23 лютого 2026 рокуСправа №160/33758/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за №94014/6/04-36-04-10-21 від 20.11.2025 року про анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи-юридичної особи ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.»;
зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області вчинити дії щодо поновлення реєстрації ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» як платника єдиного податку третьої групи, 5 відсотків з 01 серпня 2023 року та включити його до Реєстру платників єдиного податку.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.11.2025 року № 0617440705, від 13.11.2025 року № 0617450705, від 13.11.2025 року № 0617460705, від 13.11.2025 року № №0617480705, від 13.11.2025 року № 0617490705, від 13.11.2025 року № 0617500705, від 13.11.2025 року № 0617520705.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебував на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності 3 групи зі ставкою єдиного податку 5%. Натомість, за результатами проведеної перевірки відповідач дійшов висновку про здійснення товариством " видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (пункт.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПК України), на підставі чого прийняв податкові повідомлення-рішення і рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи. Позивач вважає, що здійснювані товариством види господарської діяльності не виключають можливість перебування на спрощеній системі оподаткування.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №160/33758/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано до суду відзив на позовну заяву.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач зазначає, зокрема, наступне.
Нормами пункту 291.5 статті 291 Кодексу визначено обмеження щодо здійснення видів діяльності для суб'єктів господарювання - платників єдиного податку першої -третьої груп.
Так, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле-і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж (підпункт 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу).
Згідно з КВЕД ДК 009:2010 діяльність із надання послуг доступу до мережі «Інтернет» не належить до окремого класу або підкласу видів економічної діяльності, а є складовою класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку». Таким чином, суб'єкти господарювання, при постачанні електронних комунікаційних послуг за КВЕД класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв'язку» не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій він просив при розгляді справи врахувати правові позиції застосовані Третім апеляційним адміністративним судом і Верховним Судом при розгляді аналогічних справ.
Ухвалою суду від 23.02.2026 продовжено процесуальний строк розгляду справи до 23.02.2026.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» (ЄДРПОУ 21871236) перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області і був платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків з 01.04.2023.
На підставі направлень виданих ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 17.09.2025 №9366 і №9367, наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 17.09.2025 №5776-п, виданого на підставі п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями головними державними інспекторами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» з питань правомірності застосування спрощеної системи оподаткування за період з 01.01.2022 по 30.06.2025.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено 02.10.2025 акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» з питань правомірності застосування спрощеної системи оподаткування за період з 01.01.2022 по 30.06.2025.
Перевіркою, зокрема, встановлено, що ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» протягом періоду 01.04.2023 по 03.04.2023, з 01.08.2023 по 30.06.2025 (період застосування спрощеної системи оподаткування за відсотковою ставкою 5 % здійснювало діяльність з надання послуг згідно з наданими до перевірки документами: договори на поставлені послуги (вибірково), банківські виписки за період з 01.04.2023 по 30.06.2025, платіжні доручення на повернення помилково перерахованих коштів на розрахунковий рахунок ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.», акти надання послуг (вибірково), оборотно-сальдові відомості по рахунку 361 за окремі періоди): доступ до мережі Інтернет, послуги колокейшн, послуги з делегування доменного імені, послуги хостингу, розміщення устаткування Абонента (сервера) на технічному вузлі Виконавця, підключення Сервера до устаткування Виконавця, проведення моніторингу обладнання Абонента, його працездатності та умов роботи, послуги з розміщення даних в мережі Інтернет та інше.
Проведеною перевіркою встановлено недотримання позивачем вимог підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291, підпункту 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України, в результаті чого в період з 01.04.2023 по 03.04.2023, з 01.08.2023 по 30.06.2025 ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» неправомірно використовувало статус платника єдиного податку третьої групи, згідно з порушеннями.
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складені податкові повідомлення-рішення від 13.11.2025:
- № 0617440705 про збільшення грошового зобов'язання з єдиного податку у загальній сумі 60,88 грн. (48,7 грн. - основний платіж, 12,18 грн. - штрафна санкція);
- № 0617450705 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 298 017,5 грн. (238 414,0 грн. - основний платіж, 59 603,5 грн. -штрафна санкція);
- № 0617460705 про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток у загальній сумі 382 431,25 грн. (305 945,0 грн. - основний платіж, 76 486,25 грн. -штрафна санкція);
- № 0617480705 про застосування штрафної санкції з податку на додану вартість у сумі 119 207,00 грн. (не реєстрація податкових накладних);
- № 0617490705 про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток у сумі 680,00 грн. (неподання податкових декларацій з податку на прибуток);
- № 0617500705 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 4 420,00 грн. (неподання податкових декларацій з податку на додану вартість);
- № 0617520705 про застосування штрафних санкцій за ненадання у повному обсязі документів, пов'язаних з перевіркою у сумі 1020,00 грн..
Встановлені перевіркою порушення ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291, підпункту 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України за період з 01.04.2023 по 03.04.2023, з 01.08.2023 по 30.06.2025 стали підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку відповідно до абзацу 3 пункту 299.10, пункту 299.11 статті 299 ПК України, шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01.08.2023 року.
На підставі акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ НВП «ТРАЙФЛ КО., ЛТД»" від 02.10.2025 № 4202/04-36-07-05/21871236 та встановлених порушень, у т.ч. підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291, підпункту 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298, пункту 299.10 статті 299, пункту 299.11 статті 299 ПК України, контролюючим органом прийнято рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку третьої групи ТОВ НВП "ТРАЙФЛ КО., ЛТД." (код ЄДРПОУ 21871236) від 20.11.2025 №94014/6/04-36-04-10-21.
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями і рішенням про анулювання реєстрації платником єдиного податку третьої групи ТОВ НВП "ТРАЙФЛ КО., ЛТД.", позивач з відповідним позовом звернувся до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (ПК України).
Загальні правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені главою І Спрощена система оподаткування, обліку та звітності Розділу ХІV Спеціальні податкові режими ПК України.
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 ПК України).
За п. 8 підп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
3 01 січня 2022 року набрав чинності Закон України від 16.12.2020 №1089-IX "Про електронні комунікації" (Закон №1089-IX), який визначає правові та організаційні основи державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, а також права, обов'язки та відповідальність фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у відповідній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами.
Відповідно до визначень, наведених у ч. 1 ст. 2 Закону №1089-IX:
- мережа Інтернет (Інтернет) - глобальна електронна комунікаційна мережа, що призначена для передачі даних та складається з фізично та логічно взаємоз'єднаних окремих електронних комунікаційних мереж, взаємодія яких базується на використанні єдиного адресного простору та на використанні інтернет-протоколів, визначених міжнародними стандартами (пункт 54);
- послуга доступу до мережі Інтернет - електронна комунікаційна послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується (пункт 80);
- електронна комунікаційна мережа - комплекс технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг (пункт 25);
- електронна комунікація (телекомунікація, електрозв'язок) - передавання та/або приймання інформації незалежно від її типу або виду у вигляді електромагнітних сигналів за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (пункт 28);
- електронна комунікаційна послуга - послуга, що полягає в прийманні та/або передачі інформації через електронні комунікаційні мережі, крім послуг з редакційним контролем змісту інформації, що передається за допомогою електронних комунікаційних мереж і послуг (пункт 27);
- постачальник електронних комунікаційних послуг - суб'єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг (пункт 87);
- постачальник електронних комунікаційних мереж - суб'єкт господарювання, який надає послуги доступу до електронної комунікаційної мережі, що знаходиться в його володінні, та до пов'язаних з нею засобів, або з використанням віртуальних мереж (пункт 85);
- оператор електронних комунікацій (оператор) - суб'єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов'язаними засобами; у разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж; у разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг (пункт 70).
Згідно ч. 2 ст. 19 Закону №1089-IX право власності та право на технічне обслуговування і експлуатацію електронних комунікаційних мереж може належати будь-якій фізичній особі - підприємцю або юридичній особі, незалежно від форм власності, які є резидентами України.
Надання електронних комунікаційних мереж та послуг на території України є виключним правом юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих відповідно до законодавства (резиденти України).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 20 квітня 2022 року №30 Питання ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за №502/37838 (зі змінами), затверджено Порядок ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг та його форму, а також Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг.
Як встановлено судом, позивачем до податкового органу було подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, яка була зареєстрована за №9050830551.
В якості обраних видів діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 підприємством було вказано наступні види діяльності:
95.11 Ремонт комп'ютерів і периферійного устаткування;
63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-узлах і пов'язана з ними діяльність;
61.90 Інша діяльність у сфері електрозв'язку;
46.51. Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням;
62.01 комп'ютерне програмування.
Позивач був включений до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг з надання послуг і з 26.12.2022 надавав послуги: ІА.S1: послуга доступу до мережі Інтернет, послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується; у тому числі послуга широкомасштабного доступу до мережі Інтернет з використанням мережі: фіксованого зв'язку; на підставі договору з постачальником мережі.
Вказане не спростовано відповідачем.
В офіційному узагальненому роз'ясненні наведено види електронних комунікаційних послуг з Орієнтовного переліку (Постанова НКЕК від 20.04.2022 № 30), які максимально відповідають видам діяльності, зазначеним у абзаці 8 підпункту 291.5.1 Податкового кодексу. Зокрема, це:
- послуга міжособистісної електронної комунікації з використанням нумерації, код послуги - IC.S1;
- послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж, код послуги - OS.S1.
Тобто, лише при наданні цих двох видів електронних комунікаційних послуг постачальник електронних комунікаційних мереж та/або послуг не може застосовувати спрощену систему оподаткування та які відповідають видам діяльності, зазначеним в абзаці 8 підпункту 291.5.1 Податкового кодексу.
Відповідно до приписів розділу 1 Сфера застосування вступної частини до Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 №457, КВЕД - це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Класифікація не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не обов'язково достатній критерій для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності - це припущення, а не доказ. Будь-яке використання КВЕД не для статистичних потреб (адміністративних або нормативних) здійснюють самі користувачі за власними правилами, відповідаючи за це та належно пояснюючи таке використання.
Згідно КВЕД-2010 клас 61.90. Інша діяльність у сфері електрозв'язку належить до розділу 61 Телекомунікації (електрозв'язок), який включає діяльність із надання телекомунікаційних та інших супутніх послуг, таких як передавання голосових, текстових, звукових або відеоданих. Устаткування, за допомогою якого здійснюють подібну діяльність, може функціонувати як на основі однієї технології, так і на основі комбінації декількох технологій. Спільність видів діяльності, включених до цього розділу, полягає в передаванні контенту без залучення до процесу його створення. Поділ діяльності у цьому розділі залежить від типу задіяної інфраструктури. У випадку передавання телевізійних сигналів це може включати формування пакета програм (які створені у розділі 60) для їх поширення.
Поділ видів діяльності згідно з розділом 61 КВЕД- 2010 на класи здійснюється за ознакою видів електрозв'язку, в межах яких суб'єктом господарювання здійснюється телекомунікаційна діяльність: проводів, безпроводовий, супутниковий.
Водночас, п. 8 підп. 291.5.1. п. 291.5 ст. 295 Податкового кодексу України визначає конкретний вид діяльності надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, що не може оподатковуватися на умовах спрощеної системи оподаткування.
Тобто, перелік видів діяльності, що можуть бути віднесені до групи 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв'язку розділу 61 Телекомунікації може включати, у тому числі, але не виключно, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, що визначений пунктом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України.
Проте, сам факт зазначення суб'єктом господарювання здійснення діяльності у межах класу 61.90. не може беззаперечно свідчити про те, що позивачем здійснюється саме діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.
Контролюючий орган в оскаржуваному рішенні у якості критерію для виявлення обмежень за п. 8 підп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України використав не здійснення конкретних видів діяльності, прямо вказаних у ПК України, а здійснення всього класу 61.90 КВЕД, до якого, крім багатьох інших видів діяльності входять перелічені у п. 8 підп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України види діяльності.
Суд вважає, що обмеження перебування на єдиному податку згідно до п. 8 підп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України стосується виключно суб'єктів, які безпосередньо здійснюють саме види діяльності, прямо зазначені у ПК України, а саме: поштовий зв'язок, телефонний зв'язок, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.
Разом з тим, судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що здійснювана позивачем діяльність віднесена до заборонених видів діяльності, передбачених п. 8 підп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними і скасування спірних податкових повідомлень-рішень і рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині вчинення дії щодо поновлення реєстрації позивача як платника єдиного податку третьої групи, 5 відсотків та включення його до Реєстру платників єдиного податку, суд виходить з наступного.
За п.19-3.1 ст. 19-3 ПК України до функцій державних податкових інспекцій належать: здійснення сервісного обслуговування платників податків; здійснення реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу; виконання інших функцій сервісного обслуговування платників податків, визначених законом.
Відповідно до п.299.1 ст. 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Пунктом 299.13 ст. 299 ПК України встановлено, що з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності (за наявності відповідних даних); дату виключення з реєстру платників єдиного податку.
Отже, у випадку анулювання реєстрації платником єдиного податку суб'єкт господарювання не може бути платником цього податку із дати вилучення з відповідного Реєстру. Анулювання реєстрації платником єдиного податку передбачає собою перехід платника податків на загальну систему оподаткування.
Платник податку, починаючи з дати анулювання реєстрації платником єдиного податку, та у разі, якщо за рішенням суду скасовано анулювання реєстрації такого платника, до дати прийняття такого рішення втрачає право перебувати на спрощеній системі оподаткування, тому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку з невідворотністю спричиняє виникнення низки негативних (несприятливих), для такого платника, юридичних наслідків.
При цьому, суд звертає увагу на те, що нормами ПК України не передбачена можливість звернення платника податків до контролюючого органу із заявою на поновлення його попереднього статусу платника єдиного податку та включення до реєстру за наслідками скасування у судовому порядку як протиправного рішення контролюючого органу про виключення з реєстру платників єдиного податку.
Таким чином, з врахуванням наведених обставин, з огляду на те, що оскаржуване рішення про виключення з Реєстру платника єдиного податку позивача є протиправним, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача поновити реєстрацію ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» як платника єдиного податку третьої групи.
За приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторона, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у сумі 12088,00 грн., що підтверджується копією платіжної інструкції №2316 від 25.11.2025 і в сумі 6056,00 грн., що підтверджується копією платіжної інструкції №2315 від 25.11.2025
Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, з підстав задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь позивача судовий збір у сумі 18144,00 грн.
Керуючись ст.ст.139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» (вул. Королеви Єлизавети ІІ, буд. 7, кв. (офіс) 1003, м. Дніпро, 49000, код. ЄДРПОУ 21871236) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.11.2025 року № 0617440705, від 13.11.2025 року № 0617450705, від 13.11.2025 року № 0617460705, від 13.11.2025 року №0617480705, від 13.11.2025 року № 0617490705, від 13.11.2025 року № 0617500705, від 13.11.2025 року № 0617520705.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за №94014/6/04-36-04-10-21 від 20.11.2025 року про анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи-юридичної особи ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.».
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) вчинити дії щодо поновлення реєстрації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» (вул. Королеви Єлизавети ІІ, буд. 7, кв. (офіс) 1003, м. Дніпро, 49000, код. ЄДРПОУ 21871236) як платника єдиного податку третьої групи, 5 відсотків з 01 серпня 2023 року та включити його до Реєстру платників єдиного податку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА «ТРАЙФЛ КО., ЛТД.» (вул. Королеви Єлизавети ІІ, буд. 7, кв. (офіс) 1003, м. Дніпро, 49000, код. ЄДРПОУ 21871236 судовий збір у сумі 18144 (вісімнадцять тисяч сто сорок чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона