Справа № 420/34189/25
26 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження питання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (Код ЄДРПОУ 20490012) №827 від 20 серпня 2025 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Код ЄДРПОУ 20987385) зарахувати заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період з березня 1982 року по квітень 1987 року, згідно довідки №782-Т-11.1-21 від 28 квітня 2025 року, а також повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 13 серпня 2025 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що 13 серпня 2025 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, яка за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №827 від 20 серпня 2025 року, відмова у перерахунку пенсії пов'язана з відсутністю акту перевірки довідки про заробіток для обчислення пенсії №782-Т-11.1-21 від 28 квітня 2025 року, а також з огляду на проведення масового перерахунку пенсії Позивача 01 квітня 2024 року.
Позивач не погоджується з відмовою пенсійного органу, посилаючись на ч. 1 ст. 40 Закону України №1058, зокрема на те, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Стверджуючи про протиправну відмову у перерахунку пенсії, позивач зазначає, що Відповідачеві слід було б врахувати, що якщо поданих Позивачем документів про призначення пенсії було недостатньо або на момент розгляду відповідної заяви існує сумнів їх достовірності, то орган пенсійного фонду мав всі правові підстави для того, щоб самостійно витребувати документи, необхідні для перевірки трудового стажу позивача, зробити відповідний запит, для з'ясування спірних обставини, чи вчинити інші дії задля забезпечення реалізації Позивачем його права на соціальний захист, чого зроблено не було.
Ухвалою суду від 11.11.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою суд витребував від відповідача належним чином засвідчені копії документів, що були підставою для прийняття рішення №827 від 20 серпня 2025 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , для долучення до матеріалів справи.
26.11.2025 року до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшли витребувані документи.
Також 26.11.2025 року ГУ ПФУ в Одеській області подано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Відповідачем повідомлено, що позивач 13.08.2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату за 1982-1987 роки, видану Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради за вих. № 782-Е-11.1-21 від 28.04.2021. За принципом екстериторіальності зазначену заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Так, відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Після отримання заяви Позивача та долученої до неї довідки, Головним управлінням листом № 1500-0902-6/138891 від 15.08.2025 було направлено Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради запит про проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату за вих. № 782-Е-11.1-21 від 28.04.2021. Так, відповідно до абзацу 3 п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Враховуючи обмежені строки розгляду заяви, а також те, що перевірка довідки про заробітну плату займає значний час, а відсутність підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами не породжує права на перерахунок пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було винесено рішення № 827 від 20.08.2025 про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю акту перевірки довідки про заробітну плату.
Поряд з цим, Головним управлінням зазначено, що дане рішення не є остаточним та підлягало перегляду після проведення перевірки правомірності видачі довідки про заробітну плату. До управління пенсійного забезпечення 30.09.2025 надійшла службова записка від відділу контрольно-перевірочної роботи, до якої було долучено акт перевірки від 18.09.2025 № 1500-0902-1/6952, згідно з яким відомості, зазначені у довідці про заробітну плату, виданою Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради за вих. № 782-Е-11.1-21 від 28.04.2021, відповідають первинним документам на підставі яких таку довідку було видано. Після отримання зазначеного акту перевірки, пенсійна справа Позивача була доопрацьована та рішенням Головного управління № 951060166049 від 07.10.2025 Позивачу проведено розрахунок пенсії з 01.08.2025 з урахуванням наданої довідки про заробітну плату. Розмір пенсії внаслідок врахування довідки про заробітну плату склав 3817,62 грн, в той час як розмір пенсії Позивача без врахування зазначеної довідки становить 4171,57 грн. Отже, як стверджує відповідач, перерахунок пенсії Позивача з урахуванням відомостей, зазначених у довідці про заробітну плату № 782-Е-11.1-21 від 28.04.2021 є недоцільним та пенсія Позивачу виплачується за період отримання заробітної плати з 01.07.2000 відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058.
Таким чином, як зазначено у відзиві, з боку територіальних органів Пенсійного фонду України не допущено порушення прав, свобод та інтересів Позивача. Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 827 від 20.08.2025 є попереднім рішенням, його прийняття було зумовлене необхідністю дотримання встановлених законодавством строків розгляду заяв про призначення/перерахунок пенсії. Після отримання усіх необхідних документів для розгляду заяви (зокрема, акту перевірки довідки про заробітну плата), така заява була самостійно переглянута територіальним органом Пенсійного фонду України без додаткового звернення пенсіонера, проведені необхідні розрахунки та прийнято рішення про недоцільність проведення перерахунку за наданою довідкою про заробітну плату у зв'язку зі зменшенням розірму пенсії.
Вирішуючи питання щодо подальшого розгляду адміністративної справи №420/34189/25, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , 13.08.2025 року звернувся до Головного Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату за 1982-1987 роки, видану Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради за вих. № 782-Т-11.1-21 від 28.04.2021.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №827 від 20 серпня 2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю акту перевірки довідки про заробіток для обчислення пенсії №782-Т-11.1-21 від 28 квітня 2025 року, а також з огляду на проведення масового перерахунку пенсії 01 квітня 2024 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить зобов'язати пенсійний орган зарахувати заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період з березня 1982 року по квітень 1987 року, згідно довідки №782-Т-11.1-21 від 28 квітня 2021 року, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13 серпня 2025 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
Як встановлено з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , Головним управлінням листом № 1500-0902-6/138891 від 15.08.2025 було направлено Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради запит про проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату за вих. № 782-Т-11.1-21 від 28.04.2021.
Відповідно до акту перевірки від 18.09.2025 № 1500-0902-1/6952, долучено до службової записки відділу контрольно-перевірочної роботи від 30.09.2025 року, зазначені у довідці про заробітну плату, виданою Департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради за вих. № 782-Т-11.1-21 від 28.04.2021, відповідають первинним документам на підставі яких таку довідку було видано, розбіжностей не встановлено.
Згідно з рішенням Головного управління № 951060166049 від 07.10.2025 року Позивачу проведено розрахунок пенсії з 01.08.2025 з урахуванням наданої довідки про заробітну плату. Підстава перерахунку: Акт від 18.09.2025 № 1500-0902-1/6952
Таким чином, 07.10.2025 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки №782-Т-11.1-21 від 28 квітня 2021 року.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Враховуючи встановлені обставини справи та наявні в матеріалах справи докази, порушення, яке є предметом оскарження в межах даної справи, відсутнє. У свою чергу, розмір пенсії, який позивач отримує за результатами здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату за вих. № 782-Т-11.1-21 від 28.04.2021 не є предметом розгляду даної справи.
При цьому, відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною після такого виправлення, а тому провадження по справі слід закрити, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Враховуючи, що позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір», питання про повернення судового збору не вирішується.
Керуючись положеннями п.8 ч.1 ст.238, ст.ст. 239, 243, 256, 295, 297 КАС України,
Закрити провадження у справі №420/34189/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складення ухвали до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук
.