25 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/6177/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Щербака А.А., Шлай А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2025, (суддя суду першої інстанції Кучма К.С.), прийняте в порядку письмового провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/6177/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
24.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови йому здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021, 2022 та 2023 роки, починаючи з 28.08.2024 року;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки, починаючи з 28.08.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Позивач після призначення пенсії по інвалідності продовжував працювати і набув не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, після чого звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком. Як вбачається з розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії, для розрахунку пенсії позивача було застосовано середню заробітну плату за 2014 - 2016 роки 7 994,47 грн., що прямо суперечить положенням ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно із ч.2 ст.40 цього Закону, оскільки це прямо передбачено ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 30.04.2025 задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 частково. Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.01.2025 року № 912040816251. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.01.2025 року про перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021, 2022, 2023 роки, з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовної заяви - відмовив.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на необґрунтованість висновків суду просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Заяву Позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та прийнято рішення № 912040816251 від 24.01.2025 року про відмову у перерахунку пенсії.
Згідно ЕПС Позивач отримував пенсію по інвалідності з 14.03.2011, з 28.08.2024 перейшов на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із зниженням пенсійного віку, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно вищезазначеного рішення розрахунок заробітної плати здійснено відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з використанням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, який з урахуванням послідовних індивідуально - масових індексацій станом на дату звернення за перерахунком складає 7994, 47 грн. Згідно вищезазначеного рішення в матеріалах ЕПС відсутня інформація, щодо тривалості страхового стажу до 01.10.2017 року, що не дозволяє визначити факт набуття не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності, для застосування нової середньої заробітної плати визначеної частиною другою ст. 40 цього Закону. Чинним законодавством передбачено застосування показника середньої заробітної плати за 2021-2023р. виключно при зверненні за призначенням пенсії в 2024 році. Виняток є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058 - IV для призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії).
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та з 14.03.2011 року отримує пенсію за віком по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 28.08.2024 року позивачу на підставі поданої заяви призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Під час призначення пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний орган застосував показник середньої заробітної плати по Україні за 2014 - 2016 роки.
Не погодившись із розміром нарахованої пенсії, позивач 20.01.2025 року звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021, 2022, 2023 роки.
Проте, відповідач рішенням від 24.01.2025 р. № 912040816251 відмовив в перерахунку пенсії, з огляду на наступне:
“Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
До заяви додано скановані копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, інших документів для здійснення перерахунку "Зміна виду розрахунку" не надано.
Крім того, в матеріалах ЕПС відсутня інформація, щодо тривалості страхового стажу до 01.10.2017 року, що не дозволяє визначити факт набуття не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності, для застосування нової середньої заробітної плати визначеної частиною другою ст. 40 цього Закону».
Вважаючи дії відповідача протиправними ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в цій справі.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на врахування заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021, 2022, 2023 роки при переході на інший вид пенсії, відтак суд повторно зобов'язав відповідача розглянути заяву позивача від 20.01.2025 р. про перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021, 2022, 2023 роки, з урахуванням висновків суду.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Із аналізу зазначених норм, вбачається, що ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає такі умови застосування середньої заробітної плати, визначеної частиною 2 статті 40 цього Закону для призначення пенсії при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком: переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв в роботі.
Як видно з матеріалів справи, позивачу з 14.03.2011 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а 28.08.2024 року його переведено вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, зокрема став висновок відповідача, що до заяви додано скановані копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, інших документів для здійснення перерахунку "Зміна виду розрахунку" не надано.
При цьому, не конкретизовано, яких саме документів не надано позивачем до заяви.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином не зрозуміло, яких саме документів не вистачило у пенсійній справі позивача для перерахунку пенсії.
Щодо висновку, що в матеріалах електронної пенсійної справи відсутня інформація, щодо тривалості страхового стажу до 01.10.2017 року, що не дозволяє визначити факт набуття не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності, для застосування нової середньої заробітної плати визначеної ч2 ст.40 цього Закону, суд зазначає наступне.
На виконання ухвали суду першої інстанції від 28.02.2025 р. відповідачем було надано до суду копію пенсійної справи позивача, в якій міститься розрахунок стажу (Форма РС-право), відповідно до якої наявна наступна інформація, щодо стажу роботи після призначення йому пенсії по інвалідності:
- 01.04.2011 р. - 20.04.2011 р. - Список №2 - 0 років 0 місяців 20 днів;
- 21.04.2011 р. - 28.04.2011 р. - 0 років 0 місяців 8 днів;
- 10.04.2013 р. - 29.11.2013 р. - Безробіття - 0 років 7 місяців 20 днів;
- 30.11.2013 р. - 30.11.2013 р. - 0 років 0 місяців 1 день;
- 01.12.2013 р. - 10.03.2014 р. - Безробіття - 0 років 3 місяці 10 днів;
- 11.03.2014 р. - 31.07.2014 р. - Список №2 - 0 років 4 місяці 21 день;
- 01.08.2014 р. - 14.09.2015 р. - Список №2 - 1 рік 1 місяць 14 днів;
- 15.09.2015 р. - 31.03.2016 р. - 0 років 6 місяців 17 днів;
- 01.04.2016 р. - 31.05.2016 р. - Список №2 - 0 років 2 місяці 0 днів;
- 01.06.2016 р. - 30.09.2016 р. - 0 років 4 місяці 0 днів.
Так, розрахунок стажу (Форма РС-право) позивача містить відомості щодо страхового стажу до 01.10.2017 року
Таким чином, висновок відповідача викладений у рішенні від 24.01.2025 №912040816251 не знайшов свого підтвердження виходячи з матеріалів справи.
Згідно із пунктом 4.7. розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Підсумовуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області не здійснено належним чином розгляд заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 20.01.2025 р., не вирішено повно та об'єктивно питання щодо перерахунку пенсії, порушені у заяві позивача, а відтак допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду відповідної заяви.
При цьому суд зазначає, що в даному випадку, права позивача порушені рішенням про відмову у перерахунку пенсії, прийнятим Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області.
За наведених обставин, суд вважає, що приймаючи рішення від 24.01.2025 року №912040816251 відповідач не виконав свого обов'язку щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх наявних документів, а тому спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відтак, суд першої інстанції встановивши, що відповідач не здійснив обов'язку по належному та всебічному розгляді документів позивача, правильно поклав на Управління ПФУ в Дніпропетровській області обов'язок повторно розглянути заяву позивача.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни чи скасування - відсутні.
Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 в адміністративній справі № 160/6177/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя А.А. Щербак
суддя А.В. Шлай