Рішення від 09.02.2026 по справі 580/10437/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року справа № 580/10437/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Актакор» до Головного управління ДПС у Черкаській області, ДПС України про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

16.09.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Актакор» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач 1), ДПС України (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:

зобов'язати Головне управління Державної податкової служби в Черкаській області передати інформацію про фактичний залишок грошових коштів Державній податковій службі України, згідно поданої заяви та податкової декларації ТОВ “Актакор»;

зобов'язати Державну податкову службу України включити до реєстру, на підставі якого центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів здійснює переказ залишку коштів з ПДВ-рахунку на рахунок ТОВ “Актакор» НОМЕР_1 в АТ КБ"ПРИВАТБАНК" МФО 305299 із зазначенням наступної інформації: ТОВ “Актакор», податковий номер 36778415, індивідуальний податковий номер платника - 367784123200, сума податку, що підлягає перерахуванню на рахунок у банку - 210950 грн., реквізити рахунку платника.

В обґрунтування позову зазначено, що 17 серпня 2025 року ТОВ «Актакор» було подано заяву до Головного управління ДПС у Черкаській області щодо повернення залишку коштів з казначейського ПДВ рахунку

Станом на 01.09.2025 органами ДПС України не прийнято жодних рішень передбачених Податковим кодексом України на виконання заяв, які подані позивачем. Більш того, у квитанції, отриманій від ГУ ДПС у Черкаській області 17.08.2025 міститься попередження, що у платника сума коштів, яка підлягає поверненню менша, ніж сума коштів, які є на рахунку.

При цьому, згідно витягу щодо залишків грошових коштів на ПДВ рахунку сума становить 210950 грн. Таким чином, на думку позивача, має місце порушення права позивача на розпорядження його майном у вигляді залишку грошових коштів, що містяться на ПДВ рахунку.

Головне управління ДПС у Черкаській області подало відзив на позов, в якому просить відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Зазначено, що у разі, якщо платник податку виявив бажання зайво зараховані кошти на електронний рахунок перерахувати до бюджету чи на поточний рахунок, то такий платник податку зобов'язаний заповнити та подати у складі податкової декларації з податку на додану вартість Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (ДЗ).

Умовами такого повернення є: на дату подання декларації сума коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ має перевищувати суму податкового боргу з ПДВ (за наявності) та суму узгодженнях податкових зобов'язань, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до декларації за цей звітний період; сума реєстраційного ліміту має бути не менше за суму, яку платник ПДВ планує повернути на електронний рахунок, - адже повернення таких коштів призводить до зменшення розміру реєстраційного ліміту, а від'ємним він бути не може.

Тобто, повернути кошти можна тільки у межах ліміту реєстрації на момент подання декларації (ст.200-1.6 ПКУ, п.21 Порядку №569).

ТОВ «Актакор» 17.07.2025 подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2025 року та додано ДЗ зазначивши до повернення з електронного рахунку на поточний рахунок платника суму 211702,00 грн.

Згідно Квитанції 2 «Зазначена в декларації сума коштів, яка підлягає перерахуванню до бюджету та/або на поточний рахунок на момент обробки декларації більша ніж сума SHaкл 556.53> [101]».

Тобто у позивача на дату звернення з заяву був відсутній ліміт, сума складала 556,53 грн. В квитанції це чітко зазначено як в графі виявлені помилки, так і в графі результат обробки, де зазначено що прийнято пакет. На момент прийняття декларації Sнaкл складає 556,53 грн, що підтверджує скріншот з АС «Податковий блок», розділ СЕА ПДВ, відповідно до якого сума ліміту станом на дату звернення, а саме 17.07.2025 склала 556,53 грн. Відповідно, при ліміті в 556,53 грн, повернення 211702,00 грн. з даного рахунку є неможливим та суперечить нормам чинного законодавства.

ДПС України подало відзив на позов, в якому просить відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Зазначено, що ТОВ «Актакор» у складі податкової декларації з ПДВ за червень 2025 від 17.07.2025 № 9211577919 подано Додаток 3, в якому відповідно до Квитанції № 2 виявлено помилки, зокрема, «Зазначена в декларації сума коштів, яка підлягає перерахуванню до бюджету та/або на поточний рахунок на момент обробки декларації більша ніж сума SHакл 556.53> [101]».

При цьому, згідно з даними СЕА ПДВ, станом на 17.07.2025 сума податку (ліміту) (Накл) у ТОВ «Актакор» становила 556,53 гривень.

Тобто, не виконана одна із умов для повернення заявленої суми 211000 грн на поточний рахунок ТОВ «Актакор», а саме: так як заявлена сума становить 211000 грн, а сума податку (ліміту) (Накл) на дату подання Додатка 3 у складі декларації з ПДВ за червень, становила 556,53 грн, то при поверненні заявленої суми, показник Накл мав би від'ємне значення (-210 443,47 грн), що не відповідає вимогам визначеним п. 200-1.3 ст. 200-1 Кодексу.

Таким чином ТОВ «Актакор», станом на 17.07.2025 мав право на перерахування коштів на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг в межах показника Накл, а саме, не більше ніж 556,53 гривень.

Разом з цим, станом на дату надання відповіді 15.10.2025, сума податку (ліміту) (Накл) становить 25445,46 (дата операції в СЕА ПДВ 08.10.2025 6:01:57).

Позивач подав суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що у відзиві відповідач 2 посилається на п. п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, зазначаючи, що вимога позивача по зобов'язанню прийняти рішення щодо повернення коштів, які є на його рахунку не може бути виконана, так як сума ліміту становить 556,53 гривень.

Однак, це твердження не стосується предмету позову, адже згідно п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (Накл), обчислену за такою формулою». Дана норма жодним чином не стосується коштів, які містяться на ПДВ-рахунку платника, а стосується виключно податкового ліміту, який органи податкової служби встановлюють у довільному порядку.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

17.08.2025 позивач подав контролюючому органу декларацію з ПДВ за липень 2025 року, якою визначив позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету, в сумі 825 грн.

До вказаної декларації позивач додав Заяву (Додаток 3) про повернення на банківський рахунок коштів з рахунку системи електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ) в розмірі 210950,00 грн.

Відповідно до квитанції №2 про прийняття вказаних декларації та заяви, в якій зазначено «Прийнято пакет. На момент прийняття декларації SНакл складає 2,46 грн, 17.08.2025 №9247972845. Зазначена в декларації сума коштів, яка підлягає перерахуванню до бюджету та/або на поточний рахунок на момент обробки декларації більша ніж сума SНакл 2.46».

Вважаючи протиправною бездіяльність контролюючого органу в перерахуванні на банківський рахунок коштів із СЕА ПДВ в розмірі 210950,00 грн, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість регулюються статтею 200-1 ПК України.

Відповідно до п.200-1.1 ст.200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України встановлено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:

УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;

де:

УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником;

УПопРах - загальна сума поповнення з рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

Під час розрахунку показника УПопРах враховується сума коштів:

а) вилучених та зарахованих контролюючим органом на рахунок платника податку у системі електронного адміністрування податку відповідно до пункту 95.5 статті 95 цього Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов'язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку;

б) у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.

Пунктом 200-1.4 статті 200-1 ПК України встановлено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;

ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до пункту 95.5 статті 95 цього Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов'язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку.

Згідно з піп.200-1.5 ст.200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

На підставі підп.200-1.6. ст.200-1 ПК України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.

Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з рахунку у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника (УПопРах).

Перерахування коштів на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (?ПопРах) не призведе до формування від'ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (?Накл).

Аналіз наведених норм свідчить, що у разі, якщо платник податку виявив бажання перерахувати на поточний рахунок в банку зайво зараховані кошти на рахунку СЕА ПДВ, такий платник податку зобов'язаний заповнити та подати у складі податкової декларації з податку на додану вартість Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Додаток З).

При цьому, на дату подання декларації сума коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ має перевищувати суму податкового боргу з ПДВ (за наявності) та суму узгодженнях податкових зобов'язань, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до декларації за цей звітний період.

Також, на підставі підп.200-1.6. ст.200-1 ПК України сума реєстраційного ліміту (УНакл) має бути не менше за суму, яку платник ПДВ планує повернути на електронний рахунок.

Суд встановив, що станом на час подачі декларації за липень 2025 року та заяви на перерахування коштів з СЕО ПДВ - 17.08.2025, сума реєстраційного ліміту (УНакл) складала 2,46 грн, що підтверджується даними системи СЕА ПДВ.

Відтак, сума реєстраційного ліміту (УНакл) 2,46 грн не дозволяла здійснити заявлене позивачем повернення коштів у розмірі 210950,00 грн із СЕА ПДВ.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а сплачений судовий збір - поверненню.

Керуючись ст.ст.2, 6, 14, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю “Актакор».

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного тексту судового рішення.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ