Рішення від 25.02.2026 по справі 580/14087/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року справа № 580/14087/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивачка просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , картка платника податків НОМЕР_1 на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.07.2024 №4007/13/3210 ОСОБА_2 , яка видана військовою частиною НОМЕР_2 та призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , картка платника податків НОМЕР_1 з урахуванням премії у розмірі 535% на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.07.2024 №4007/13/3210, яка видана військовою частиною НОМЕР_2 , яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб починаючи з дня призначення пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначає, що звернулась до відповідача із заявою і якій просила провести перерахунок її пенсії по втраті годувальника з урахуванням премії у розмірі 535% (14 605,50 грн), зазначеної в довідці про грошове забезпечення загиблого військовослужбовця, проте відповідач листом від 12.09.2025 року відмовив у перерахунку посилаючись на те, що пенсію позиввачці обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у матеріалах справи доказами.

Представниця відповідача, надала до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначила, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, а пенсію позиваці обчислено у розмірі 70% сум грошового забезпечення померлого годувальника, як передбачено пунктом «а» статті 36 Закону №2262. Крім того, представниця зазначила, що заяву про призначення пенсії в разі втрати годувальника разом з вищезгаданими документами, позивач повинен подавати не самостійно, а через військову частину в якій проходив військову службу ОСОБА_2 . Так як, позивач особисто звернулась із заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, долучивши до заяви копію грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, чим порушила Порядок № 45 та Порядок №3-1, тому до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивачці.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від грошового забезпечення загиблого сина солдата ОСОБА_2 .

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №4007/13/3210 від 09.07. 2022 р., виданої військовою частиною НОМЕР_3 , розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавки та доплати; премію у розмірі 535%, що становить 14605,50грн.

12.08.2025 року позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії по втраті годувальника з урахуванням премії у розмірі 535% (14 605,50 грн), зазначеної в довідці про грошове забезпечення загиблого військовослужбовця.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 12.09.2025 року відмовило у перерахунку посилаючись на те, що пенсію позивачці обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи, та зазначено, що пенсію позивачці обчислено у розмірі 70% сум грошового забезпечення померлого годувальника, як передбачено пунктом «а» ст. 36 Закону України №2262.

Позивачка вважаючи таку відмову протиправною, звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма статті 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 »Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Однак, зміни внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та уповноважені органи у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на вказані органи покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Позивачка зазначає, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії на підстві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №4007/13/3210 від 09.07. 2022 р.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З наявного в матеріалах справи протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою №2301019076 (міноборони) судом встановлено, що базовий розмір пенсії розрахований з 01.03.2025 з суми 12646,47 у розмірі 70% та її розмір з надбавками та доплатами складає 10460,82 грн.

В той же час в довідці № 4007/13/3210 від 09.07.2024 зазначено середній розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 у сумі 14285,78 грн.

Таким чином, вбачаєьться, що відповіачем здійснено перерахунок суми 12646,47, а не з суми, яка зазначенаму довідці № 4007/13/3210 від 09.07.2024 - 14285,78 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області після одержання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №4007/13/3210 від 09.07. 2022 р. зобов'язане було перерахувати пенсію позивачці з розміру грошового забезпечення годувальника зазначеного у довідці №4007/13/3210 від 09.07. 2022 р.

Отже, позовні вимоги позиваки про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.07.2024 №4007/13/3210 ОСОБА_2 , яка видана військовою частиною НОМЕР_2 та призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають задоволенню. .

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що похідні позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , картка платника податків НОМЕР_1 з урахуванням премії у розмірі 535% на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.07.2024 №4007/13/3210, яка видана військовою частиною НОМЕР_2 , яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб починаючи з дати призначення пенсії.

В матеріалах справи міститься квитанція №256 від 19.12.2025 про сплату позивачкою судового збору на загальну суму 1211,20 грн.

Відтак, враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Черкаській області області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн, що був сплачений позивачкою при поданні позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 120, 139, 241-246, 250, 255, 258, 263, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , картка платника податків НОМЕР_1 на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.07.2024 №4007/13/3210 ОСОБА_2 , яка видана військовою частиною НОМЕР_2 та призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , картка платника податків НОМЕР_1 з урахуванням премії у розмірі 535% на підставі довідки про грошове забезпечення від 09.07.2024 №4007/13/3210, яка видана військовою частиною НОМЕР_2 , яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб починаючи з дати призначення пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул Смілянська, 23, ЄДРПОУ 21366538) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять ) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ