Постанова від 25.02.2026 по справі 360/843/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року справа №360/843/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Гайдара А.В., Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року (головуючий суддя І інстанції Кисіль С.В.), складеного в повному обсязі 19 червня 2025 року у справі № 360/843/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому позивач, після уточнення позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 18 квітня 2025 року № 232730027914, прийняте ГУ ПФУ в Харківській області по заяві позивача від 10 квітня 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області зарахувати до страхового стажу періоди навчання в професійно-технічному училищі № 55 м. Лисичанська Луганської області (ЄДРПОУ 02540752) з 01 вересня 1998 року по 29 лютого 2000 року, з 04 вересня 2000 року по 27 травня 2001 року, з 07 червня 2001 року по 30 вересня 2001 року, з 25 грудня 2001 року по 14 січня 2002 року, період роботи в Лисичанському міському управлінні Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області (ЄДРПОУ 08782522) з 04 жовтня 2006 року по 09 листопада 2007 року, з 26 березня 2018 року по 31 березня 2018 рік в однократному розмірі, період військової служби з 28 березня 2018 року по 30 квітня 2018 року в однократному розмірі, а періоди з 01 травня 2018 року по 26 березня 2021 року, з 24 лютого 2022 року по 30 травня 2022 року, з 01 червня 2022 року по 04 липня 2022 року, з 11 липня 2022 року по 31 липня 2022 року, з 01 вересня 2022 року по 31 березня 2023 року зарахувати у пільговому обчисленні 1 місяць за 3 місяці; зарахувати до пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 та постановою КМУ № 202 періоди навчання в професійно-технічному училищі № 55 м. Лисичанська Луганської області (ЄДРПОУ 02540752) з 01 вересня 1998 року по 30 вересня 2001 року та з 25 грудня 2001 року по 14 січня 2002 року, період військової служби з 06 травня 2002 року по 02 жовтня 2003 року, період роботи прохідником з повним робочим днем під землею в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Альянс-ЛТД» (ЄДРПОУ 30627305) з 04 грудня 2003 року по 01 березня 2004 року, період роботи електрослюсарем підземним третього розряду з повним робочим днем під землею у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Г.Г.Капустіна» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (ЄДРПОУ 26349214) з 01 січня 2010 року по 31 січня 2010 року, період військової служби з 10 січня 2022 року по 17 вересня 2024 року в однократному розмірі, а періоди з 24 лютого 2022 року по 30 травня 2022 року, з 01 червня 2022 року по 04 липня 2022 року, з 11 липня 2022 року по 31 липня 2022 року, з 01 вересня 2022 року по 31 березня 2023 року зарахувати у пільговому обчисленні 1 місяць за 3 місяці та з урахуванням цього повторно розглянути заяву позивача від 10 квітня 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18 квітня 2025 року № 232730027914 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 квітня 2025 року про призначення пенсії на підставі абзацу першого частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Додатковим рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незарахування періоду навчання ОСОБА_1 з 01 вересня 1998 року по 14 січня 2002 року в професійно-технічному училищі № 55 м. Лисичанська Луганської області за професією Електрослюсар підземний, електрослюсар ручного зварювання з отриманням повної загальної середньої освіти як до страхового стажу, так і до пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 та постановою № 202 протиправними.

Не погодившись з судовим рішенням в частині відмови у задоволені позовних вимог щодо кратного обчислення 1 місяць за 3 місяці спірних періодів роботи, позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказав на необхідність обчислення його періодів роботи з урахуванням кратності.

Вважає, що норми Постанови КМУ № 393 має бути врахована для призначення пенсії у її редакції до 2022 року.

Крім того, не погодившись з судовим рішенням, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 360/843/25 та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянтом вказано, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, оскільки проведено розрахунок стажу позивачу згідно вимог чинного законодавства та відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Сторони в судове засідання не викликались, про розгляд справи повідомлялись судом належним чином.

Суд, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 10 квітня 2025 року засобами вебпорталу Пенсійного фонду України звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 18 квітня 2025 року № 232730027914 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та у зв'язку із недосягненням необхідного пенсійного віку відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування прийнятого рішення відповідач зазначив, що результати розгляду документів, доданих до заяви: до загального страхового стажу не зараховано період навчання відповідно до довідки № 130 від 11 квітня 2024 року, оскільки перетинається із роботою відповідно до СПОВ. Не взято до уваги копію трудової книжки НОМЕР_2 від 28 січня 2002 року, оскільки для розгляду необхідно надати оригінал. До пільгового стажу зараховано всі періоди роботи відповідно до Індивідуальних відомостей про застрахованих осіб.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на 10 квітня 2025 року складає 25 років 1 місяць 3 дні, пільговий стаж по ст. 114 п. 3 (пост. № 202) - 7 років 2 місяці 14 днів, а саме до пільгового стажу зараховано періоди роботи позивача: з 01 жовтня 2001 року по 24 грудня 2001 року, з 28 січня 2002 року по 22 квітня 2002 року, з 01 вересня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 лютого 2010 року по 12 вересня 2014 року.

Відповідно до довідки Державного професійно-технічного навчального закладу «Привільський професійний ліцей» від 11 квітня 2024 року № 130 ОСОБА_1 дійсно навчався в професійно-технічному училищі № 55 м. Привілля Луганської області з 01 вересня 1998 року по 14 січня 2002 року за професією Електрослюсар підземний, електрослюсар ручного зварювання з отриманням повної загальної середньої освіти. Архівні документи знаходяться на тимчасово окупованій території в м. Лисичанськ Луганської області. Факт навчання підтверджується викладачами, які працювали в училищі в той час. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 03 липня 2007 року № 565 «Про вдосконалення мережі професійно-технічних навчальних закладів Луганської області» професійно-технічне училище № 55 м. Лисичанська реорганізовано шляхом зміни типу та перейменовано на Державний професійно-технічний навчальний заклад «Привільський професійний ліцей».

Згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 29 жовтня 2024 року за період з 4 кварталу 2006 року по 4 квартал 2007 року ОСОБА_1 отримував доходи з таких джерел:

- 4 квартал 2006 року Лисичанське міське управління Головного управління МНС України в Луганській області (ЄДРПОУ 08782522) нараховано та виплачено 2695,97 грн;

- 4 квартал 2006 року ТОВ «Альянс Л.Т.Д.» (ЄДРПОУ 30627305) нараховано та виплачено 1308,00 грн;

- 1 квартал 2007 року Лисичанське міське управління Головного управління МНС України в Луганській області (ЄДРПОУ 08782522) нараховано та виплачено 1962,76 грн;

- 2 квартал 2007 року Лисичанське міське управління Головного управління МНС України в Луганській області (ЄДРПОУ 08782522) нараховано та виплачено 2585,08 грн;

- 2 квартал 2007 року 3 ДПРЗ ГУ МНС України в Луганській області (ЄДРПОУ 33732152) нараховано та виплачено 220,00 грн;

-3 квартал 2007 року Лисичанське міське управління Головного управління МНС України в Луганській області (ЄДРПОУ 08782522) нараховано та виплачено 2438,78 грн;

- 4 квартал 2007 року Лисичанське міське управління Головного управління МНС України в Луганській області (ЄДРПОУ 08782522) нараховано та виплачено 1826,95 грн.

Позивач має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серія НОМЕР_3 від 23 липня 2018 року, виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з військовим квитком від 03 травня 2002 року серії НОМЕР_4 позивач з 06 травня 2002 року по 02 жовтня 2003 року проходив строкову військову служба в лавах Збройних Сил України, з 26 березня 2018 року по 26 березня 2021 року та з 10 січня 2022 року по 17 вересня 2024 року проходив військову служби за контрактом.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 17 вересня 2024 року № 261 ОСОБА_1 з 17 вересня 2024 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Згідно з наказом Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» від 05 листопада 2024 року № 23-к «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 , електрослюсаря підземного дільниці № 1 ВП «Шахта Привільнянська» за власним бажанням з 05 листопада 2024 року згідно зі статтею 38 КЗпП України.

Позивач, не погодившись із зазначеним рішенням органу пенсійного фонду, звернувся з цим позовом до суду.

Суд погоджує висновки суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з абзацами чотирнадцятим, двадцять третім пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

У межах спірних правовідносин, з огляду на вік позивача на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (42 роки 02 місяці 29 днів), для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов'язкових вимог: безпосередня зайнятість не менше 20 років повний робочий день робітником очисного вибою, прохідником, відбійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виймальних машин на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, або безпосередня зайнятість не менше 25 років на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень пунктів 3, 20 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Абзацами першим-четвертим пункту 6 Порядку № 637 встановлено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань) (абзац п'ятий пункту 6 Порядку № 637).

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Для підтвердження служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції приймаються довідки, які видаються в порядку, що визначається МВС (додаток № 3).

Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Разом з цим, з аналізу вищенаведених положень Порядку № 637 та Порядку № 22-1 слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є саме оригінал трудової книжки, а за відсутності оригіналу трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Чинним законодавством взагалі не передбачена можливість підтвердження стажу роботи на підставі копії трудової книжки, навіть за умови її нотаріального засвідчення чи засвідчення її копії іншим органом.

При цьому Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція № 58), визначено порядок отримання працівником дублікату трудової книжки у разі її втрати.

Так, відповідно до підпункту 5.1 розділу 5 Інструкції № 58 особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом «Дублікат» в правому верхньому кутку першої сторінки.

Дублікат трудової книжки також може бути виданий за новим місцем роботи у зв'язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник (підпункт 5.6 розділу 5 Інструкції № 58).

Тобто, позивач у зв'язку з втратою оригіналу трудової книжки має звернутися до роботодавця за останнім місцем роботи з заявою про видачу її дублікату, та відновлення записів про періоди роботи, а вже з отриманим дублікатом звернутися до органу Пенсійного фонду України за призначенням пенсії.

Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Відповідно абзацу першого пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів) (абзац другий пункту 18 Порядку № 637).

Відтак, стаж роботи позивача за відсутності оригіналу трудової книжки має установлюватися органом Пенсійного фонду України відповідно до вимог Порядку № 637 на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Іншого механізму для встановлення стажу роботи за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній чинним законодавством не встановлено.

Щодо незарахування відповідачем до пільгового стажу період з 01 вересня 1998 року по 14 січня 2002 року навчання в професійно-технічному училищі № 55 м. Лисичанська Луганської області (03 роки 04 місяці 14 днів), суд зазначає наступне.

Приписами підпунктів «з», «і» та «к» частини першої, частини третьої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також період навчання в професійно-технічних училищах та служба у складі Збройних сил СРСР. При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), і пенсій у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені у підпунктах «к» і «л», прирівнюються по вибору особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті «з», прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.

Пунктами «в» та «д» частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

У статті 18 Закону України від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту» визначені типи закладів професійної (професійно-технічної) освіти. До закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.

Відповідно до частини першої статті 38 Закону України від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту» час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Судами установлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 01 вересня 1998 року по 14 січня 2002 року навчався в професійно-технічному училищі № 55 м. Привілля Луганської області за професією Електрослюсар підземний, електрослюсар ручного зварювання з отриманням повної загальної середньої освіти та у період навчання проходив виробничу практику, період якої зараховано до пільгового стажу позивача (з 01 жовтня 2001 року по 24 грудня 2001 року).

В індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 11 квітня 2025 року професійно-технічне училище № 55 м. Привілля Луганської області (код 02540752) у період з січня 1999 року по січень 2002 року звітувало щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗП3056Д1 (Навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі).

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 11 квітня 2025 року страхувальник ДВАТ шахті імені Г.Г. Капустіна (код 00177365) у період з 28 січня 2002 року по 22 квітня 2002 року звітували щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1.

Період з 28 січня 2002 року по 22 квітня 2002 року відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача.

Таким чином, перерва між днем закінчення позивачем навчання в середньому професійно-технічному училищі і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує 3 місяців, а отже, відповідач протиправно не зарахував період з 01 вересня 1998 року по 14 січня 2002 року навчання в професійно-технічному училищі № 55 м. Лисичанська Луганської області за професією Електрослюсар підземний, електрослюсар ручного зварювання з отриманням повної загальної середньої освіти до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Списком № 1 та постановою № 202.

Щодо періоду служби позивача в лавах Збройних Сил України з 06 травня 2002 року по 02 жовтня 2003 року (1 рік 4 місяці 27 днів), суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Оскільки на момент призову на строкову військову службу позивач працював та період з 28 січня 2002 року по 22 квітня 2002 року, який відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Списком № 1 та постановою № 202, отже відповідачем безпідставно не зарахований до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Списком № 1 та постановою № 202 час проходження строкової військової служби з 06 травня 2002 року по 02 жовтня 2003 року.

Щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду проходження військової служби з 28 березня 2018 року по 31 березня 2018 року (6 днів) та незарахування до пільгового стажу позивача періоду проходження військової служби з 10 січня 2022 року по 17 вересня 2024 року (2 роки 8 місяців 8 днів), суд зазначає наступне.

Судами установлено, що позивач з 26 березня 2018 року по 26 березня 2021 року та з 10 січня 2022 року по 17 вересня 2024 року проходив військову служби за контрактом.

Чинне законодавство України передбачає зарахування періоду проходження військової служби до різних видів трудового стажу.

Так, статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба, незалежно від місця її проходження.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою статті 2 Закону № 2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за контрактом осіб рядового складу.

Згідно з положеннями частини першої статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України2, зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Аналізуючи норми Закону № 2232-XII та Закону № 2011-XII суд дійшов висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В Індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 11 квітня 2025 року по страхувальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_6 ) у період з 26 березня 2018 року по 31 березня 2018 року відсутні відомості про заробітну плату позивача та про сплату страхових внесків, тому вимога щодо зарахування до страхового стаду періоду проходження військової служби з 28 березня 2018 року по 31 березня 2018 року не підлягає задоволенню.

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 11 квітня 2025 року страхувальник Відокремлений підрозділ «Шахта Привільнянська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код 26349191) у період з 15 листопада 2021 року по 31 грудня 2021 року звітував щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1.

Період з 15 листопада 2021 року по 31 грудня 2021 року відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача.

Оскільки на момент проходження військової служби позивач працював у Відокремленому підрозділі «Шахта Привільнянська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», яке звітувало щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1, період проходження військової служби з 10 січня 2022 року по 17 вересня 2024 року відповідач повинен був зарахувати до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Списком № 1 та постановою № 202.

Суд вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги позивача щодо зобов'язання відповідача зарахувати період з 28 березня 2018 року по 30 квітня 2018 року, з 01 травня 2018 року по 26 березня 2021 року, з 24 лютого 2022 року по 30 травня 2022 року, з 01 червня 2022 року по 04 липня 2022 року, з 11 липня 2022 року по 31 липня 2022 року, з 01 вересня 2022 року по 31 березня 2023 року з розрахунку один місяць служби за три місяці, з огляду на наступне.

Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 червня 2018 року № 1653 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпеченні їх здійснення ОСОБА_1 дійсно в період з 28 березня 2018 року по 30 квітня 2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та в період з 01 травня 2018 року по 26 березня 2021 року безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів на ділянці відповідальності Лисичанського та НОМЕР_7 прикордонного загону на території Луганської області.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_5 від 30 травня 2024 року № 2621 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ОСОБА_1 дійсно в період з 24 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року, з 01 березня 2022 року по 25 березня 2022 року, з 26 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року, з 01 травня 2022 року по 30 травня 2022 року, з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року, з 01 липня 2022 року по 04 липня 2022 року, з 11 липня 2022 року по 31 липня 2022 року, з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року з 01 лютого 2023 року по 28 лютого 2023 року, з 01 березня 2023 року по 31 березня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації про України, перебуваючи в АДРЕСА_2 .

Статтею 8 Закону Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зокрема передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

17 липня 1992 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393).

Відповідно до абз. 1, 6, 7, 8 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до абз. 1, 6, 7, 8 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (27 березня 2025 року) діяла нова редакція Порядку № 393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31 серпня 2023 року у справі № 200/4951/22, від 11 вересня 2023 року у справі № 480/4827/22, від 07 вересня 2023 року у справі № 560/9478/22, від 15 вересня 2023 року у справі № 380/10714/22, від 31 січня 2024 року у справі № 480/4941/22, від 10 червня 2024 року у справі № 260/4588/23 та від 04 липня 2024 року у справі № 620/4538/23.

При цьому суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 «Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», на які посилається позивач, з огляду на приписи частини третьої статті 7 КАС України: «3. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.»

У цьому випадку відповідні положення Наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку № 393.

З огляду на вказане, підстави для зарахування до пільгового стажу в розрахунку один місяць служби за три місяці часу проходження військової служби період з 28 березня 2018 року по 30 квітня 2018 року, з 01 травня 2018 року по 26 березня 2021 року, з 24 лютого 2022 року по 30 травня 2022 року, з 01 червня 2022 року по 04 липня 2022 року, з 11 липня 2022 року по 31 липня 2022 року, з 01 вересня 2022 року по 31 березня 2023 року відсутні.

Відтак, з огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги позивача є неприйнятними.

Щодо не зарахування періоду роботи прохідником з повним робочим днем під землею в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Альянс-ЛТД» (ЄДРПОУ 30627305) з 04 грудня 2003 року по 01 березня 2004 року до пільгового стажу позивач (2 місяця 27 днів), суд зазначає наступне.

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 11 квітня 2025 року страхувальник Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-ЛТД» (код 30627305) звітував за 28 днів грудня 2003 року, січень-лютий 2004 року та 01 день березня 2004 року щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року № 26-1, код підстави ЗПЗ013А1 діє з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам».

Таким чином, відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу період з 04 грудня 2003 року по 01 березня 2004 року роботи прохідником з повним робочим днем під землею в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Альянс-ЛТД».

Відповідачем правомірно не зараховано до страхового стажу позивач період роботи в Лисичанському міському управлінні Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області з 04 жовтня 2006 року по 09 листопада 2007 року, з огляду на наступне.

Позивачем не було надано до відповідача оригіналу трудової книжки, у відомостях про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) інформація за спірний період відсутня. Позивачем надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 29 жовтня 2024 року за період з 4 кварталу 2006 року по 4 квартал 2007 року ОСОБА_1 , з яких не можливо встановити в який саме період працював позивач в Лисичанському міському управлінні Головного управління МНС України в Луганській області, оскільки в період з 4 кварталу 2006 року по 4 квартал 2007 року позивач працював на трьох різних підприємствах, не зазначено відомості про щомісячну заробітну плату позивача та про сплату страхових внесків.

Щодо не зарахування періоду роботи електрослюсарем підземним третього розряду з повним робочим днем під землею у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01 січня 2010 року по 31 січня 2010 року, суд зазначає наступне.

Оскільки позивачем не надано оригіналу трудової книжки, уточнюючі довідки, а відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 11 квітня 2025 року по страхувальнику Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Г. Г. Капустіна» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код 26349214) за період з 01 січня 2010 року по 31 січня 2010 року відсутні відомості по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013А1, до пільгового стажу зазначений період роботи правомірно не зарахований відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню (з урахуванням вимог частини другої статті 5 КАС України) шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18 квітня 2025 року № 232730027914 про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 квітня 2025 року про призначення пенсії на підставі абзацу першого частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційні скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі № 360/843/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 лютого 2026 року.

Судді А.В. Гайдар

І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв