24 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/9855/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
04 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, яким просить:
- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо невиплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення.
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомну допомогу в розмірі місячного грошового забезпечення.».
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ від 29.12.2023 року позивач була призначена на посаду відповідального виконавця прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт АДРЕСА_1 ) головного оперативно-розшукового відділу, звільнившись з посади інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника 2 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу державної прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ, яка приступила до виконання посадових обов'язків за посадою 01.01.2024 року.
У зв'язку з вказаним призначенням та переміщенням, позивачем 04.08.2025 року було подано рапорт до начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ щодо виплати їй підйомної допомоги у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до Інструкції про умови та порядок виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 19.08.2016 №848 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2016 № 1249/29379.
На поданий рапорт позивачу було надано відмову у виплаті підйомної допомоги, у зв'язку з ненаданням документів щодо зміни місця проживання (відповідно до пункту 4 наказу МВС України від 19.08.2016 року № 848 в редакції від 06.09.2019 року.
Позивач вважає відмову у невиплаті підйомної допомоги у розмірі місячного грошового забезпечення необґрунтованою та протиправною, що тягне за собою порушення гарантованих Конституцією України та Законом України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантій та соціальних прав.
12 грудня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в справі.
22 грудня 2025 року, від ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що відповідно до п. 4 Інструкції 848 (в редакції чинній на момент призначення позивача на посаду) військовослужбовцям (у тому числі й тим, які прибули для подальшого проходження служби з інших військових формувань), які переїхали на нове місце служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на посаду, підйомна допомога виплачується за новим місцем служби на підставі наказу про призначення на посаду і наказу про вступ військовослужбовця до виконання обов'язків за посадою, а військовослужбовцям, направленим для проходження військової служби з одного підрозділу в інший підрозділ, дислокований в іншому населеному пункті, цього самого органу Держприкордонслужби, крім того, за умови підтвердження зміни місця проживання.
Разом з тим, позивач не надав належних документів, які б підтверджували факт зміни місця проживання (витягу з реєстру територіальної громади), як було передбачено на момент призначення на посаду, відповідно підстави для виплати підйомної допомоги відсутні. Відповідно до п. 2 Інструкції 848
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
ОСОБА_1 , проходила військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ №996-ОС від 29.12.2023 року старший сержант ОСОБА_1 була призначена на посаду відповідального виконавця прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації населений пункт АДРЕСА_1 ) головного оперативно-розшукового відділу, звільнившись з посади інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника 2 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу державної прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В).
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ №17-ОС від 08.01.2024 року ОСОБА_1 приступила до виконання посадових обов'язків за посадою 01.01.2024 року.
04.08.2025 року ОСОБА_1 подала рапорт до начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ щодо виплати їй підйомної допомоги відповідно до наказу МВС України від 19.08.2016 №848. Зазначила, що фактично проживає за адресою нового місця проходження служби у АДРЕСА_1 і вибула з населеного пункту Яблунівка. Додаток: витяг з наказу про призначення на посаду та витяг з наказу по вступ до виконання обов'язків за посадою.
Відповідач надав відповідь від 03.11.2025 року за №03.3/66119/25-Вн., у якій повідомив, що «відповідно до наказу МВС України від 19.08.2016 р. № 848 редакції 06.09.2019 року пункту 4 «Військовослужбовці, які переїхали на нове місце служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на посаду, підйомна допомога виплачується за новим місцем служби на підставі наказу про призначення на посаду і наказу про вступ військовослужбовця до виконання обов'язків за посадою, або військовослужбовцям, направленим для проходження військової служби з одного підрозділу в інший підрозділ, дислокований в іншому населеному пункті, цього самого органу Держприкордонслужби, крім того, за умов підтвердження змін місця проживання».
Відповідно до постанови КМУ від 07.02.2022 №265 пункту 5 «Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його…»
Враховуючи, що вами не надано документи щодо зміни місця проживання (витягу з реєстру територіальної громади), підстави для виплати вам підйомної допомоги відсутні.».
Позивач до позову надала Акт обстеження матеріально-побутових умов №0948/162 від 03.09.2025 року,підписаний депутатом міської ради , штамп на АКті міська територіальна громада м. Тячів , де зазначено, що « фактично військовослужбовиця тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_2 в період з 2023 року по теперішній час».
Мотиви та норми права застосовані судом
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII).
Згідно із частиною першою статті 4 Закону №2232-XII, Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII).
Частиною третьою статті 9-1 Закону №2011-XII визначено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується:
1) підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;
2) добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі на військовослужбовця та кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає разом з ним.
Більш детально умови та порядок виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Державної прикордонної служби України унормовано в Порядку здійснення деяких виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі переїзду на нове місце військової служби від 19.08.2016 №848 (далі - Порядок №848), затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 серпня 2016 року №848 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15 квітня 2025 року №264).
Пунктом 1 Порядку №848 (в редакції чинній на дату звернення позивача з рапортом) передбачено, що цей Порядок визначає механізм здійснення виплат, передбачених пунктом 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, а також тим, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу в Державній прикордонній службі України (далі - військовослужбовці).
Пунктом 2 Порядку №848 передбачено, що у разі переїзду військовослужбовців на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти (далі - військові навчальні заклади) та навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить не менше шести місяців, без збереження посади за попереднім місцем військової служби або у зв'язку з передислокацією Адміністрації Держприкордонслужби, розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, регіонального управління, органу охорони державного кордону, загону морської охорони, військового навчального закладу, навчального центру (навчального підрозділу), науково-дослідної установи, підрозділу спеціального призначення, органу забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби) або підрозділу органу Держприкордонслужби, їм виплачуються:
- підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;
- добові, установлені постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року №98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» за кожний день перебування в дорозі (далі - добові) на військовослужбовця та кожного члена його сім'ї, який переїжджає разом з ним.
Пунктом 3 Порядку №848 передбачено, що Розмір підйомної допомоги військовослужбовцю та членам його сім'ї обчислюється, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець набув право на отримання підйомної допомоги.
Право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає на дату:
- прийняття військовослужбовцем посади - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце військової служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду;
- зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військового навчального закладу, навчального центру (навчального підрозділу);
- прибуття до місця дислокації, оголошеного наказом начальника (командира) органу Держприкордонслужби,- для військовослужбовців, які переїхали на нове місце військової служби у складі органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби в інший населений пункт.
У разі якщо дружина і чоловік є військовослужбовцями, підйомна допомога на кожного з них виплачується за новим місцем їх військової служби, а на членів сім'ї - з місячного грошового забезпечення одного з подружжя (за їх бажанням) з обов'язковим підтвердженням з місця військової служби одного з подружжя про невиплату підйомної допомоги на таких членів сім'ї.
Пунктом 4 Порядку №848 передбачено, що виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) за їх рапортом на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальнику (командиру) - на підставі наказу начальника (командира) вищого рівня із зазначенням у ньому суми, належної до виплати підйомної допомоги.
У наказі зазначаються дата й номер наказу про призначення військовослужбовця на посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою (дата прибуття на нове місце дислокації органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби), населений пункт (місце проживання), з якого вибув військовослужбовець, та населений пункт, до якого він прибув, інформація щодо переїзду членів його сім'ї, а також чи є дружина (чоловік) військовослужбовцем.
Пунктом 6 Порядку №848 передбачено, що підйомна допомога та добові з урахуванням вимог пункту 1 цього Порядку виплачуються військовослужбовцям:
1) які переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду.
При цьому, якщо військовослужбовець переїхав з одного населеного пункту в інший, що розташовані в межах однієї області чи Автономної Республіки Крим (для міст Києва, Севастополя - у Київській області, Автономній Республіці Крим відповідно), підйомна допомога та добові виплачуються після підтвердження його прибуття до нового місця військової служби. З метою перевірки достовірності даних про фактичний переїзд військовослужбовця до його нового місця військової служби начальник (командир) органу Держприкордонслужби призначає своїм наказом комісію, що здійснює перевірку, за результатами якої складається акт перевірки факту переїзду, форма якого наведена в додатку до цього Порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивачем, при зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) з рапортом (зверненням) про отримання підйомної допомоги було долучено витяг з наказу про призначення на посаду та витяг з наказу по вступ до виконання обов'язків за посадою.
Однак відповідачем, всупереч пункту 6 Порядку №848 не було призначено комісію, що здійснює перевірку факту переїзду військовослужбовця на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду., яка мала здійснити здійснює перевірку, за результатами якої складається акт перевірки факту переїзду, форма якого наведена в додатку до цього Порядку
Натомість надав відповідь від 03.11.2025 року за №03.3/66119/25-Вн, яким відмовив позивачу у виплаті підйомної допомоги, при цьому, посилаючись на наказ МВС України від 19.08.2016 року № 848 в редакції від 06.09.2019, яка не підлягає застосуванню в даному випадку, оскільки застосуванню підлягають норми чинні на час спірних правовідносин.
Отже, суд дійшов висновку про наявність протиправною бездіяльності відповідача при розгляд рапорту позивача.
При цьому, суд вважає за необхідне, керуючись статтею 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття «виходу за межі позовних вимог», наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року «Про судове рішення».
Відтак, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 від 04.08.2025 року про виплату їй підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) розглянути рапорт ОСОБА_1 від 04.08.2025 року про виплату їй підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення з дотриманням пункту 6 Порядку здійснення деяких виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі переїзду на нове місце військової служби від 19.08.2016 №848 (в редакції від 29.05.2025).
Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 від 04.08.2025 року про виплату їй підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) розглянути рапорт ОСОБА_1 від 04.08.2025 року про виплату підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення з дотриманням пункту 6 Порядку здійснення деяких виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі переїзду на нове місце військової служби від 19.08.2016 №848 (в редакції від 29.05.2025).
4. У задоволенні решти позовних вимог- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова