Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 лютого 2026 року Справа№200/9123/25
Донецький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
24.11.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 в якому позивач просить стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до бюджету податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400) у сумі 22 192,80 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 22192,80 грн, який виник з причини несплати у встановлені законодавством строки заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400), у зв'язку з чим сформовано податкову вимогу, яка направлена боржнику, до теперішнього часу не сплачена та не оскаржена.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.01.2026 відкрито провадження в адміністративній справі №200/9123/25, вирішено, розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного провадження (без виклику сторін до судового засідання).
Вказану ухвалу в той же день судом надіслано до Єдиного державного реєстру судових рішень (посилання на веб-адресу: https://reyestr.court.gov.ua), де їй забезпечено надання загального доступу 26.01.2026. Також ухвалу надіслано сторонам у справі на електронну пошту.
У строк, встановлений судом, відповідач відзиву на позовну заяву не подав, а тому суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до вимог статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Крім того, про можливість ознайомитися з текстом ухвали про відкриття провадження на офіційному сайті суду http://court.gov.ua/fair/sud0570 відповідач повідомлена в телефонному режимі.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області діє на підставі положення про Державну податкову службу України та у своїй діяльності керується Податковим кодексом України.
Відповідач - фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебував на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Слов'янська ДПІ, як фізична особа- підприємець з 17.09.2013 по 30.10.2024, наразі має стан 11 - припинено, але не знято з облiку (КОР не пустi), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про застосування спрощеної системи оподаткування від 27.09.2013 № 1305225101301.
За ОСОБА_1 обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у сумі 22 192,80 грн та виник у термін з 20.03.2022 по 20.10.2024 з причини несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а також нарахованої пені у т.ч.:
- єдиний податок з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400, код території UA14120190000021407) у сумі 22 192,80 грн, а саме:
1 300,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.03.2022, залишок не сплаченого боргу складає 1 292,80 грн;
1 340,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.08.2023;
1 340,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.09.2023;
1 340,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.10.2023;
1 340,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування Д спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.11.2023;
1 340,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.12.2023;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.01.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.02.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.03.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.04.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.05.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.06.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.07.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.08.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.09.2024;
1 420,00 грн - нараховано єдиного податку 1,2 групи, Заява про застосування спрощеної системи оподаткування вiд 27.09.2013 № 1305225101301 термін сплати 20.10.2024
У зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 13.11.2024 № 0000872-1309-0599 на суму 22192,80 грн, яку 14.11.2024 спрямовано на адресу боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 02.01.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
У зв'язку з несплатою відповідачем протягом граничних строків податкового боргу, ГУ ДПС у Донецькій області звернулось з даним позовом до суду на виконання наданих Податковим кодексом України повноважень.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (тут і в подальшому в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.
Тобто виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом установленого строку.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписамист.31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку і сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
У силу п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 58.2 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Пунктом 42.5 ст. 42 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
У відповідності до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України).
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом установлено, що контролюючий орган виконав обов'язок та направив на адресу відповідача засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення податкову вимогу форми «Ф» від 13.11.2024 № 0000872-1309-0599 на суму 22192,80 грн, яка повернута на адресу податкового органу не врученою.
Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
До суду не надано доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення, або спростовували наявність податкового боргу, або свідчили про неузгодження грошових зобов'язань. Доказів оскарження податкової вимоги в судовому чи адміністративному порядку відповідач не надав.
Враховуючи вищевикладене, судом з'ясовано, що відповідач на час розгляду справи має узгоджений податковий борг з єдиного податку в сумі 22192,80 грн. У зв'язку з цим, суд доходить до висновку, що вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з відповідача, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
Задовольнити позов Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до бюджету податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400) у сумі 22 192,80 гривень.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27.02.2026 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв