Ухвала від 25.02.2026 по справі 580/9010/24

УХВАЛА

25 лютого 2026 року справа № 580/9010/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали звіту за виконанням судового рішення в адміністративній справі №580/9010/24 позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, постановив ухвалу.

Згідно із Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду (суддя Каліновська А.В.) від 05.11.2024 (набрало законної сили 10.02.2025) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 20.03.2024 згідно Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(II)/2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахування її підвищення на коефіцієнт збільшення (індексації) на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження пенсії максимальним розміром, та виплатити різницю пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою від 17.12.2025 заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/9010/24 задоволена, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надати до суду до 16.02.2026 звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/9010/24 та копію матеріалів виконавчого провадження, розрахунок пенсії ОСОБА_1 і заборгованості за результатом виконання судового рішення.

17.02.2026 вх.№7954/26 (16.02.2026 документ сформований в системі Електронний суд) до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/9010/24 на виконання рішення у справі №580/9010/24, де вказано: Головним управлінням проведений з 20.03.2024 згідно Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року №2-p(II)/2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахування її підвищення на коефіцієнт збільшення (індексації) на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження пенсії максимальним розміром. Із 20.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 34400,12 грн, із 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 35900,12 грн. Для обчислення пенсії ОСОБА_2 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі №580/9010/24 Головним управлінням взято довідку від 28.05.1998 №129 та довідку від 27.05.1996 без номера, що видані загоном технічної служби державної пожежної охорони Управління державної пожежної охорони, позаяк що у рішенні у справі конкретних сум розмірів пенсії суд не присуджував, детальну методику обчислення, як обов'язку відповідача, не вказав, вимога про застосування під час обчислення пенсії довідки від 23.11.2009 №268 виходять за межі заявленого предмета та підстав спору, мотивів судів та змісту резолютивної частини рішення.

За результатами виконання судових рішень нарахована доплата в сумі 137 439,42 грн, що облікована в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 №127 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік. Згідно з Реєстром судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.02.2026 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2020-2026 років, становить 2 134 661,5 тис. грн. Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом.

У звіті від 17.02.2026 представник Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зазначила, що адміністративний орган виконує рішення суду у частині виплати коштів (у зв'язку з дефіцитом коштів Державного бюджету України, що не залежить від волевиявлення органу ПФУ) за рішенням суду у поточній справі відбудеться після виділення коштів Головному управлінню з Державного бюджету України відповідно до норм чинного законодавства.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України).

Добросовісною вважається поведінка, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Поведінкою, що суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них (висновки Верховного Суду у справі № 357/11125/22).

Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, що ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

У постанові КАС Верховного Суду від 18 вересня 2019 року у справі №440/1222/19 зазначено: невиконання судового рішення через відсутність бюджетного фінансування не є умисним ухиленням, а навпаки - обставинами, що виключають відповідальність, зокрема накладення штрафу за такі дії є недоцільним.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни. Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 зазначив: метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, що набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).

Конституційний Суду України висновує, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, що набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі від 30.06.2009 № 16-рп/2009). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (речення перше абзацу другого пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі від 25.04.2012 № 11-рп/2012). Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду.

Невиконання судового рішення у частині фактичної виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення позабюджетного фонду за рахунок коштів бюджету не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Подібні висновки сформульовані Верховним Судом у постановах від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, в ухвалі від 04.10.2022 у справі №200/3958/19-а.

Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскільки судове рішення є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про наявні підстави за відсутності доказів виплати ОСОБА_1 суми за рішенням суду для продовження судового контролю із встановленням нового строку для подання звіту, оформленого з дотриманням вимог КАС України та орієнтовним строком очікуваного виконання.

Керуючись ст.2, 14, 241-243, 248, 256, 370, 382-1-382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Продовжити судовий контроль.

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо здійсненого перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахування її підвищення на коефіцієнт збільшення (індексації) на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження пенсії максимальним розміром у частині здійсненого перерахунку пенсії.

Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 17.02.2026 за вх.№7954/26 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/9010/24 прийняти частково та установити новий строк подання звіту у частині виплати коштів ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надати не пізніше 20.05.2026 до суду та ОСОБА_1 звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/9010/24 з доказами на підтвердження вжиття заходів для виконання/повного виконання у частині виплати перерахованої пенсії.

Ухвала набрала законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами у строки, встановлені статтями 293, 295-297 КАС України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.6 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала складена, підписана 25.02.2026.

СуддяЛариса ТРОФІМОВА