Постанова від 23.02.2026 по справі 160/12148/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/12148/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Юрко І.В., Білак С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року в адміністративній справі №160/12148/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, які виразились в прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.03.2025 №045550028918, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за віком на пільгових умовах, відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та скасувати рішення про відмову призначення пенсії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 05.03.2025 №045550028918;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з моменту виникнення права, а саме з 26.03.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) відповідно до постанови КМУ № 202 періодів роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року позовні вимоги задоволено, суд:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про відмову в призначенні пенсії від 05.03.2025 № 045550028918, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах, відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву позивача від 26.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) відповідно до постанови КМУ № 202 періодів роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022;

- стягнув з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати, що складаються із суми судового збору у розмірі 302,80 грн;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати, що складаються із суми судового збору у розмірі 302,80 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ОСОБА_1 зараховано періоди роботи з урахуванням даних персоніфікованого обліку по 31.12.2010 включно, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу, відсутня інформація про проведення атестації робочих місць з 01.01.2011. Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає саме підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві. Головним управлінням правомірно прийнято рішення від 05.03.2025 №045550028918 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058, у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці. Мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії. Відтак, апелянт вважає, що дії Головного управління є правомірними, у спірних правовідносинах Головне управління діяло у відповідності до чинного законодавства та в межах своєї компетенції, а вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими. Апелянтом вказано, що судом першої інстанції не враховано вищенаведених обставин та доводів відповідачів, наведених у відзивах на позовну заяву.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла наступного висновку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України, наявним в матеріалах справи.

26.02.2025 позивач надавав заяву для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Заяву позивача розглянуто за принципом екстериторіальності та рішенням від 05.03.2025 №045550028918 Головним управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідної кількості стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, як передбачено п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В рішенні зазначено, що страховий стаж особи, в тому числі з урахуванням кратності, становить 33 роки 1 місяць 8 днів. Стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 1 становить 3 роки 1 місяць 12 днів. До загального стажу роботи зараховано всі періоди згідно наданих документів.

До пільгового стажу зараховано періоди роботи з урахуванням даних персоніфікованого обліку по 31.12.2010 включно, оскільки в індивідуальних відомостях про особу, відсутня інформація про проведення атестації робочих місць з 01.01.2011. Також згідно даних персоніфікованого обліку, в 2008 році заявник перебував на посаді, що відноситься до категорії посад, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 2 (стаж роботи становить 5 місяців 28 днів.).

Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що записи трудової книжки не оспорювались та в судовому порядку недійсними не визнавались. Записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємства. Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що трудова книжка позивача повністю підтверджує факт, що період роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022 відносяться до пільгового стажу, а тому має бути зарахований до пільгового стажу позивача та врахований при вирішенні питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Суд першої інстанції зауважив, що матеріали справи не містять доказів існування у відповідача наміру допускати порушення закону у процедурі призначення пенсії. За таких обставин, суд першої інстанції не знайшов підстав для задоволення позову в цій частині, адже вимоги заявлені на майбутнє, стосуються правовідносин, котрі ще не відбулись та відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки. Судом першої інстанції вказано, що позовна вимога про призначення пенсії не підлягає задоволенню судом як передчасна, оскільки призначенню пенсії має передувати обрахунок органом пенсійного фонду страхового та пільгового стажу роботи позивача та вирішення питання про призначення пенсії.

Колегією суддів встановлено наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з ч.1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Наведене кореспондується положенням ч.2 ст.24 Закону №1058-IV, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.4 ст.24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону № 1058-IV за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено порядок підтвердження стажу роботи, згідно з якою основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідні положення містить і Постанова Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Так, згідно з пунктом 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За приписами пункту 20 вказаного Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Як встановлено апеляційним судом, позивачу відмовлено в призначені пільгової пенсії з підстав відсутності необхідного пільгового стажу, при цьому пільговий стаж за Списком №1 не підтверджений. Не враховано до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022, оскільки відсутні уточнюючі довідки.

Апеляційним судом встановлено, що відповідно до інформації з трудової книжки серії НОМЕР_2 від 09.12.1993 позивач у спірні періоди працював:

-з 09.12.1993 - прийнятий гірничим робітником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею в «Шахта ім. Д. Ф. Мельникова» АТ «Лисичанськвугілля»;

-з 31.05.1994 - після закінчення Лисичанського гірничого технікуму продовжує працювати підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею;

- 29.07.1994 - переведений підземним гірничим робітником з ремонту гірничих

-23.11.1994 - з результатів атестації робочих місць професії підземного гірника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею дає право, ОСОБА_1 на пільгове пенсійне забезпечення;

-з 21.09.2000 - звільнений за власним бажанням, ст.38 КЗпП України;

-з 30.09.2000 по 08.08.2009 - займав різні посади в ЗАТ Лисичанський склозавод «Пролетарій», посада: оператор формування стрічки скла, дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 2 р.18 п.1;

-11.08.2009 - прийнятий підземним гірничим робітником 3 розряду з повним робочим днем під землею;

-з результатів атестації робочих місць професії підземного гірника з повним робочим днем під землею дає право, ОСОБА_1 на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п. 1.1а;

-26.11.2009 - направлений на курси гірників з ремонту гірничих виробок в УКК ОАО «ЛУ» з відривом від виробництва;

-21.12.2009 - переведений підземним учнем гірника з ремонту гірничих виробок 1 розряду з повним робочим днем під землею;

-28.01.2010 - переведений підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею;

-22.02.2010 - переведений підземним гірником з ремонту гірничих виробок З розряду з повним робочим днем під землею; з результатів атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п. 1.1а;

-18.10.2010 - переведений підземним гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею в «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова»;

- на підставі наказів № 260 від 10.04.2015 та № 640 від 05.07.2021 «Про атестацію робочих місць підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, Список 1 р.1 п.1 п.1.1а та Список 1 р.1 п. 1, відокремлений підрозділ «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» АТ «Лисичанськвугілля».

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 від 09.12.1993 містить наступну інформацію про проведення атестації робочого місця позивача:

-запис № 11 зазначено, що з результатів атестації робочих місць професії підземного гірника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п. 1а, код професії 1010100 а, Наказ №442, від 23.11.1994;

- запис № 22 з результатів атестації робочих місць професії підземного гірника з повним робочим днем під землею дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п 1.1а, Наказ №280, від 15.04.2005;

- запис №27 за результатами атестації робочих місць професії підземного гірника з повним робочим днем під землею дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п. 1.1а, Наказ № 486, від 12.04.2010;

- запис № 29 за результатами атестації робочих місць професії підземного гірника з повним робочим днем під землею дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п. 1.1а, Наказ № 260, від 10.04.2015;

- запис № 30 за результатами атестації робочих місць професії підземного гірника з повним робочим днем під землею дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку 1 р. 1 п 1.1 , Наказ № 640, від 05.07.2021.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно пункту 1 «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (далі - Постанова № 202), правом на призначення пенсії користуються всі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Пунктом «а» підрозділу 1 розділу І «гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами прані, зайнятість в яких лає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 (чинний на період роботи позивача), передбачені посади робітників, керівників, спеціалістів і службовців, зайнятих на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), зокрема, маркшейдери дільничні (код професії 1010100а).

Пунктом «а» підрозділу 1 розділу І «гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (чинний на період роботи позивача), передбачені посади робітників, керівників, спеціалістів і службовців, зайнятих на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), зокрема, електрослюсарі (слюсарі) чергові по ремонту устаткування (код професії 1010100 а]

Пунктом «а» підрозділу 1 розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (чинний на період роботи заявника), передбачені посади робітників, керівників, спеціалістів і службовців, зайнятих на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді), усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (код професії 1.1а).

Пунктом «а» підрозділу 1 розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.062016 № 461, усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Пунктом 20 Порядку № 637 встановлено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу,- професія або посада,- характер виконуваної роботи,- розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Враховуючи інформацію з трудової книжки, суд апеляційної інстанції погоджується з аргументами позивача про те, що подані ним документи підтверджують пільговий стаж за Списком №1 в період 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022.

Колегія суддів зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Обов'язок проведення атестації робочих місць законодавством покладено, у першу чергу, на керівників підприємств (роботодавців). Порушення цього обов'язку у формі не проведення або неякісного проведення призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є недопустимим у правовій державі.

Також, суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеної до Списку № 1, та по якій має бути проведена атестації робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації, не наділена будь-якими правами (повноваженнями, обов'язками) за наявності яких вона б мала можливість впливати на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду України від 19.02.2020 року у справі №520/15025/16-а.

Отже, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

З аналізу наведених записів трудової книжки позивача, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що посилання відповідача на те, що періоди роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022 не можуть бути зараховані позивачу до пільгового стажу за Списком № 1 є неправомірними, а рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 05.03.2025 № 045550028918 є протиправним та підлягає скасуванню.

Апелянт в апеляційній скарзі викладає незгоду з рішенням суду першої інстанції в частині позовних вимог щодо призначення пенсії з урахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції відмовлено в цій частині позовних вимог та за змісту рішення суду від 23.06.2025 встановлено, що судом задоволено позовну заяву частково, на користь чого також свідчить і відмову в задоволенні позовних вимог про призначення пенсії, та зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.

Проте в резолютивній частині рішення судом зазначено про повне задоволення позову, що не відповідає прохальній частині позовної заяви, та змісту описової та резолютивної частини рішення.

Також, колегією суддів встановлено, що в резолютивній частині рішення зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву позивача від 26.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) відповідно до постанови КМУ № 202 періодів роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022.

Проте спірні правовідносини стосуються заяви від 26.02.2025.

Відповідно до ч.2 ст. 317 КАС України порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Згідно з ч. 4 ст. 317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Враховуючи, що судом першої інстанції було неправильно визначено в резолютивній частині дату заяви, на підставі якої необхідно здійснити дії зобов'язального характеру, та вказано про повне задоволення позову, в той час як фактично має місце часткове задоволення заявлених позовних вимог, колегія суддів дійшла висновку про зміну резолютивної частини рішення суду в цій частині.

Ураховуючи те, що в частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржувалося, тому в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався.

Інші доводи суду першої інстанції не покладені в основу незгоди з рішенням суду першої інстанції, що викладені в апеляційній скарзі, а тому суд апеляційної інстанції не надає їм правову оцінку.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року в адміністративній справі №160/12148/25 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року в адміністративній справі №160/12148/25 змінити.

Резолютивну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року в адміністративній справі №160/12148/25 викласти в наступній редакції:

«Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову в призначенні пенсії від 05.03.2025 № 045550028918, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за віком на пільгових умовах, відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 (підземні роботи) відповідно до постанови КМУ № 202 періодів роботи з 09.12.1993 по 21.09.2000, та з 11.08.2009 по 24.02.2022»

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити».

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року в адміністративній справі №160/12148/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак