Постанова від 23.02.2026 по справі 903/810/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року Справа № 903/810/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуюча суддя Коломис В.В., суддя Миханюк М.В. , суддя Саврій В.А.

секретар судового засідання Романець Х.В.

за участю представників сторін:

позивача - Каліщук В.П.;

відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради на рішення Господарського суду Волинської області від 29 жовтня 2025 року (повний текст складено 07.11.2025) у справі №903/810/25 (суддя Слободян О.Г.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради

про стягнення 8 958 051 грн 31 коп

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Волинської області від 29.10.2025 у справі №903/810/25 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради про стягнення 8 958 051 грн 31 коп задоволено повністю.

Присуджено до стягнення з Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 8 958 051 грн 31 коп вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також 107 490 грн 60 коп витрат по сплаті судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Комунальне підприємство "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення Господарським судом Волинської області норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.12.2025 у справі №903/810/25 апеляційну скаргу Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради на рішення Господарського суду Волинської області від 29.10.2025 залишено без руху. Запропоновано скаржнику усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали та надати Північно-західному апеляційному господарському суду належні докази сплати 161 244, 92 грн судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.

24.12.2025 на адресу апеляційного господарського суду надійшла заява Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради про усунення недоліків, встановлених при поданні апеляційної скарги.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.01.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради на рішення Господарського суду Волинської області від 29 жовтня 2025 року у справі №903/810/25. Призначено справу №903/810/25 до розгляду на "23" лютого 2026 р. об 11:00 год.

В судове засідання представник відповідача не з'явився. При цьому, від останнього на адресу апеляційного суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з його тимчасовою непрацездатністю.

Розглянувши в судовому засіданні клопотання представника КП "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради про відкладення розгляду справи, судова колегія зазначає наступне.

Частинами 11, 12 статті 270 ГПК України, яка визначає порядок розгляду апеляційної скарги, встановлено, що суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними. Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Оскільки всі учасники провадження у справі були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, при цьому явка учасників судового процесу обов'язковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, враховуючи те, з поданого клопотання про відкладення не вбачається поважних причин, які б свідчили про необхідність перенесення судового засідання на іншу дату, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення вказаного клопотання та вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представника відповідача.

Крім того колегія суддів зазначає, що надане представником відповідача до суду апеляційної інстанції клопотання про відкладення розгляду справи не містить належного обґрунтування, документальних доказів в підтвердження викладених у клопотанні обставин КП "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради суду також надано не було.

Безпосередньо в судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, між ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" (ТОВ "Газорозподільні мережі України"/позивач) та КП "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради (Нововолинськ ТКЕ/споживач/відповідач) діють відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу газорозподільними системами позивача, комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, які регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс ГРМ).

Шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання №09420055АМGT016/42GTVL2176-16 від 01.12.2023 до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому (далі - договір) між сторонами було укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Згідно п. 2.1 договору Оператор ГРМ зобов'язується надавати споживачу послуги з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Відповідно до п. 2.3. договору розподілу природного газу, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

Згідно з п.п. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема, належить: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно п.п. 3 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу.

На підставі проведеного аналізу споживання газу підприємствами ТКЕ та балансоутворюючими підприємствами, який проводиться аналітиками Волинської філії ТОВ "ГРМУ" протягом року, фахівцями філії проводяться позачергові перевірки засобів вимірювальної техніки. Таким чином проводиться демонтаж лічильників газу, коректорів, обчислювачів та перетворювачів тиску і температури для проведення позачергової повірки. Дані роботи проводяться з метою виявлення недостовірного обліку природного газу на вузлах обліку газу споживачів, що в свою чергу може призводити до необгрунтованих втрат газу.

Згідно глави 11 розділу Х Кодексу ГРМ, Оператор ГРМ має право ініціювати позачергову повірку комерційного вузла обліку газу чи його складових (далі - ВОГ). При чому, відповідно до п.2 гл.11 роздіду Х Кодексу ГРМ позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку.

13.03.2025 працівниками підприємства Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" у місці знаходження точки комерційного обліку споживача за адресою: Волинська область, м. Нововолинськ, вулиця Луцька 25-г, в присутності представника КП "Нововолинськтеплокомуненерго" було складено акт перевірки технічного стану вузла обліку №165 (а.с. 22) та здійснено демонтаж лічильника газу - ЛГК G1600 №7491, 2002 року випуску (далі - ЗВТ) для проведення його позачергової повірки згідно листа від 11.03.2025 (вих. №086355/2025), про що було складено протокол №1 від 13.03.2025 щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (а.с. 23).

Лічильник газу G1600 №7491, 2002 року випуску був направлений на позачергову повірку до Волинської філії ДП "Львівстандартметрологія" за адресою: м. Луцьк, вул. Світла, 4.

Акт перевірки та протокол були підписані представником відповідача без жодних зауважень чи заперечень.

На час відсутності основного ВОГ підприємства Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" було встановлено підмінний лічильник.

14.03.2025 ДП "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" в особі Волинської філії було проведено позачергову повірку лічильника газу - ЛГК G1600, №7491, 2002 року випуску, за результатами якої даний ЗВТ було визнано непридатним до застосування, зокрема внаслідок невідповідності його метрологічних характеристик вимогам ДСТУ 9033:2020, про що видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №72/1-4207 від 14.03.2025 (а.с. 24).

Як вбачається із довідки про непридатність ЗВТ від 14.03.2025 №72/1-4207, зазначений лічильник визнаний непридатним, як такий, що не відповідає вимогам ДСТУ 9033:2020 (похибка вимірювання перевищує допуск: Qmin - 9,64% (допуск від +3 до -6; 0,15 Qmax -0,825% (допуск від +3% до -3%; Qmax +0,322% (допуск від +3% та -3%).

Працівниками КП "Нововолинськтеплокомуненерго" відправлено лічильник в ремонт на завод виробник "Івано-Франківський завод "Промприлад", де 20.03.2025 було проведено ремонт, технічне обслуговування та модернізацію лічильника газу. Встановлено необхідність заміни комплектуючих згідно дефектного акту, про що складено акт невідповідності лічильника від 20.03.2025 (а.с. 99).

Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

При цьому п. 1 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення.

За наслідками виявленого порушення, у відповідності пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, 18.03.2025 представниками Товариства за адресою об'єкту споживача: Волинська область, м. Нововолинськ, вулиця Луцька 25-г, в присутності представників КП "Нововолинськтеплокомуненерго" - головного інженера Савченко С.М. та головного енергетика Яслинського Р.М. було оформлено акт про порушення № 1346, яким зафіксовано вид порушення, передбачений п.п. 3 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (а.с. 25).

Акт про порушення №1346 від 18.03.2025 підписаний представниками споживача. Крім того головним енергетиком Яслинським Р.М. у акті зроблено застереження, що на час відсутності основного лічильника (був знятий на позачергову повірку), було встановлено підмінний лічильник. Інших зауважень чи заперечень з боку представників відповідача заявлено не було.

Згідно з п. 8 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Відповідно до п. 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Згідно акту про порушення №1346 від 18.03.2025 (пункти 5, 8) споживача повідомлено про необхідність з'явитись на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яка буде проводитись 03.04.2025 за адресою: м. Луцьк, вул. І. Франка, 12 о 10.00 год (а.с. 25).

03.04.2025 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення, на якому було розглянуто акт про порушення №1346 від 18.03.2025 в присутності директора КП "Нововолинськтеплокомуненерго" та інших уповноважених представників споживача.

За результатом засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, 03.04.2025 було прийнято рішення щодо задоволення акту про порушення №1346 від 18.03.2025 з проведенням перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу у відповідності до підпункту 1 п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пункт 12 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем визначає, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Внаслідок задоволення акту про порушення №1346 від 18.03.2025 було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 01.03.2025 07:00 по 13.03.2025 10:00 (обсяг необлікованого (донарахованого) об'єму склав 404 681,38 м.куб) на суму 8 958 051,31 грн.

Супровідним листом №ВлФ/102/1/4-ВИХ-1864-25 від 03.04.2025 акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму газу та його вартості у 2-х примірниках та рахунок на оплату №ВлФ/1043-ВИХ-2191-25, у якій вказано про необхідність сплати заборгованості у розмірі 8 958 051,31 грн, були вручені відповідачу, що підтверджується відміткою директора КП "Нововолинськтеплокомуненерго" про отримання на листі.

24.04.2025 ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" звернулося до КП "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради з вимогою про сплату 8 958 051,31 грн необлікованого (донарахованого) об'єму газу у строк протягом 7 днів з дня її отримання, яка залишена відповідачем без задоволення.

30.04.2025 ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" також надіслало КП "Нововолинськтеплокомуненерго" лист щодо необхідності підписання примірника акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму газу та здійснення оплати.

09.06.2025 КП "Нововолинськтеплокомуненерго" звернулося до ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" із листом №333/3-03, в якому повідомило про можливість розглянути мирне врегулювання ситуації щодо необлікованих (донарахованих) обсягів газу, запропонувавши оплатити 2 891 427,63 грн необлікованого (донарахованого) обсягу газу та укласти договір реструктуризації.

ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" зазначає, що Кодекс ГРМ не дає права Оператору на власний розсуд приймати рішення щодо порядку та умов нарахування обсягів спожитого необлікованого природного газу та його вартості, а чітко регламентує період та умови розрахунку. Відтак, не може вийти за межі визначеного зазначеним нормативно-правовим актом, через що і не надав згоди на запропоновані умови мирного вирішення питання відшкодування збитків.

Враховуючи викладене, ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" звернулося до суду з позовом про стягнення з КП "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради 8 958 051,31 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Місцевий господарський суд, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (Кодекс ГРМ) та постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу.

Кодекс газорозподільних систем розроблений відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до п. 2 та абз. 1 п. 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, зазначений Кодекс визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем; дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем (Оператор ГРМ), замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів, об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Згідно з вимогами п.п. 1 абз. 3 п. 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто дозакритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.

Даною нормою закріплено, що вартість природного газу визначається Оператором ГРМ для споживачів, що не є побутовими як середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу.

При цьому, п.п. 3 абз. 3 п. 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення.

Відповідно до п.п. 1 п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

Згідно п. 5 гл. 1 розд. І Кодексу газотранспортної системи передбачено, що газова доба - період часу з 05:00 всесвітньо координованого часу (далі - UTC) (з 07:00 за київським часом) дня до 05:00 UTC (до 07:00 за київським часом) наступного дня для зимового періоду та з 04:00 UTC (з 07:00 за київським часом) дня до 04:00 UTC (до 07:00 за київським часом) наступного дня для літнього періоду.

Позивачем було здійснено розрахунок необлікованих донарахованих обсягів природного газу за період 01.03.2025 07:00 по 13.03.2025 10:00 (кількість ГСО (1) - 2 шт, номінальна потужність (у м.куб) однієї одиниці ГСО (2) - 832,59, кількість годин роботи ГСО - 291. Всього: 484 567,38 м.куб. Обсяг спожитого природного газу за даний період (3) - 79 886 м.куб, різниця між донарахованим обсягом природного газу та фактично спожитим об'ємом природного газу (37140,48-7647,06=29493,42) - 404 681,38 м.куб, середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання за 1 тис. м.куб з ПДВ (4) - 22 136,06 грн, вартість не облікованого (донарахованого) природного газу (404681,38х22136,06) 8 958 051,31 грн.

У розрахунку вказані значення: 1 - газоспоживаюче (газовикористовуюче) обладнання (2 котли КВГ 7,56-150 встановлені за адресою об'єкту відповідача (м. Нововолинськ, вул. Луцька, 25-Г), зокрема їх наявність підтверджується актом №165 перевірки технічного стану вузла обліку, додатком №4 до Типового договору розподілу Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача; 2 - згідно з додатком №4 до Типового договору розподілу Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача за адресою об'єкту Відповідача (м. Нововолинськ, вул. Луцька, 25-Г); 3 - дані фактичного споживання підтверджуються роздруківками з коректора Універсал-02 №6419; 4 - згідно з інформацією щодо середньої маржинальної ціни придбання.

Разом з тим, відповідач не заперечує фактів споживання природного газу, позаштатної роботи лічильника газу ЛГК G1600 №7491, 2002 року випуску (відсутності зміни показань лічильника газу при фактичному його споживанні) та не оспорює його непридатності, яка підтверджена довідкою про непридатність ЗВТ від 14.03.2025 №72/1-4207, виданою Державним підприємством "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" в особі Волинської філії.

Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу для непобутових споживачів, саме споживач відповідає за належний стан та збереження засобу вимірювальної техніки, а також за своєчасне проходження його періодичної повірки. КП "Нововолинськтеплокомуненерго" належним чином виконується дана вимога.

Водночас, відповідач доводить, що лічильник газу, заводський №7491 марки G 1600 ЛГ-К-Ех - 200-1/30-1,6-1-Ех пройшов повірку та отримав Свідоцтво №5/4-157, чинне з 29.03.2023 по 28.05.2025; під час проведення демонтажу даного ВОГ 13.03.2025 відмови у доступі до об'єкта не було, цілісність пломб не порушено, несанкціоноване втручання відсутнє.

14.03.2025 під час проведення позачергової повірки Волинською філією ДП "Львівстандартметрологія" було виявлено похибку вимірювань в діапазоні Qmin- 9,64% (допустима похибка від +3% до -6%), тобто перевищення на 3,64%. В інших діапазонах похибки не зафіксовано.

При цьому, відповідач вважає, що зазначене не є повним виходом з ладу ЗВТ, а лише відхилення в межах, які не могли спричинити значного недообліку, жодних ознак втручання у роботу приладу обліку не встановлено.

Відповідач вказує, що необхідно враховувати фактори, що унеможливлюють такий значний об'єм споживання газу в зазначений період. Крім того, ліміт річного споживання газу, за останні 5 років, для підприємства кожного року, незалежно від температури наріжного повітря, зменшується на 10% та вимушує підприємство працювати в ощадному режимі. Також з метою економії газу підприємство активно впроваджує енергозберігаючі заходи. Дані по витраті газу ставлять під сумнів те, що лічильник міг недораховувати спожитий газ. Також відповідач посилається на роздруківки годинного архіву за березень 2025 року та журнали роботи операторів газової котельні, в яких щоденно фіксуються: час роботи котлів; режим їх завантаження; показники приладів контролю; витрати палива (газу) на опалювальний період.

З огляду на викладене вважає, що журнали можуть бути використані як належний доказ реального споживання відповідачем газу за спірний період, а відтак вважає, що у даній справі існує можливість визначити фактичні обсяги газу, виходячи із середньодобових показників роботи котельні, підтверджених журналами операторів газової котельні 15-го Мікрорайону дільниці №2 та показниками лічильників обліку теплової енергії, що встановлені на кожному котлі.

На підтвердження цього надає докази, що, на його думку, підтверджують фактичні обсяги споживання газу у спірний період, а саме: копії з журналів роботи операторів котельні, де відображено погодинну роботу котлів, тиск газу, тиск повітря, температуру котла; температуру обробки, температуру подачі, тиск та інші необхідні параметри; копію довідки про фактично відпрацьований період котельнями КП "Нововолинськтеплокомуненерго" в березні 2025 року; копію службової записки начальника ВТВ підприємства від 01.04.2025, що підтверджує фактичний режим експлуатації обладнання; копію наказу КП "Нововолинськтеплокомуненерго" від 01.04.2025 за №53 "Про зменшення тривалості опалювального періоду в березні 2025 року"; копію довідки Волинського обласного центру з гідрометеорології за №993-1-405/993-05 від 02.04.2025 про середньодобову температуру повітря за березень 2025 року.

На думку відповідача, розрахунок за номінальною потужністю газового обладнання є винятковим способом, який може застосовуватися лише у разі неможливості точнішого визначення фактичних обсягів спожитого газу. Якщо ж наявні дані, що дають змогу визначити споживання за середньодобовим показником попередніх періодів чи іншими документально підтвердженими відомостями, саме такий спосіб має застосовуватися, оскільки він відповідає принципам пропорційності та справедливості.

Вищевикладені доводи скаржника, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки Кодексом ГРМ, затвердженого Регулятором, не передбачено взяття до уваги при проведенні розрахунків обсягів споживання минулих років, зокрема, відомостей журналів роботи операторів газової котельні, навіть у випадку їх належного підтвердження (фіксації). Такі дані можуть враховуватись при фактах несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, але не мають жодного значення при позаштатному режимі роботи ЗВТ.

Колегія суддів зазначає, що журнали роботи операторів газової котельні не підтверджують дати виходу з ладу ЗВТ споживача, тобто коли саме зазначений лічильник газу почав працювати в позаштатному режимі (не обліковувати та/або невірно обліковувати фактично спожитий природний газ).

Крім того, такі журнали та інформація із них не можуть бути допустимим доказом по справі, оскільки є односторонніми.

Кодексом ГРМ передбачено, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ (Підпункт 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ).

Як встановлено судами обох інстанцій, у відповідача не було встановлено дублюючого приладу обліку, за даними якого можна було б прослідкувати динаміку споживання і достовірно встановити вихід з ладу ЗВТ. Інших способів підтвердження моменту зупинки ВОГ фактично не існує, і Регулятором не передбачено.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з періодом нарахування, обраним позивачем, а саме, з початку розрахункового періоду, оскільки жодними засобами доказування не підтверджено конкретної дати виходу з ладу ЗВТ.

Також колегія суддів враховує, що Акт перевірки від 13.03.2025, протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову перевірку чи експертну повірку від 13.03.2025, акт про порушення №1346 від 18.03.2025 були підписані представниками відповідача без заперечень.

Представник відповідача був присутній на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, що відбулося 03.04.2025. При цьому, відповідач не оскаржував рішення комісії Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення від 03.04.2025, згідно з яким було задоволено акт про порушення №1346 від 18.03.2025 з проведенням перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу у відповідності до підпункту 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Також безпідстаними є доводи скаржника про відсутність повного виходу з ладу ЗВТ та про те, що лічильник газу - ЛГК G1600, № 7491, 2002 року випуску не містить жодних ознак несанкціонованого втручання в його роботу, оскільки довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 14.03.2025 №72/1-4207, виданою ДП "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" в особі Волинської філії було встановлено, що ЗВТ не відповідає вимогам ДСТУ 9033:2020 та визнано непридатним до застосування (похибка вимірювання перевищує допуск: Qmin - 9,64% (допуск від +3 до -6; 0,15 Qmax -0,825% (допуск від +3% до -3%; Qmax +0,322% (допуск від +3% та -3%). (а.с. 24). Належним чином документально підтверджений факт непридатності ЗВТ свідчить про повну непридатність і неможливість подальшої експлуатації такого лічильника газу.

Норма підпункту 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ носить імперативний характер та не визначає жодних інших альтернативних варіантів (підходів) до проведення розрахунку необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості за підтверджений вид порушення, який споживачем визнається і не оспорюється.

При цьому, наведений відповідачем розрахунок обсягів спожитого газу в період з 01.03.2025 по 13.03.2025 не передбачений Кодексом ГРМ, оскільки зазначений нормативно - правовий акт не визначає альтернативних розрахунків, окрім як за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання.

Кодекс ГРМ не дає права Оператору ГРМ на власний розсуд приймати рішення щодо порядку та умов нарахування обсягів спожитого необлікованого природного газу та його вартості, а чітко регламентує період, параметри та спосіб розрахунку.

Крім того, у листах від 23.06.2025 №708/16.3.2/7-25, від 01.07.2025 №7502/16.3.2/7-25 (а.с. 35-38) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) зробила висновки про правильність здійсненого перерахунку (донарахувань) об'єму переданого споживачу природного газу (а.с. 35-38).

Щодо показів іншого ЗВТ, на які вказує апелянт після 13.03.2025, то колегія суддів зазначає, що Кодексом ГРМ не передбачено взяття до уваги при здійсненні розрахунку вартості необлікованого природного газу даних повіреного ВОГ (ЗВТ) в період, який не є спірним. З тих же міркувань акти наданих послуг за березень 2021р., березень 2022р., березень 2023р., березень 2024р. не можуть бути належними доказами, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено застосування аналогічних попередніх чи майбутніх періодів при проведенні перерахунку при непридатному ВОГ (ЗВТ) за конкретний період часу.

Оскільки під час проведення позивачем позачергової повірки лічильника газу, за результатами якої даний ЗВТ було визнано непридатним до застосування, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про наявність правових підстав про стягнення з відповідача необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу у заявленому розмірі, що ґрунтується на належних та допустимих доказах у справі.

Також колегія суддів зазначає щодо нерелевантності до даних правовідносин судової практики, на яку посилається апелянт (постанови Верховного Суду у справах №№ 914/570/20, 922/2477/20, 927/843/19), оскільки висновки, на які посилається відповідач, стосуються правовідносин та обставин, які відрізняються від тих, що є предметом розгляду у даній справі, а справи №910/9513/20 в ЄДРСР взагалі не існує.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Волинської області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Волинської області від 29 жовтня 2025 року у справі №903/810/25 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Повний текст постанови складений "25" лютого 2026 р.

Головуюча суддя Коломис В.В.

Суддя Миханюк М.В.

Суддя Саврій В.А.