Ухвала від 24.02.2026 по справі 240/1224/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про встановлення нового строку подання звіту)

24 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/1224/25

категорія 106030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхов С.В., розглянувши питання про встановлення нового строку подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Ухвалою суду від 21.10.2025 зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання судового рішення від 20.05.2025 по даній справі протягом місяця з дня отримання копії даної ухвали.

Ухвалою від 27.11.2025 відмовлено військовій частині НОМЕР_1 у прийнятті звіту від 10.11.2025 про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 по адміністративній справі №240/1224/25, оскільки його було подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 КАС України та встановлено новий строк для подання звіту.

Відповідач 13.02.2026 подав до суду звіт про виконання судового рішення.

Вказаний звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.

За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 , а також одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, компенсації за невикористану відпустку, грошової допомоги на оздоровлення за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 включно із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, обчислених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції, чинній з 29.01.2020, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 14.11.2019 №294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 01.01.2020, Законом України від 15.12.2020 №1082-ІХ "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 01.01.2021, Законом України від 02.12.2021 №1928-ІХ "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на 01.01.2022, Законом України від 03.11.2022 №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток (щорічної основної та додаткової) за 2022, 2023, 2024 роки, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2025 та 27.06.2025 рішення від 20.05.2025 залишено без змін.

З поданих до суду документів судом встановлено, що на виконання вищевказаного рішення суду відповідач подавав заявку потреби в коштах для виплати заборгованості військовослужбовцям в порядку виконання судових рішень. В зв'язку з ненадходженням коштів на казначейський рахунок для виплати коштів на виконання рішень суду аналогічні заявки для замовлення бюджетних коштів подавалися: 08.09.2025 за вих. №35; 08.10.2025 за вих. №41; 09.12.2025 за вих. №51; 14.12.2025 за вих. №52; 09.01.2026 за вих. №1.

16.02.2026 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі. В поясненнях вказує, що рішення суду від 20.05.2025 року у справі №240/1224/25 не виконано ні в частині здійснення розрахунків грошового забезпечення у відповідності до рішення суду, ні в частині виплати такої заборгованості. Просив відмовити у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 від 12.02.2026 та зобов'язати відповідача протягом 15 календарних днів надати звіт про виконання Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі №240/1224/25 та долучити документи, що підтверджують обставини в ньому (розрахунок перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 19.05.2023): щодо перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, зокрема грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток (щорічної основної та додаткової) з 2022, 2023, 2024 роки, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, урахуванням сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

19.02.2026 Військова частина НОМЕР_1 подала до суду відповідь на заперечення на звіт від 16.02.2026. До відповіді долучила розрахунки доплати грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03.07.2025 за 2020-2023 роки та довідку-розрахунок перерахунку грошової компенсації за невикористані дні щорічних відпусток з урахуванням додаткової винагороди ПКМУ №168.

Так, відповідач на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі №240/1224/25 провів нарахування позивачу грошового забезпечення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, компенсації за невикористану відпустку, грошової допомоги на оздоровлення із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, обчислених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від №704 в редакції, чинній з 29.01.2020, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року та нарахування сум додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168. Окремою заявою долучив розрахунки сум, проте не здійснив виплату у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що військовою частиною НОМЕР_1 рішення суду від 20.05.2025 у даній справі залишається невиконаним у частині виплати заборгованості.

Відповідно до частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Судом встановлено та матеріали справи підтверджують вчинення командуванням військової частини НОМЕР_1 , спрямованих дій на виконання судового рішення, яке стосується здійснення виплати грошового забезпечення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, компенсації за невикористану відпустку, грошової допомоги на оздоровлення із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, обчислених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від №704 в редакції, чинній з 29.01.2020, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року та сум додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним в повному обсязі. При цьому, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даних витрат не залежить від волі керівника відповідача. Доказів, які б свідчили про намір відповідача ухилитися від виконання судового рішення в частині виплати нарахованої додаткової грошової винагороди матеріали справи не містять.

Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника військової частини НОМЕР_1 штрафу за невиконання рішення суду.

Системний аналіз норм статей 382-2, 382-3 КАС України дає підстави для висновку, що коли звіт подано з додержанням вимог частин 2-3 статті 382-2 цього Кодексу, надані докази підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які є достатніми та вичерпними, при цьому відповідне судове рішення виконано не у повному обсязі, - зазначене є підставою для прийняття звіту про виконання судового рішення з одночасним встановленням нового строку для подання звіту.

Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити військовій частині НОМЕР_1 новий строк для надання звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі №240/1224/25 строком три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення від 20.05.2025 у справі №240/1224/25.

Встановити військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі №240/1224/25 в частині виплати заборгованості, яка виникла у зв'язку з нарахуванням грошового забезпечення, а також одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, компенсації за невикористану відпустку, грошової допомоги на оздоровлення із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, обчислених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від №704 в редакції, чинній з 29.01.2020, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року та додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати Житомирському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя С.В. Черноліхов