Рішення від 24.02.2026 по справі 200/8444/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року Справа№200/8444/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (надалі - Покровська МВА, відповідач), про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо не відновлення розгляду заяви від 29.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217) протягом строку, встановленого ч.3 ст.7 Закону України 2923-IX від 23.02.2023;

- скасування рішення від 04.09.2025 року №2859 в частині зупинення розгляду заяви від 29.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217);

- зобов'язання забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви від 29.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217), з урахуванням висновків суду в цій справі;

- стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7500,00 (сім тисяч п'ятсот) гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 28.07.2025 року в результаті ворожих обстрілів з боку збройних сил РФ був зруйнований будинок за адресою: АДРЕСА_1 , власницею якої є позивач. У зв'язку з чим, 29.07.2025 року на розгляд Комісії позивачем було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217). Однак, 04.09.2025 року в особистому кабінеті веб-порталу «Дія» позивачу надійшло повідомлення про зміну статусу її заявки на «Зупинено». Позивач вважає таку бездіяльність позивача протиправною, тому звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2025 року суддею Давиденко Т.В. відкрито провадження у справі №200/8444/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

20 листопада 2025 року до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що розгляд заяви позивача в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна було зупинено на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки. Крім того, за результатами розгляду звіту про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО повідомлено, що на засіданні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, було розглянуто та перевірено звіт лише за формальними ознаками (повнота звіту, наявність обов'язкових розділів, розрахунків, схем, додатків, підписів і печаток). Оцінка технічного стану об'єкта не проводилася. У ході перевірки було виявлено недоліки у звіті та прийнято рішення проінформувати заявника про виявлені зауваження. Направлено листи-повідомлення з результатами перевірки звіту замовникам звітів: №131/09/2025-ТО від 29.09.2025, реєстраційний номер документа: TO01:2656-7049-4958-5485 для усунення зауважень. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У відповіді на відзив позивач підтримала обґрунтування заявлених вимог, викладених в позовній заяві. Також додатково вказала, що Комісія не вносила технічний звіт до Реєстру пошкодженого та знищеного майна і не має права його перевіряти, а має право перевіряти лише його наявність в зазначеному реєстрі.

У запереченнях на відповідь на відзив представник відповідача ззначив, що Комісія відповідно до норм Примірного Положення про комісію (постанова КМУ №516) зобов'язана перевіряти наявність та формальну відповідність документів, що додаються до заяви, встановлювати, чи відповідає поданий пакет документів вимогам законодавства. Перевірка звіту стосувалася лише формальних ознак, а саме повноти звіту, наявності обов'язкових розділів, наявності схем, розрахунків, додатків, коректності підписів та печаток. Жодної технічної експертизи Комісія не проводила і не має права проводити. Позивачка неправильно тлумачить повноваження Комісії, приписуючи їй функції, яких закон не передбачає. Фактично дії Комісії були спрямовані на забезпечення формальної відповідності пакету документів, повідомлення сторін про виявлені недоліки, надання можливості замовнику звіту виправити технічні помилки та неточності. Така процедура прямо передбачена Порядком №600. Усі дії відповідача знаходяться в межах повноважень і не порушують прав позивачки. Комісія має право і обов'язок встановити відповідність документів формальним вимогам, навіть якщо ці документи перенесені до Реєстру іншим суб'єктом (публічним реєстратором), а отже дії Покровської міської військової адміністрації є правомірними, відповідними до Закону №2923-IX, Порядку №600 та Положення про Комісію.

Розпорядженням керівника апарату суду від 16.12.25 року № 590 «Щодо повторного автоматичного розподілу справи» призначено повторний автоматичний розподіл справи №200/8444/25.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Чучко В.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року суддею Чучком В.М. прийнято до провадження адміністративну справу № 200/8444/25.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є власницею квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 15.07.2009 року №23305469.

28.07.2025 року м. Покровськ Донецької області зазнало обстрілів з боку збройних сил РФ, в результаті яких було зруйновано будинок за адресою: АДРЕСА_2 .

29.07.2025 року позивач звернулась до відділу поліції із заявою, на підставі якої 29.07.2025 року було відкрито кримінальне провадження 12025121060001259 з правовою кваліфікацією правопорушення, передбаченого ст. 438 ч. 1 КК України.

29.07.2025 року на розгляд Комісії позивачем було подано заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217).

04.09.2025 року в особистому кабінеті веб-порталу «Дія» позивачу надійшло повідомлення про зміну статусу моєї заявки на «Зупинено».

Також, у вересні 2025 року співвласниками Будинку було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний-46».

Для підтвердження факту знищення Будинку відповідно до абз.4 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600, у вересні 2025 року ОСББ «Лазурний-46» звернулося до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з метою проведення технічного обстеження Будинку.

Листом від 05 вересня 2025 року ОСББ «Лазурний-46» повідомило уповноважений орган - Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області про початок робіт з технічного обстеження Будинку на замовлення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний-46».

Технічне обстеження Будинку було проведено ОСОБА_3 - експертом будівельним 1 категорії, що має кваліфікаційні сертифікати серії АЕ №004734 та АЕ 007721.

За результатами технічного обстеження експертом було підготовлено звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО та Акт, складений за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів (арк.190 Звіту - Додаток Е).

Згідно із витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (реєстраційний номер документу: TO01:2656-7049-4958-5485) «Об'єкт обстеження багатоквартирний житловий будинок за адресою: Донецька область, Покровський район, Покровська міська територіальна громада, м. Покровськ, мікрорайон Лазурний, буд. 46, що зазнав пошкоджень внаслідок військової агресії Російської Федерації пошкоджено/зруйновано/ внаслідок воєнних дій. Технічний стан будівельних конструкцій-аварійний «4» категорія пошкоджень - ІІІ/ об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти)».

Відповідно до розділу 2 звіту про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО (арк.15) «Під час технічного обстеження багатоквартирного житлового будинку №46 по мікрорайону Лазурний, м. Покровськ, Покровської міської територіальної громади, Покровського району Донецької області, що проводилось у вересні 2025р., виявлено, основні несучі та огороджувальні конструкції житлового будинку повністю зруйновані. За результатами проведеного обстеження встановлено, що будівля знаходиться в аварійному та непридатному для подальшої експлуатації стані. Конструкції зазнали критичних ушкоджень, що унеможливлює їх відновлення, а характер пошкоджень свідчить про втрату несучої здатності та загрозу для життя та безпеки мешканців. Будівля не підлягає ремонту, рекомендовано повний демонтаж залишків конструкцій. Руйнування будівлі сталося внаслідок бойових дій, зокрема ракетних та артилерійських обстрілів. Ураження супроводжувалося прямим попаданням боєприпасів, вибуховою хвилею та виникненням локальних пожеж. У результаті впливу цих факторів відбулося критичне пошкодження несучих і огороджувальних конструкцій будівлі, що зумовило повну втрату її експлуатаційної придатності».

06.10.2025 року в Центр надання адміністративних послуг м. Покровськ ОСББ «Лазурний-46» було надано оригінал звіту про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО.

06.10.2025 року ЦНАП м. Покровськ до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України було внесено звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО та надано ОСББ «Лазурний-46» витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 29.09.2025 року.

Зверненням від 10.10.2025 року позивач надала уповноваженому органу - Покровській МВА копію витягу з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 06.10.2025 року, повідомила про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду її заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та просила поновити її розгляд.

У відповідь на заяву від 10.10.2025 року відповідач листом від 15.10.2025 року №01-23-5100 повідомив, що технічний звіт №131/09/2025-ТО від 29 вересня 2025 року «Технічне обстеження житлового будинку за адресою: м. Покровськ, м-н Лазурний, буд.46» відправлено на перевірку та про результати проведеної перевірки позивача та виконавця буде повідомлено.

20.10.2025 року позивач звернулась до уповноваженого органу - Покровської МВА з проханням надати копію рішення Комісії щодо зупинення розгляду її заяви від 29.07.2025 року.

У відповідь на звернення від 20.10.2025 року відповідач листом від 27.10.2025 року №вх.01-37-5272 надав копію витягу з рішення Комісії від 04.09.2025 року №2859.

Рішенням Комісії від 04.09.2025 року №2859 згідно з абзацом 6 пункту 15 «Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 р. №600, було зупинено розгляд заяви позивача від 29.07.2025 року №3В-29.07.2025-223217 у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта через міркування безпеки.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з частиною першою статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).

Відповідно до частини шостої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для реалізації своїх повноважень сільські, селищні, міські, районні, обласні ради можуть утворювати консультативно-дорадчі органи.

Статтею 3 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі - Закон № 2923) визначено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Частиною 4 статті 3 Закону № 2923 визначено повноваження Комісії, відповідно до яких серед іншого, Комісія здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі, приймає рішення про надання / відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Згідно з пунктом 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 № 516 (далі - Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі знищені об'єкти нерухомого майна).

Комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо покладення на неї таких функцій (пункт 2 Примірного положення № 516).

Таким чином, оскільки комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України є консультативно-дорадчими органами виконавчого комітету відповідної сільської, селищної та міської ради, і не мають статусу юридичної особи, а тому не мають адміністративної процесуальної правоздатності.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у населених пунктах, де утворено військові адміністрації населених пунктів, повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови переходять до військової адміністрації відповідного населеного пункту та її начальника.

Постановою Верховної Ради України від 21.09.2022 № 2616-ІХ «;Про здійснення начальниками Добропільської, Мирноградської, Покровської та Селидівської міських військових адміністрації Покровського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» прямо визначено, що начальник Покровської міської військової адміністрації здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету та міського голови.

Пункт 8 ч. 6 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлює, що начальник міської військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.

Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.

Статтею 3 Закону № 2923 визначено, що Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації; здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі: приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна; приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу; заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації); утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби); проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції; виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Суд зазначає, що відповідно до статті 6 Закону № 2923 розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, шляхом:

а) доступу до відповідних інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності та отримання документів та/або інформації з них;

б) витребовування від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документів та/або інформації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна) (за необхідності);

в) витребовування від отримувача компенсації оригіналів документів, визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону, для засвідчення вірності поданих копій, у разі якщо такі документи (відомості з таких документів) відсутні в осіб, визначених підпунктом "б" цього пункту, та в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності.

Вимоги абзацу першого цього підпункту не поширюються на випадки, якщо вірність копій документів, які додаються до заяви, засвідчено адміністратором центру надання адміністративних послуг, посадовою особою органу соціального захисту населення, нотаріусом, яким прийнято заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Копії документів, визначені частиною сьомою статті 4 цього Закону, можуть бути нотаріально засвідчені та завантажені нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або до іншої інформаційно-комунікаційної системи державної форми власності, що взаємодіє з Реєстром пошкодженого та знищеного майна. На електронні копії таких документів, що завантажуються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, нотаріус накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У такому разі оригінал відповідного документа не вимагається.

Вимагання надання (отримання) документів (відомостей з таких документів), визначених абзацом першим цього підпункту, отримувачем компенсації самостійно забороняється;

4) забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику:

а) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти;

б) у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.

Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Частиною першою статті 7 Закону № 2923 передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Згідно з ч. 4. ст. 7 Закону № 2923 Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.

Відповідно до частини 7 ст. 4 Закону № 2923, до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються: документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об'єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).

Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

У разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється (ч. 14 ст. 4 Закону № 2923).

Пунктом 15 Порядку № 600 визначено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:

акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);

та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку; або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.

Отже, Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна звіту технічного обстеження.

У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна Комісія вживає заходів до проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції Комісії відповідно до зазначеного Порядку та особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій (далі-особливості), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 р. № 815.

Абзацом 2 п. 15 постанови Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року "Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Аналізуючи положення вищезазначеного законодавства суд зауважує, що Комісія вживає заходів щодо самостійного обстеження знищеного об'єкту нерухомого майна або шляхом звернення до уповноваженого органу лише в тому разі, коли Реєстр пошкодженого та знищеного майна не містить акту комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження.

І лише в разі відсутності зазначених акту та/або звіту має право на підтсаві абз. 2 п. 15 Постанови № 600 зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, по відношенню до об'єкта обстеження - багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 (де знаходиться квартира, що належить позивачу на праві приватної власності) складено звіт про результати технічного обстеження від 29 вересня 2025 року №131/09/2025-ТО та Акт за результатами проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Зазначений звіт про результати технічного обстеження №131/09/2025-ТО 06.10.2025 року було внесено до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, про що свідчить витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Таким чином суд приходить до висновку, що вжиття заходів щодо самостійного обстеження знищеного об'єкту нерухомого майна з боку Комісії в межах даного спору не є необхідною правовою умовою для розгляду питання про надання компенсації по суті через наявність Звіту про результати технічного обстеження №131/09/2025-ТО, який внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

А відтак і посилання на неможливість проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки в якості підстави для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна не ґрунтується на положеннях законодавства, а отже є протиправним.

Інших підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, які визначено в ч. 1 ст. 7 Закону № 2923 (неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону; наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України) спірне рішення від 10.11.2025 №2895 не містить.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 04.09.2025 року №2859 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.07.2025 № ЗВ-29.07.2025-223217 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, а саме квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача суд зазначає, що у спірних правовідносинах належним та повним способом захисту порушених прав позивача є скасування рішення комісії, що не змінює суті позовних вимог, через те, що самі по собі дії/бездіяльність відповідача не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків, тобто, не впливають на обсяг прав та інтересів позивача.

Розглядаючи позовні вимоги зобов'язального характеру суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність наведеним критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за наявними критеріями.

Тобто в межах розгляду даної справи суд може перевірити на відповідність нормам законодавства прийняте відповідачем рішення.

Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов'язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Разом з цим норми права, які регулюють спірні правовідносини, визначають чітку поведінку суб'єкта владних повноважень, яка не передбачає свободи розсуду (дискреції), а тому, з метою повного та всебічного захисту порушених прав позивача, суд вважає за належне зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 29.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217) з урахуванням висновків суду в цій справі.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

З урахуванням наведеного, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відносно стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7500,00 (сім тисяч п'ятсот) гривень.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 9 зазначеної статті, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Пункт 1 частини 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частин 3-5 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

На підставі ч. 7 ст. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що 21 жовтня 2025 року між позивачем та адвокатом Ільющенко Юрієм Анатолійовичем укладено договір № 21/10/2025 «Про надання професійної правничої допомоги».

Згідно із п.4.1 Договору розмір гонорару за надання юридичної допомоги під час представлення інтересів Клієнта у суді першої інстанції складає 7500,0 грн і сплачується протягом 3-х днів з дати укладання цього Договору.

25 жовтня 2025 року між позивачем і адвокатом Ільющенко Ю.А. було складено Акт приймання-передачі наданих послуг, згідно з яким позивач сплатила адвокату Ільющенко Ю.А. 7500 (сім тисяч п'ятсот) гривень за надання консультації з питань щодо предмету позову та підготовку позовної заяви до Донецького окружного суду за позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

30.10.2025 року позивачем сплачено гонорар у розмірі 7 500 (сім тисяч п'ятсот) гривень, що підтверджується квитанцією № 0.0.4604785218.1.

Таким чином, витрати позивача на правову (правничу) допомогу по даній справі складають 7 500 (сім тисяч п'ятсот) грн., що підтверджується наступними доказами: договором про надання правової допомоги від 21.10.2025 № 21/10/2025, актом приймання-передачі наданих правових послуг від 25.10.2025, платіжною інструкцією від 30.10.2025 № 0.0.4604785218.1.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7500,00 грн.

Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн., наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 04.09.2025 року №2859 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217).

3. Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, ЄДРПОУ 44790232) забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 29.07.2025 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-29.07.2025-223217), з урахуванням висновків суду в цій справі.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок та понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7500 (сім тисяч п'ятсот) грн. 00 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 24 лютого 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.М. Чучко