16 лютого 2026 року справа № 580/600/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 №6682 по ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 переглянути довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 №6682 по ОСОБА_1 та прийняти нову з урахуванням картки обстеження на медичного огляду №627/6.
Ухвалою судді від 27.01.2025 справу призначено до розгляду справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників в судове засідання.
Ухвалою суду від 23.07.2025 залучено до участі у справі в якості співвідповідача - військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Розгляд справи розпочато спочатку.
Ухвалою від 06.10.2025 призначено розгляд справи в судовому засіданні.
Ухвалою від 09.12.2025 із занесенням до протоколу судового засідання, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року № 6682 позивача ОСОБА_1 на підставі ст.ст. 61б, 23б Розкладу хвороб, визнано придатним до військової служби у частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
При цьому, в картці обстеження та медичного огляду № 627/6 вказані статті 61а, 23б відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що свідчить про непридатність позивача до військової служби.
Суперечність наведених двох документів, на думку представника позивача свідчить про незаконність проведення ВЛК відносно позивача.
Ухвалою суду від 23.07.2025 встановлено заміненому відповідачу 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Роз'яснено, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відзив у встановлений судом строк, залученим співвідповідачем до суду не подано, тому справу розглянуто за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Згідно відомостей, які містяться в поданій через підсистему Електронний суд та засвідченій електронним цифровим підписом представника позивача копії висновку лікаря ОСОБА_2 від 15.08.2024 вбачається, що на підставі ст. 61а графи І Розкладу хвороб позивач визнаний непридатним до військової служби.
Окрім цього, згідно відомостей, які містяться в поданій через підсистему Електронний суд та засвідченій електронним цифровим підписом представника позивача копії картки обстеження та медичного огляду позивача №627/6, виданій 31.07.2024, наявні у позивача захворювання та діагнози кваліфіковані за ст. 61а, 23б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Судом встановлено, що на звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 , останній листом №1021/5/1680 від 17.10.2024 повідомив позивача, що військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 винесла постанову відносно позивача наступного змісту: «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони» за ст. 61-б, 23-б, що підтверджено довідкою ВЛК №6682 від 12.09.2024.
Також в листі повідомлено, що військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснено перевірку правильності винесеного рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 та вивчено медичні документи, надані позивачем до заяви. За результатами перевірки встановлено, що зазначений в довідці ВЛК діагноз не підпадає під дію пункту «б» статті 61 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у військовому резерві, визначеному в додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджено наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402). У зв'язку з цим запропоновано з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1 для повторного медичного огляду ВЛК та винесення постанови, яка відповідатиме вимогам Положення №402.
Вважаючи, що неправомірним висновок ВЛК, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» (Закон № 2232-XII).
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Як передбачено підпунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Доброчесність є одним з визначальних принципів військовослужбовців, державних службовців, працівників, які є членами ВЛК. Їх діяльність спрямована на забезпечення національних інтересів України під час виконання завдань та функцій держави, сприяння та реалізації прав та законних інтересів людини і громадянина, підтримання позитивного іміджу держави та Збройних Сил України.
Порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період врегульований пунктом 3 розділу ІІ Положення № 402.
Відповідно до п. 3.1. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Згідно з абзацом 4 пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення № 402 під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
За змістом норм п. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Відповідно до п. 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідальні за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Згідно з п. 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Відповідно до п. 20.3 глави 20 розділу II Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови, зокрема, такого змісту: а) "Придатний", зокрема, до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони; б) "Непридатний", зокрема, до військової служби з виключенням з військового обліку.
Постанова про придатність (непридатність) до навчання (служби) за військовою спеціальністю, служби у спеціальних спорудах, до участі у МО, національному персоналі тощо, згідно з вимогами ТДВ, приймається за такою формою: «На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ Таблиці ____ додаткових вимог, придатний (непридатний) до _________ (вказати)».
Отже, законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи ВЛК військовозобов'язаного, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань.
Після оцінки стану здоров'я військовозобов'язаного військово-лікарська комісія приймає рішення, яким визначає його придатність до військової служби у воєнний час. При цьому, комісія керується нормами відповідних статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, які є додатком №1 до Положення № 402 (далі - Розклад хвороб).
Стаття 61 Розкладу хвороб містить перелік діагнозів та передбачає альтернативні варіанти щодо придатності до військової служби:
а) зі значними та помірними порушеннями функцій - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
б) з помірними порушеннями функцій - придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Зі змісту наданих представником позивача копій картки медичного огляду №627/6 виданої 31.07.2024 та висновку лікаря-хірурга ОСОБА_2 від 15.08.2024, вбачається, що наявні у позивача хвороби та діагнози кваліфковано військово-лікарською комісією за пунктом «а» статті 61 Розкладу хвороб.
В той же час, надані ІНФОРМАЦІЯ_6 на виконання вимог ухвали суду від 16.10.2025 копії картки медичного огляду №627/6 виданої 31.07.2024 та висновку лікаря-хірурга ОСОБА_2 від 15.08.2024, містять відомості про те, що наявні у позивача хвороби та діагнози кваліфковано військово-лікарською комісією за пунктом «б» статті 61 Розкладу хвороб.
З метою порівняння наданих ІНФОРМАЦІЯ_6 копій документів з оригіналами, суд ухвалою від 06.11.2025 витребував у відповідачів:
- оригінал картки обстеження та медичного огляду позивача під час проходження ВЛК;
- оригінал довідки ВЛК №6682 від 12.09.2024;
- оригінали медичних документів на підставі яких розглянуто питання про придатність позивача до військової служби.
На виконання вимог ухвали суду вказані документи не надано.
Згідно з приписами частин 3-6 статті 94 КАС України встановлено, що учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, на які накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
В контексті наведеного, суд зазначає, що надані відповідачем копії документів не засвідчені у встановленому законом порядку. При цьому, представник позивача в ході судового розгляду спору ставив під сумнів відповідність поданих копій оригіналу, у зв'язку з цим суд не бере до уваги надані відповідачем копії документів на підтвердження правомірності висновку про придатність позивача до військової служби.
Суд також враховує, що в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення позивача з довідкою ВЛК та її видачу позивачу.
Суд звертає увагу, що згідно частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведених імперативних норм процесуального закону та ухвали суду від 06.11.2025, військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 , не довела правомірності свого рішення про придатність позивача до військової служби, оформленого довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року № 6682.
Підсумовуючи вищенаведені обставини в їх сукупності, судом в ході судового розгляду спору встановлено обставини порушення прав позивача та процедури проведення медичного огляду для визначення придатності до військової служби, що є підставою для визнання протиправними та скасування рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, оформленого довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року № 6682.
Щодо вимог позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 переглянути довідку ВЛК, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приймаючи до уваги, що позивач просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 переглянути довідку ВЛК, однак останній таких повноважень не має, тому суд для повного захисту прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути питання про придатність позивача до військової служби та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а тому позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, оформленого довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.09.2024 року № 6682.
Зобов'язати військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути питання про придатність ОСОБА_1 до військової служби та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1000 (одна тисяча) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО