(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
24 лютого 2026 року м. Житомир Справа № 240/16053/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Ухвалою суду від 22.01.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 21.10.2025 по даній справі протягом місяця з дня отримання копії даної ухвали.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 19.02.2025 подало до суду звіт про виконання судового рішення.
Вказаний звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено таке.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік", щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів з 17.12.2024.
Як вбачається з наданих до звіту доказів, Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення суду у цій справі позивачу проведено перерахунок пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік".
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність на дату зобов'язання становить 2361,00.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 01.01.2026 становить 2595,00 грн.
В результаті перерахунку розмір пенсії становить:
- з 17.12.2024 - 17536,82 грн., в тому числі 14166,00 грн. - розмір пенсії на виконання рішення;
- з 01.01.2025 - 16697,82 грн., в тому числі 14166,00 грн. - розмір пенсії на виконання рішення;
- з 01.03.2025 - 16697,82 грн., в тому числі 14166,00 грн. - розмір пенсії на виконання рішення;
- з 01.01.2026 - 18335,82 грн., в тому числі 15570,00 грн. - розмір пенсії на виконання рішення.
Заборгованість у виплаті пенсії за період з 17.12.2024 по 28.02.2026 становила 121515,05 грн, в тому числі за минулий час з 17.12.2024 до 12.12.2025 (дата набрання чинності за рішенням суду) - 97312,16 грн, поточна заборгованість з 12.12.2025 по 28.02.2026 - 24202,89 грн та включена Головним управлінням до переліку рішень суду, за якими здійснюється виплата.
Відповідачем повідомлено про неможливість виконання ним судового рішення в частині виплати вказаної заборгованості, яка зумовлена відсутністю відповідного фінансування.
Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19 за адміністративним провадженням №K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі №420/70/19 від 07.11.2019.
Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої суми доплати відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем у даній справі вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області звіт.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/16053/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя С.В. Черноліхов