Рішення від 25.02.2026 по справі 200/7918/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року Справа№200/7918/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) звернувся через підсистему “Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби) щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн, починаючи з 01 березня 2022 року по червень 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів; зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168 у розмірі до 100 000 грн., починаючи з 01 березня 2022 року по червень 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що за період з березня 2022 року по червень 2022 року йому не було виплачено додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, передбаченої постановою КМУ № 168 від 28 лютого 2022 року, що є протиправною бездіяльністю, яка порушує права та інтереси позивача.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2026 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) надати суду разом із доказами направлення копій позивачу: наказ про призначення/виплату ОСОБА_1 додаткового винагороди (70000) за червень 2022 року (в т.ч. повідомити в якому місяці здійснена виплата такої винагороди); наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» на 9 пункт якого наявне посилання у відзиві (щодо не включення до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 00 гривень або 30 000 гривень військовослужбовців, які відмовились виконувати бойові накази); документи, що підтверджують виконання позивачем бойових завдань у період березень - травень 2022 року; відомості про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, за період березень - травень 2022 року із зазначенням дат безпосередньої участі у бойових діях або вказаних заходах; рапорти безпосереднього начальника позивача про відмову ОСОБА_1 виконувати бойові завдання (за спірний період).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2026 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів відмовлено.

Представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що у відповідності до наказу АДПСУ №164-АГ (пункт 9 наказу), позивача позбавлено додаткової грошової винагороди у зв'язку з відмовою від виконання бойового наказу, про що зазначено в повідомленні про вчинення кримінального правопорушення, а отже відповідач діяв в межах визначеним законодавством України, та відсутні будь які порушення щодо встановленого порядку нарахування і виплати додаткової винагороди передбаченої постановою КМУ № 168.

Позивач скористався правом надання відповіді на відзив наголосивши, що відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.03.2021 року №98-ОС ОСОБА_1 було прийнято на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу, та зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення. Присвоєне військове звання “молодший сержант» та призначено молодшим інспектором прикордонної служби 2 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » 1 категорія (тип Б).

Згідно з наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 28.12.2022 № 552-ОС позивача виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 28.12.2022 та направлено до НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Позивачем оскаржуються бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень за березень, квітень, травень, червень 2022 року передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 2 Закону України “Про державний кордон» від 04.11.1991 № 1777-XII передбачено, що захист державного кордону України є невід'ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Прикордонний загін є органом охорони державного кордону, призначений для охорони визначеної ділянки державного кордону, а також здійснення інших повноважень, передбачених законодавством України.

За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України “Про Державну прикордонну службу України» від 03.04.2003 № 661-IV (у редакції, чинні на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби.

Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Держприкордонслужби визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно абзацу першого частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Держприкордонслужба входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, визначаються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан.

Цього ж дня (24.02.2022) Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України (зобов'язаний) невідкладно: 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України (доручено) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав Постанову “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально- виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, та розмір вищевказаної додаткової винагороди.

Водночас реалізація цитованих приписів указаної постанови вимагала визначення порядку та умов виплати такої додаткової винагороди, виходячи з того, що формулювання “а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах» є нечітким та породжує істотні труднощі у його правозастосуванні, що, насамперед, пов'язано із застосуванням сполучника “або», який має розділовий характер.

Пунктом 2-1 Постанови визначено: “Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів». (Постанову доповнено пунктом 2-1 згідно з Постановою КМУ № 793 від 07.07.2022 - застосовується з 24 лютого 2022 року).

31.03.2022 Адміністрація Держприкордонслужби видала Наказ № 164-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168».

Роль і значення вищезгаданого наказу Адміністрації Держприкордонслужби, який визначав порядок нарахування і виплати військовослужбовцям Держприкордонслужби додаткової винагороди та необхідні документи як умови для виплати підвищеної винагороди, проаналізовані у багатьох постановах Верховного Суду у справах з подібними правовідносинами (зокрема, постанови Верховного Суду від 21.12.2023 у справі №200/193/23, від 26.06.2024 у справі № 200/216/23, від 30.09.2024 у справах № 200/232/23 та № 200/440/23 та багатьох інших). У вказаних справах Суд сформував правові висновки щодо застосовності у подібних правовідносинах зазначеного наказу Адміністрації Держприкордонслужби з урахуванням фактів відсутності їх реєстрації у Міністерстві юстиції України та наслідків для правозастосування в умовах першого року війни.

У пункті 3 Наказу № 164-АГ встановлено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходів, здійснювати на підставі одного з таких документів:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).

Пункт 4 Наказу № 164-АГ передбачав, що начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць (додаток 2).

Відповідно до пункту 5 Наказу № 164-АГ виплату військовослужбовцям зазначеної у пункті 1 винагороди здійснювати на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

В наказі про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень на місяць, обов'язково зазначати підстави для його видання.

Пунктом 2 Наказу № 164-АГ розкрито зміст терміну "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи), а нормою абзацу 7 пункту 3 Наказу № 164-АГ передбачено, що з метою підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальники регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надають останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Форма довідки затверджена додатком № 1 до Наказу № 164-АГ.

За приписами пункту 9 Наказу № 164-АГ до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 00 грн або 30 000 грн не включаються військовослужбовців, які:

беруть участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;

проходять службу у багатонаціональних органах військового управління за кордоном;

добровільно здалися в полон - з дня захоплення в полон, оголошеного наказом начальника органу Держприкордонслужби;

самовільно залишили військові частини, місця служби або дезертирували - з дня самовільного залишення військової частини або місця служби (дезертирства), оголошеного наказом органу Держприкордонслужби;

відмовились виконувати бойові накази - за місяць, у якому здійснено таке порушення;

перебували у стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння (за фактом якого складено відповідні документи адміністративного правопорушення) - за місяць, у якому здійснено таке порушення;

навмисно спричинили собі тілесні ушкодження чи іншу шкоду своєму здоров'ю або самогубство (крім випадків доведення особи до самогубства, встановленого судом) - за місяць, у якому здійснено ушкодження чи іншу шкоду своєму здоров'ю або самогубство;

у разі вчинення інших дій (бездіяльності), які мають ознаки кримінального правопорушення - за місяць, у якому здійснено таке правопорушення:

перебували: під вартою чи цілодобовим домашнім арештом; на навчанні за кордоном; направлені для проходження військової служби за кордон до закордонних дипломатичних установ.

Як уже зазначалось вище, за приписами пункту 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією Постановою, визначають керівники відповідних міністерств та державних органів.

Зважаючи на те, за яких умов та з якою метою Уряд ухвалив Постанову № 168, нормативні приписи цього акта, які окреслюють підстави для виплати додаткової винагороди у збільшеному розмірі, сформульовані таким чином, що їх реалізація значною мірою впирається в потребу уяснення, а за тим і пояснення конкретних фактологічних умов (обставин), за яких військовослужбовець набуває право отримати додаткову винагороду на підставі пункту 1 Постанови № 168 у “збільшеному» розмірі.

З огляду на те, що до відсічі збройної агресії Росії проти України задіяні різні види Збройних Сил України, роди військ (сил) Збройних Сил України, а також військових формувань правоохоронних органів (як-то Держприкордонслужби), які виконують різні за змістом завдання (з огляду на їхнє призначення ці завдання можуть здійснюватися за неоднакових умов, хоч і з єдиною метою: боронити державу від намірів агресора), тож, властиво, мають [завдання] свою специфіку, можемо виснувати, що належна реалізація приписів пункту 1 Постанови № 168 спонукала Уряд до “делегування» відповідним відомствам і керівникам державних органів унормувати умови і підстави виплати “своїм» категорія військовослужбовців додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн.

Варто зазначити, що приписи наказу Адміністрації Держприкордонслужби не встановлюють додаткових зобов'язань чи правил поведінки для тих військовослужбовців, які мають (набули) право на додаткову винагороду у розмірі до 100 000,00 грн, передбачену пунктом 1 Постанови № 168, яке право виникає у них з настанням відповідних обставин (ситуацій, умов), які, в значенні згадуваних приписів Постанови № 168, є підставою для виплати цієї винагороди. Тому уніфікація розуміння (змістовного наповнення) цих “обставин» не покладає на військовослужбовців - у відносинах, що виникають у зв'язку з виконанням наказів командирів (начальників), надто в умовах воєнного стану - додаткових обов'язків (вимог) як умови для отримання додаткової винагороди. Приписи згадуваного наказу Адміністрації Держприкордонслужби, якщо зважити також на підстави і мету їх видання, виконують радше забезпечувальну роль (функцію) щодо норм, які встановлюють право на додаткову винагороду (у цьому контексті мовиться про пункт 1 Постанови № 168), або, іншими словами, є похідними від останніх.

Важливо розуміти, що виплата цієї винагороди є тим благом, право на яке у військовослужбовця виникає у зв'язку з участю у бойових діях/заходах, але яке [право] не передбачає (не залежить) від (не)бажання цього військовослужбовця (не)брати цю участь. Тут не йдеться про соціальні та/або економічні права військовослужбовців, а чи права і свободи, гарантовані Конституцією України. Цей дискурс стосується військової служби і в цьому зв'язку суд виходить з того, що у відносинах, основаних на принципі єдиноначальності, підлеглий [військовослужбовець] зобов'язаний беззастережно виконувати накази командира (начальника), крім випадків віддання очевидно злочинного наказу, а не самостійно вирішувати які бойові завдання і на якому напрямку виконувати.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, проходячи службу в НОМЕР_2 прикордонному загоні, 22.03.2022 відмовився від виконання бойового завдання на околиці населеного пункту Мар'їнка, про що свідчить витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022052100000076; 24.05.2022 відмовився від виконання бойового наказу з ведення оборонного бою в н. п. Мар'їнка, про що свідчить витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022052100000351.

Вказаного позивачем не спростовано. Натомість, долучена позивачем постанова слідчого ТУ ДБР у м. Краматорську від 26.08.2024 про закриття кримінального провадження №42022052100000076 відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.402 КК України не спростовує існування самої події, яка була виражена у відмові позивачем від виконання бойових наказів, оскільки кримінальне провадження закрито з підстав не проведення всіх необхідних слідчих дій, які відображають всі обставини події.

Таким чином, у зв'язку з відмовою від виконання бойових наказів відповідачем в межах визначеним законодавством України, за відсутності порушень щодо встановленого порядку нарахування і виплати додаткової винагороди передбаченої постановою КМУ № 168 правомірно позбавлено позивача у відповідності до наказу АДПСУ № 164-АГ (пункт 9) підвищеної грошової винагороди у місяцях березень та травень 2022 року.

Щодо червня місяця судом встановлено, що начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » подано до НОМЕР_2 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України рапорт на виплату позивачу додаткової грошової допомоги 30 000 грн за період з 01.06.2022 по 30.06.2022 та 70 000 грн за період з 10.06.2022 по 30.06.2022.

Згідно наказу НОМЕР_2 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України №275-ОС від 08.07.2022 позивачу визначено додаткову винагороду за період з 01.06.2022 по 30.06.2022 у розмірі 30 000 та за період з 10.06.2022 по 30.06.2022 у розмірі 49 000 грн.

Виплата додаткової винагороди у розмірі 79 000 грн здійснена у липні 2022 року, про що свідчить архівна відомість розрахунку грошового забезпечення, а також довідка НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 09.02.2026 №47 складена головним бухгалтером.

З урахуванням встановлених обставин позовні вимоги в цій частині є також необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо виплати за квітень 2022 року суд зазначає таке.

Начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » складено рапорт на начальника НОМЕР_2 прикордонного загону щодо виплати військовослужбовцю - ОСОБА_2 за період проходження служби 01.04.2022 -30.04.2022 винагороди у розмірі 30 000 грн з посиланням на вимоги наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» у зв'язку із виконанням завдань в районі бойових дій (Донецька область).

Винагорода із розрахунку 30000 грн на місяць пропорційно часу виконання відповідно до обов'язків військової служби в період 01.04.2022 - 30.04.2022 нарахована позивачу згідно наказу НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 25.10.2022 №442-ОС.

В наданій на виконання вимог ухвали суду бухгалтерській довідці (від 09.02.2026 №47) головним бухгалтером повідомлено про те, що виплата винагороди у розмірі 30 000 грн за квітень 2022 року здійснена у жовтні 2022 року. Так, згідно відомостей про грошове забезпечення (архівна довідка) у жовтні 2022 року нараховано «Додаткову винагороду ПКМ №168 від 28.02.22 (30000)» у розмірі 35806,45 грн (з них 30 000 грн за квітень 2022 року, 30 000 грн за жовтень 2022 року, в т.ч. утримання за березень «-24193,55 грн»).

Відомості щодо виплати «Додаткової винагороди ПКМ №168 від 28.02.22 (70000)» за квітень 2022 року відсутні.

Судом під час розгляду справи встановлено, що при визначенні додаткових винагород за квітень 2022 року в наказі НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 08.05.2022 №169-ОС наявний пункт 5 (з урахуванням Додатку 5) згідно якого наказано «Не виплачувати додаткову винагороду військовослужбовцям, зокрема ОСОБА_1 у зв'язку із не виконанням бойового наказу з посиланням на «ЄРДР №42022052100000076 від 25.03.2022»».

В цьому випадку суд зазначає, що відмова виконувати бойові накази є підставою для не включення військовослужбовців до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн або 30 000 грн саме у місяці, у якому здійснено таке порушення.

Водночас за встановлених обставин, відповідачем виключено військовослужбовця із наказу про виплату підвищеної додаткової винагороди у місяці, у якому таке порушення не зафіксовано.

Отже, дії відповідача щодо виключення позивача із наказу, яким встановлена виплата збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди у квітні 2022 року, з посиланням на порушення, що зафіксовано у березні 2022 року, за умови виконанням ним у квітні 2022 року завдань в районі бойових дій (Донецька область), є протиправними.

Суд вважає неприйнятним посилання відповідача на те, що рапортів щодо участі позивача в бойових діях в період квітня 2022 року на адресу НОМЕР_2 прикордонного загону не надходило, оскільки Начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було складено рапорт на начальника НОМЕР_2 прикордонного загону щодо виплати військовослужбовцю - ОСОБА_2 за період проходження служби 01.04.2022 -30.04.2022 винагороди у розмірі 30 000 грн з посиланням на вимоги наказу АДПСУ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28.02.2022 №168» у зв'язку із виконанням завдань в районі бойових дій (Донецька область).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не нарахування та невиплати позивачу збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пропорційно часу участі у бойових діях та заходах за квітень 2022 року, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

З метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.04.2022 по 30.04.2022 з розрахунку до 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням проведених виплат за цей період.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000 грн додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пропорційно часу участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Донецької області за квітень 2022 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.04.2022 по 30.04.2022 з розрахунку до 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням проведених виплат за цей період.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.О. Кошкош