09 лютого 2026 року Справа № 580/10358/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Рідзеля О.А., перевіривши заяву ОСОБА_1 про збільшення розміру позивних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , комунального некомерційного підприємства “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
15.09.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), комунального некомерційного підприємства “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії військово лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо проведення медичного обстеження ОСОБА_1 , під час проходження медичного огляду з метою визначення його ступеня придатності до військової служби 31.07.2025;
визнати недійсною постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою визначено ступінь придатності ОСОБА_1 до військової служби;
визнати недійсним оформлений ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Києві військово-обліковий документ, зроблений на ім'я ОСОБА_1 на основі постанови військово-лікарської комісії від 31.07.2025;
визнати протиправними дії щодо встановлення медичних висновків та діагнозів, а також оформлення медичних документів із використанням персональних даних щодо ОСОБА_1 , із занесенням даних до цифрової системи Health24 31.07.2025 та 01.08.2025 Комунальним некомерційним підприємством “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва;
зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство “Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва визнати медичні обстеження та аналізи, картку медичного огляду, висновки лікарів від 31.07.2025 та 01.08.2025 недійсними, і внести відповідні зміни до медичної документації відповідача та системи Health24.
08.12.2026 суду надійшла заява позивача про збільшення розміру позивних вимог, в якій просить:
визнати протиправними дії відповідачів 1 та 2, а саме: транспортування з м.Черкаси до м. Києва та в зворотному напрямку, без згоди позивача;
проведення медичного огляду без добровільної та поінформованої згоди позивача;
визнати факти порушення прав людини та основоположних свобод, зокрема: порушення права на свободу та особисту недоторканність; порушення права на честь, гідність, недоторканність і психологічну цілісність; порушення права на приватність та захист персональних даних; порушення права на свободу пересування; порушення права на судовий захист.
Перевіривши можливість прийняття заяви, суд дійшов висновку повернути її без розгляду, з огляду на таке.
Вирішуючи питання прийняття вказаної заяви, суд врахував, ч.1 ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою встановлено право позивача змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання.
Отже, зміна предмету позову можлива до початку розгляду справи по суті.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Оскільки ухвалою від 22.09.2025 суд відкрив провадження у справі, розгляд справи по суті розпочався з 23.10.2025.
Зважаючи, що заява щодо зміни предмету позову подана в суд 05.12.2025, позивач пропустив визначений ч.1 ст.47 КАС України строк її подання.
Крім того, суд враховує, що способи захисту порушених прав від рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлений ст.5 КАС України
Так, відповідно до ч.1 вказаної норми кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, вимоги визнання фактів не узгоджуються з установленими ст.5 КАС України способами захисту прав особи в межах адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку повернути заяву позивача про збільшення розміру позивних вимог.
Керуючись ст. ст.2, 5, 47, 121, 160, 161, 166, 248 КАС України, суд
1. Повернути ОСОБА_1 заяву від 05.12.2025 (вх. від 08.12.2025 №60880/25) про збільшення розміру позивних вимог.
2. Копію ухвали направити сторонам.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
СуддяОлексій РІДЗЕЛЬ