Рішення від 25.02.2026 по справі 420/21540/25

Справа № 420/21540/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 02 липня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 02.07.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), в якій просив:

Визнати протиправною відмову від 03.06.2025 №10620 ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби за ст.36-А графи II наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби за ст.36-А графи II наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Ухвалою суду від 09 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_3 позивач 20.03.2023 виключений із військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 або Відповідач) на підставі п.3 ч.6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» через непридатність до військової служби.

Крім того, відповідно до довідки ВЛК від 20.03.2023 №23/620 Позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно зі ст.36а графи II Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402.

Представник позивача зазначив, що 27 травня 2025 року з метою підтвердження факту внесення даних щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Позивач направив цінним листом з описом вкладень заяву з метою внесення даних щодо виключення з військового обліку, яку Відповідач отримав 29 травня 2025 року.

Однак, у відповідь на заяву ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 03.06.2025 №10620 повідомив про відмову у внесенні даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 та запропонував особисто з'явитися в приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 , причину відмови при цьому не обґрунтував, що і зумовлює оскарження протиправне рішення.

На думку представника позивача, враховуючи той факт, що Позивачем було направлено нотаріально завірені копії як військового квитка, так і довідки ВЛК про непридатність із дій Відповідача слідує його протиправна відмова у внесенні даних.

На думку представника позивача, єдиним та достовірним документом на підтвердження завершення процедури виключення і є військовий квиток ОСОБА_1 , який не вилучався ІНФОРМАЦІЯ_3 та запис на сторінці 32 військового квитка, що підтверджує факт виключення з військового обліку на підстав ст.36-а графи II наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Представник позивача зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, шо містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Пунктом 7 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

Враховуючи вищезазначене, можна стверджувати про протиправну відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку на підставі встановлення непридатності до військової служби громадянина ОСОБА_1 .

До суду 07 серпня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що відповіддю від 07.06.2025 року (вих. №10620), ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив ОСОБА_1 про те, що для приведення та актуалізації даних, відповідно до вимог чинного законодавства, ОСОБА_1 має особисто звернутись з оригіналами документів до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 не було відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні його заяви, а лише зазначено про необхідність її подання (з підтверджуючими документами) особисто, а не засобами поштового зв'язку.

Також представник відповідача звернув увагу, що у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами ТЦК здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово- облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних (резервістів) до 30.12.2022 був урегульований постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016, а з 05.01.2023 - постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022.

ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку відповідно до Довідки ВЛК №23/620 від 20.03.2023 року.

Отже, момент виникнення спірних правовідносин відбувся 20.03.2023 року, тобто день визнання ОСОБА_1 особою яка визнана непридатним до військової служби, що врегульовано Порядком № 1487.

Відповідно до п. 81 Порядку №1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.

Таким чином, редакція Порядку №1487, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (а саме: на момент прийняття Постанови ВЛК, тобто 20.03.2023 року), передбачала особисту участь призовників, військовозобов'язаних та резервістів при виключенні їх з військового обліку.

Отже, на звернення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про внесення змін до реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом виключення з військового обліку розповсюджувались дію закону, який був чинний на момент прийняття рішення про його непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку.

Відтак, ІНФОРМАЦІЯ_3 цілком правомірно було наголошено на тому, що ОСОБА_1 має особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для подання заяви про виключення його з військового обліку.

Крім того, представник відповідача зазначає, що відповідно до Довідки ВЛК від 20.03.2023 року ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби, та ВИКЛЮЧЕНО з військового обліку. Проте, як вбачається з військового квитка № НОМЕР_4 , ОСОБА_1 ЗНЯТО з військового обліку, що є різними поняттями.

З аналізу положень Закону № 2232-ХІІ висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Матеріалами справи підтверджено, що у військовому квитку серії НОМЕР_3 позивача розділі У пункт 29 наявний запис 11 жовтня 1990 про те, що комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний негодний до військової служби у мирний час та обмежено годний у воєнний час; у розділі УІІ особові відмітки наявний штамп 20.03.2023 не підлягає призову під час мобілізації на підставі абз 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; у розділі УІІІ наявний запис: знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 (за станом здоров'я), 20.03.2023; у розділі ІХ пункту 32 наявний запис 20.03.2023 призовної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 признаний негодний до військової служби з виключенням з військового обліку по гр. ІІ ст. 36А (наказ МОУ № 402).

Відповідно до довідки ВЛК від 20.03.2023 №23/620 Позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно зі ст.36а графи II Розладу хвороб наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402.

Також судом досліджено акт № 4525 дослідження стану здоров'я Міської клінічної лікарні № 11.

Суд встановив, що 27 травня 2025 року направив на адресу відповідача поштою заяву, в який просив надати інформацію стосовно внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на щодо виключення з військового обліку позивача на підставі непридатності до військової служби відповідно до пп. 3 п. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», та у випадку відсутності таких відомостей, просив внести їх до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відповідь на заяву ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 03.06.2025 №10620 повідомив, що перевіркою поданих позивачем документів встановлено відсутність картки обстеження та медичного огляду, яка б свідчила про проходження медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Також перевіркою наданої нотаріально завіреної копії військового квитка зазначено, що знято з військового обліку за станом здоров'я 20.03.2023, що не передбачено законодавством.

Таким чином, законних підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби на підставі поданих документів, немає.

Тому з метою приведення та актуалізації облікових даних позивача запропоновано позивачу особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Не погодившись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі, - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок - це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Приписами частин 2-3 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі, - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч. 4 ст. 14 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11.04.2024 року № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі,- Порядок), який набрав чинності 18 травня 2024 року, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідно до форми військово-облікового документа, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 року № 559 пункт 13 - це відмітки про військовий облік, пункт 14 - це відомості про виключення (зняття) з військового обліку.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з п. 4 цього Порядку в редакції чинної на дату виникнення спірних правовідносин, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що Порядок передбачає альтернативні способи перевірки відповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як в електронній так й в паперовій формі.

Водночас у способі «паперовій формі» зазначено, що заявник повинен звернутись до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку, не деталізуючи яким чином має бути реалізований визначений Порядком спосіб звернення до уповноваженого органу.

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що оцінивши надану відповідачем відповідь від 03.06.2025 року на заяву позивача від 27.05.2025 року, суд дійшов висновку, що відповідачем була проведена перевірка даних стосовно позивача наявних у ІНФОРМАЦІЯ_9 , також вивчені надані позивачем документи та зроблений висновок щодо відсутності підстав для виключення позивача з військового обліку на підставі наданих документів та з наведених підстав було запропоновано позивачу з'явитись особисто для з'ясування всіх обставин.

Виходячи із текстуального аналізу п. 4 Порядку, суд доходить висновку, що доводи відповідача щодо необхідності особистого прибуття позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 для перевірки відповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не підтверджено приписами чинного законодавства, а тому є безпідставними та відхиляються судом.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача не було ухвалено рішення позитивне чи відмовне з належним обґрунтуванням.

За таких обставин, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для визнання протиправною відмови від 03.06.2025 №10620 ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби за ст.36-А графи II наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було ухвалене відповідне рішення за результатами розгляду заяви позивача та лист від 03.06.2025 №10620 ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно не містить обґрунтованої відмови у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Тому, керуючись приписами ст. 9 КАС України, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо не розгляду заяви позивача по суті порушеного питання та зобов'язати відповідача розглянути заяву та прийняти відповідне рішення.

Щодо позовних вимог - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі визнання його непридатним до військової служби за ст.36-А графи II наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, суд зазначає, що як встановлено судом, відповідач не ухвалив рішення по суті порушеного питання та не навів обґрунтовані підстави відмови у задоволенні заяви про внесення змін в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Водночас суд зазначає, що судове рішення не може слугувати механізмом для автоматичного внесення змін в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки будь-які повідомлення про зміни в статусі або персональних даних надаються іншими органами або особами безпосередньо, з огляду на необхідність перевірки відповідних відомостей безпосередньо органами ТЦК та СП.

За таких обставин у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, виходячи із наявних у справі доказів, враховуючи відсутність відзиву на позовну заяву з боку відповідача, суд доходить висновку, що позовні вимоги є частково правомірними та належать задоволенню частково.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 27.05.2025 року по суті порушеного питання.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 27.05.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти відповідне рішення.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко