Постанова від 27.02.2026 по справі 481/252/26

Справа № 481/252/26

Провадж.№ 3/481/71/2026

ПОСТАНОВА

іменем У К Р А Ї Н И

27.02.2026 року м. Новий Буг

Суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Уманська О.В., за участі секретаря судових засідань Канівець О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Новий Буг справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту, відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , займає посаду кулеметника третього відділення охорони четвертого взводу охорони першої роти охорони 2 окремого батальйону охорони , РНОКПП НОМЕР_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності

за вчинення правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

12 січня 2026 року близько 18.40 на місці розташування військової частини НОМЕР_1 , в умовах дії військового стану, був виявлений кулеметник третього відділення охорони четвертого взводу охорони першої роти охорони військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 у стані з підозрою на алкогольне сп'яніння.Після чого у супроводі старшого лейтенанта ОСОБА_2 солдата ОСОБА_1 було доставлено до КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради, де за результатами тестування було підтверджено факт алкогольного сп'яніння солдата ОСОБА_1 (1,86 проміле). Пояснення командира 2 відділення охорони 2 взводу охорони 4 роти охорони військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_3 та стрільця 1 відділення охорони 3 взводу охорони 5 роти охорони військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 підтверджують факт наявності ознак алкогольного сп'яніння у солдата ОСОБА_1 . Про це свідчив стійкий запах алкоголю. Після чого у супроводі старшого лейтенанта ОСОБА_2 солдата ОСОБА_1 було доставлено до лікарні, де було підтверджено наявність алкоголю в його крові. Результат проведеного дослідження на вміст алкоголю в крові солдата ОСОБА_1 виявив 1,86 проміле, що засвідчує довідка № 166 КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради від 12.01.2026 року. З пояснення солдата ОСОБА_1 відомо, що 12 січня 2026 року о 18.30 год перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 випив пляшку горілки ємністю 0,5 л. Після чого він був доправлений в лікарню де було виявлено факт алкогольного сп'яніння. Свою провину визнає .

Таким чином, солдат ОСОБА_1 12 січня 2026 року о 18.40 год перебував на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП. За вказаним фактом 13.02.2026 року командиром військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту підполковником ОСОБА_5 складено протокол №Т0980/6.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. В матеріалах справи наявна заява підписана солдатом ОСОБА_1 про розгляд справи без його присутності, вину визнає.

Приписами ч. 2 ст. 268 КУпАП визначений вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, однак справи щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до таких не відносяться, тому суддя, приймаючи постанову про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за його відсутності, не порушив його право на захист, оскільки вжив усіх заходів по повідомленню останнього про час та місце розгляду справи та надані останньому достатнього часу для залучення до участі у розгляді справи його захисника.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, у випадку, якщо дані дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з дня набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», та в подальшому його продовжено.

Згідно з вимогами ч. ч.3, 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

З моменту оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

У ст. 1 Закону України «Про оборону України» - особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 затвердженого Законом України № 2102 -IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та останній діє по теперішній час.

Враховуючи зазначене, з огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період станом на 12.01.2026 року.

Згідно з вимогами ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), який затверджений Законом України №548-ХІУ від 24 березня 1999 року, військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.

Відповідно до вимог ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до положень ст.266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Відповідно до вимог п. 7 розділу II наказу Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю.

Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Винуватість ОСОБА_1 доведена долученими до матеріалів справи:

- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення № Т0980/6 від 13.02.2026 року, який складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, та в судовому засіданні особою, що притягується до адміністративної відповідальності не спростований;

- довідкою КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради №166 від 12.01.2026 року, відповідно до якого за результатами тестування приладом Драгер, показники алкоголю у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , оглянутого 12.01.2026 року о 19.10 год, становлять 1,86 проміле;

- фотокопією військового квитка серії НОМЕР_3 від 04.05.1994 року з відміткою про мобілізацію 05.07.2024 року;

- фотокопією витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 03.09.2024 року №4 про зарахування солдата ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини;

- фотокопією акта проведення службового розслідування від 12.02.2026 року та наказу командира В/Ч №15, відповідно до яких розслідуванням встановлено наявність підстав для складення адміністративного протоколу за ч.3 ст.172-20 КУпАП відносно солдата ОСОБА_1 за перебування 12.01.2026 року на місці розташування військової частини НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння;

- фотокопією рапорту чергового В/Ч НОМЕР_1 від 12.01.2026 року ОСОБА_6 , відповідно до якого 12.01.2026 року близько 18 год. 40 хв. на місці розташування військової частини НОМЕР_1 було виявлено солдата ОСОБА_1 у стані з підозрою на алкогольне сп'яніння. У супроводі старшого лейтенанта ОСОБА_2 солдата ОСОБА_1 було доставлено до КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» Баштанської міської ради, де за результатами тестування було підтверджено факт алкогольного сп'яніння солдата ОСОБА_1 (1,86 проміле);

- фотокопією письмових пояснень командира 2 відділення охорони 2 взводу охорони 4 роти охорони військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_3 та стрільця 1 відділення охорони 3 взводу охорони 5 роти охорони військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 , відповідно до яких 12.01.2026 року близько 18 год 40 хв на місці розташування військової частини НОМЕР_1 було виявлено солдата ОСОБА_1 у стані з підозрою на алкогольне сп'яніння. Після чого у супроводі старшого лейтенанта ОСОБА_2 солдата ОСОБА_1 було доставлено до лікарні, де було підтверджено наявність алкоголю в його крові;

- фотокопією пояснень солдата ОСОБА_1 , відповідно до яких останній 12 січня 2026 року о 18.30 год перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 випив пляшку горілки ємністю 0,5 л. Після чого він був доправлений в лікарню де було виявлено факт алкогольного сп'яніння. Свою провину визнає та обіцяє більше алкоголь не вживати.

Сукупність досліджених наявних в матеріалах справи доказів свідчить про те, що 12.01.2026 року близько 18 год 40 хв солдат ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, перебував на території розташування військової частини НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

При визначенні виду адміністративного стягнення суд враховує обставини скоєного правопорушення, вік правопорушника, стан здоров'я та інші обставини в їх сукупності.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ст.34 КУпАП обставини, які пом'якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.

Відповідно до ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а саме соціальний аспект кваліфікації військових адміністративних правопорушень, суспільну небезпеку і шкоду від вчинення військовослужбовцями адміністративно-карних дій, завдання шкоди позитивному авторитету військовослужбовця і в цілому Збройним Силам України, його особу, ступінь вини, майновий стан, суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень, до правопорушника за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 172-20, 221, 277, 280, 283, 284 КУпАП, п. 12. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 ( сімнадцять тисяч ) гривень (отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Новий Буг/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA478999980313000106000014436, код класифікації доходів бюджету 21081100).

Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.

Роз'яснити порушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв'язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя