Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 лютого 2026 року Справа № 520/26782/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, у якому просить (з урахуванням уточнених вимог):
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо нескладання та неподання до головного управління пенсійного фонду в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за відповідною прирівняною посадою поліцейського до посади ОСОБА_2 на день звільнення з податкової міліції, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій станом на 25.11.2021, для проведення з 01.12.2021 року перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов'язати Державної фіскальної служби України підготувати та направити до головного управління пенсійного фонду в Харківській області, довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського - Перший заступник начальника Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації в Херсонський області, яку займав на день звільнення зі служби ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день звільнення з податкової міліції, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01.12.2021 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку із втратою годувальника;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо нескладання та неподання до головного управління пенсійного фонду в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за відповідною прирівняною посадою поліцейського до посади ОСОБА_2 на день звільнення з податкової міліції, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій станом на 25.11.2021, для проведення з 01.12.2021 року перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов'язати Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі підготувати та направити до головного управління пенсійного фонду в Харківській області, довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського - Перший заступник начальника Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації в Херсонський області, яку займав на день звільнення зі служби ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день звільнення з податкової міліції, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01.12.2021 перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку із втратою годувальника;
- вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування позову позивач покликається на те, що є пенсіонером та перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України. Отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Звернулась із запитом до уповноваженого органу про виготовлення та направлення довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 , однак відповіді на адвокатський запит не отримано. Вважає таку бездіяльність протиправною, у зв'язку із чим звернулась до суду за захистимо свого порушеного права.
Відповідачем Головним управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що ОСОБА_2 на день звільнення зі служби займав посаду Першого заступника начальника управління податкової міліції Держаної податкової адміністрації Херсонської області». Податкова міліція входила до системи податкових органів, згодом - до системи органів доходів і зборів; а після - до ДФС. У зв'язку із тим, що позивач проходив службу на посаді Першого заступника начальника управління податкової міліції Держаної податкової адміністрації Херсонської області (тобто посада начальницького складу, яка відносилась до номенклатури ДПА України) та якого було звільнено із податкової міліції наказом ДПА України, а відтак, вважаємо, що уповноваженим органом щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій в розумінні Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є Комісія з реорганізації ДФС України, оскільки юридична особа публічного права згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на поточну дату не припинена. Крім того, що наказ ДФС України № 50 не дає голові комісії з реорганізації ГУ ДФС права підпису щодо оновлених довідок для перерахунку пенсій. Згідно чинних нормативно правових актів вбачається, що ДПС України є правонаступником реорганізовуваної ДФС України лише у відповідних сферах діяльності в частині реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Враховуючи той факт, що право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії у останньої виник починаючи з 2019 року, а відтак, остання мала звернутися (а можливо зверталася) до ДФС України, або до Голови комісії з реорганізації ДФС з питань щодо видачі довідки відносно ОСОБА_2 . Позивачем не доведено, що саме голова комісії з реорганізації ГУ ДФС створює перешкоди для реалізації законного права на перерахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Просить у позові відмовити.
Ухвалою суд від 01.01.2026 замінено Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на Державну фіскальну службу України.
Відповідачем головним управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що ДПС України є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої ДФС України у відповідних сферах діяльності, які визначені постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" і стосуються реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. ГУ ДПС не є суб'єктом порушеного права позивача, оскільки даний спір не стосується публічно-владних функцій, що були передані ДПС України та її відокремленим підрозділам, в даному випадку ГУ ДПС. Крім того, в ГУ ДПС відсутні будь-які документи що стосуються спірних правовідносин, а саме особові справи колишніх працівників податкової міліції. Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, код ЄДРПОУ 39394259 перебуває в стані припинення, запис до Реєстру про припинення на поточну дату не внесений. Таким чином, юридична особа публічного права - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі продовжує функціонувати у межах наданих повноважень. Отже, з огляду на вищезазначене та враховуючи, що ОСОБА_2 проходив службу в податковій міліції, яка входила до системи податкових органів, згодом - до системи органів доходів і зборів; а після - до ДФС, вважаємо, що належним органом, що має компетенцію на видачу спірної довідки, є саме Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Відповідачем Державною фіскальною службою України не подано до суду відзив, який би містив заперечення на позов.
Ухвалами суду від 14.10.205 та 27.10.2025 адміністративний позов залишено без руху для усунення недоліків, які викладені у мотивувальній частині цих ухвал.
Ухвалою суду від 03.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 16.02.2026 витребувано докази у ГУ ПФ України в Харківській області, які отримані судом.
Розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника з 18.10.2019 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджено протоколом за пенсійною справою-2005027472 від 18.10.2019.
23.04.2025 позивач звернувся до ГУ ДФС у Харківській області із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 , станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського - Перший заступник начальника Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації в Херсонський області, яку займав на день звільнення зі служби ОСОБА_2 , для подальшого перерахунку пенсії позивача.
29.05.2025 ГУ ДФС у Харківській області надало відповідь на заяву позивача та повідомило наступне. ОСОБА_2 перед звільненням з податкової міліції обіймав посаду першого заступника начальника управління податкової міліції ДПА в Херсонській області. Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
18.07.2025 представник позивача звернувся до головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі із адвокатським запитом щодо підготовки та направлення до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 , станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського - Перший заступник начальника Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації в Херсонський області, яку займав на день звільнення зі служби ОСОБА_2 , для подальшого перерахунку пенсії позивача.
24.07.2025 головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі повідомило представника позивача про те, що в останнього відсутні повноваження видавати довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахування пенсій колишнім працівникам податкової міліції Державної податкової адміністрації в Херсонській області, тому запит було перенаправлено за належністю до голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Жодної відповіді на адвокатський запит не отримано.
14.10.2025 ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на адвокатський запит від 07.10.2025 №5/25 (вх. від 08.10.2025 №6669/6) щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії колишнім працівникам податкової міліції, в межах компетенції повідомив наступне. ДПС України та ДМС України є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої ДФС України у відповідних сферах діяльності. Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, що затверджено наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим там. Севастополі є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Посада, яку обіймав ОСОБА_2 не є профільною та не пов'язана з виконанням функцій держави щодо реалізації державної податкової політики та державної політики адміністрування єдиного внеску (адміністративною компетенцією ДПС), відтак, проходження, звільнення зі служби в підрозділах податкової міліції, тощо не входить до сфери діяльності, в яких Державна податкова служба України та її територіальні органи є правонаступниками Державної фіскальної служби України. З огляду на компетенцію ДПС та її територіальних органів, ГУ ДПС не є уповноваженим органом щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії колишнім працівникам податкової міліції, у зв'язку з чим Ваш запит № 1/25 від 18.07.2025 було перенаправлено за належністю до голови комісії з реорганізації комісії з реорганізації головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Позивач наводить доводи про допущення бездіяльності із сторони головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо не підготовки на направлення довідки про грошове забезпечення для подальшого перерахунку пенсії позивача в разі втрати годувальника, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
У силу частини третьої статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Статтею 45 Закону №2262-ХІІ визначено, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові. Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
25.03.2021 року набув чинності Закон України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021№1150-ХІ(далі також - Закон №1150-ХІ). Пунктом 4 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ передбачено, що за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб, встановлені Законом України «Про Національну поліцію».
Пунктом 5 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ внесені зміни, зокрема, у частині 3статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова «(міліції), які» замінено словами «(міліції та податкової міліції)».Пункт 5 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ набрав чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, тобто з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України розпорядження від 24.11.2021 року №1493-р «Про початок діяльності бюро економічної безпеки».
Отже, частина 3статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 24.11.2021 року діє у новій редакції та визначає право пенсіонерів податкової міліції на обчислення розміру їх пенсії, виходячи з видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відтак, у пенсіонерів за Законом №2262-ХІІ(колишніх працівників податкової міліції) з 25.11.2021 виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою Кабміну №103 містила такі складові грошового забезпечення, як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015№988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016.
Постановою Кабміну№103пункт 5 Порядку №45 викладений в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
Крім того, Постановою №103 доповнений Порядок №45 Додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення включає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавку за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премію.
Водночас, у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103 форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5ідодатку 2 Порядку №45.
Зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019(з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 ) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.Після скасування 05.03.2019змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесені зміни до Порядку №45, зокрема доповнено цей Порядок додатком 3.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києвавід 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови №103та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45,не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 № 3-1(далі - Порядок №3-1 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 від 11.11.2015 року, яка набрала чинності 02.12.2015 року, і якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.Відповідно до статті 94Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016№260 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).
Отже, з 01.12.2021 у зв'язку з внесенням змін до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІвиникли підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам податкової міліції, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських.
Як вже було зазначено судом, довідки видаються державним органом, з якого особа була звільнена із служби. Проте у разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються їх правонаступниками, а у разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
З положень п. 3 Порядку №45 вбачається, що орган, уповноважений на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам податкової міліції, відсутній. Разом з тим, вказаним пунктом Порядку №45 передбачено, що у разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а у разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 затверджений Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі Порядок №1074).
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 затверджений Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі Порядок №1074).
Згідно з пунктами 5, 6 Порядку №1074 орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку №1074 встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Реорганізація ДФС України загалом та відповідного територіального (Головного) управління ДФС розпочалась з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі - Постанова №1200). Так, у пункті 1 Постанови №1200 зазначено про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби шляхом її поділу.
Відповідно до абзаців 3 та 4 пункту 2 Постанови №1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. У розпорядженні №682-р Кабінет Міністрів України також погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у відзиві на позов наводило доводи про те, що ОСОБА_2 проходив службу на посаді Першого заступника начальника управління податкової міліції Держаної податкової адміністрації Херсонської області (тобто посада начальницького складу, яка відносилась до номенклатури ДПА України) та якого було звільнено із податкової міліції наказом ДПА України, а відтак, вважаємо, що уповноваженим органом щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій в розумінні Порядку № 45 є Комісія з реорганізації ДФС України.
Відповідно до частин першої, третьої статті 43 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
За змістом частин першої, третьої статті 95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами.
Частина перша статті 46 КАС України передбачає, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Частина четверта статті 46 КАС України обумовлює, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пункт 7 частини першої статті 4 КАС України визначає, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З огляду на викладене суд прийшов переконання про те, що оскільки ОСОБА_2 за посадою перебував на службі у органах податкової міліції в системі відповідного територіального (Головного) управління ДФС, однак вказана посада відносилась до начальницького складу за номенклатурою посад ДПС України, а відтак саме на ДФС України покладені функції щодо оформлення та видачі довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії позивача.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Проте, всупереч наведеній нормі Закону № 393/96-ВР суд не установив, що заяву позивача від 23.04.2025, яка була направлена Головним управлінням ДФС у Харківській області в подальшому направлена за належність до Державної фіскальної служби України, а навпаки, залишено без розгляду, оскільки на день звільнення ОСОБА_2 займав посаду першого заступника начальника управління податкової поліції ДПА у Херсонській області, та запропоновано позивачу звертатись за належністю, хоч повинен був вжити заходів щодо направлення такої за належністю.
Суд наголошує, що нормами Закону № 393/96-ВР не передбачено залишення звернень громадян без розгляду.
Таким чином, враховуючи той факт, що не тільки надання списків пенсіонерів, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, може бути підставою для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера, суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо не оформлення та ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 25.11.2021 для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника позивача.
З огляду на викладене вище відповідачем ДФС України допущено протиправну бездіяльність щодо неоформлення і ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 25.11.2021 року за відповідною прирівняною посадою поліцейського відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника позивача .
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як узаконі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Також слід звернути увагу на приписи ст. 245 КАС України, згідно з якими перелік способів захисту порушених прав викладений у цій статті не є вичерпним. Суд може застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З урахуванням обставин справи та з метою належного поновлення прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Комісію з реорганізації Державної фіскальної служби України підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника позивача.
Щодо дати з якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, суд прийшов наступного.
Суд повторно зазначає, що позивачу призначено пенсію у разі втрати годувальника з 18.10.2019.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже згідно зі ст. 51 Закону № 2262-XII це право реалізується з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
З огляду на викладене суд прийшов переконання про те, що позивач має право на перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01.12.2021.
Щодо позовних вимог до головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, суд прийшов наступного.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" (далі - постанова КМУ № 1200) утворено Державну податкову службу України (далі-ДПС України) та Державну митну службу України, реорганізувавши ДФС України шляхом поділу.
Пунктом 2 постанови КМУ № 1200 установлено, зокрема, що: ДПС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі- єдиний внесок). ДПС України є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої ДФС України у відповідних сферах діяльності. Відповідно до абз. 6 п. 2 постанови КМУ № 1200 ДФС України продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення ДПС України, ДМС України та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну, процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 20.11.2024 у справі №580/6866/23 зазначено, що для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є встановлення факту або припинення первісного суб'єкта - ДФС України, або переходу його адміністративної компетенції (функцій), з приводу якої виник спір, до ДПС України. Таким чином, з аналізу вищезазначених актів у сукупності, вбачається, що постанова КМУ №1200 та розпорядження №682-р свідчать про наявність факту виключно адміністративного (публічного) правонаступництва ДПС України в частині переходу до Державної податкової служби України функцій Державної фіскальної служби України у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Водночас спори, що стосуються, зокрема, нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, видачі довідок про розміри грошового забезпечення, про звільнення зі служби тощо, не стосуються публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ДПС України відповідно до вищевказаних нормативних актів.
Аналогічного висновку за подібних правовідносин дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 31 січня 2022 року у справі № 420/8922/20, від 14 вересня 2023 року у справі № 240/11567/21, від 26 жовтня 2023 року у справі №240/3354/21.
З огляду на викладене вище суд прийшов переконання про те, що оскільки предмет спору не стосується публічно-владних функцій, наявність факту виключно адміністративного (публічного) правонаступництва ДПС України в частині переходу до Державної податкової служби України та її відокремлених підрозділів функцій Державної фіскальної служби у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а відтак, ГУ ДПС не є уповноваженим органом щодо видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій колишнім працівникам податкової міліції, а відтак належним відповідачем у цій справі є ДФС України, про що також наполягав відповідач ГУ ДФС у Херсонський області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, а відтак у позовних вимог до головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
У відповідності до ст. 139 КАС України, з урахуванням задоволення позовних вимог до одного із відповідачів, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ДФС України на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо неоформлення і ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 .
Зобов'язати комісію з реорганізації Державної фіскальної служби України підготувати і надати до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , з 01.12.2021.
В решті частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 968,96 грн.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач Державної фіскальної служби України, місцезнаходження - місто Київ, місто Київ, Львівська площа, будинок № 8, код ЄДРПОУ 39292197
відповідач Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі., місцезнаходження - місто Херсон, проспект незалежності, будинок №75, код ЄДРПОУ 43995495.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 26.02.2026.
Суддя М. І. Садова