведено висновки про можливість застосування до питання видачі паспорту громадянина України у формі книжечки Положення № 2503-ХІІ у разі бажання особи отримати документ такого зразку.
Відтак, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, оформленої листом від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25.
Водночас, щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, суд зазначає, що при їх вирішенні суд має дослідити докази та перевірити, чи були дотримані позивачем вимоги Положення № 2503-ХІІ щодо подачі необхідних документів.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд, в постанові від 19.11.2025 у справі № 160/24804/24.
Як вже вказувалось, пунктом 17 Положення № 2503-XII передбачено, що для обміну паспорта громадянин подає: відповідну заяву, паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35 * 45 мм.
Матеріали справи свідчать про неподання позивачем разом із заявою від 03.10.2025 про оформлення нового паспорту двох фотокарток розміром 35 * 45 мм, що свідчить про недотримання ним вимог Положення № 2503-XII, встановлених для обміну паспорта. Позивачем вказане не спростовано.
Також пунктом 12 Положення № 2503-XII визначено також, що видача та обмін паспорта провадяться за місцем постійного проживання громадянина.
Зважаючи на недотримання позивачем вимог Положення № 2503-XII, встановлених для обміну паспорта, а саме - неподання позивачем із заявою про видачу (обмін) паспорту необхідних додатків до заяви у вигляді двох фотокарток розміром 35 * 45 мм, вимоги про видачу позивачу паспорту задоволенню не підлягають.
Відтак, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи задоволення позову частково, сплачені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог - у сумі 484,48 грн.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, яку оформлено листом від 10.10.2025 №С-343/6/1401-25/1401.2.4/464-25.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (відповідач) - 84333, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 11, ЄДРПОУ 37841728.
Суддя А.С. Михайлик