Рішення від 25.02.2026 по справі 420/8806/25

Справа № 420/8806/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,

встановив:

Головне управління ДПС в Одеській області (далі - позивач, ГУ ДПС в Одеській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» (далі - відповідач), в якому просить надати дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна ДП «ДГ «Южний» ІКОСГ НААН», що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до розрахунку податкового богу та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість ДП «ДГ «Южний» ІКОСГ НААН» перед бюджетом становить 7961552 грн 38 коп. У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0001320-1307-1532 від 04.04.2023, яку було направлено платнику податків рекомендованим листом. Податковий орган звернувся до банків обслуговуючих ДП «ДГ «Южний» ІКОСГ НААН» щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, від яких було отримано відповіді про неможливість списання коштів.

Враховуючи те, що за ДП «ДГ «Южний» ІКОСГ НААН» обліковується податковий борг у розмірі 7 961 552 грн. 38 коп, а кошти у підприємства, на які можливо було б пред'явити стягнення відсутні, контролюючий орган звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 31.03.2025 провадження у справі відкрито та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Станом на дату розгляду справи відповідач відзиву на позовну заяву не надав, копію ухвали про відкриття провадження відповідач отримав 31.03.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа до електронного кабінету.

Рішення ухвалюється судом в межах строку розгляду справи з урахуванням строку перебування судді у щорічній основній відпустці та на лікарняному, а також з урахуванням періодів тривалої відсутності електроенергії в будівлі суду внаслідок ракетних обстрілів збройними угрупуваннями російської федерації та тривалості повітряних тривог, оголошених в м. Одесі.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.

Як встановлено судом, державне підприємство «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області.

Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено камеральну перевірку відповідача, за результатами якої складений акт № 25495/15-32-04-08/05528906 від 21.09.2023 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з юридичних осіб державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України».

На підставі акту перевірки № 25495/15-32-04-08/05528906 від 21.09.2023 ГУ ДПС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 № 26602/15-15-32-04-08, яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 75825,42 грн.

Заборгованість, по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9025565406 від 15.02.2023 на загальну суму 1 722 269,81 грн;

нарахування по податковій декларації №9034101438 від 24.02.2023 на загальну суму 953 737,27 грн;

нарахування по податковій декларації №9034101438 від 24.02.2023 на загальну суму 5 094 715,60 грн;

нарахування пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України на загальну суму 115 004,28 грн;

нарахування по податковому-повідомленню рішенню №26602/15-32-04-08 від 17.10.2023 на суму 75 825,42 грн.

04.04.2023 контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ю» № 0001320-1307-1532, яку направлено відповідачу листом з рекомендованим повідомленням про вручення поштового направлення.

14.04.2023 ГУ ДПС в Одеській області прийнято рішення № 280/15-32-13-07 про опис майна у податкову заставу.

На підставі рішення № 280/15-32-13-07 від 14.04.2023 про опис майна у податкову заставу платника податків контролюючий органом проведено опис майна відповідача, за результатами якого складено акт опису майна № 94/15-32-13-02-35 від 31.05.2023.

У акті опису майна № 94/15-32-13-02-35 від 31.05.2023 вартість майна відповідача позивачем не зазначена.

Головне управління ДПС в Одеській області направило листами рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №584/4-1532 від 15.08.2023, рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емінентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу №784/4-1532 від 01.05.2024, рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емінентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу №2045/4-1532 від 28.11.2024.

ГУ ДПС в Одеській області здійснювалися заходи щодо погашення податкового боргу державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України», а саме були виставлені платіжні інструкції № 706-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 703-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 146599,89 грн, № 705-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 702-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 698-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 701-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 700-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 568-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 97732,00 грн, № 707-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 2352,00 грн, № 566-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 97732,00 грн, № 578-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 2349,00 грн, № 774-13-07-09 від 13.11.2024 на суму 184101,00 грн, № 767-13-07-09 від 13.11.2024 на суму 184101,00 грн, № 567-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 97732,00 грн, які повернуті без виконання по причині неможливості списання коштів.

У зв'язку з несплатою податкового боргу, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.

Відповідно до підпунктів 14.1.155, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пунктів 59.1, 59.5 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 ПК України).

Відповідно до пунктів 89.1, 89.3 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.5 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

У разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави.

У таких випадках:

рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи;

рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Виходячи з системного аналізу наведених норм, суд зазначає, що звернення податкового органу до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватися після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутися з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Таким чином, ПК України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків та лише в разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.

Питання застосування зазначених норм ПК України у подібних правовідносинах було предметом неодноразового розгляду Верховним Судом (зокрема, але не виключно, постанови від 31 березня 2025 року у справі № 340/2276/23, від 08 січня 2025 року у справі № 808/2925/17, від 15 червня 2023 року у справі № 160/13436/22, від 22 травня 2023 року у справі № 280/3408/19, від 28 березня 2023 року у справі № 440/11471/21, від 25 листопада 2021 року у справі № 580/3199/19, від 28 січня 2020 року у справі № 520/3516/19, від 16 липня 2019 року у справі № 809/654/18).

Позиція Верховного Суду полягає в тому, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду. Обов'язковими умовами, наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду задля отримання дозволу на погашення податкового боргу за платника податків за рахунок його майна є: наявність у платника податків податкового боргу внаслідок несплати в установлений законом строк узгоджених сум податкових зобов'язань; направлення платнику податків податкової вимоги про сплату податкового боргу не пізніше, ніж за 60 (30 - з 23 травня 2020 року) календарних днів до дня звернення до суду з відповідним позовом; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; у платника податків - боржника є майно, яке передано у податкову заставу і за рахунок вартості якого може бути погашено податковий борг.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Головне управління ДПС в Одеській області прийняло рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №584/4-1532 від 15.08.2023, рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емінентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу №784/4-1532 від 01.05.2024, рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емінентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу №2045/4-1532 від 28.11.2024.

ГУ ДПС в Одеській області здійснювалися заходи щодо погашення податкового боргу державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України», а саме були виставлені платіжні інструкції № 706-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 703-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 146599,89 грн, № 705-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 702-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 698-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 701-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 700-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 568-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 97732,00 грн, № 707-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 2352,00 грн, № 566-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 97732,00 грн, № 578-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 2349,00 грн, № 774-13-07-09 від 13.11.2024 на суму 184101,00 грн, № 767-13-07-09 від 13.11.2024 на суму 184101,00 грн, № 567-13-07-09 від 18.09.2024 на суму 97732,00 грн, які повернуті без виконання по причині неможливості списання коштів.

При цьому платіжні інструкції № 702-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 698-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, №699-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 701-13-07-09 від 11.11.2024 на суму 97732,00 грн, № 767-13-07-09 від 13.11.2024 на суму 184101,00 грн, повернуті без виконання саме у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках.

Верховний Суд у постанові від 31 березня 2025 року у справі № 340/2276/23 зазначав, що повернення інкасових доручень банком без виконання через відсутність коштів на рахунках Товариства, навіть якщо це було підставою для повернення не всіх направлених контролюючим органом інкасових доручень з наведених підстав, може бути доказом доводів позивача, що єдиним джерелом погашення податкового боргу Товариства у розмірі, який відповідає сумам грошових зобов'язань у повернутих банком через відсутність коштів інкасових дорученнях, є майно відповідача, що знаходиться у податковій заставі. Оскільки майно може бути джерелом погашення податкового боргу в разі відсутності грошових коштів (на рахунках та/або готівкою) у відповідній (необхідній) сумі, вирішення спору між сторонами залежить від встановленого факту чи є на рахунках грошові кошти у розмірі, що відповідає сумі податкового боргу. І саме ця обставина є однією з визначальних та підлягає встановленню судом, зокрема й на підставі пояснень сторін, наданих ними або витребуваних судом належних доказів.

Отже, встановленими і не спростованими у цій справі є обставини наявності несплаченого податкового боргу, вжиття контролюючим органом заходів з погашення податкового боргу, у тому числі шляхом направлення податкової вимоги, звернення до суду про стягнення коштів, звернення до банку, що не призвело до погашення податкового боргу відповідача за рахунок його грошових коштів, відсутності на рахунках останнього таких грошових коштів, а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного позову щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.24 ст. 95 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана в результаті продажу майна платника податків, є недостатньою для погашення податкового боргу платника податків, податковий керуючий здійснює додатковий опис майна у податкову заставу в порядку, визначеному статтею 89 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 7961552,38 грн за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС в Одеській області до державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити.

Надати Головному управлінню ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 7 961 552 (сім мільйонів дев'ятсот шістдесят одна тисяча п'ятсот п'ятдесят два) грн 38 коп. за рахунок майна державного підприємства «Дослідне господарство «Южний» Інституту кліматичного орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України» (67668, Одеська область, Одеський район, с. Великий Дальник, вул. Маяцька, буд. 26, код ЄДРПОУ 05528906), що перебуває у податковій заставі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний