Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 лютого 2026 року Справа№200/431/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
19.01.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 10.12.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Позов обґрунтовував тим, що внаслідок неправильного, на його думку, перерахунку пенсії відповідач обмежив розмір його пенсії (застосував обмеження індексації пенсії), що призвело до порушення його пенсійних прав, гарантованих ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Звернення до відповідача для виправлення такого порушення не призвело до бажаного результату.
Ухвалою суду від 26 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зокрема зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м. Добропілля) та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV обчислену у розмірі 80% заробітної плати відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345.
Кабінетом Міністрів України 24.02.2023 року прийнято Постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168). Пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що з 01.03.2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Внаслідок цього середньомісячна заробітна плата (дохід), яка враховується для обчислення пенсії збільшилась з 6186,32 грн до 7405,03 грн. Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
23.02.2024 Кабінетом Міністрів України № 185 було прийнято постанову “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185). Відповідно до пункту 1 Постанови №185 установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком №124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796. Разом з тим, згідно пункту 3 Постанови №185 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Внаслідок цього середньомісячна заробітна плата (дохід), яка враховується для обчислення пенсії збільшилась з 7405,03 грн до 7994,43 грн.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2022 №209 3 (далі - Постанова № 209) установлено, що з 01.03.2025 перерахунок пенсій згідно з Порядком №124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115. Внаслідок цього середньомісячна заробітна плата (дохід), яка враховується для обчислення пенсії збільшилась з 7994,43 грн до 8913,83 грн. Відповідно до ч.3 Постанови №209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Відповідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що з 01.03.2023 проведено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,197 - 7405,03 грн. Розмір підвищення склав 3341,82 грн та враховуючи положення абз. 2 п. 10 Постанови №168 застосовано обмеження в індексації - 1841,82 грн (перевищує 1500 грн).
З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,0796 - 7994.47 грн. Розмір підвищення склав 1616,31 грн та враховуючи положення абз. 2 п. 10 Постанови №185 застосовано обмеження в індексації - 116,31 грн (перевищує 1500 грн).
З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індивідуально (масовий). Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115 - 8913,83 грн. Розмір підвищення склав 2520,97 грн враховуючи положення пункту 1 та підпунктів 1-7 пункту 2 Постанови №209 застосовано обмеження в індексації 1020,97 грн (перевищує 1500 грн).
Таким чином розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено згідно діючого законодавства.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На позивача поширюються положення ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
10.12.2025 року позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статті 8 Закону України №345 «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2023 Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (25381.63 * 0.63667): 16159.72. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 28 років): 586.04. Загальний розмір пенсії: 16745.76. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 3559.54. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 25381.63 грн.): 20305.30. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2023. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1841.82. Розмір пенсії з надбавками: 18463.48.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2024 Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (27402.01 * 0.63667): 17446.04. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 28 років): 586.04. Загальний розмір пенсії: 18032.08. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 3889.53. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27402.01 грн.): 21921.61. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1841.82. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -116.31. Розмір пенсії з надбавками: 19963.48.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (30553.22 * 0.63667): 19452.32. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 28 років): 661.08. Загальний розмір пенсії: 20113.40. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 4329.18. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30553.22 грн.): 24442.58. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2025. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1841.82. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -116.31. Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -1020.97. Розмір пенсії з надбавками: 21463.48.
Листом від 07.01.2026 року № 800-57509/М-02/8-0500/25 Відповідач повідомив Позивача проте, що він перебуває, на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та обчислену з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058. За матеріалами електронної пенсійної справи станом на 28.02.2023 страховий стаж ОСОБА_1 врахований по 31.08.2021 та становив 63 роки 08 місяців 28 днів, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 27 років, коефіцієнт страхового стажу - 0,63667. Пенсія ОСОБА_2 обчислена із заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.01.2016 і складала 21204,35 грн. (6186,32 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки х 3,42762 - Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії станом на 28.02.2023 становив 16963,48 грн.
Заробітна плата ОСОБА_1 обчислена відповідно до статті 40 Закону №1058 та з 01.03.2023 складає 25381,61 грн. (7405,03 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки х 3,42762 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищевказаний період). Згідно із пунктом 10 постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.03.2023 збільшився більше ніж на 1500,00 грн. та склав 20305,30 грн. Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн., то розмір пенсії з надбавками склав 18462 48 грн. (16963,48 грн. + 1500,00 грн.). Різниця між розміром підвищення 3341,82 грн. (20305,30 грн. - 16963,48 грн.) та 1500,00 грн. (- 1841,82 грн.) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01.03.2023, яка при подальших перерахунках не переглядається.
За пенсійною справою ОСОБА_1 проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до Постанови №185. Заробітна плата ОСОБА_1 обчислена відповідно до статті 40 Закону №1058 та з 01.03.2024 складала 27402,01 грн. (7994,47 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки х 3,42762 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищевказаний період). Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.03.2024 збільшився більше ніж на 1500,00 грн. та склав 21921,61 грн. Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн., то розмір пенсії з надбавками склав 19963,48 грн. (18463,48 грн. + 1500,00 грн). Різниця між розміром підвищення 1616,31 грн. (21921,61 грн. - 20305,30 грн.) та 1500,00 грн. (- 116,31 грн.) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01.03.2024, яка при подальших перерахунках не переглядається.
Заробітна плата ОСОБА_3 обчислена відповідно до статті 40 Закону №1058 та з 01.03.2025 Укладає 30553,22 грн. (8913,83 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому: на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки х 3,42762 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищевказаний період). Згідне із пунктом 3 постанови №209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.03.2025 збільшився більше ніж на 1500,00 грн. та склав 24442,58 грн. Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн., то розмір пенсії з надбавками склав 21463,48 грн. (19963,48 грн. + 1500,00грн.). Різниця між розміром підвищення 2520,97 грн. (24442,58 грн. - 21921,61 грн.) та 1500,00 грн. - 1020,97 грн.) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01.03.2025, яка при подальших перерахунках не переглядається. Розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати з 01.03.2025 по теперішній час становить 21463,48 грн. Пенсія ОСОБА_1 обчислена та виплачується відповідно до чинного законодавства та наявними матеріалами в електронній пенсійній справі.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 статті 10 Закону № 345 цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
За статтею 8 цього Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) дійшов висновку, що статтю 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд ураховує, що Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці» не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв'язку із положеннями Закону №1058-IV, на підставі якого призначається пенсія.
Таким чином, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, за вимогами законодавства, мінімальний розмір пенсії вказаній категорії осіб після проведенні всіх перерахунків не може становити менше ніж 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розмірі пенсії у наслідок проведення її перерахунку.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Щодо індексації пенсій.
Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 зазначеного Закону).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ч. 5 ст. 2 зазначеного Закону у редакції, яка згідно з внесеними до неї Законом України від 15.02.2022 року № 2040-IX змінами застосовується з 01.03.2022 року).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, яка згідно з внесеними до неї Законом України від 15.02.2022 року № 2040-IX змінами застосовується з 01.03.2022 року) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок пенсії (для забезпечення індексації пенсії) постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 затверджено, зокрема Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 5 зазначеного Порядку у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Кабінетом Міністрів України щорічно приймалися постанови, якими визначався розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (індексації пенсії).
Так, були прийняті, зокрема:
- постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»
- постанова Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»
- постанова Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Кожною із зазначених постанов визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого відповідними пунктами постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, зазначеними постановами запроваджено тимчасове обмеження максимального розміру індексації пенсій сумою 1500 грн.
Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», проведено перерахунки пенсії з 01.03.2023.
Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2023 Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (25381.63 * 0.63667): 16159.72. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 28 років): 586.04. Загальний розмір пенсії: 16745.76. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 3559.54. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 25381.63 грн.): 20305.30. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2023. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1841.82. Розмір пенсії з надбавками: 18463.48.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», проведено перерахунки пенсії з 01.03.2024.
Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2024 Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (27402.01 * 0.63667): 17446.04. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 28 років): 586.04. Загальний розмір пенсії: 18032.08. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 3889.53. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27402.01 грн.): 21921.61. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1841.82. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -116.31. Розмір пенсії з надбавками: 19963.48.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», проведено перерахунки пенсії з 01.03.2025.
Внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 Позивачу проведено перерахунок пенсії. Вид перерахунку: Індексація заробітку. (масовий). Розмір пенсії за віком (ст.27) (30553.22 * 0.63667): 19452.32. Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 28 років): 661.08. Загальний розмір пенсії: 20113.40. Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці": 4329.18. Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 30553.22 грн.): 24442.58. Місяць підвищення розміру пенсії: 01.03.2025. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року: -1841.82. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року: -116.31. Обмеження індексації з 01.03.2025 року: -1020.97. Розмір пенсії з надбавками: 21463.48.
Отже, відповідачем обмежено, гарантований статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.
Як зазначалось, основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат, індексації та застосований до них обмежень щодо розміру, після чого формується розмір доплати шахтарю.
Таким чином, застосовуючи до пенсії позивача такі обмеження суб'єктом владних повноважень не враховано те, що такі обмеження суперечать гарантіям, що надані позивачу абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та порушують пенсійні права позивача.
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову, який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Вирішуючи спір судом враховані аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені в постанові Верховного Суду від 26.08.2025 року у справі № 360/948/24, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:
визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії позивачу, гарантованого ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача, з 10.12.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації.
Відповідно до частин 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно квитанції № QZ6M-KYA2-529E від 16.01.2026 року позивачем сплачено судовий збір у сумі 1065,00 грн.
Отже, судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 1064,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 118, 139, 159-165, 199, 244-247, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3 Код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з 10.12.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3 Код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривень 96 копійок.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 26 лютого 2026 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров