Ухвала від 27.02.2026 по справі 120/2379/26

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

27 лютого 2026 р. Справа № 120/2379/26

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Свентух Віталій Михайлович, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Пеньшіної Сюзанни Олександрівни до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Пеньшіної Сюзанни Олександрівни до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до положень статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Щодо відліку строку звернення із адміністративним позовом, суд зазначає, що порівняльний аналіз термінів "дізнався" та "повинен дізнатися", що містяться в частині 2 статті 122 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку позивача знати про стан своїх прав. При визначенні початку перебігу строку звернення до суду, суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

В змісті позовних вимог позивач, окрім іншого, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України оформлене протоколом №707 від 07 листопада 2023 року, в частині скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.09.2022 року щодо визнання лейтенанта запасу ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Однак, до суду позивач звернувся 25.02.2026 року, тобто з пропуском шестимісячного строку визначеного частиною 2 статті 122 КАС України.

Разом з тим, у змісті позовних вимог позивач просить поновити строк на оскарження рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України оформлене протоколом №707 від 07 листопада 2023 року.

В обґрунтування поважності причин пропуску звернення до суду позивач зазначив, що у 2023-2025 роках обґрунтовано вважав себе виключеним з військового обліку, що підтверджувалося відповідною відміткою у військовому квитку та безперешкодним перетином державного кордону.

Лише у вересні 2025 року, під час перевірки документів, він дізнався про внесення його до бази "розшуку" та був затриманий ІНФОРМАЦІЯ_3 , після чого розпочав вживати заходів для з'ясування свого правового статусу.

Отже, позивач зазначає, що про порушення своїх прав дізнався лише у вересні 2025 року, після затримання та отримання інформації про внесення відомостей щодо нього про розшук.

Водночас матеріали справи не містять належних і допустимих доказів того, що саме у зазначений період позивач об'єктивно дізнався або був позбавлений можливості дізнатися раніше про порушення своїх прав, а також доказів, які б свідчили про об'єктивну неможливість своєчасного звернення до суду.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність достатніх підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, оскільки позивачем не доведено існування поважних причин його пропуску та не підтверджено безперервної й об'єктивної неможливості реалізувати право на судовий захист у межах строку, встановленого законом.

Відтак, суд визнає неповажними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

В силу частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Таким чином, суд вважає, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала строк для усунення недоліків шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку з доданням доказів, що підтверджують зазначені обставини.

За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 172 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Пеньшіної Сюзанни Олександрівни до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Позивачу у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Свентух Віталій Михайлович