Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 лютого 2026 року Справа№200/10382/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
30.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо розрахунку з 17.09.2025 розміру належної пенсії у зв'язку з втратою годувальника виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на січень відповідного року;
- зобов'язати відповідача перерахувати з 17.09.2025 розмір належної пенсії в разі втрати годувальника виходячи із заробітної плати, одержаної її чоловіком, ОСОБА_2 , за роботу в зоні відчуження та сплатити недоотриману суму пенсії.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що до 17.09.2025 отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У подальшому, 17.09.2025 звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону № 796-ХІІ. Рішенням відповідача від 10.10.2025 № 057350004771 здійснено перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону № 796-ХІІ та розраховано розмір пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 10 195,06 грн.
Позивач не погоджується із діями відповідача щодо саме такого порядку розрахунку показника середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії, а тому звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Зобов'язано відповідача подати до суду засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.
20.01.2026 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що ОСОБА_1 з 17.09.2025 пенсійну виплату розраховано виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на січень відповідного року, згідно із пунктом 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 17.09.2025 становить 10899,19 грн.
Також зазначив, що матеріали пенсійної справи позивача надати не має можливості.
26.01.2026 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив. Однак вказана заява судом до уваги не береться, адже справа розглядається з особливостями передбаченими ст. 263 КАС України, а згідно ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2026 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно ОСОБА_1 та її померлого годувальника ОСОБА_2 . Провадження у справі було зупинено до отримання витребуваних доказів.
17.02.2026 на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2026 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано витребувані докази.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.02.2026 поновлено провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач до 17.09.2025 отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У подальшому, 17.09.2025 позивач звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону № 796-ХІІ.
Рішення відповідача від 10.10.2025 № 057350004771 здійснено перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону № 796-ХІІ та розраховано розмір пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 10 195,06 грн.
З метою здійснення перерахунку пенсії з урахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження її чоловіком, позивач 25.11.2025 звернулася до відповідача із відповідною заявою.
Листом відповідача від 08.12.2025 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження її чоловіком.
Не погоджуючись із вищезазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України від 28.02.91 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
Статтею 10 Закону № 796-XII визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).
Відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону № 796-XII. Розмір пенсії розраховано з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 10 195,06 грн.
Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням довідок виданих Краматорським закритим акціонерним товариством «Будівельник» на ім'я ОСОБА_2 за серпень та вересень 1986 відповідач зазначив, що після надходження акту перевірки достовірності вказаних довідок буде переглянуто розмір пенсії без додаткового звернення.
Водночас, суд зазначає, що видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Суд зазначає, що в матеріалах пенсійної справи наявні довідки, що видані Краматорським закритим акціонерним товариством «Будівельник» на ім'я ОСОБА_2 за серпень та вересень 1986 за роботу в зоні відчуження.
З вказаних довідок судом встановлено, що такі містять відомості про заробітну плату померлого годувальника, отриману ним за роботу в зоні відчуження у 1986 році.
Отже, дії відповідача щодо призначення пенсії позивачу без урахування довідок про заробітну плату в зоні відчуження, виданих Краматорським закритим акціонерним товариством «Будівельник» на ім'я ОСОБА_2 за серпень та вересень 1986 є протиправними.
При цьому суд зазначає, що на підставі зазначених вище довідок померлому годувальнику (чоловіку) позивача - ОСОБА_2 було призначено пенсію та розраховано розмір його пенсії по інвалідності.
Таким чином, з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 17.09.2025 на підставі довідок про заробітну плату в зоні відчуження, виданих Краматорським закритим акціонерним товариством «Будівельник» на ім'я ОСОБА_2 за серпень та вересень 1986.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській щодо розрахунку ОСОБА_1 з 17.09.2025 розміру належної пенсії у зв'язку з втратою годувальника виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на січень відповідного року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17.09.2025 на підставі довідок про заробітну плату в зоні відчуження, виданих Краматорським закритим акціонерним товариством «Будівельник» на ім'я ОСОБА_2 за серпень та вересень 1986.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1331,20 гривень (одна тисяча триста тридцять одна гривня 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич