Рішення від 26.02.2026 по справі 420/35254/25

Справа № 420/35254/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м. Одеса

У залі судових засідань №11

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Товтин В.Р.

за участю сторін:

представника позивача - Барвенко Я.В.

представника відповідача - Зарудної А.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.02.2025 року №7381/15-32-24-05-20, №7383/15-32-24-05-20, №7384/15-32-24-05-20, №7386/15-32-24-05-20, №7387/15-32-24-05-20.

За цією позовною заявою судом відкрито загальне позовне провадження та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.

Ухвалою від 06.11.2025 року судом призначено розгляд цієї справи в режимі відеоконференції.

Представник позивачки в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачкою тим, що податковим органом не доведено отримання ОСОБА_1 виплат від платформи «OnlyFans». Позивачка зазначає, що між нею та «Fenix International Ltd» не проводилися транзакції з переказу коштів, що підтверджується випискою з АТ КБ «ПРИВАТБАНК» за період 2021-2022 років. Податковим органом не встановлено фактів реального отримання позивачкою доходів, а податкова інформація не є належним доказом податкового правопорушення. Позивачка зазначає, що лист ДПСУ не є первинним документом в розумінні норм України, а є засобом листування між ДПСУ та управлінням ДПС в областях, а тому висновки податкового органу не ґрунтуються на достатніх і достовірних доказах. Крім того, відповідач не вжив жодних заходів щодо встановлення факту отримання позивачкою доходів.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, просив суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Відзив, заперечення на відповідь на відзив обґрунтовані відповідачем тим, що за інформацією, наданою компетентними органами Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, позивачка отримала дохід від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans» протягом 2021-2022 років, проте цей дохід не задекларувала та не сплатила відповідні податки. Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та не підлягають скасуванню судом.

Заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивачки та заперечення відповідача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Головним управлінням ДПС в Одеській області в період з 15.01.2025 року по 28.01.2025 року проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за період з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року, за результатами якої складений акт від 29.01.2025 року №3480/15-32-24-05-15.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем п. 49.1, п. п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, п. п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162, п. п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, п. п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164, п. 179.1 ст. 179 Податкового кодексу України в частині не подання позивачкою декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік та 2022 рік, а також не декларування сум отриманого доходу за 2021 рік - 656531,72 грн., за 2022 рік - 1152203,45 грн.; п. п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162, п. п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, п. п. 164.1.3 п. 164.1, п. п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. п. 170.11.1 п. 170.1 ст. 170, п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України в частині не сплати до бюджету податку на доходи з фізичних осіб за 2021 рік - 118175,71 грн., за 2022 рік - 207396,62 грн.; п. п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162, п. п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, п. п. 164.1.3 п. 164.1, п. п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164, п. п. 170.11.1 п. 170.1 ст. 170, п. 179.7 ст. 179, п. п. 1.1, 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині не сплати до бюджету військового збору за 2021 рік - 9847,98 грн., за 2022 рік - 17283,05 грн.; п. 44.1, 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України в частині зберігання та надання контролюючому органу первинних документів; п. п. 73.3.3 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України в частині не надання позивачкою відповіді на письмовий запит про надання інформації.

На підставі акту перевірки від 29.01.2025 року №3480/15-32-24-05-15 Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу позивачки направлені наступні податкові повідомлення-рішення: №7381/15-32-24-05-20 від 19.02.2025 року, яким до позивачки застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 680 грн. за неподання декларацій про майновий стан і доходи за 2021 рік та 2022 рік; №7383/15-32-24-05-20 від 19.02.2025 року, яким до позивачки застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1020 грн. за не надання контролюючому органу первинних документів; №7384/15-32-24-05-20 від 19.02.2025 року, яким до позивачки застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 8000 грн. за не надання контролюючому органу документів на запит; №7386/15-32-24-05-20 від 19.02.2025 року, яким позивачці збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за податковими зобов'язаннями в розмірі 325572,33 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 81393,08 грн.; №7387/15-32-24-05-20, яким позивачці збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору за податковими зобов'язаннями в розмірі 27131,03 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 6782,76 грн.

Позивач не погодився з правомірністю зазначених податкових повідомлень-рішень, а тому звернувся до суду з цим позовом про їх скасування.

Відповідно до положень п. 13.3 ст. 13 Податкового кодексу України доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень цього Кодексу чи міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України дохід, отриманий з джерел за межами України, - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.

Відповідно до п. п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162, п. п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, п. п. 164.1.1, 164.1.2, 164.1.3 п. 164.1, п. п. 164.2.20 п. 164.2, п. 164.3, п. 164.4 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу України платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом. Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця. Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із ст. 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із ст. 178 цього Кодексу. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 цього Кодексу.

При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах. Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Відповідно до п. п. 170.11.1 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу.

Відповідно до положень п. п. 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 176.1 ст. 176, п. 179.1, 179.7 ст. 179 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього Кодексу подавати декларацію; подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Кодексу таке подання є обов'язковим.

Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу. Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Відповідно до п. п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом ІV цього Кодексу.

Крім того, відповідно до п. 1.1, 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є, в тому числі, особи, визначені п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є, в тому числі, для платників, зазначених у п. п. 1 п. п. 11 цього пункту, - доходи, визначені ст. 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту.

З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що в разі, якщо фізична особа - резидент, отримала доходи з джерел за межами України, вона була зобов'язана подати річну декларацію про майновий стан і доходи, сплатити податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18% від об'єкта оподаткування, а також військовий збір в розмірі 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування.

Відповідно до інформації, яка міститься на сайті http://оnlуfаns.соm Британський суб'єкт господарювання «Fenix International Ltd» надає свою платформу OnlyFans для монетизації контенту. За можливість монетизації свого контенту комісія OnlyFans становить 20% від суми доходу. Для отримання доходу на платформі OnlyFans створюється акаунт, система пропонує пройти верифікацію, яка включає надання інформації щодо особи, країни, року народження, адреси, тощо. Для верифікації використовують будь - який офіційний документ, проводиться звіряння фото онлайн та фото документа. Після завершення процедури верифікації Творець приєднується до OnlyFans. В подальшому в налаштуваннях акаунта додаються реквізити банківського рахунку для отримання доходу. З платформи гроші автоматично надходять до платіжної системи, а звідти перераховуються на банківську картку.

Відповідно до Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті http://оnlуfаns.соm/terms, користувачі (Творці), які налаштували свій обліковий запис ОnlуFаns для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку з використанням ОnlуFаns, відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як цього вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь-яких податків з їх доходів на ОnlуFаns.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для висновків про порушення позивачем норм податкового законодавства стало надходження до Головного управління ДПС в Одеській області листа від Державної податкової служби України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07 з інформацією, наданою компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 року стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans» за 2020-2022 роки.

Відповідно до витягу з цієї інформації ОСОБА_1 (адреса співпадає з адресою, зазначеною позивачем в позові та з тією, за якою позивачка зареєстрована в м. Одесі) отримала дохід від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans» в розмірі 24068 доларів США за 2021 рік та 31508 доларів США за 2022 рік.

Відповідно до положень п. п. 72.1.4 п. 72.1 ст. 72, п. п. 83.1.2 п. 83.1 ст. 83 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.

Для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є податкова інформація.

Відповідно до ст. 27 Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна (підписана 10.02.1993 року, набула чинності 11.08.1993 року) із змінами внесеними Протоколом від 09.10.2017 року, компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів, що стосуються податків будь-якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно-територіальних одиниць, або місцевих органів влади тією мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.

Будь-яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органам влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень. Незважаючи на вищевикладене, інформація, отримана Договірною Державою, може використовуватись для інших цілей, якщо така інформація може використовуватися для таких інших цілей відповідно до законодавств обох Держав, і якщо компетентний орган Держави, яка надає інформацію, дав дозвіл на таке використання.

Відповідно до положень ст. 4, 5, 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (набула чинності 01.07.2009 року) із змінами відповідно до Протоколу, що набрав чинності для України 01.09.2013 року, сторони, зокрема як передбачено в цьому розділі, здійснюють обмін будь-якою інформацією, яка може бути доречною для виконання чи застосування внутрішнього законодавства, яке стосується податків, передбачених цією Конвенцією.

На прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується в ст. 4 та стосується конкретних осіб чи операцій. Якщо інформації, яка міститься в податкових досьє запитуваної держави, недостатньо для задоволення цією державою прохання про надання інформації, ця держава вживає всіх відповідних заходів для надання запитуючій державі запитуваної інформації.

З будь-якою інформацією, яку Сторона отримала згідно із цією Конвенцією, поводяться як з таємною так само, як з інформацією, отриманою відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони або за умов таємності, які застосовуються на території Сторони, що надає інформацію, якщо такі умови є більш суворими. Така інформація в будь-якому випадку розголошується лише особам або органам (зокрема судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору чи стягнення, до здійснення виконавчих заходів чи кримінального переслідування стосовно податків, належних до сплати цій Стороні, або причетні до прийняття рішень за апеляціями стосовно таких податків. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, згаданими вище, і тільки для зазначених цілей. Незважаючи на положення п. 1, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, що стосуються таких податків, за наявності попереднього дозволу вповноваженого органу Сторони, що надає інформацію. Проте будь-які дві чи більше

Сторін можуть за спільною згодою відмовитися від умови отримання попереднього дозволу.

Відповідно до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Крім того, відповідно до п. 1, 2 «Порядку обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав», затвердженого наказом Міністерства фінансів України №118 від 16.04.2022 року, цей Порядок регулює процедуру обміну податковою інформацією між ДПС та компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами, а також у межах спонтанного обміну податковою інформацією стосовно податків та в межах, визначених Конвенцією про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, із застереженнями, та/або іншим міжнародним договором України, що містить положення про обмін інформацією в податкових цілях. ДПС здійснює міжнародний обмін податковою інформацією для виконання положень Податкового кодексу України та зобов'язань України відповідно до міжнародних договорів.

Відповідно до п. п. 51 п. 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №277, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

Державною податковою службою України отримано інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи і на приріст вартості майна стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans» за 2020-2022 роки, в тому числі, стосовно позивачки в цій справі.

При цьому, Головним управлінням ДПС в Одеській області використано інформацію, що надана ДПС України листом та Інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України та яка підлягає розголошенню в спосіб визначений законом.

Суд зазначає, що лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 року №27331/7/99-00-24-04-03-07 з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого платник податків - фізична особа ОСОБА_1 , отримала дохід від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років у сумі 55576 доларів США, з яких протягом 2021 року у сумі 24068 доларів США, протягом 2022 року у сумі 31508 доларів США, який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до положень п. 75.1 ст. 75, п. п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, в тому числі: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до ст. 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Відповідно до п. п. 73.3.1, 73.3.2 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин, в тому числі, в разі, якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті. Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.

Відповідно до п. 42.2, 42.5 ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п. 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням ДПС в Одеській області направлений позивачці за адресою її реєстрації засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення запит про надання інформації та її документального підтвердження стосовно отримання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans №13794/КПР/15-32-24-05-06 від 04.10.2024 року. Однак поштове відправлення повернуто 30.10.2024 року за закінченням терміну зберігання.

Відповідь на цей запит позивачкою не надана.

Враховуючи зазначені обставини, Головним управлінням ДПС в Одеській області наказом №12567-п від 05.12.2024 року призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 з 15.01.2025 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року на підставі п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Копія наказу про проведення перевірки, а також повідомлення про проведення перевірки від 05.12.2024 року №1320/15-32-24-05 направлені позивачці засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення 05.12.2024 року №0600990522607 на податкову адресу позивачки, однак поштове відправлення повернуто 25.12.2024 року за закінченням терміну зберігання.

У відповідності до ст. 42 Податкового кодексу України, запит, наказ та повідомлення вважаються врученими, а тому у податкового органу були підстави для призначення перевірки позивачки та правомірно, на підставі наказу така перевірка розпочата 15.01.2025 року.

Оскільки перевірка позивачки проведена Головним управлінням ДПС в Одеській області правомірно у відповідності до норм Податкового кодексу України, належною податковою інформацією підтверджується одержання позивачкою доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років у сумі 55576 доларів США, з яких протягом 2021 року у сумі 24068 доларів США, протягом 2022 року у сумі 31508 доларів США, позивачкою ці обставини не спростовані, будь-які документи на спростування цих обставин позивачкою під час перевірки не надані, суд вважає доведеним отримання позивачкою цих доходів, які підлягали обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Таким чином, Головним управлінням ДПС в Одеській області правомірно збільшені позивачці грошові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а також застосовані штрафні санкції у відповідності до п. 123.2 ст. 123 Податкового кодексу України в розмірі 25% від суми визначених контролюючим органом зобов'язань.

Враховуючи зазначені обставини, оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 19.02.2025 року №7386/15-32-24-05-20, №7387/15-32-24-05-20 є правомірними та не підлягають скасуванню судом.

Посилання позивачки на виписку з АТ КБ «ПРИВАТБАНК» за період 01.01.2021 року - 31.12.2022 року в якій відсутні транзакції між «Fenix International Ltd» та ОСОБА_1 є безпідставними, оскільки за цією випискою позивачці протягом всього періоду надходили кошти, однак позивачка не зазначила джерела надходження цих коштів та в разі, якщо ці кошти надходили не за створення контенту на платформі OnlyFans, у відповідності до положень ч. 1 ст. 77 КАС України позивачка мала довести обставини, на які посилається.

З виписки з банку вбачається здійснення переказів коштів позивачці через міжнародну систему грошових переказів Ria Money Transfer, а також платіжну систему PrivatMoney, однак підстави відправлення цих коштів та джерело їх надходження позивачкою не наведені.

Крім того, суд зазначив вище про те, що відомості щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого платник податків - фізична особа ОСОБА_1 , отримала дохід від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років у сумі 55576 доларів США, з яких протягом 2021 року у сумі 24068 доларів США, протягом 2022 року у сумі 31508 доларів США є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, а позивачка ці обставини не спростувала належними доказами у справі.

Згідно висновків Верховного Суду в рішенні від 24.04.2023 року у справі №560/2210/19, платник податків, який не згоден із відповідністю такої інформації дійсним обставинам справи або ж вважає, що розмір заниженого ним податкового зобов'язання є меншим, вправі подати до контролюючого органу в ході перевірки або ж в ході судового розгляду справи відповідні докази, що спростовують доводи суб'єкта владних повноважень. Це зумовлено специфікою поставленого в провину платнику податків порушення, а саме заниження загального оподатковуваного доходу, у зв'язку з чим контролюючому органу достатньо довести саме факт отримання останнім доходу у періоді, що перевірявся. Поряд з цим, у разі заперечення таких обставин платник податків повинен надати докази, які свідчитимуть про: відсутність такого доходу взагалі; наявність підстав вважати його неоподатковуваним або його зменшення; застосування ставки податку, відмінної від базової тощо.

Це узгоджується з положеннями п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, оскільки платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Крім того, за ч. 1 ст. 77 КАС України сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Водночас, у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать про те, що задекларовані платником податків податкові зобов'язання не відповідають дійсності або він не виконав обов'язок щодо подання декларації за наявності об'єкта для декларування, платник податків має спростовувати ці доводи.

Однак позивач не спростував обставин отримання доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans», а ні під час перевірки, а ні під час розгляду справи в суді.

Відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання платником податків податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання.

Позивачкою незважаючи на отримання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans протягом 2021-2022 років у сумі 55576 доларів США, з яких протягом 2021 року у сумі 24068 доларів США, протягом 2022 року у сумі 31508 доларів США, не подано до податкового органу декларації про майновий стан і доходи за 2021 та 2022 роки, а тому до позивачки правомірно застосовані штрафні санкції за це порушення в розмірі 680 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 19.02.2025 року №7381/15-32-24-05-20.

Щодо оскаржуваних позивачкою податкових повідомлень-рішень від 19.02.2025 року №7383/15-32-24-05-20, №7384/15-32-24-05-20, вони також є правомірними та не підлягають скасуванню з огляду на наступне.

Відповідно до положень п. 44.1, 44.3, 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.

У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в п. 86.7 ст. 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Відповідно до п. 85.2, 85.6 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Слід зазначити, що позивачці Головним управлінням ДПС в Одеській області до початку проведення перевірки поштою направлений запит про надання інформації та її документального підтвердження №13794/КПР/15-32-24-05-06 від 04.10.2024 року, а також під час проведення перевірки поштою направлений запит про надання інформації та її документального підтвердження №910/КПР/15-32-24-05-06 від 22.01.2025 року, однак відповіді на ці запити позивачка не надала, про що податковим органом були скаредні акти про не надання документів №185/15-32-24-05-16 від 15.01.2025 року та №406/15-32-24-05-16 від 28.01.2025 року.

Відповідно до п. 121.1, 121.2 ст. 121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Оскільки позивачкою не забезпечено зберігання первинних документів з питань обчислення і сплати податків та зборів та не надано їх податковому органу при здійсненні податкового контролю, а також не надано відповіді на запити про надання інформації та документів, до позивача правомірно застосовані штрафні санкції за ці порушення: 1020 грн. за податковим повідомленням-рішенням №7383/15-32-24-05-20 від 19.02.2025 року та 8000 грн. за податковим повідомленням-рішенням №7384/15-32-24-05-20 від 19.02.2025 року.

Враховуючи зазначені обставини всі оскаржувані позивачкою податкові повідомлення-рішення є правомірними та не підлягають скасуванню судом.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.02.2025 року №7381/15-32-24-05-20, №7383/15-32-24-05-20, №7384/15-32-24-05-20, №7386/15-32-24-05-20, №7387/15-32-24-05-20 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА

.