Постанова від 25.02.2026 по справі 160/11986/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/11986/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року (суддя Лозицька І.О.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Атріум Дельта» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Атріум Дельта» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року позов задоволено.

Суд вирішив визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 2846/6/04-36-04-04-12 від 15.01.2025 року щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Атріум Дельта» про відсутність можливості виконання податкового обов'язку від 15.11.2024 року №15/11-2024 та прийняти мотивоване рішення з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині даного рішення.

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду лише у тому випадку, коли буде встановлено бездіяльність суб'єкта владних повноважень яка спричинила винесення неправомірного акту індивідуальної дії.

Належним захистом прав та інтересів позивача в даному спірному випадку є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви позивача, з урахуванням висновків суду, а не прямо зобов'язати прийняти рішення на користь платника податків.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Атріум Дельта» зареєстроване у встановленому порядку як юридична особа в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код 33407581, номер запису 1002271070032001736, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області з 23.02.2005 року.

На підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.05.2009 року, виданого Виконавчим комітетом Криворізької міської ради», ТОВ «Атріум Дельта» на праві приватної власності належить будівля готелю літ. «А-9» загальною площею 5697,6 кв. м., після реконструкції, з прибудовою, розташована за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, буд. 12. Право власності зареєстровано 17.04.2014 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, запис про право власності №5433107.

25.04.2022 року між ТОВ «Атріум Дельта» (орендар) та Криворізькою міською радою (орендодавець) укладено Договір оренди земельної ділянки №2022127, відповідно до пункту 1 якого орендодавець на підставі рішень Криворізької міської ради від 24.11.2022 року №998 «Про поновлення (продовження) договорів оренди землі», від 26.01.2022 року №1137 «Про внесення змін до раніше ухвалених рішень міської ради» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для розміщення готелю з автостоянкою з кадастровим номером 1211000000:03:158:0011, яка розташована на вул. Телевізійній, 12 у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу. Право оренди земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.11.2022 року, номер запису про інше речове право 48409524.

01.12.2021 року між ТОВ «Атріум Дельта» (орендодавець) та ТОВ «Дружба Люкс» (орендар) укладено Договір оренди №01-12/21-01, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає орендарю, а орендар приймає в тимчасове платне користування частину нерухомого майна загальною площею 4982,00 кв. м, зазначеного у вказаному пункті договору та розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 12.

ТОВ «Дружба Люкс» видано Свідоцтво №21 серії ДО про встановлення категорії готелю чи іншому об'єкту, що призначається для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), зареєстроване в реєстрі свідоцтв про встановлення категорій готелям чи іншим об'єктам, що призначається для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання) за №429, строком дії по 02.04.2026 року.

01.12.2023 року між ТОВ «Атріум Дельта» (орендодавець) та ТОВ «Дружба Люкс» (орендар 1), фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено Договір оренди №0112/23-01, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у користування за плату на строк, передбачений цим Договором, частину нежилого приміщення загальною площею 178,6 кв. м, що розташовані на шостому поверсі дев'ятиповерхової будівлі готелю «Дружба», яка знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 12, для здійснення господарської діяльності.

28.01.2024 року між ТОВ «Атріум Дельта» (орендодавець) та ТОВ «Дружба Люкс» (орендар 1), фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендар) укладено Договір оренди №28/01/24-01, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у користування за плату на строк, передбачений цим Договором, частину нежитлового приміщення загальною площею 44,6 (сорок чотири цілих шість десятих) кв. м, а саме: нежитлові приміщення загальною площею 7,1 кв. м, що розташовані на першому поверсі, нежитлові приміщення загальною площею 12,0 кв. м, що розташовані на другому поверсі, нежитлові приміщення загальною площею 25,5 кв. м, що розташовані на шостому поверсі дев'ятиповерхової будівлі готелю «Дружба», яка знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 12, для здійснення господарської діяльності.

У ніч з 19 на 20 жовтня 2024 року військовими формуваннями збройних сил російської федерації нанесено два ракетних удари по будівлі готелю «Дружба» та земельній ділянці, розташованих за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 12. Внаслідок ворожої атаки будівля готелю «Дружба» та земельна ділянка, розташовані за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 12, зазнали значних руйнувань, що зафіксовано:

Актом №63 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого 23.10.2024 року головою комісії - заступником голови Довгинцівської районної в місті ради;

Актом комісійного обстеження майна ТОВ «Дружба Люкс» (договір оренди з ТОВ «Атріум Дельта» №01-12/21-01 від 01.12.2021 року), пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого 23.10.2024 року директором ТОВ «Дружба Люкс»;

Актом комісійного обстеження майна ТОВ «Атріум Дельта» готельного комплексу «Дружба», пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого 23.10.2024 року директором ТОВ «Атріум Дельта»;

Актом №2 комісійного обстеження майна ТОВ «Атріум Дельта» готельного комплексу «Дружба», пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого 23.10.2024 року директором ТОВ «Атріум Дельта»;

Актом комісійного обстеження відновлення об'єктів нерухомого майна готельного комплексу «Дружба» ТОВ «Атріум Дельта», пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого 23.10.2024 року директором ТОВ «Атріум Дельта»;

Актом огляду земельної ділянки від 17.12.2024 року;

Актом, складеним Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) Державної екологічної інспекції України від 11.02.2025 року №10/5-14.1/25, складеного за результатами проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації.

23.10.2024 року будівлю готелю «Дружба» та земельну ділянку, що розташовані за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 12 (ОНМ-05.11.2024-415520), внесено до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російською федерацією проти України.

15.11.2024 року ТОВ «Атріум Дельта», посилаючись на підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та пункт 3 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року подано до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заяву про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків, з проханням ухвалити рішення щодо неможливості своєчасної сплати податку на майно, що складається з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки та плати за землю, як платника орендної плати - землекористувача (орендаря) земельної ділянки комунальної власності на умовах оренди, строки сплати яких припадають на період з 20.10.2024 року до відновлення такої можливості. Підставою неможливості виконання позивачем податкових обов'язків зазначено інші обставини: обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально (підпункт 7 пункту 1 розділу ІІ Порядку №225).

05.12.2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято попереднє рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №81559/6/04-36-04-04-12 з підстав недостатності підтверджуючих документів. Зазначене рішення направлено ТОВ «Атріум Дельта» засобами поштового зв'язку поштовим відправленням №0600990390387 від 06.12.2024 року.

27.12.2024 року Дніпропетровською торгово-промисловою палатою видано ТОВ «Атріум Дельта» сертифікат №1200-24-2477 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, військові дії, а саме: ракетні удари; дата настання: 19.10.2024 року, дата закінчення: тривають на 27.12.2024 року.

27.12.2024 року ТОВ «Атріум Дельта» надано Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області пояснення за вих. №27/12-2024 на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків (до попереднього рішення №81559/6/04-36-04-04-12 від 05.12.2024 року).

15.01.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення №2846/6/04-36-04-04-12 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Контролюючим органом прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Підстави: відсутні документи, що підтверджують відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа про сплату податків) згідно п. 5 Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи своєчасно виконати свій податковий обов'язок, затвердженого наказом №225, інші документи, а саме сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України або регіональними торгово-промисловими палатами, що засвідчує факт настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та податкові зобов'язання/обов'язки, виконання яких настало згідно з договорами, контрактами, угодами, законодавчими чи іншими нормативними актами і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

10.02.2025 року ТОВ «Атріум Дельта» направлено Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області лист за вих. №10/02-2025, в якому позивач просив повідомити про результати розгляду документів на надіслати остаточне рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Листом №20505/6/04-36-04-04-12 від 11.03.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області позивачу повідомлено про те, що заяву позивача було розглянуто у строк, а рішення направлено на податкову адресу останнього, а також направлено повторно рішення, прийняте за результатами розгляду заяви, на електронну адресу позивача.

12.03.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (далі - КК України), мотивоване нанесенням двох ракетних ударів військовими формуваннями російської федерації (попередньо балістичними ракетами ОТРК «Іскандер-М») по території готельного комплексу «Дружба» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 16. В результаті влучання загинула 1 особа та 6 отримали поранення.

Постановою слідчого СВ ВП №1 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області про залучення представника потерпілого від 24.03.2025 року залучено до участі у досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №22024040000001259 від 20.10.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України, як представника потерпілого ТОВ «Атріум Дельта» Клюєву Олену Володимирівну.

27.03.2025 року ТОВ «Атріум Дельта» подано до Державної податкової служби України скаргу на рішення контролюючого органу, що суперечить законодавству, в якій просило, зокрема, скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 15.01.2025 року №2846/6/04-36-04-04-12.

За результатом розгляду скарги позивача, Державною податковою службою України прийнято рішення №10534/6/99-00-06-03-03-06 від 15.04.2025 року про залишення скарги без розгляду з підстав пропуску строку, відведеного на оскарження рішення контролюючого органу.

Не погодившись із вищевказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до статті 16 ПК платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У зв'язку з тим, що в Україні Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» оголошено воєнний стан, з метою забезпечення прав і обов'язків платників податків протягом цього періоду, Законом України від 03.03.2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07.03.2022 року, доповнено підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктом 69, згідно з яким установлено тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, здійснювати справляння податків і зборів з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, який підлягає застосуванню у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який набрав чинності 06.09.2022 року, відповідно до пункту 1 розділу ІІ якого до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку-фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків-юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

До переліку документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225, включено:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що податковим законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено чіткі вимоги до порядку подання та змісту таких заяв платників податків, зокрема, щодо зазначення обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), а також які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки.

Відповідно до пункту першого Розділу ІІІ Порядку № 225 заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку. У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання (пункт другий Розділу ІІІ Порядку № 225).

Як встановлено судом першої інстанції, позивач здійснював підприємницьку діяльність шляхом надання в оренду нерухомого майна, яке в подальшому було пошкоджене внаслідок ракетних ударів збройних сил російської федерації.

Матеріали адміністративної справи містять відомості про кримінальне провадження, в якому позивач є потерпілою стороною.

Судом вірно враховано, що відповідно до підпункту 7 пункту 1 розділу ІІ Порядку №225, підставою неможливості виконання платниками податків - юридичними особами податкових обов'язків є інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально сертифікатом про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) №1200-24-2477 від 27.12.2024 року, виданим Дніпропетровською торгово-промисловою палатою ТОВ «Атріум Дельта», яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, військові дії, а саме: ракетні удари; дата настання: 19.10.2024 року (тобто дата ракетних ударів), дата закінчення: тривають на 27.12.2024 року (станом на дату надання пояснень контролюючому органу на підставі попереднього рішення), є підставою неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Судом було вірно взято до уваги, що відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку №225, обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Суд також вірно врахував відсутність доказів, що на дату прийняття контролюючим органом спірного рішення позивач має можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки.

Спірне рішення не містить інформації щодо причинно- наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним додаткового обов'язку. В рішенні відсутня будь-яка інформація щодо причин, з яких надані позивачем інформація та документи не бралися до уваги контролюючим органом при прийнятті рішення, яких саме відомостей чи документів не вистачало відповідачу для всебічного, повного та об'єктивного розгляду заяви позивача.

Судом обґрунтовано взято до уваги, що відповідач приймаючи спірне рішення не навів жодних зауважень щодо поданих позивачем документів, не вказав, які документи конкретно необхідно подати для отримання позитивного для підприємства рішення тощо.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про необґрунтованість прийнятого рішення та наявність підстав для його скасування.

Суд також вірно встановив необхідність зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Атріум Дельта» про відсутність можливості виконання податкового обов'язку від 15.11.2024 №15/11-2024 та прийняти мотивоване рішення з урахуванням висновків суду.

Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Атріум Дельта» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш