Справа № 607/10984/24 Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1
Провадження № 11-кп/817/76/26 Доповідач - ОСОБА_2
Категорія - ч. 7 ст. 111-1 КК України
18 лютого 2026 р. Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду в складі:
головуючого судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі - ОСОБА_5 ,
за участі прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі матеріали кримінального провадження №11-кп/817/76/26 за апеляційною скаргою захисника обвинуваченого ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_7 на вирок Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12 листопада 2025 року щодо ОСОБА_8 за ч. 7 ст. 111-1 КК України, -
Цим вироком ОСОБА_8 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначено йому покарання у виді 15 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, на строк 15 років та з конфіскацією всього належного йому майна.
Строк відбуття основного покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_8 ухвалено рахувати з моменту його затримання, а строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, - з моменту відбуття основного покарання.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, обраний щодо ОСОБА_8 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12.04.2024, - залишено без змін до затримання обвинуваченого ОСОБА_8 та приведення вироку до виконання.
Вирішено питання про арешт майна відповідно до вимог ст. 170 КПК України.
Згідно з вироком суду, з липня 2022 року в громадянина України ОСОБА_8 , як радикально налаштованої проти дій органів державної влади України особи, виник злочинний умисел, направлений на добровільне зайняття посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території Херсонської області.
При цьому, ОСОБА_8 був обізнаний, що 24.10.1945 набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26.06.1945, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН входять Україна, російська федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09.12.1981 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями - № 2131 (ХХ) від 21.12.1965, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24.10.1970, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (ХХV) від 16.12.1970, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки, та № 3314 (ХХІХ) від 14.12.1974, що містить визначення агресії, - установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав були закріплені також у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, який підписаний СРСР, правонаступником якого є російська федерація.
Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій від 18.10.1907, яка вступила в дію 26.01.1910 та 07.03.1955 року визнана СРСР, правонаступником якого є російська федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього та недвозначного попередження у формі або мотивованого оголошення війни, або ультиматуму з умовним оголошенням війни. Про існування стану війни має бути без зволікання оповіщено нейтральним державам, і він матиме для них дійсну силу лише після отримання оповіщення.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 .07.1990 (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
24.10.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки, у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Відповідно до пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995, що укладений між державами СНД, серед яких є Україна та російська федерація, держави підтвердили непорушність існуючих кордонів один одного та зобов'язалися виступати проти будь-яких дій, що підривають їхню непорушність, а також вирішувати усі суперечки, що виникають з питань кордонів і територій, тільки мирними засобами. Держави також зобов'язалися не підтримувати на території інших держав-учасниць сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків; не допускати використання ними територій і комунікацій держав-учасниць Співдружності; не надавати їм економічної, фінансової, військової та іншої допомоги.
31.05.1997, відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та російська федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та Федеральним Законом російської федерації від 02.03.1999 № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2 - 3 зазначеного Договору, російська федерація зобов'язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов'язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно зі статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
24.02.2022, у порушення вищевказаних умов міжнародних договорів, російською федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України та розпочато ведення агресивної війни і захоплення її територій.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який у подальшому було неодноразово продовжено.
Крім того, ОСОБА_8 було відомо, що після незаконного вторгнення російської федерації на територію України та окупації частини її території, зокрема м. Каховка Каховського району Херсонської області, представниками збройних сил та інших державних органів російської федерації взято під контроль будівлі і споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі, а також створено незаконні органи влади та окупаційні адміністрації.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 1? Закону України № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. 3 Закону № 1207-VII, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
При цьому, ОСОБА_8 було відомо, що в квітні 2022 року представниками окупаційних органів влади російської федерації, на тимчасово окупованій території в м. Каховка Каховського району Херсонської області з метою незаконного виконання від імені країни - агресора правоохоронних функцій на території вказаного населеного пункту, створено правоохоронний орган, так звану «народну міліцію».
Водночас, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронними органами є - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
В подальшому, не пізніше липня 2022 року, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 , реалізовуючи свій злочинний умисел, в м. Каховка Каховського району Херсонської області, умисно, добровільно зайняв посаду «следователя» в незаконному правоохоронному органі - так званій «народній міліції», створеному на тимчасово окупованій території в м. Каховка Херсонської області. При цьому окупаційними органами російської федерації ОСОБА_8 , видано формений одяг та «службове посвідчення» працівника правоохоронного органу.
Після зайняття вказаної посади ОСОБА_8 з липня 2022 року відповідно до своїх службових обов'язків, спільно з представниками окупаційної влади російської федерації, виконував злочинні завдання незаконного правоохоронного органу.
Так, 20.07.2022 ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді «следователя» у незаконному правоохоронному органі так званій «народній міліції» м. Каховка Херсонської області, будучи одягненим у формений одяг, прибув у приміщення Каховської міської ради Херсонської області за адресою: м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 103, де допитав представника вказаного органу місцевого самоврядування, для подальшого використання отриманої інформації окупаційною адміністрацією та незаконним правоохоронним органом.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_8 неодноразово, протягом 2022 року, з метою отримання даних про осіб, які проходять медичний огляд та лікування, як представник незаконного правоохоронного органу так званого «народної міліції» м. Каховка Херсонської області звертався із відповідними вимогами в КНП «Каховська центральна міська лікарня імені родини Панкеєвих Каховської міської ради», розташованої в м. Каховка, вул. Першотравнева, буд. 34.
При цьому, ОСОБА_8 , втілюючи наративи країни-агресора із використанням наданих йому повноважень, примушував керівників КНП «Каховська центральна міська лікарня імені родини Панкеєвих Каховської міської ради» співпрацювати з окупаційною адміністрацією та перейти на офіційне листування із вказаними органами з використанням російської мови.
Також, ОСОБА_8 в серпні 2022 року, для досягнення злочинної мети країни-агресора та недопущення здійснення опору окупаційній адміністрації російської федерації, як працівник незаконного правоохоронного органу «народної міліції» м. Каховка Херсонської області здійснював пошук та збір інформації щодо проукраїнського налаштованих мешканців м. Каховка.
Надалі, у вересні 2022 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_8 , виконуючи функції «следователя» у незаконному правоохоронному органі «народній міліції» м. Каховка Херсонської області, перебуваючи на центральному ринку що розташований по вул. Мелітопольській в м. Каховка Херсонської області, втілюючи на окупованій території російське законодавство, вимагав у продавців ринку дозвільні документи на торгівлю зразка російської федерації та примушував підприємців здійснити перереєстрацію їх діяльності, відповідно до законодавства країни-агресора, для подальшого поповнення бюджету окупаційної адміністрації і тим самим забезпечення її функціонування.
В подальшому, не пізніше 11.01.2023 представниками окупаційних органів влади російської федерації на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою виконання правоохоронних функцій, створено так зване «Главное управление министерства внутренних дел российской федерации по Херсонской области», до складу якого увійшли «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Каховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», розташований в м. Каховка Херсонської області, вул. Мелітопольська, буд. 153, та «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Новокаховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», розташований в м. Нова Каховка Каховського району Херсонської області, проспект Дніпровський, буд. 24.
У свою чергу, ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, не пізніше січня 2023 року, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, в м. Каховка Каховського району Херсонської області умисно, добровільно зайняв посаду «старшего следователя» в новоствореному незаконному правоохоронному органі - «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Каховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», в якому здійснював, спільно з представниками окупаційної влади російської федерації, злочинні завдання незаконного правоохоронного органу, а в подальшому, не пізніше 21.02.2023, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, в м. Нова Каховка Каховського району Херсонської області, добровільно зайняв посаду «старшего следователя» в так званому «отделе министерства внутренних дел российской федерации «Новокаховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области».
При цьому, ОСОБА_8 було забезпечено форменим одягом і «службовим посвідченням» працівника правоохоронного органу.
Перебуваючи на посаді «старшего следователя» незаконного правоохоронного органу «ОМВД РФ «Новокаховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», ОСОБА_8 в м. Нова Каховка Каховського району Херсонської області, здійснював злочинні завдання незаконного правоохоронного органу та для досягнення злочинної мети окупаційної адміністрації держави-агресора з 21.02.2023, розслідував «уголовное дело» за №12301740007000004-01 від 21.02.2023 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 160 кримінального кодексу російської федерації, щодо привласнення грошових коштів службовими особами ДЮСШ «ТАВРІЯ».
Крім того, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді «старшего следователя» незаконного правоохоронного органу «ОМВД РФ «Новокаховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», виконуючи правоохоронні функції окупаційної адміністрації держави-агресора з 30.03.2023 розслідував «уголовное дело» за №12301740007000008-01 від 30.03.2023 за ознаками вчинення злочину, передбаченого п. а ч. 3 ст. 158 кримінального кодексу російської федерації, щодо вчинення крадіжки майна у громадянина ОСОБА_9 .
Надалі, ОСОБА_8 , продовжуючи свою злочинну діяльність на посаді «старшего следователя» «ОМВД РФ «Новокаховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», з 31.03.2023 розслідував «уголовное дело» за №12301740007000009-01 від 31.03.2023, за ознаками вчинення злочину, передбаченого п. а, в ч. 3 ст. 158 кримінального кодексу російської федерації, щодо крадіжки майна у громадянина ОСОБА_10 , та «уголовное дело» №12301740007000010-01 від 31.03.2023 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 213 кримінального кодексу російської федерації, щодо хуліганських дій.
Отже, громадянин України ОСОБА_8 умисно з липня 2022 року добровільно зайняв посаду «следователя» у незаконному правоохоронному органі так званому «народній міліції» м. Каховка Херсонської області, не пізніше січня 2023 року добровільно зайняв посаду «старшего следователя» в незаконному правоохоронному органі так званого «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Каховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области» та не пізніше 21.02.2023 добровільно зайняв посаду «старшего следователя» в так званому «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Новокаховский» ГУ МВД РФ по Херсонской области», створених на тимчасово окупованій території Херсонської області.
В апеляційній скарзі захисник обвинуваченого ОСОБА_8 просить скасувати вирок суду та ухвалити нове судове рішення, яким виправдати ОСОБА_8 за недоведеністю вини у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України , а кримінальне провадження - закрити.
Обгрунтовує вимоги тим що суд першої інстанції безпідставно здійснив судовий розгляд за відсутності обвинуваченого та за відсутності доказів належного повідомлення ОСОБА_8 про кримінальне провадження, тобто без підтвердження факту його умисного ухилення від органів слідства і суду, чим було порушив вимоги ч. 3 ст. 323 КПК України та право на захист ОСОБА_8 .
Посилається на те, що покладені в основу вироку протоколи огляду інтернет-ресурсів і матеріали, вилучені на DVD-носіях, складені не державною мовою, без здійснення перекладу, а також не містять електронного цифрового підпису, що унеможливлює перевірку їх достовірності та джерела походження.
Показання свідків вважає неповними, суперечливими та такими що не підтверджують факту зайняття ОСОБА_8 будь-якої посади в незаконно створених правоохоронних органах окупаційної влади.
Вважає, що стороною обвинувачення не доведено наявність волевиявлення, добровільності, умислу, мети та мотиву в діях ОСОБА_8 з огляду на відсутність будь-яких документів, які б підтверджували його намір або фактичне проходження служби в органах окупаційної влади.
Посилається на істотні порушення судом норм матеріального та процесуального права, вибіркову оцінку доказів що призвело до незаконного засудження ОСОБА_8 , винуватість якого не доведена поза розумним сумнівом .
Вважає що місцевий суд фактично ототожнив сам факт перебування обвинуваченого на тимчасово окупованій території та складну соціально-економічну ситуацію з добровільною співпрацею з окупаційною владою, не перевіривши обставин можливого психологічного тиску та відсутності реальної свободи вибору, що суперечить вимогам кримінального закону щодо встановлення добровільності колабораційної діяльності.
Вказує, що в матеріалах кримінального провадження відсутні будь-які безпосередні докази фактичного виконання ОСОБА_8 функцій представника незаконного правоохоронного органу (накази, розпорядження, службові інструкції, процесуальні документи, підписані обвинуваченим), а самі по собі публікації в мережі Інтернет не можуть підтверджувати реальне здійснення таких повноважень.
Мотивує скаргу тим, що висновки суду щодо наявності колабораційної діяльності ОСОБА_8 мають оціночний характер та ґрунтуються на припущеннях, що прямо заборонено ст. 17 КПК України та практикою ЄСПЛ, відповідно до якої обвинувальний вирок не може базуватися на ймовірності або недоведених фактах.
Вважає що суд не дотримався принципів змагальності та рівності сторін, фактично надавши перевагу доказам сторони обвинувачення та не мотивувавши причин відхилення аргументів і доказів сторони захисту.
Заслухавши суддю-доповідача, захисника обвинуваченого, який підтримав подану апеляційну скаргу з викладених у ній мотивів, прокурора, який заперечив щодо задоволення скарги захисника, дослідивши матеріали провадження та перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно зі ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу, і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до вимог ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим, тобто таким, що ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом, на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду і оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу та в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Перевіркою матеріалів провадження в ході апеляційного розгляду встановлено, що суд розглянувши дане кримінальне провадження у порядку спеціального судового розгляду зазначених вимог закону дотримався .
Суд першої інстанції вірно обґрунтував свій висновок про доведення винуватості ОСОБА_8 у скоєнні інкримінованого йому злочину показаннями свідків, даними, що містяться у документах та висновках експертів.
Зокрема, з показань свідка ОСОБА_11 , яка до повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України проживала та працювала у м. Каховка Херсонської області, суд встановив що з ОСОБА_8 вона знайома більше 20-ти років, він був депутатом міської ради 7-го скликання, а з липня 2022 року - займав посаду «слідчого народної міліції», у липні вона бачила його біля будівлі Каховської міської ради, куди він заходив в камуфляжній формі з пов'язками, та кобура була при ньому, на вході в міськраду він пред'явив окупантам, які охороняли будівлю, посвідчення та сказав, що йде у справах на допит, влітку 2022 року вона бачила ОСОБА_8 в центрі міста, коли окупанти готувалися до проведення референдуму, він запитував людей про їх ставлення до всього, що відбувається, посаду слідчого у незаконному правоохоронному органі окупаційної влади ОСОБА_8 зайняв добровільно через свої проросійські погляди, які він відкрито висловлював ще до повномаштабного вторгнення російської федерації в Україну.
З показань свідка ОСОБА_12 суд встановив, що вона проживавала у м. Каховка Херсонської області до повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, з ОСОБА_8 знайома більше 20-ти років, він займав керівну посаду в «народній міліції», з травня 2022 року до лютого 2023 року ОСОБА_8 часто приходив до лікарні ім. Панкеєвих у м. Каховка, бачила його у форменому одязі, посаду, як і всі прихильники окупантів він займав добровільно, його ніхто не примушував, коли ОСОБА_8 приходив до лікарні, то показував начмеду документ та просив доступ до камер відеоспостереження, аби виявити чи хтось чинив спротив окупаційній владі, ОСОБА_8 у формі з пов'язками та пістолетом вона бачила не лише у лікарні, але і на зупинках, в магазинах, де утискали місцевих мешканців .
З показань свідка ОСОБА_13 суд встановив, що до повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України він проживав у м. Каховка Херсонської області, з ОСОБА_8 знайомий давно, 24.02.2022 ОСОБА_8 виїхав на підконтрольну територію України, однак, в кінці березня - на початку квітня 2022 повернувся, бачив його не один раз у поліцейській формі із шевронами в районі райвідділу, дізнався від колеги що він працює старшим слідчим в окупаційній міліції. Також влітку бачив ОСОБА_8 у Каховській центральній районній лікарні, де він шукав інформацію серед пацієнтів. ОСОБА_8 пропонував йому працювати в окупаційній міліції .
З показань свідка ОСОБА_14 встановлено, що до повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України вона проживала у м. Каховка Херсонської області, з ОСОБА_8 знайома, раніше він був їх місцевим депутатом,у червні 2022 року бачила ОСОБА_8 із ще одним чоловіком, они заставляли продавців реєструватися та брати з людей російські гроші, ОСОБА_8 працював в окупаційній міліції, він бігав по місту, зокрема по базару, та чіплявся до людей, був у формі з білою пов'язкою та представлявся працівником міліції окупаційної влади, ОСОБА_8 добровільно співпрацював з окупантами, бо хто не хотів, той втікав і не співпрацював, чула, що ОСОБА_8 сам пропонував людям працювати в міліції.
З показань свідка ОСОБА_15 суд встановив що до початку повномасштабного вторгнення вона проживала у м. Каховка Херсонської області, де працювала головним бухгалтером у лікарні імені Панкеєвих, з ОСОБА_8 знайома особисто, він неодноразово приходив до лікарні, до початку повномасштабного вторгнення ОСОБА_8 обіймав посаду директора місцевого центру соціальних служб у м. Каховка, а також був депутатом, після початку повномасштабного вторгнення він зайняв посаду «слідчого» в окупаційній міліції, бачила у соціальних мережах Facebook та Telegram повідомлення щодо ОСОБА_8 , зокрема статті Батуріна, коли ОСОБА_8 приходив до лікарні, він вимагав надати листи щодо пацієнтів, і ці документи надавалися йому українською мовою, що викликало у нього збентеження, він закликав працівників лікарні переходити на роботу до окупаційної адміністрації росії, ОСОБА_8 публічно закликав до підтримки рішень та дій держави-агресора та до співпраці з окупаційною владою.
Крім вищенаведених доказів, суд вірно на підтвердження винуватості ОСОБА_8 у скоєнні інкримінованого йому злочину поклав в основу обвинувального вироку відомості, що містяться в протоколах пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, протоколах огляду загальнодоступних ресурсів мережі Інтернет та соціальних мереж, матеріалах негласних слідчих (розшукових) дій щодо зняття інформації з електронних інформаційних систем і контролю телефонних розмов, а також у офіційних відповідях та довідках державних органів, даних реєстрів і документах, зокрема, у:
- протоколі пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 24.07.2023 із фототаблицею та довідкою, відповідно до яких свідок ОСОБА_11 на одному із чотирьох фотознімків впізнала ОСОБА_8 , який з липня 2022 року по даний час перебуває у лавах незаконно створеного в м. Каховка правоохоронного органу «народна поліція» на посаді слідчого;
- протоколі пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 24.07.2023 із фототаблицею та довідкою, згідно з якими свідок ОСОБА_13 на одному із чотирьох фотознімків впізнав ОСОБА_8 , який з липня 2022 року по даний час перебуває у лавах незаконно створеного в м. Каховка правоохоронного органу «народна поліція» на посаді слідчого;
- протоколі пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 24.07.2023 із фото таблицею, довідкою та DVD-R диском, відповідно до яких свідок ОСОБА_12 на одному із чотирьох фотознімків впізнала ОСОБА_8 , який з липня 2022 року по даний час перебуває у лавах незаконно створеного в м. Каховка правоохоронного органу «народна поліція» на посаді слідчого;
- протоколі пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 21.12.2023 із фототаблицею та довідкою, згідно з якими свідок ОСОБА_14 на одному із чотирьох фотознімків впізнала ОСОБА_8 , який з липня 2022 року по даний час перебуває у лавах незаконно створеного в м. Каховка правоохоронного органу «народна поліція» на посаді слідчого;
- протоколі пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 23.01.2024 із фототаблицею та довідкою, відповідно до яких свідок ОСОБА_15 на одному із чотирьох фотознімків впізнала ОСОБА_8 , який з липня 2022 року по даний час перебуває у лавах незаконно створеного в м. Каховка правоохоронного органу «народна поліція» на посаді слідчого;
- особовій картці, наданій Державною міграційною службою України за запитом від 05.07.2023, згідно із якими ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився м. Нова Каховка Херсонської області, проживає у АДРЕСА_1 , телефон НОМЕР_1 , 15.01.2019 Каховським відділом УДМС у Херсонській області видано паспорт громадянина України;
- протоколі огляду від 08.03.2024 та у його додатку DVD-R диску, згідно з якими предметом огляду є загальнодоступні ресурси всесвітньої мережі Інтернет, а саме сайт «ІНФОРМАЦІЯ_3» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 », на якому розміщено інформацію щодо формування на тимчасово окупованій території Херсонської області окупаційною «военно-гражданской администрацией», яка, як зазначається у статті, перебуває під контролем російської армії, «формирований местных органов правопорядка». В ході огляду загальнодоступної офіційної інформації на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 » стало відомо, що «формирования местных органов правопорядка», а саме т.зв. «народной милиции», відбувається за підтримки місцевої окупаційної влади на тимчасово окупованій території м. Херсона та Херсонської області. Також, зазначається, що відбувається набір серед усіх бажаючих з подальшим проходженням співбесіди та перевірки для зачислення в ряди т.зв. «народной милиции». Окрім цього, за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 11.05.2022 розміщено статтю щодо громадянина України (вказано прізвище та ім'я), котрий був експоліцейським Каховського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області і якому повідомлено про підозру у колабораційній діяльності, а саме у добровільному зайнятті посади в незаконно створеному окупаційною владою правоохоронному органі - «народній міліції», за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, який здійснював свою діяльність на території Каховського району Херсонської області;
- протоколі огляду від 23.07.2023 відомостей, що містяться у мережі Інтернет щодо особи ОСОБА_8 , відповідно до яких за пошуком: « ОСОБА_16 г. Каховка», виявлено на офіційному сайті «Центр журналистских расследований» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 » статтю щодо осіб з м. Каховка Херсонської області, які перейшли на бік окупанта: «Экс-депутат ОСОБА_38, боксер ОСОБА_17 , слесарь Красота и любитель наркотиков Алмазов: кто еще пошел прислуживать оккупантам в Каховке Херсонской области». Відповідно до змісту вказаної статті, колишній депутат Каховської міської ради від «Опоблоку» ОСОБА_18 минулої осені повернувся до окупованого міста і тепер працює поліцаєм на загарбників. За пошуком: «Іван ОСОБА_38, екс-депутат Каховської міськради», серед переліку посилань обрано посилання із сайту «ІНФОРМАЦІЯ_18», де розміщена стаття: «ІНФОРМАЦІЯ_19» із такими відомостями: « ОСОБА_18 , екс-депутат Каховської міськради від партії "Опозиційний блок" отримав високу посаду в місцевій окупаційній поліції. Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань. Перші місяці повномасштабного вторгнення п'ятдесятирічний чоловік провів на Полтавщині. Проте згодом вільно в'їхав до захопленої Каховки, де запропонував свої послуги російським загарбникам. До свого переходу на бік окупантів ОСОБА_18 працював юристом на ПрАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування», головним спеціалістом відділу економіки, комунального майна та землі Каховської міськради і директором Каховського міського центру соціальних служб (2020-2021 рр.). Як відомо, нині чоловік носить російську військову форму. Зокрема його бачили на ринку, де він перевіряв, чи раптом не використовує хтось гривню. Нагадаємо, з 1 січня росіяни насильно перевели взаєморазрахунки на лівобережжі Херсонщини рубль. - ОСОБА_18 , - кажуть очевидці, - ходить у поліцейській формі, тероризує продавців на ринках, перевіряє, щоб усі вони використовували російські рублі»;
- протоколі огляду та аналіз сторінки «investigator.org.ua» та «novakahovka.city» від 15.12.2023, зміст аналогічний відомостям, зазначеним у протоколі огляду від 23.07.2023;
- протоколі огляду від 21.03.2024 та у його додатку DVD-R диску, згідно з якими предметом огляду є загальнодоступні ресурси всесвітньої мережі Інтернет, а саме сайт «НОВОРОССИЯ» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_7 », на якому 26.04.2022 розміщено інформацію щодо формування на тимчасово окупованій території Херсонської області окупаційною «военно-гражданской администрацией» «местных органов правопорядка», а саме т.зв. «народной милиции», за підтримки місцевої окупаційної влади на тимчасово окупованій території м. Херсона та Херсонської області. Окрім цього, зазначається, що відбувається набір серед усіх бажаючих з подальшим проходженням співбесіди та перевірки для зачислення в ряди т.зв. «народной милиции». Під час пошуку інформації щодо т.зв. «народної міліції» було знайдено телеграм канал « ОСОБА_19 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_8 », де ІНФОРМАЦІЯ_4 було розміщено статтю щодо формування «военно-гражданской администрацией» на тимчасово окупованій території незаконного правоохоронного органу «народной милиции» такого змісту: «Друзья, в Херсоне начали формировать народную милицию. Военно-гражданская администрация постепенно начинает свою работу. Конечно, первое, с чего нужно начинать - с формирование органов правопорядка. Постепенно идёт набор среди желающих, собеседование и проверка...»;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 12.03.2024 та у його додатку DVD-R диску, відповідно до яких предметом огляду є сайт «Верховної ради України», на якому розміщений Наказ №309 від 22.12.2022 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією». Зокрема, публічно оприлюднена (висвітлена) інформація про окупацію 24.02.2022 по даний час військовослужбовцями російської федерації, зокрема, населених пунктів Каховська міська територіальна громада (м. Каховка) та Новокаховська міська територіальна громада, за винятком смт. Козацьке та с. Веселе, (м. Нова Каховка) Херсонської області;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 21.03.2024 та у його додатку DVD-R диску, згідно з якими предметом огляду є загальнодоступні ресурси всесвітньої мережі Інтернет, а саме сторінка соціальної мережі «Facebook» з назвою сторінки « ІНФОРМАЦІЯ_9 », із зазначенням, що дана сторінка належить урядовій організації, за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_10 », згідно з якими встановлено, що відділення поліції №1 Каховського РВП ГУНП в Херсонській області знаходиться за адресою: Херсонська область, м. Каховка, вул. Мелітопольська, буд. 153, та здійснювала свою діяльність протягом 2022 року, що відображається у активному розміщенні постів із фотографіями діяльності співробітників Каховського районного відділу ГУНП в Херсонській області;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 29.03.2024 та у його додатку DVD-R диску, відповідно до яких предметом огляду є сайт з назвою «ІНФОРМАЦІЯ_20», за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_11 », де розміщено інформацію щодо Новокаховського відділу поліції, який розташований за адресою: м. Нова Каховка, пр. Дніпровський, 24, із зазначенням гарячої лінії, телефону, електронної пошти та офіційної сторінки вищевказаного відділу поліції;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 19.03.2024 та у його додатках - DVD-R диску та «Выписке из Единого государственного реестра юридических лиц» від 19.03.2024 №ЮЭ9965-24-31134031, згідно з якими під час перегляду сайту «ІНФОРМАЦІЯ_21», використовуючи Інтернет-браузер « Google Chrome », що має функцію «VPN», було здійснено перехід на вкладку з заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_12 », далі було відкрито нову вкладку за електронною адресою: « ІНФОРМАЦІЯ_13 ». В подальшому, було вибрано в розділі «Сведения из рестров» підрозділ «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде» та здійснено перехід на вказане посилання, після чого відкрилась нова вкладка за електронною адресою: « ІНФОРМАЦІЯ_14 ». Перейшовши за вищевказаним посиланням, виявлено головну сторінку сайту «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/УГРИП в электронном виде». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос» введено ідентифікатор «ГУ МВД по Херсонской области» та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено таку інформацію: «1. ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ ПО ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ РОССИЯ, ХЕРСОНСКАЯ ОБЛ. , ГЕНИЧЕСКИЙ М.О. , ГЕНИЧЕСК Г. , ГЕНИЧЕСКАЯ ГОРКА С. , ПОЛЫННАЯ УЛ., Д. 23, ОГРН: 1239500000046, Дата присвоения ОГРН: 11.01.2023, ИНН: 9500011279, КПП: 950001001, НАЧАЛЬНИК: ОСОБА_25 ». В подальшому було здійснено натискання на посилання «Получить выписку», на комп'ютер було завантажено файл «ul-1239500000046-20240319154621», формат файлу «pdf», розмір файлу 157 КВ, який у подальшому було перейменовано на «Виписка с ЕГРЮЛ ГУ МВД РФ по Херсонской области». Далі було відкрито завантажений файл за допомогою Інтернет-браузеру «Google Chrome», де містилась інформація, викладена на семи сторінках такого змісту: «ВЫПИСКА из Единого государственного реестра юридических лиц» - дата формирования выписки 19.03.2024 №099965-24-31134031». Під час огляду юридичної особи (мовою оригіналу - ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ ПО ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ), встановлено, що дана юридична особа була зареєстрована 11.01.2023, місцезнаходження: «ХЕРСОНСКАЯ ОБЛАСТЬ, М.О. ГЕНИЧЕСКИЙ, С. ГЕНИЧЕСКАЯ ГОРКА», засновник: «МИНИСТЕРСТВО ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ»;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 22.02.2024 та у його додатках - DVD-R диску та «Выписке из Единого государственного реестра юридических лиц» від 22.02.2024 №ЮЭ099965-24-20054126, згідно з якими під час огляду сайту «федеральная налоговая служба» було здійснено перехід на вкладку з заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_12 », відкрито вкладку за електронною адресою: «ІНФОРМАЦІЯ_13». В подальшому, було вибрано в розділі «Сведения из рестров» підрозділ «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде» та здійснено перехід на вказане посилання, після чого відкрилась нова вкладка за електронною адресою: «ІНФОРМАЦІЯ_14». Перейшовши за вищевказаним посиланням, виявлено головну сторінку сайту «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/УГРИП в электронном виде». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос» введено ідентифікатор «отдел министерства внутренних дел Каховский» та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено таку інформацію: «1. ОТДЕЛ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ "КАХОВСКИЙ" 274800, РОССИЯ, ХЕРСОНСКАЯ ОБЛ., КАХОВСКИЙ М.О. , КАХОВКА Г. , МЕЛИТОПОЛЬСКАЯ УЛ. , Д. 153, ОГРН: 1239500001498, Дата присвоения ОГРН: 07.03.2023, ИНН: 9500012709, КПП: 950001001, НАЧАЛЬНИК: ОСОБА_29 ». В подальшому, було здійснено натискання на посилання «Получить выписку», на комп'ютер було завантажено файл «u1-1239500001498-20240222130113», формат файлу «pdf», розмір файлу 156 КВ. Далі було відкрито завантажений файл за допомогою Інтернет-браузеру «Google Chrome», де містилась інформація, викладена на семи сторінках такого змісту: «ВЫПИСКА из Единого государственного реестра юридических лиц» - дата формирования выписки 22.02.2024 №099965-24-20054126». Під час огляду юридичної особи (мовою оригіналу - ОТДЕЛ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ "КАХОВСКИЙ"), встановлено, що дана юридична особа була зареєстрована 07.03.2023, її адреса: «274800, ХЕРСОНСКАЯ ОБЛАСТЬ, М.О. КАХОВСКИЙ, Г. КАХОВКА, УЛ. МЕЛИТОПОЛЬСКАЯ, Д. 153»;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 20.03.2024 та у його додатках - DVD-R диску та «Выписке из Единого государственного реестра юридических лиц» від 20.03.2024 №ЮЭ9965-24-31788718, відповідно до яких на сайті «федеральная налоговая служба» було здійснено перехід на вкладку з заголовком «Сервисы и госуслуги», відкрито нову вкладку за електронною адресою: «ІНФОРМАЦІЯ_13». В подальшому, було вибрано в розділі «Сведения из рестров» підрозділ «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде» та здійснено перехід на вказане посилання, після чого відкрилась нова вкладка за електронною адресою: «ІНФОРМАЦІЯ_14». Перейшовши за вищевказаним посиланням, виявлено головну сторінку сайту «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/УГРИП в электронном виде». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос» введено ідентифікатор «отдел министрества внутренних дел Новокаховский» та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено таку інформацію: «1. ОТДЕЛ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ "НОВОКАХОВСКИЙ" 274900, РОССИЯ, ХЕРСОНСКАЯ ОБЛ., НОВОКАХОВСКИЙ Г.О. , НОВАЯ КАХОВКА 1., ДНЕПРОВСКИЙ ПР-КТ, Д. 24, ОГРН: 1239500001487, Дата присвоения ОГРН: 07.03.2023, ИНН: 9500012699, КПП: 950001001, НАЧАЛЬНИК: ОСОБА_31 ». В подальшому, було здійснено натискання на посилання «Получить выписку», на комп'ютер було завантажено файл «u1-1239500001487-20240320194736», формат файлу «pdf», розмір файлу 156 КВ, який у подальшому було перейменовано на «Виписка ОМВД РФ Новокаховский ГУ МВД РФ по Херсонской области». Далі було відкрито завантажений файл за допомогою Інтернет-браузеру «Google Chrome», де містилась інформація, викладена на семи сторінках такого змісту: «ВЫПИСКА из Единого государственного реестра юридических лиц» - дата формирования выписки 20.03.2024 №Ю99965-24-31788718». Під час огляду юридичної особи (мовою оригіналу - ОТДЕЛ МИНИСТЕРСТВА ВНУТРЕННИХ ДЕЛ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ «НОВОКАХОВСКИЙ»), встановлено, що дана юридична особа була зареєстрована 07.03.2023, адреса: «274900, ХЕРСОНСКАЯ ОБЛАСТЬ, Г.О. ГОРОД НОВАЯ КАХОВКА, Г. НОВАЯ КАХОВКА, ПР-КТ ДНЕПРОВСКИЙ, Д. 24»;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 21.03.2024 та у його додатку DVD-R диску, відповідно до яких предметом огляду є загальнодоступні ресурси всесвітньої мережі Інтернет зокрема сайт «КНП «Каховська центральна міська лікарня імені Родини Панкеєвих Каховської міської ради» за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_26», яка, тобто медичний заклад, знаходиться за адресою: Херсонська область, м. Каховка, вул. Першотравнева, буд. 34;
- відомостях, що містяться у протоколі огляду від 13.02.2024, згідно з якими на сайті «Національне агентство з питань запобігання корупції» розміщені декларації про доходи ОСОБА_8 . Зокрема, за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_22» розміщена офіційна декларація про доходи ОСОБА_32 за період 2018 року, подана останнім як депутатом Каховської міської ради сьомого скликання. За посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_23 розміщена офіційна декларація про доходи ОСОБА_33 за період 2017 року, подана останнім як юристом Любимівської ОТГ Херсонської області, кандидатом у депутати Каховської міської ради сьомого скликання. За посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_24» розміщена офіційна декларація про доходи ОСОБА_32 за період 2017 року, подана останнім як депутатом Каховської міської ради сьомого скликання. Також, за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_25» розміщена офіційна декларація про доходи ОСОБА_33 за період 2020 року, подана останнім 05.01.2021 як директором МЦСССДМ Каховської міської ради;
відомостях, що містяться у протоколі огляду від 20.02.2024, згідно з якими у мережі «Інтернет» здійснювався пошук за: «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области», пошукова система видала перелік посилань, серед яких обрано посилання із сайту із підписом «дежурная часть ОМВД по Каховскому МО ГУ МВД Херсонской области», де розміщенні номери мобільних телефонів чергової частини: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 . Також, за пошуком: «омвд россии новокаховский телефон» пошукова система видала перелік посилань, серед яких обрано посилання із сайту із підписом «Внимание! Телефон дежурной части Новокаховского городского отдела...», де міститься номер телефону.
- протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.02.2024 та у його додатках - трьох DVD-R дисках, відповідно до яких проведено НСРД - зняття з електронних інформаційних систем з електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_15 , якою користується ОСОБА_34 (зазначено анкетні дані) за період приблизно з 2015 року до 01.02.2024 у форматі «eml». В ході проведення НСРД зафіксовано такі матеріали листування: на диску 39T у файлі під назвою «0000054371669255623005734ef76cd6a2f3179al8e8eafb321b09db8c359d72bc.eml» (папка «cur» в папці «INBOX») виявлено вхідний лист на пошту ІНФОРМАЦІЯ_15 від користувача ІНФОРМАЦІЯ_16 з текстом «это итоговый по году С уважением, ІНФОРМАЦІЯ_27 ІНФОРМАЦІЯ_27 ІНФОРМАЦІЯ_16 ». В прикріплених файлах виявлено документ під назвою «Статистика 2023-12м итог.xIsm», в якому містяться підсумкові статистичні дані щодо кримінальних проваджень, які розслідувались т.зв. «управлінням внутрішніх справ рф по Херсонській області» протягом 2023 року. Вищевказаний файл відкрито за допомогою програми «Microsoft Excel». Проведеним пошуком на листі під назвою «w(2)» в переліку кримінальних проваджень Новокаховського слідчого відділення виявлено 4 записи щодо кримінальних проваджень, які розслідує ОСОБА_8 : №12301740007000004-01 від 21.02.2023 за ч. 3 ст. 160 кримінального кодексу російської федерації, щодо привласнення грошових коштів службовими особами ДЮСШ «ТАВРІЯ»; №12301740007000008-01 від 30.03.2023 за п. а ч. 3 ст. 158 кримінального кодексу російської федерації, щодо вчинення крадіжки майна у громадянина ОСОБА_9 ; №12301740007000009-01 від 31.03.2023, за п. а, в ч. 3 ст. 158 кримінального кодексу російської федерації, щодо крадіжки майна у громадянина ОСОБА_10 у м. Нова Каховка; №12301740007000010-01 від 31.03.2023 за ч. 2 ст. 213 кримінального кодексу російської федерації щодо хуліганських дій біля під'їзду за адресою: м. Нова Каховка, вул. Піонерська, 29.
На диску 39T у файлі під назвою «0000048711-ec37e791f71fd1a95aba08978c027b1a59bed6b0fdc5c2dd9e57fc71.eml» (папка «cur» в папці «Оправленные») виявлено вихідний лист з пошти ІНФОРМАЦІЯ_15 користувачу ІНФОРМАЦІЯ_17 В прикріплених файлах виявлено документ під назвою «Строевая записка 17.01.2023.docx», в якому містяться зведені дані щодо чисельності та особового складу слідчих підрозділів т.зв. «управління внутрішніх справ рф по Херсонській області». Вищевказаний файл відкрито за допомогою програми «Microsoft Word». Проведеним пошуком в переліку працівників «відділення міністерства внутрішніх справ по Каховському муніципальному округу» виявлено запис такого змісту: «3. ОСОБА_16 - старший следователь»;
протоколах про проведення контролю за вчиненням злочину від 18.03.2024 та даними Micro SD №460т від 11.03.2024 до них, згідно з якими «14» год. «16» хв., тривалість 00:00:07, здійснено телефонний дзвінок на номер телефону НОМЕР_5 , яким користується ОСОБА_8 , зв'язок відсутній. «14» год. «17» хв., тривалість 00:00:54, здійснено телефонний дзвінок на номер мобільного оператора зв'язку НОМЕР_3 , який використовує т.зв. «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области». Учасники: ОСОБА_35 (легендовані ПІБ); К - «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области». А телефонує К, розмова відбувається російською мовою: К - Черговий Каховка поліція ОСОБА_36 - Здравствуйте. К - Здравствуйте. А - Підкажіть , будь ласка, як зв'язатися зі старшим слідчим ОСОБА_8 ? К - Він більше не наш слідчий і я не знаю, як із ним зв'язатися. А - А підкажіть тоді, будь ласка, у мене пів року тому забрали телефон у межах кримінального провадження, і він сказав, що можна буде його забрати? К - Якщо він є речовим доказом, то поки кримінальне провадження не завершено, телефон забрати не можна. А - А як із ним зв'язатися? Він сказав, що йому набрати, і можна буде забрати. К - Ну я не знаю, як із ним зв'язатися, він у нас більше не працює. А - Дякую, до побачення. /розмову завершено/. «14» год. «19» хв., тривалість 00:00:18, здійснено телефонний дзвінок на номер мобільного оператора зв'язку НОМЕР_2 , який використовує т.зв. «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области», без відповіді. «14» год. «20» хв., тривалість 00:00:48, здійснено телефонний дзвінок на номер мобільного оператора зв'язку НОМЕР_4 , який використовує т. зв. «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области». Учасники: ОСОБА_35 ; К - «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области». А телефонує К, розмова російською мовою: К - Черговий Каховка поліція ОСОБА_36 - Здравствуйте, а ОСОБА_8 , старший слідчий, у вас працює? К - Ні. А - Сказали, що його кудись перевели. К - Ви подзвонили знову до Каховки. А - А, ну він давав ці номери, щоб на них дзвонити. К - А чому свій номер він не дав? А - А він свій дав, але у нього вимкнений телефон, розумієте? /зв'язок обірвався/. У зв'язку з перебоями мобільної мережі «14» год. «44» хв., тривалість 00:02:37, здійснено телефонний дзвінок на номер мобільного оператора зв'язку НОМЕР_3 , який використовує т. зв. «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области». Учасники: ОСОБА_35 ; К - «ОМВД по Каховському МО ГУ МВД в Херсонской области». А телефонує К, розмова російською мовою: К - Черговий Каховка поліція ОСОБА_36 - Здравствуйте, хотів уточнити щодо вашого старшого слідчого ОСОБА_37. Скажіть, будь ласка, він взагалі був такий, працював? К - Ви вже третій раз дзвоните. А - Ну розумієте, я хвилююсь, телефон там, ноутбук забрали, сказав, що віддадуть. Він взагалі працював чи це якийсь самозванець? К - Ні, він працював. А - А коли він звільнився? Він казав, що два місяці тому віддасть телефон, ноутбук, ну, вже минуло пів року, алло. К - Що у вас взагалі сталося? А - Пів року тому я став свідком, забрали телефон, забрали ноутбук, кримінальне провадження у Любимівці. К - Що саме сталося? А - У Любимівці вкрали тоді велосипед і ще якусь там річ, приїхали, забрали телефон, сказали, що я це бачив, плюс ноутбук, у мене там жорсткий диск, камери на подвір'ї стояли, забрали в мене все, сказали, що там є якась інформація і якісь дані. К - Скажіть дату повністю. А - Це було наприкінці липня. К - 23-го? А - Так-так. К - Липня? А - Липня. К - Дату не пам'ятаєте? А - Наприкінці липня, ну не скажу вам конкретно, алло. К - Та я інформацію уточнюю. Я сумніваюся, що це було наприкінці липня 23-го. А - Як ні? К - Тому що ОСОБА_38 тоді вже не працював. А - Повторіть. К - ОСОБА_38 тоді вже не працював. /розмову завершено/.
На думку колегії суддів, вищенаведеними доказами спростовуються доводи захисника щодо непідтвердження винуватості ОСОБА_8 у скоєнні інкриміноваго йому злочину оскільки вони є належними, допустимими, достатніми та узгоджуються між собою в сукупності та взаємозв'язку, ґрунтуються на об'єктивно з'ясованих обставинах справи.
Суд вірно кваліфікував дії обвинуваченого за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Перевіряючи твердження захисника щодо безпідставного здійснення місцевим судом розгляду вказаного провадження в порядку спеціального судового провадження, за відсутності належного повідомлення ОСОБА_8 про час та місце розгляду справи та не підтвердження умисного ухилення обвинуваченого від органів слідства і суду, колегія суддів вважає що вони є необгрунтованими виходячи з наступного.
Так, з часу внесення відомостей до ЄРДР та початку здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження інформація про виклик ОСОБА_8 на 22.03.2022 для повідомлення йому про підозру в вчинення злочину, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України було опубліковано органом досудового розслідування в газеті Урядовий кур'єр № 56(7716) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
22.03.2024 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченому ч.7 ст.111-1 КК України.
Інформацію про повідомлення ОСОБА_8 , у вчиненні злочину, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України та про його виклики органом досудового розслідування на 01.04.2024, 02.04.2024, 03.04.2024 для проведення слідчих та процесуальних дій опубліковано в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження ( Газета Урядовий кур'єр № 64(7764) та на офіційному веб-сайті Офісу генерального прокурора.
Відповідно до постанови слідчого у кримінальному провадженні від 22.03.2024 через Регіональний центр з надання безоплатної правової допомоги в Тернопільській області для захисту інтересів ОСОБА_8 у вказаному провадженні було залучено захисника ОСОБА_7 .
Однак, для вручення повідомлення про підозру та допиту в якості підозрюваного ОСОБА_8 не з'явився, тому постановою слідчого СВ УСБУ в Тернопільській області від 04.04.2024 підозрюваного ОСОБА_8 було оголошено в розшук.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду 12.04.2024 ОСОБА_8 обрано запобіжний захід - тримання під вартою без визначення розміру застави.
Письмове повідомлення про підозру ОСОБА_8 та про його виклики за останньою відомою адресою його проживання через припинення пересилання поштових відправлень у зв'язку з веденням бойових дій повертались.
Отже, колегія суддів вважає що органом досудового розслідування вжито всіх можливих заходів для вручення ОСОБА_8 повідомлення про підозру у спосіб визначений КПК України для вручення повідомлень чим виконано вимоги ст.278 ч.1 та 135 ч.2 КПК України.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 09.05.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
Повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування та виклик ОСОБА_8 для вручення повідомлення про завершення досудового розслідування, надання доступу до матеріалів досудового розслідування, вручення обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування було органом досудового розслідування опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" № 96(7756) від 10.05.024 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора України відповідно до ч.8 ст.135 КПК України, згідно з якою повістка про виклик особи стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, у випадку обгрунтованої неможливості вручення їй такої повістки, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа вважається такою що належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Відповідно до ч.5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Згідно ч. 8 ст.135 КПК повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Також ч.3 ст.12 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більше як два рази) обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України. Та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування до цих осіб спеціального кримінального провадження.
Відповідно до ч.3 ст.323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-12 цього Кодексу може здійснюватись за відсутності обвинуваченого, який переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою- агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук. Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального судового провадження надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування, а також процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику, інформація про такі документи та повістки про виклик обвинуваченого обов'язково публікуються у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду.
Ст. 297-1 КПК України передбачено що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110 - 2, 111, 111 - 1, 111 - 2, 112, 113, 114, 114 - 1, 114 - 2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146 - 1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258 - 6, 348, 364, 364 - 1, 365, 365 - 2, 368, 368 - 2, 368 - 3, 368 - 4, 369, 369 - 2, 370, 379, 400, 408, 436, 436 - 1, 437, 438, 439, 440, 441, 442 , 442 - 1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16.01.2025, здійснювалось спеціальне судове вказаного провадження. Виклик на судові засідання ОСОБА_8 24.06.2024, 29.07.2024, 14.08.2024, 15.10.2024 ,18.12.2024 ,16.01.2025, 14.02.2025, 4.04.2025, 11.04.2025, 2.06.2025, 26.06.2025, 14.10.2025, 12.11.2025 здійснювався шляхом публікації у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий кур'єр» повістки про виклик обвинуваченого та шляхом публікації цієї інформації на офіційному вебсайті суду, а також шляхом надіслання її за останньою відомою адресою його проживання в АДРЕСА_1 , однак вони повертались з відміткою про неможливість доставлення поштової кореспонденції в зв'язку з тимчасовою окупацією вказаної території. Будь-які клопотання від обвинуваченого на адресу суду не надходили. Дорученням Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 22.03.2024 адвоката ОСОБА_7 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст. 46, 47 КПК України, забезпечити надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_8 .У судових засіданнях брав участь його захисник, який здійснював захист його інтересів на стадії досудового розслідування і був обізнаний з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування. При цьому, захисник обвинуваченого здійснював дії, спрямовані на захист обвинуваченого, брав участь у дослідженні доказів, допиті свідків та в судових дебатах.
Відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що стороною обвинувачення та судом було вжило всіх передбачених законом заходів щодо належного повідомлення ОСОБА_8 про виклик до органу досудовго розслідування та суду, дотримання прав ОСОБА_8 як підозрюваного та обвинуваченого на захист та права на доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), як це передбачено положеннями ст.ст. 297-1, 323 КПК України.
Перевіряючи доводи захисника про недопустимість протоколів огляду інтернет-ресурсів та матеріалів, вилучених на DVD-носіях та відсутності перекладу та електронного цифрового підпису, колегія суддів вважає що вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм кримінального процесуального закону, оскільки кримінальним процесуальним кодексом України не передбачає обов'язковості накладення ЕЦП на протоколи слідчих дій, а використання іноземної мови у зафіксованій під час огляду інформації не впливає на допустимість доказів за умови зрозумілості їх змісту суду та сторонам.
Твердження апелянта щодо недопустимості та неналежності доказів, отриманих у результаті негласних слідчих (розшукових) дій, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки такі НСРД проведені на підставі відповідних ухвал слідчого судді Тернопільського апеляційного суду, з дотриманням вимог КПК України, а отримані матеріали безпосередньо підтверджують виконання ОСОБА_8 функцій слідчого в незаконно створених правоохоронних органах окупаційної влади.
Також колегія суддів звертає увагу, що матеріали НСРД у сукупності з даними реєстрів російської федерації, результатами контролю за вчиненням злочину та показаннями свідків утворюють логічний та взаємопов'язаний доказовий комплекс.
Посилання захисника на суперечливий та неконкретний характер показань свідків, колегія суддів вважає такими що не заслуговують на увагу оскільки всі свідки надали суду чіткі показання про те що ОСОБА_8 обіймав посаду слідчого в окупаційній міліції, ходив в поліцейській формі з шевронами, пропонував їм співпрацювати з окупаційною владою, відкрито як до окупації м.Каховка так і після підтримував проросійську позицію, приходив в лікарню, вимагав щоб йому надавали офіційні документи, вимагав щоб вони були оформлялись на російській мові, на базарі вимагав у підприємців здійснювати розрахунки в російських рублях, тому колегія суддів вважає суд першої інстанції вірно поклав їх в основу обвинувального вироку, визнавши послідовними, узгодженими між собою та надавши їм оцінку в сукупності з іншими доказами.
Перевіряючи доводи апелянта щодо відсутності доказів фактичного виконання ОСОБА_8 функцій представника незаконного правоохоронного органу, колегія суддів вважає їх необгрунтованими оскільки вищепереліченими матеріалами НСРД та електронним листуванням підтверджується те що обвинувачений фігурує у внутрішній документації окупаційних органів як старший слідчий, здійснював розслідування кримінальних проваджень за кримінальним кодексом російської федерації, що підтверджується
Посилання захисника на те, що обвинувачений діяв під психологічним тиском, за відсутності свободи вибору, за відсутності добровільності та умислу, також спростовуються показами свідків про те що ОСОБА_8 добровільно зайняв посаду в незаконно створеному правоохоронному органі на окупованій території України та тривалий час виконував його функції, як до так і після окупації м.Каховка послідовно пропогував проросійську позицію.
Перевіряючи доводи апелянта щодо порушення судом принципів змагальності та рівності сторін, колегія суддів вважає їх необгрунтованими виходячи з того що у відповідності до вимог кримінального процесуального закону захист був забезпечений призначеним адвокатом, який брав участь у дослідженні доказів, допиті свідків та судових дебатах, а отже право на захист було реалізоване у повному обсязі.
При призначенні ОСОБА_8 покарання місцевий суд вірно відповідно до вимог ст.ст. 50, 65 КК України враховував ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, , яке є особливо тяжким злочином; характер його дій, що становлять загрозу для основ національної безпеки України, вчинення їх в умовах воєнного стану; особу винного: його вік, відсутність судимості, не перебування на диспансерних обліках у лікаря психіатра/нарколога, не встановив обставин, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, та прийшов до вірного висновку про те, що виправлення та перевиховання обвинуваченого ОСОБА_8 без ізоляції його від суспільства є неможливим, а тому визначив його у межах санкцій частин статті обвинувачення у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, із конфіскацією всього належного йому майна, яка є обов'язковим визначеним законом додатковим покаранням у вказаній категорії злочинів згідно зі ст.59 КК України .
Визначений судом ОСОБА_8 вид та розмір основного і додаткового покарання у виді 15 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах України, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, та із конфіскацією всього належного йому майна, колегія суддів вважає таким, що відповідає тяжкості вчиненого злочину та особі обвинуваченого, є необхідним і достатнім для його виправлення та попередження нових злочинів.
Отже, апеляційну скаргу захисника обвинуваченого слід залишити без задоволення, а вирок місцевого суду щодо ОСОБА_8 за ч. 7 ст. 111-1 КК України - без змін.
Керуючись вимогами ст. ст. 404, 405, 419 КПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу захисника обвинуваченого ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_7 - залишити без задоволення, а вирок Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12 листопада 2025 року щодо ОСОБА_8 за ч. 7 ст. 111-1 КК України - без змін.
Касаційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення, а засудженим, який тримається під вартою, в той же строк з моменту отримання копії судового рішення.
Головуючий
Судді