Рішення від 25.02.2026 по справі 200/78/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року Справа№200/78/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справ за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Морозов Вадим Юрійович (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) звернувся через підсистему “Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) від 20.12.2025 №М/1045 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період» в частині призову, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) на військову службу у зв'язку з мобілізацією та наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) в частині зарахування, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), до особового складу Військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язання виключити зі списків особового складу військової частини.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 20.12.2025 він був мобілізований шляхом застосування сили та примусу, у результаті чого призваний до проходження військової служби та направлений до Військової частини НОМЕР_1 .

На момент примусової мобілізації, позивач не мав порушень правил військового обліку та не перебував у розшуку, проте, були наявні проблеми зі здоров'ям, а саме: перелом хребта.

Також позивач просив звернути увагу суду на можливість визнання, його придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, охорони прямо передбачена Наказом Міністерства Оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

Крім того, позивачем зазначено, що його батько помер, внаслідок захисту Батьківщини, в підтвердження чого надано Витяг з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців.

Окрім іншого, позивачу не було надано можливості пройти ВЛК в повному обсязі, в результаті чого, його визнали повністю придатним до військової служби безпідставно. Відповідач фактично своїми діями спонукав позивача до проходження військово-лікарської комісії, а отже, позивач вважає, що військово-лікарською комісією допущено формальну процедуру медичного огляду.

На підставі вищевказаного, позивач зазначив, що його призов на військову службу під час мобілізації було здійснено не у порядку діючого законодавства, протиправно та незаконно.

На підтвердження сплати судового збору у розмірі 2129,96 грн надані квитанції від 06.01.2026 та 14.01.2026.

Ухвалою суду від 12.01.2026 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Представником ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що позивача було зупинено групою оповіщення та здійснено перевірку документів. За результатом перевірки позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 для уточнення персональних даних.

Оскільки у позивача були відсутні персональні дані щодо придатності до військової служби, визначені пунктом 17-1 частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», останнього було направлено на проходження медичного огляду до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , за результатом якого 20.12.2025 позивача на підставі графи ІІ розкладу хвороб визнано придатним до військової служби на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, ДШВ, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення.

Крім того, відповідач зазначив, що на момент призову позивача, останній перебував на загальному обліку та не був заброньований. Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості відносно позивача щодо наявності відстрочки чи наданих раніше відстрочок відсутні.

Отже, позивач не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 за оформленням відстрочки від призову, що підтверджується відсутністю долучених до позовної заяви доказів звернення до Голови комісії з документам, які підтверджують право на відстрочку та наявності рішення комісії про надання відстрочки відповідно до вимог ПКМУ №560.

Відповідач звернув увагу суду, що позивач не підпадає під дію абзацу 3 ч. 3 статті 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно якого, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану, оскільки згідно протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців - батько помер.

Виходячи з вище викладеного, 20.12.2025 позивач був призначений в команду НОМЕР_1 , з підстав того, що останній не мав офіційної відстрочки чи бронювання від загальної мобілізації.

Крім того, відповідач наголосив, що наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, в особливий період, як акт індивідуальної дії, реалізується його застосуванням, а тому його оскарження не є належним способом захисту прав та інтересів позивача, так як скасування наказу не може призвести до відновлення попереднього (первісного) стану особи.

Отже, відповідач - 1 вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає.

Військовою частиною НОМЕР_1 до суду подано відзив з якого вбачається, що позивача наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 21.12.2025 №370 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення.

При цьому, оскаржуваний позивачем наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.12.2025 №370 є виконаним з моменту його зарахування до списків особового складу військової частини.

За таких обставин, відсутні підстави щодо визнання протиправним наказу командира Військової частини НОМЕР_1 про зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , а тому вказаний наказ не підлягає скасуванню.

Позивач скористався правом надання відповіді на відзив аналогічної позовним вимогам. Просив задовольнити позовну заяву.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту Серія НОМЕР_6 .

З листа від 29.12.2025 №1/8355 підписаного начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що 20.12.2025 громадянин ОСОБА_1 був зупинений представниками ВП-С КРУП ГУНП в Дніпропетровській області для перевірки документів та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення своїх персональних даних, а також звірки даних військово-облікового документа із військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». Відповідно до даних зазначеного реєстру, громадянин ОСОБА_1 знаходився у картотеці вільних залишків як військовозобов'язаний, який підлягає призову. Документів, які могли би підтвердити право на відстрочку громадянина ОСОБА_1 не було представлено.

Після уточнення поточного стану військового обліку позивач був супроводжений для проходження медичного огляду до позаштатної військово-лікарської комісії, за результатами якого був визнаний придатним до військової служби, що зафіксовано в протоколі ВЛК.

Відповідно довідки ВЛК №2025-1220-1944-3605-3 від 20.12.2025 позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 20.12.2025 солдату (запасу) ОСОБА_1 проведено медичний огляд. Опис діагнозу: здоровий. Придатний до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, Десантно-штурмових військах, соціальних спорудах, підрозділах соціального призначення.

Згідно Витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.12.2025 №М/1045 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову служби під час мобілізації, на особовий період» рядового ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особовий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій службі) АДРЕСА_3 від 21.12.2025 №370 рядового ОСОБА_1 зараховано курсантом навчального взводу роти НОМЕР_7 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки, призваного ІНФОРМАЦІЯ_3 з 21.12.2025.

Вважаючи протиправними накази відповідачів, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України-відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту-відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до статті 8 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до п.9 Положення №154 Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

30 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1487, якою затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

- організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

- забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Відповідно до зазначеного Порядку урегульовано механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Згідно з п.2 Порядку №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Пунктом 21 Порядку №560 передбачено що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ (п.22 порядку №560).

Згідно з п.п.1 п.27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Згідно з п.81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

У позовній заяві позивач заявляє позовні вимоги про визнання протиправними і скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2025 №М/1045 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період» в частині призову, ОСОБА_1 на військову службу у зв'язку з мобілізацією та наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 21.12.2025 №370 в частині зарахування, ОСОБА_1 , до особового складу Військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання виключити його зі списків особового складу військової частини.

20 грудня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 виданий наказ №М/1045, копія витягу якого надана до матеріалів справи, яким наказано призвати на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправити до Військової частини НОМЕР_1 рядового ОСОБА_1 .

Отже, ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період не за місцем перебування на військовому обліку, у зв'язку з чим, Металургійно-Довгинцівський об'єднаний районний у місті Кривий ІНФОРМАЦІЯ_6 перед призовом позивача на військову службу повинен був взяти його на військовий облік.

Таким чином, за наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2025 №М/1045 рядовий ОСОБА_1 був призваний по мобілізації та відправлений до навчального центру Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби.

Порядок присвоєння військового звання «солдат» або «рядовий» у Збройних Силах України, в тому числі у РТЦК, передбачає, що це звання присвоюється громадянам, які вперше прийняті на військову службу, після проходження ними відповідної підготовки.

Довідка військово-лікарської комісії (ВЛК) видається на підставі медичного огляду та висновків лікарів про стан здоров'я військовозобов'язаного або військовослужбовця. Цей висновок визначає ступінь придатності особи до військової служби. Документи, які подаються до ВЛК для встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, каліцтв з військовою службою, включають заяву на проведення ВЛК, паспорт, військовий квиток (для військовослужбовців), медичну документацію та документи військово-лікарської експертизи.

Оскільки, саме довідка ВЛК є офіційним підтвердженням висновку про стан здоров'я особи та її придатність або непридатність до військової служби, тому така довідка видається лише за результатами проходження військово-лікарської комісії, яка складається з лікарів різних спеціальностей. Рішення комісії заноситься до актів, після чого оформляється довідка ВЛК, яка передається до ТЦК або вручається особі на руки.

Як встановлено матеріалами справи, відносно позивача медичний огляд проведено позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 20.12.2025.

Крім того, повний пакет супровідних документів історії хвороби, результати обстежень, висновки вузьких спеціалістів відсутній.

Враховуючи те, що довідка ВЛК це не просто формальність, а документ, який має юридичну силу, довідка ВЛК має бути завірена печаткою військово-лікарської комісії, містити повні реквізити установи, дату, номер протоколу та підписи членів комісії.

В даному випадку, враховуючи, що медичний огляд не може бути проведений без аналізів та інших інструментальних маніпуляцій, щоб встановити об'єктивний ступінь придатності людини до військової служби, такий медичний огляд не відповідає Положенню про військово-лікарську експертизу і фактично йому суперечить.

Відповідно до п.71 Порядку №560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 70 Порядку №560 передбачено, що порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону (п.2.2. глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до підпунктів 2.5.1. пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Підпунктами 2.5.3, 2.5.5. пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення №402 позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).

Отже, рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, порядок роботи якої визначає Положення №402.

Повертаючись до обставин даної справи, відповідно до довідки №2025-1220-1944-3605-3 від 20.12.2025 виданої позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 20.12.2025 солдату (запасу) ОСОБА_1 проведено медичний огляд. Опис діагнозу: здоровий. Придатний до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, Десантно-штурмових військах, соціальних спорудах, підрозділах соціального призначення.

Отже, в один і той самий день, 20.12.2025, позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 було проведено медичний огляд позивача та відправлено до ВЧ НОМЕР_1 .

Суд, звертає увагу, що такі дії відповідача щодо організації проведення військово-лікарської комісії стосовно позивача та оформлення документів за наслідками її проведення є протиправними і тягнуть за собою визнання протиправними і скасування рішень про проведення військово-лікарської комісії стосовно ОСОБА_1 , за умови її проведення.

Стаття 17 Конституції України забороняє використання Збройних Сил чи інших військових формувань для обмеження прав громадян або повалення конституційного ладу.

Пунктом 6 Порядку № 560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає: оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби; перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення; документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації; відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Відповідачем не надано, передбачених Порядком №560, доказів вручення повістки позивачу, якою він був би викликаний до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі викладеного встановлено відсутність будь-яких правових підстав знаходження ОСОБА_1 на території збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо твердження позивача про смерть батька внаслідок захисту Батьківщини суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що згідно витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців №237 від 24.05.2019 захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 , 1962 р.н (який був батьком позивача) - «Бронхогенний масивновузловий рак головного бронху правої легені», яке призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 «пов'язано із захистом Батьківщини».

Відповідно абзацу 3 ч. 3 статті 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Суд звертає увагу, що батько позивача не загинув безпосередньо під час участі у бойових діях чи виконання бойового завдання, а його смерть настала з причин, які відповідно до наданих документів перебувають у причинному зв'язку із проходженням служби та участю у заходах із захисту Вітчизни.

Таким чином, суд оцінює наявні докази з точки зору встановлення юридично значущих обставин щодо характеру смерті та її зв'язку із захистом Батьківщини.

Сам по собі факт встановлення причинного зв'язку смерті з проходженням служби не є тотожним загибелі під час безпосередньої участі у бойових діях та не утворюють безумовної підстави для звільнення від мобілізації.

Щодо доводів відповідачів викладених у відзиві на позовну заяву, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу за мобілізацією є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинить відновлення попереднього становища особи, яка була призвана на військову службу, з посиланням на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 07.05.2025 року по справі №160/21758/24, то суд не приймає їх до уваги, оскільки кожна справа має свої особливості, свої індивідуальні обставини, які встановлюються на підставі доказів.

При цьому, висновки апеляційного суду у вищезазначеній справі , не є зразковими, а стосуються конкретного випадку військовослужбовця.

Отже, з метою ефективного захисту порушеного права позивача та повного його відновлення буде зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 в особі командира цієї в/ч ухвалити рішення виключення його зі списків особового складу.

Суд зазначає, що незважаючи на той факт, що після видання оскаржуваного наказу, такий наказ вичерпав свою дію реалізацією, позивач не позбавлений права в судовому порядку оскаржити індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень, який безпосередньо стосується його прав та законних інтересів.

Отже, у разі видання суб'єктом владних повноважень, в даному випадку начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 наказу про призов позивача на військову службу за мобілізацією, позивач, враховуючи очевидну протиправність видання такого наказу (наявність у нього відстрочки від проходження військової служби), має законне право звернутись до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу в частині, яка безпосередньо стосується позивача.

Отже, суд з урахуванням вищевикладеного доходить висновку, що такий спосіб судового захисту як визнання протиправними та скасування оскаржуваних наказів, є ефективним та належним, не призводить до порушення публічних правовідносин щодо проходження громадянами військової служби за мобілізацією, а навпаки дозволяє попередити в майбутньому порушення прав та законних інтересів як позивача так і інших громадян з боку районного ТЦК та СП, а тому наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов на військову службу під час мобілізації від 20.12.2025 року №М/1045, в частині призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 21.12.2025 №370 в частині зарахування ОСОБА_1 до особового складу Військової частини НОМЕР_1 є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно вимоги позивача в частині зобов'язання виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , то суд зазначає, що порушення прав позивача відбулося внаслідок видання протиправного наказу начальником Металургійно-Довгинцівського ОР у місті Кривий ІНФОРМАЦІЯ_3 про призов на військову службу під час мобілізації від 20.12.2025 №М/10145.

Незаконна мобілізація може порушувати права громадян, зокрема право на свободу та право на обрання форми служби.

Захист цих прав може включати звернення до суду, а також право на звільнення з військової служби, якщо незаконна мобілізація є наслідком порушення закону.

Суд звертає увагу, що хоч Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" не передбачено такої підстави для звільнення з військової служби як незаконна мобілізація, проте, проходження військової служби є безпосереднім наслідком від наказу про мобілізацію, а отже з метою ефективного захисту порушеного права позивача та повного його відновлення буде зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 в особі командира цієї в/ч ухвалити рішення виключення позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

При цьому, чинне законодавство не містить положень, які б дозволяли суб'єкту владних повноважень діяти на власний розсуд, видавати акти індивідуальної дії, які є очевидно протиправними.

Положеннями ст.ст. 3, 8 Конституції України встановлено засади верховенства права.

Так, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Згідно зі ст 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено, що кожний, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, були порушені, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть, якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2129,96 грн, що підтверджено квитанціями від 06.01.2026 та 14.01.2026.

Проте, при звернення до суду позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2129,92 грн за дві вимоги (1064,96 грн + 1064,96).

Таким чином, судовий збір у розмірі 2129,92 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини НОМЕР_1 пропорційно, адже саме вказаними органами було порушено права позивача.

При цьому суд роз'яснює, що позивач має право звернутись до суду із заявою про повернення надмірно сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 257, 258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2025 №М/1045 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період» в частині призову ОСОБА_1 на військову службу у зв'язку з мобілізацією.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 21.12.2025 №370 в частині зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ) виключити солдата ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) 96 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) 96 копійок.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош