Рішення від 09.02.2026 по справі 580/10358/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року справа № 580/10358/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , комунального некомерційного підприємства “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

15.09.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), комунального некомерційного підприємства “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:

визнати протиправними дії військово лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо проведення медичного обстеження ОСОБА_1 , під час проходження медичного огляду з метою визначення його ступеня придатності до військової служби 31.07.2025;

визнати недійсною постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою визначено ступінь придатності ОСОБА_1 до військової служби;

визнати недійсним оформлений ІНФОРМАЦІЯ_2 -обліковий документ, зроблений на ім'я ОСОБА_1 на основі постанови військово-лікарської комісії від 31.07.2025;

визнати протиправними дії щодо встановлення медичних висновків та діагнозів, а також оформлення медичних документів із використанням персональних даних щодо ОСОБА_1 , із занесенням даних до цифрової системи Health24 31.07.2025 та 01.08.2025 Комунальним некомерційним підприємством “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва;

зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва визнати медичні обстеження та аналізи, картку медичного огляду, висновки лікарів від 31.07.2025 та 01.08.2025 недійсними, і внести відповідні зміни до медичної документації відповідача та системи Health24.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 30.01.2025 по 05.08.2025 був утримуваний у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 . 31.07.2025 позивача транспортували до м. Київ, де 31.07.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , без згоди позивача, був проведений медичний огляд ВЛК.

Позивач стверджує про порушення процедури проведення медичного огляду, а саме: проведення медичного огляду вісьмома лікарями одночасно, протягом однієї хвилини, в одному кабінеті; непроведення належного огляду стану здоров'я; неознайомлення з висновками лікарів; ненадання належним чином оформлених документів (довідки ВЛК) на руки; порушення територіальної юрисдикції та розбіжності в датах, зокрема позивач зареєстрований у м. Черкаси, і не надавав згоди на проходження ВЛК в іншому регіоні, що є порушенням правил територіальної юрисдикції (Дод. 5).

Також, частина діагнозів (невролог, рентгенографія) оформлена 01.08.2025, хоча фізично позивача в м. Києві вже не було.

Крім того, не проводились такі дослідження, як: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, серологічний аналіз крові на: ВІЛ; антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg); антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV); реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW); загальний аналіз сечі.

Вищенаведене, на думку позивача, свідчить про порушення процедури проведення медичного обстеження та, як наслідок, протиправність висновку ВЛК.

ІНФОРМАЦІЯ_5 подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні. Зазначив, що згідно з Наказом директора комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва та відповідно до Розпорядження в.о. голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.11.2023 № 910, на виконання умов договору з Національною службою здоров'я України за пакетом «Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки» створено 2 мультидисциплінарні команди позаштатної постійнодіючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 . До їх складу залучені всі лікарі-спеціалісти, що працюють за змінним графіком.

Результати медичного огляду ВЛК лікарі-спеціалісти вносять в електронну систему охорони здоров'я за допомогою медичною інформаційної системи «Health24».

Постанови ВЛК про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402

31.07.2025 позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка діє відповідно до розпорядження в.о. голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.11.2023 № 910 проведено огляд ОСОБА_1 щодо визначення ступеню придатності до військової служби.

Надалі ВЛК щодо ОСОБА_1 складено довідку №2025-0731-1550 від 31.07.2025, відповідно до якої позивач на підставі статті 39в, 40в графи ІІІ розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби.

Позивач подав суду відповідь на вказаний відзив, в якому, окрім викладених у позовній заяві доводів, зазначив, що у відзиві не спростовано жодні з тезисів позову, також повністю відсутня реакція на звинувачення про незаконне утримання ІНФОРМАЦІЯ_7 з 30.01.2025 по 05.08.2025 та примусовому транспортуванні з м. Черкаси до м. Києва 31.07.2025. Вказує, що відповідач не спростував твердження про проведення медичного огляду без його згоди та із застосуванням примусу.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 31.07.2025 № 2025-0731-1550, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 31.07.2025.

Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) - І25.1, І11. Опис діагнозу: ІХС; атеросклеротичний кардіосклероз. Гіпертонічна хвороба Іст,2 ступ. На підставі статті 39в, 40в графи III Розкладу хвороб - Придатний до військової служби.

Не погоджуючись із діями щодо проведення медичного огляду та постановою ВЛК, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд зазначає таке.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Поряд з цим, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

Згідно із статтею 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

У свою чергу, правове регулювання відносин між Державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до ч.13 ст.2 Закону №2232-XII громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).

Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з пунктом 2.1. глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи, ведеться в паперовій або в електронній формі. Документування в електронній формі здійснюється із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Відповідно до п. п. 2.3.1, 2.3.4, 2.3.5 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Згідно п. п. 2.4.2, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.10 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону.

ВЛК регіону має право, зокрема, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

П.п.2.5.1 п.2.5. глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Згідно з пунктом 2.8.1 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та

ІНФОРМАЦІЯ_10 призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підвищення кваліфікації) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з керівником районного (міського) державного або комунального закладу охорони здоров'я (установи), головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_11 ,

ІНФОРМАЦІЯ_12 (Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ) призначається начальник медичного відділення цього ТЦК та СП наказом керівника ТЦК та СП після погодження з начальником ВЛК регіону.

Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров'я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей.

На підставі п.2.8.2. глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Відповідно до п.3.3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_13 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Аналіз вказаних приписів Положення №402 вказує на існування чіткої ієрархічної структури закладів, що здійснюють військово-лікарську експертизу, де ЦВЛК та ВЛК регіонів є штатними ВЛК та військово-медичними установами.

При цьому, Положення №402 встановлює чіткий алгоритм оскарження постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП, відповідно до якого, їх постанови можуть бути предметом перегляду, зокрема у ВЛК обласних ТЦК та СП, які у свою чергу можуть бути оскаржені до штатної ВЛК або до суду.

Таким чином, Положення № 402 визначає обов'язковий позасудовий порядок оскарження постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП.

Суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні жодні докази звернення позивача зі скаргою на постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , що є предметом цього спору, до ВЛК обласного ТЦК та СП.

Отже, позивачем порушено порядок оскарження спірної постанови ВЛК, що встановлений Положенням №402.

Суд звертає увагу на те, що позивач не був позбавлений права оскаржувати прийняте рішення до ВЛК вищого рівня та клопотати про проведення його медичного огляду лікарями іншої ВЛК, оскільки, як вже зазначалося вище, ВЛК вищого рівня наділені правом перегляду рішень ВЛК нижчого рівня.

Водночас, Центральна ВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, контролювати згідно з Положенням №402 постанови будь-якої ВЛК, що є дискреційними (медичними) повноваженнями ВЛК та не входить до компетенції суду.

Щодо посилання позивача на порушення відповідачем процедури медичного огляду, суд зазначає таке.

Згідно з п.1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби.

Відповідно до з п.1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Як установлено судом, згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 31.07.2025 № 2025-0731-1550, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 31.07.2025.

Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) - І25.1, І11. Опис діагнозу: ІХС; атеросклеротичний кардіосклероз. Гіпертонічна хвороба Іст,2 ступ. На підставі статті 39в, 40в графи III Розкладу хвороб - Придатний до військової служби.

З наданої позивачем інформації з особистого кабінету Електронної системи охорони здоров'я вбачається, що позивачу 31.07.2025 створено направлення №1408-8559-0999-5581 «Обстеження призовників під час набору на військову службу».

Тому доводи позивача про відсутність направлення на ВЛК суд вважає необґрунтованими.

Також вбачається обстеження позивача лікарями: Терапевт, Отоларинголог, Офтальмолог, Психіатр, Невролог, Хірург.

Здійснена «Рентгенографія грудної клітини». Заключення: в нормі.

Доводи ж позивача про те, що під час медичного огляду огляд лікарями тривав лише 1 хвилину, не приймаються судом, оскільки не були доведені позивачем під час судового розгляду справи.

Доводи позивача про проведення ВЛК не з місцем перебування на військовому обліку суд також вважає необґрунтованими, оскільки ні вимоги Положення №402, ні Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, не встановлюють заборону проведення медичного огляду військовозобов'язаних з метою визначення придатності до військової служби не за місцем реєстрації та перебування на військовому обліку.

Також, норми наведених нормативно-правдивих актів (Положення №402 та Порядку №560) не визначають обов'язкової згоди військовозобов'язаного на проходження ВЛК, а тому посилання позивача на відсутність його згоди на проведення медичного огляду є безпідставними.

Стосовно доводів позивача що частина діагнозів (невролог, рентгенографія) оформлена 01.08.2025, тобто після висновку ВЛК, суд зазначає, що записи Електронної системи охорони здоров'я свідчать про дату створення відповідних записів у вказаній системі, а не фактичне проведення оглядів та досліджень.

Суд зазначає, що фактично позивач є незгодним із висновком ВЛК щодо придатності його до військової служби.

Так, Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.

Отже, враховуючи те, що в ході розгляду справи суд не встановив допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались щодо проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд дійшов висновку, що спірна постанова ВЛК, є правомірною.

Решта доводів позивача, зокрема, щодо тримання його з 30.01.2025 по 05.08.2025 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлення військово-облікового документа у ІНФОРМАЦІЯ_14 не доведені жодним належним та допустимим доказом та не стосуються предмету спору.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати - розподілу згідно зі ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ