Постанова від 25.02.2026 по справі 497/3082/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.02.2026

Справа № 497/3082/25

Провадження № 3/497/9/26

25.02.2026 року Болградський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Раца В.А.,

при секретарі - Божевої І.Д.,

за участю захисника - адвоката Рашкова М.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Болград адміністративний матеріал, який надійшов з Болградського РВП ГУНП в Одеській області, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який офіційно не працевлаштований, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , особу встановлено на підставі посвідчення водія серії НОМЕР_1 , яке видане 08.08.2008 року,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №517155, який складений 19 листопада 2025 року, в цей день, 19.11.2025 року о 00 годині 04 хвилин ОСОБА_1 в м.Болград Болградського району Одеської області по вул.25 Серпня, 159, керував транспортним засобом Opel corsa, державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах з порожнини рота). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Драгер 6820 на місці зупинки транспортного засобу або в медичному закладі відмовився. Від керування відсторонений, чим порушив п.2.5 ПДР. Протокол про адміністративне правопорушення складено за ч.1 ст.130 КУпАП.

25.02.2026 року представником ОСОБА_1 - адвокатом Рашковим М.З. подане клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ст. 247 КУпАП. Представник посилається на те, що з даних відеозаписів, здійснених за допомогою технічних засобів, закріплених на форменому одязі поліцейських, які долучені до протоколу, а також з пояснень самого ОСОБА_1 випливає, що останній дійсно відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного засобу на місці його зупинки, але, в той же час працівники поліції відразу почали складати відносно нього протокол про адміністративне правопорушення, не роз'яснили порядок подальшого проходження у медичному закладі огляду на стан сп'яніння та не запрошували, відповідно до Порядку, пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, як це передбачено законом, при цьому відповідне направлення останньому не видали. Крім того, ОСОБА_1 з самим порядком проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння не був ознайомлений поліцейським. Також, відповідно до матеріалів не встановлено, що ОСОБА_1 відмовлявся від проходження освідування у медичному закладі, він лише намагався встановити причину зупинки транспортного засобу, після чого був готовий пройти відповідне медичне обстеження у медичному закладі. Всі ці підстави свідчать про недотримання вимог ст. 256, 266 КУпАП та Порядку і Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, його представник Рашков М.З. в судовому засіданні підтримав заявлене ним клопотання про закриття провадження по справі.

Дослідивши матеріали справи, в тому числі диск з відеозаписом події, заслухавши пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

У відповідності до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно роз'яснень, що містяться у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясувати всі обставини, перелічені в ст.ст. 247, 280 КУпАП, надати оцінку не тільки тим доказам, які доводять винуватість, але й оцінити доводи та докази, які виправдовують особу.

Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Частиною 1 ст. 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений:

- ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 11.11.2015 року № 1413/27858 (надалі Інструкція);

- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 року N 476, від 28 жовтня 2015 року N 888 (надалі Порядок).

Відповідно до п.2 розд.1 Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно п.3 розд.1 Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Перелік таких ознак є вичерпним.

Отже, згідно закону, для притягнення водія до відповідальності за ст. 130 ч.1 КУпАП за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння необхідно встановити, що у водія наявні ознаки сп'яніння, передбачені ч.3,ч.4 розд.1 Інструкції як підстави для огляду та встановити факт відмови від проходження огляду, зафіксований у визначеному законом порядку (відеозаписом або у присутності двох свідків).

Недотримання цієї процедури має наслідком її недійсність, як те передбачено ч.5 ст. 266 КУпАП.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 керував транспортним засобом, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатору Алкотестер драгер 6820 та медичному закладі Болградської ЦРЛ відмовився, що зафіксовано на грудну бодікамеру пс211142.

Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП, під час проведення огляду поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а у разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.

У даному випадку відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння фіксувалась технічними засобами, а тому суд перевіряє дійсність процедури фіксації відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння та її відповідність вимогам закону на підставі цього доказу-відеозапису.

Із наявного у справі відеозапису, в тому числі бодікамери поліцейського не вбачається, що б працівники поліції зупиняли транспортний засіб, а лише їхали за ним та зупинилися позаду нього, коли той зупинився.

З відео також вбачається, що працівники поліції їдуть за автомобілем, зупиняють його, працівник поліції підходить до транспортного засобу, але відеозапис не містить інформацію про те, хто керував транспортним засобом, відсутній відеозапис з перших хвилин зупинення та розмови з водієм, а наступний відеозапис містить вже розмову з ОСОБА_1 в службовому авто працівників поліції та складання протоколу.

Таким чином, відповідними та належними доказами відсутні докази зупинення та пояснення причин зупинення.

Також поліцейський не встановлював та не перевіряв наявність у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, які були потім зазначені у складеному щодо нього протоколі про адміністративне правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння не містить дати його складання.

Отже, відеозапис свідчить, що ознаки алкогольного сп'яніння, які уповноважена особа вважала підставами для огляду на стан алкогольного сп'яніння, поліцейським у водія не встановлювались, про їх наявність водію не повідомлялось, та про те, що водію не було чітко роз'яснено причину та процедуру проведення огляду на стан сп'яніння.

Крім цього, в матеріалах справи міститься направлення на медичний огляд водія ОСОБА_1 та акт огляду на стан сп'яніння, в яких мається відмітка про відмову ОСОБА_1 від підпису, але відеофіксація не містить інформації щодо складання таких документів та пред'явлення водію для вручення і відповідної його відмови від підпису в них.

Згідно з ч.1 ст. 266 КУпАП, оглядові на стан алкогольного …сп'яніння підлягають особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного… сп'яніння.

Відповідно до ч.5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння…, проведений із порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Оскільки наданими суду доказами не доведена наявність у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння як підстав для проведення огляду, та нечітка і незрозуміла пропозиція огляду, не доведено факту керування транспортним засобом та його зупинки працівниками поліції, не можуть бути підставою для притягнення особи до відповідальності за ст. 130 КУпАП.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України», суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростовних презумпцій щодо фактів.

На виконання вимог п.2.7 Інструкції по оформленню матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.02.2001 року №185, до протоколу залучаються матеріали, які підтверджують факт здійснення адміністративного правопорушення (рапорту посадовців, заяви, пояснення правопорушників, потерпілих, свідків правопорушення, протоколи виявлення, знищення та ін.).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Гурепка проти України» (п. 50-55 Рішення від 06.09.2005 року) суд не має сумніву, що в силу суворості санкції справа про адміністративне правопорушення за суттю є кримінальною, а адміністративне покарання фактично носить кримінальний характер з усіма гарантіями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, що дає підстави для застосування практики Європейського суду з прав людини з кримінальних справ у справах про адміністративні правопорушення залежно від суворості санкції статті Закону.

Європейський суд з прав людини притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа Коробов проти України № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series А заява N 25).

Крім того, у справі "Paul and Audrey Edwards v. the United Kingdom" (N 46477/99), суд зазначив, що компетентні органи завжди повинні докладати серйозних зусиль для з'ясування обставин справи і не повинні керуватись необдуманими або необґрунтованими висновками для розслідування, або в якості підстав для прийняття рішень. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року N 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.

Згідно статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У відповідності до роз'яснень, які містяться в ч.2 п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.96 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Відповідно до статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

При цьому суд приймає вмотивовану постанову тільки в межах викладених уповноваженою посадовою особою у протоколі про адміністративне правопорушення та обсягу доказів, наявних в матеріалах справи.

Тому з обставин, зазначених вище, а саме не доведеності відповідними доказами факту керування ОСОБА_1 транспортних засобом та порушенням порядку проведення огляду на стан сп'яніння та фіксації від його відмови, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, доведений відповідними належними та допустимими доказами.

Статтею 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин суд приходить до висновку що, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Керуючись ст.ст.9-11, 33, 130, 221, 245, 247, 252, 268, 280-285, 294 КУпАП, суд,-

П О С Т А Н ОВ И В:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області.

Суддя В.А.Раца