Рішення від 23.02.2026 по справі 360/2514/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2514/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Дзісь Андрій Романович (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому представник позивача просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії позивачу, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 16 грудня 2025 року, відповідно до статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує доплату до пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», сума пенсії - 18529,50 грн.

Однак розмір пенсії з надбавками становить 17085,02 грн, оскільки наявне обмеження індексації з 01 березня 2023 року - 1033,37 грн та обмеження індексації з 01 березня 2025 року - 411,11 грн.

16 грудня 2025 року позивач не погоджуючись із таким розрахунком пенсії звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

Відповідач листом від 19 грудня 2025 року у зазначеному у заяві перерахунку відмовив, зазначивши, що пенсію позивачу розраховано згідно з чинним законодавством та відсутні підстави для проведення перерахунку.

Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства при здійсненні позивачу перерахунку пенсії з 01 березня 2025 року не дотримано вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме щодо встановлення мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, тому просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 05 січня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області у січні 2026 року подало відзив на позовну заяву, в якому відповідач, вказуючи на безпідставність і необґрунтованість позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір якої обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджується пенсійним посвідченням (дублікат) від 02 жовтня 2018 року, виданим УПФУ м. Лисичанськ Луганської області, рішенням від 07 вересня 2018 року № 909240807980 про призначення пенсії.

Згідно з рішенням ГУ ПФУ в Луганській області від 25 лютого 2023 року № 909190844540 про перерахунок пенсії (індексація заробітку (масовий)) страховий стаж (повний) - 54 роки 10 місяців 29 днів, страховий стаж до 01 січня 2004 року - 21 рік 3 місяці 3 дні, страховий стаж після 01 січня 2004 року - 11 років 7 місяців 26 днів, додаткові роки за список 1 - 22 роки 0 місяців 0 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,54833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((658 / 100 х 12) х 1) - 0,54833; розмір пенсії за віком (ст. 27) (19241,38 х 0,54833) - 10550,63 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз.2) (за 19 років) - 397,67 грн; загальний розмір пенсії - 10948,30 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4444,80 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % від 19241,38 грн) - 15393,10 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2023 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року (- 1033,37 грн), розмір пенсії з надбавками - 14359,73 грн.

Відповідно до рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 25 лютого 2024 року № 909190844540 про перерахунок пенсії (індексація заробітку (масовий)) страховий стаж (повний) - 54 роки 10 місяців 29 днів, страховий стаж до 01 січня 2004 року - 21 рік 3 місяці 3 дні, страховий стаж після 01 січня 2004 року - 11 років 7 місяців 26 днів, додаткові роки за список 1 - 22 роки 0 місяців 0 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,54833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((658 / 100 х 12) х 1) - 0,54833; розмір пенсії за віком (ст. 27) (20772,99 х 0,54833) - 11390,45 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз.2) (за 19 років) - 397,67 грн; загальний розмір пенсії - 11788,12 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4830,27 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % від 20772,99 грн) - 16618,39 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2024 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року (- 1033,37 грн), розмір пенсії з надбавками - 15585,02 грн.

Згідно з рішеннями ГУ ПФУ в Луганській області від 26 лютого 2025 року № 909240807980 про перерахунок пенсії позивачу (індексація заробітку (масовий)) страховий стаж (повний) - 54 роки 10 місяців 29 днів, страховий стаж до 01 січня 2004 року - 21 рік 3 місяці 3 дні, страховий стаж після 01 січня 2004 року - 11 років 7 місяців 26 днів, додаткові роки за список 1 - 22 роки 0 місяців 0 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,54833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((658 / 100 х 12) х 1) - 0,54833; розмір пенсії за віком (ст. 27) (23161,87 х 0,54833) - 12700,35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 19 років) - 448,59 грн; загальний розмір пенсії - 13148,94 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 5380,56 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % від 23161,87 грн) - 18529,50 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2025 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року (- 1033,37 грн), обмеження в індексації з 01 березня 2025 року (- 411,11 грн), розмір пенсії з надбавками - 17085,02 грн.

Представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з заявою від 16 грудня 2025 року, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.

Листом від 19 грудня 2025 року № 1200-0208-8/39185 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило представника позивача, що пенсія ОСОБА_1 обчислюється при страховому стажі 54 роки 10 місяців 29 днів (страховий стаж враховано по 30 вересня 2016 року), в тому числі: страховий стаж - 32 роки 10 місяців 29 днів та підземний пільговий стаж за списком № 1 - 22 роки 5 місяців 9 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,54833 ((32 року + 22 роки) х 10 міс. / 1200. Заробітну плату для розрахунку пенсії обчислено за даними персоніфікованого обліку з 24 грудня 2001 року по 31 жовтня 2015 року, індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 2,59842, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії станом на 01 березня 2025 року - 23161,87 грн (8913,83 грн х 2,59842, де 8913,83 грн - показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення).

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року складає 17085,02 грн, а саме: 12700,35 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно зі статтею 27 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 448,59 грн - доплата за понаднормовий стаж за 19 років (2361,00 грн - прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01 січня 2024 року х 19 %); 5380,56 грн - доплата до пенсії за статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (2361,00 грн х 80 %) - (12700,35 грн + 448,59 грн); - 1033,37 грн - обмеження в індексації з 01 березня 2023 року; - 411,11 грн - обмеження в індексації з 01 березня 2025 року.

За результатом проведених перерахунків пенсії з 01 березня 2023 року і з 01 березня 2025 року розмір підвищення пенсії перевищує 1500,00 грн, тому розмір обмежується відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Пенсію обчислено відповідно норм чинного законодавства.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Так, згідно пункту № Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Порядку 124).

Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова № 168).

Пунктом 1 постанови № 168 встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 10 постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України № 185 було прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - постанова № 185).

Відповідно до пункту 1 постанови № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - постанова № 209) установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Пунктом 3 постанови № 209 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Судом установлено, що відповідно до рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 26 лютого 2025 року № 909240807980 про перерахунок пенсії позивачу (індексація заробітку (масовий)) страховий стаж (повний) - 54 роки 10 місяців 29 днів, страховий стаж до 01 січня 2004 року - 21 рік 3 місяці 3 дні, страховий стаж після 01 січня 2004 року - 11 років 7 місяців 26 днів, додаткові роки за список 1 - 22 роки 0 місяців 0 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,54833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((658 / 100 х 12) х 1) - 0,54833; розмір пенсії за віком (ст. 27) (23161,87 х 0,54833) - 12700,35 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 19 років) - 448,59 грн; загальний розмір пенсії - 13148,94 грн; доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 5380,56 грн; сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 % від 23161,87 грн) - 18529,50 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2025 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року (- 1033,37 грн), обмеження в індексації з 01 березня 2025 року (- 411,11 грн), розмір пенсії з надбавками - 17085,02 грн.

Разом з тим в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

Верховний Суд у постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а і від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а дійшов висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 26 серпня 2025 року у справі №360/948/24.

При цьому суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії. Запровадження Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» єдиної формули для обчислення всіх пенсій стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та не підлягає застосуванню для нарахування позивачу нового розміру пенсії.

Відповідно до частини другої Прикінцевих та перехідних положень вищевказаного Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно обмежено основний розмір пенсії позивачу, гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії позивача, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 16 грудня 2025 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача з 16 грудня 2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню лише зі словесним коригуванням обраного позивачем способу судового захисту.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 969,00 грн, що підтверджується квитанцією від 29 грудня 2025 року № 9327-0990-5677-6240.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн.

Позивачем у позовній заяві заявлено одну вимогу немайнового характеру, друга є похідною вимогою, тому позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн за одну вимогу немайнового характеру.

При цьому суд зауважує, що відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позовна заява подана через підсистему «Електронний суд», тому ставка судового збору в даному випадку повинна становити 968,96 грн.

З огляду на те, що судом установлено порушення відповідачем конституційного права позивача на перерахунок пенсії як складової частини права на соціальний захист, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

При цьому суд звертає увагу позивача, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (частина друга статті 7 Закону України «Про судовий збір»).

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 16 грудня 2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 16 грудня 2025 року відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Кисіль