Рішення від 23.02.2026 по справі 580/2603/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року справа № 580/2603/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

14.03.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.57; код ЄДРПОУ 40108667) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо розрахунку йому одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) при звільненні та грошової допомоги на оздоровлення за період з 2015 року до 2021 року без урахування індексації грошового забезпечення;

зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому суму одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової допомоги на оздоровлення за період з 2015 року до 2021 року з урахуванням індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.

Обґрунтовуючи зазначив, що проходив службу у поліції у період з 07.11.2015 до 30.06.2021 на посаді заступника начальника 3-го відділу управління ГУНП в Черкаській області. Стверджує, що відповідач під час обчислення вказаних вище видів грошового забезпечення не взяв для розрахунку індексацію грошового забезпечення. Тому він 09.11.2023 звернувся до нього заявою та просив нарахувати та виплатити вказані вище види грошового забезпечення з урахуванням індексації. Відповідач листом від 05.12.2023 відмовив у задоволенні заяви. Тому звернувся до суду зі вказаним вище позовом.

Ознайомившись із матеріалами позову, виявлено недоліки позовної заяви, які перешкоджають відкриттю провадження у справі. У зв'язку з цим ухвалою суду від 19.03.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 26.03.2024 на підставі п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовну заяву повернуто, оскільки позивач не усунув її недоліки у встановлений судом строк.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2025 апеляційна скарга позивача задоволена. Ухвала Черкаського окружного адміністративного суду від 26.03.2024 скасована. Справа направлена до Черкаського окружного адміністративного суду для продовження розгляду з мотивів, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваної ухвали передчасно дійшов до висновку про пропуск позивачем строку. Колегія суддів вказала, що у цій справі до вимог здійснити перерахунок та доплату одноразову грошову допомогу за період 2015-2021 р.р. застосуванню підлягає частина друга статті 233 Кодексу законів про працю України у редакції, чинній до змін, внесених згідно з Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX, якою визначено, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. У частині заявлених позовних вимог позивач не пропустив строків звернення до суду, оскільки нормативне регулювання ст.233 КЗпП України не обмежувало строки звернення до суду. Суд першої інстанції помилково застосував зворотною силу закону в часі, щодо редакції статті 233 КЗпП України від 19.07.2022 до позивача, оскільки зміст цієї статті з 19.07.2022 звузив права позивача, а не розширив їх. Тому зворотна дія закону в часі відсутня і до спірних відносин має застосовуватися редакція статті, що була чинна на момент виникнення недоплати грошового забезпечення, а не липень 2022 року.

Справа для продовження розгляду передано судді Бабич А.М.

Ухвалою від 25.12.2025 суддя вирішила прийняти позовну заяву до свого провадження та продовжити її розгляд правилами спрощеного провадження.

07.01.2026 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач вважає доводи позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Позивачу проведено нарахування та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. Стверджує, що суми виплати індексації грошового забезпечення поліцейських не є щомісячними, залежать від нормативно визначених підстав, на які не нараховується ЄСВ. Тому не підлягають врахуваннь під час нарахування ОГД при звільненні. Матеріальна допомога на оздоровлення за 2016-2019 роки позивачу виплачена в розмірі посадового окладу, тобто в чітко визначеній сумі, яка не підлягає індексації, адже є сталою, а в 2020 році в розмірі більше посадового окладу, але менше середньомісячного грошового забезпечення, тобто в межах асигнувань, виділених на утримання поліцейських. У 2015 та 2021 роках зазначена матеріальна допомога позивачу не виплачена з причин відсутності підстав та відсутності рапортів позивача.

Оскільки обґрунтовані клопотання від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Паспортом громадянина серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до посвідчення № НОМЕР_3 є особою з інвалідністю 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Витягом із послужного списку позивача за особистим №0057175 підтверджується проходження служби у відповідача з 15.11.2005 до 30.06.2021. Наказом від 30.06.2021 №188о/с позивача звільнено зі служби у відповідача з 30.06.2021 (через хворобу). Визначено до виплати йому одноразову грошову допомогу відповідно до Постанови КМУ №393 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 14 років 02 місяці 25 днів.

09.11.2023 позивач звернувся до відповідача проханням нарахувати та виплатити суми одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення при звільненні за 14 років 02 місяці, 25 днів з урахуванням індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.

Відповідач листом від 05.12.2023 повідомив, що п.10 Постанови КМУ №393 визначено, що поліцейським, які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Пунктом 1 Постанови КМУ №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Суми індексації не включені до складових грошового забезпечення поліцейських. Тому підстав для проведення перерахунку розміру нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби немає.

У довідці від 31.12.2025 про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні згідно з наказу від 30.06.2021 №188о/с позивачу розмір вказаної грошової допомоги розраховано з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі 3000,00грн, окладу за спеціальним званням у розмірі 2000,00грн, надбавки за стаж служби в поліції (30%) - 1500,00грн, надбавки за специфічні умови проходження служби (60%) у розмірі 3900,00грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) у розмірі 450грн, премії (39,532 %) у розмірі 4289,30грн, всього 15139,30грн. Розмір одноразової грошової допомоги при звільнені склав 105974,54грн.

Тому позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1-5 ст.94 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - ЗУ №580-VIII) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно з ч.5 ст. 94 ЗУ №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Законом України від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» визначено правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України (далі - ЗУ 1282-ХІІ).

Статтею 2 ЗУ №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадин, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 1 ЗУ №1282-ХІІ визначено, зокрема термін індексації, так індексація грошових доходів населення -встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з підпд.2.2.7 п.2.2. Інструкції із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2003 №5, індексація заробітної плати входить у фонд додаткової заробітної плати.

Статтею 4 ЗУ №1282-ХІІ чітко визначені підстави, за яких проводиться індексація: коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженої постановою КМУ від 17.07.2023 №1078 (далі - Порядок №1078), визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують пращо найманих працівників.

Стаття 1-1 Порядку №1078 визначає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від б лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Тобто, індексація не має характеру постійного характеру, не є щомісячним обов'язковим платежем.

Пунктом 1 постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Тобто, суми індексації не включені до постійних складових грошового забезпечення поліцейських.

Згідно з абзацом 7 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу". Так, відповідно до абзацу 2 пункту 1 ч.1 ст.7 цього Закону ЄСВ нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок №260).

Відповідно до п.3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Оскільки позивача звільнено зі служби у відповідача наказом від 30.06.2021 і саме цим наказом доручено виплатити йому одноразову грошову допомогу, розмір якої позивач заявив предметом спору в цій справі, норми Порядку №260 застосовуються в редакції станом на дату його звільненні - що діяла з 21.08.2020 до 21.11.2023.

Зокрема, виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби урегульована приписами розділу VI у відповідній редакції.

Згідно з п.6 вказаного розділу Порядку №260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Отже, одноразові виплати, які не мають постійного характеру, не підлягали включенню до такого розрахунку. Водночас, як зазначено вище в підп.3 п.3 розділу І Порядку №260 щомісячні додаткові види грошового забезпечення це підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер. Індексація не передбачена постійною виплатою.

Тому відповідач правомірно не включив у розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні позивача у 2021 році суми індексації та підстави для зобов'язання перерахувати її суму відсутні.

Заявлені доводи позивача не обґрунтовані та нормативно не підтверджені, у зв'яз куз чим позовні вимоги задоволенню не підлягають, а судові витрати, згідно зі ст.ст.132-139 КАС України, розподілу.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.57; код ЄДРПОУ 40108667) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо розрахунку йому одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) при звільненні та грошової допомоги на оздоровлення за період з 2015 року до 2021 року без урахування індексації грошового забезпечення;

зобов'язання нарахувати та виплатити йому суму одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової допомоги на оздоровлення за період з 2015 року до 2021 року з урахуванням індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум..

2. Судові витрати розподілу не підлягає.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ