Рішення від 23.02.2026 по справі 160/22881/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 рокуСправа №160/22881/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 07.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

-визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по 01.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) -листопад 2015 року, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

-зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 р по 01.02.2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення ( базового місяця) - листопад 2015 року, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення," Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо внесення змін до рішення суду у справі 160/19847/22 щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, згідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» -713 від 14.07.2021 року;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відновити з моменту внесення змін до розмірe суми виплату ОСОБА_1 (щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року за номером 713;

-визнати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 окрема за 2019, 2020, 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 01.04.2020 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», та відмови у проведенні перерахунку пенсій та її виплати з 01.03.2022 року по індексації 2022 без обмеженням у 1500 грн з коефіцієнтом 1,14; з 01.03.2023 року по індексації 2023 без обмеженням у 1500 грн з коефіцієнтом 1,197 ; з 01.03.2024 р по індексації 2024 без обмеженням у 1264,23 грн з коефіцієнтом 1,0796; з 01.03.2025 р по індексації 2025 без обмеженням 1500 грн, з коефіцієнтом 1,115;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсій ОСОБА_1 з урахуванням індексації за 2019; 2020; 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20.02.1019 №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», з урахуванням раніше виплачених сум, від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», з урахуванням раніше виплачених сум., від 22 .02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з урахуванням раніше виплачених сум, та провести з 01.03.2022 року по індексації 2022 року без обмеженням з коефіцієнтом 1,14 з урахуванням раніше виплачених сум, з 01.03,2023 року по індексації 2023 року без обмеженням 1500 грн, з коефіцієнтом 1,197, з урахуванням раніше виплачених сум, з 01.03.2024 року по індексації 2024 року без обмеженням 1264,23 грн, з коефіцієнтом 1,0796, з урахуванням раніше виплачених сум, з 01.03.2025 року по індексації 2025 року без обмеженням 1500 грн, з коефіцієнтом 1,115, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказав, що відповідачем протиправно під час перерахунку пенсії не враховано індексації грошового забезпечення поліцейських з листопада 2015 року по лютий 2018 року, право на що підтверджено рішенням суду у справі №160/2640/23 та за наслідком чого видано довідку Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області». Також, зазначив, що відповідачем протиправно зменшено розмір щомісячної доплати до пенсії, визначеної постановою КМУ від 14.07.2021 №713, та право на яку встановлено рішенням суду у справі №160/19847/22. Позивач також наголошує на протиправності відмови відповідача у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 за 2019-2025 роки. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався. В межах визначеного судом строку відзив на позовну заяву не надав, клопотання про продовження відповідного строку не заявив.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , громадянин України, з 27.08.2010 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 у справі №160/2640/23 зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір індексації грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №160/22782/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 74 % від грошового забезпечення з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області №33/24/С-10315 від 23.05.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Також, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 січня 2023 року у справі №160/19847/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з дати припинення її виплати.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №160/22782/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 74% від грошового забезпечення 17048,73 гр., яке зазначено у довідці від 23.05.2023 №33/24/С-10315.

За наслідком проведеного перерахунку відповідач зменшив розмір щомісячної доплати з 2000,00 грн. до 1343,55 грн. з тих підстав, що за наслідком перерахунку пенсії її розмір збільшився на суму 656,45 грн., про що зазначив у листі від 31.05.2025 №21144-9346/С-03/8-2800/25.

З 01.03.2025 виплата пенсії позивачу здійснюється у розмірі 19990,09 грн., що не заперечується позивачем.

Зокрема, розмір пенсії складає 19990,09 грн., з яких:

12616,06 грн - основний розмір пенсії (17048,73 грн. розмір грошового забезпечення)х74%);

1766,25 грн. - індексація на підставі постанови №118 (12616,06 грн.х0,14);

1500,00 грн. - індексація на підставі постанови №168;

1264,23 грн. - індексація на підставі постанови №185 ((12616,06 грн.+1766,25 грн.+1500,00 грн.)х0,0796);

1500,00 грн. - індексація на підставі постанови №209;

1343,55 грн. - щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.07.2025 вбачається, що відповідач заперечує наявність підстав для нарахування індексації пенсії за період з 2019 року до 2021 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Також, відповідач вказує, що індексація пенсії позивача в 2022, 2023, 2024 та 2025 роках проведена належним чином.

Вважаючи протиправними дії відповідача в частині нездійснення індексації пенсії в 2019-2021 роках, заперечуючи право відповідача на зменшення розміру щомісячної доплати до пенсії, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з листопада 2015 року до лютого 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - листопад 2015 року, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постанови КМУ від 17.07.2003 №1078.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За приписами частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Отже, чинне законодавство право на перерахунок пенсії пов'язує з настанням певних обставин, а саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (поліцейських).

Суд вказує, що розміри грошового забезпечення працівникам поліції встановлені постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №1078).

Відповідно до п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

При цьому, перерахунок пенсій поліцейським в Україні здійснюється на підставі підвищення грошового забезпечення діючих працівників поліції, що вимагає отримання оновленої довідки за місцем служби, звідки пенсіонер був звільнений на пенсію.

Суд вказує, що до повноважень територіального органу Пенсійного фонду України не відноситься питання нарахування індексації грошового забезпечення поліцейських із застосуванням відповідного базового місяця.

Територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює виключно нарахування та виплату пенсії на підставі довідок, які вже містять інформацію щодо розміру індексації грошового забезпечення військовослужбовців (в спірних правовідносинах - поліцейських).

Відтак, суд відмовляє у задоволенні цієї позовної вимоги.

Щодо здійснення відповідачем перерахунку пенсії без урахування індексації у розмірі 887,90 грн., зазначеної у довідці №33/24/С-10315 від 23.05.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №160/22782/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 74 % від грошового забезпечення з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області №33/24/С-10315 від 23.05.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зазначена довідка №33/24/С-10315 від 23.05.2023 містила відомості щодо індексації грошового забезпечення у розмірі 887,90 грн., проте відповідач при перерахунку пенсії не включив до розміру останньої суми індексації, з чим позивач не погоджується.

Суд наголошує, що порядок виконання рішення суду у справі №160/22782/23 не може бути предметом розгляду у цій справі.

Так, порядок або спосіб виконання судового рішення не можуть бути предметом окремого нового позову, оскільки виконання є завершальною стадією судового провадження і здійснюється в межах вже розглянутої справи. Суд не має повноважень зобов'язувати до виконання рішення у справі №160/22782/23 шляхом ухвалення нового рішення в цій справі.

Щодо зменшення відповідачем розміру щомісячної додаткової виплати, визначеної постановою КМУ від 14.07.2021 №713, з 2000,00 грн. до 1343,55 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 січня 2023 року у справі №160/19847/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з дати припинення її виплати.

Відповідно до абзацу третього ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

З матеріалів справи вбачається, що за наслідками проведеного перерахунку пенсії з 01.12.2019 на виконання рішення суду у справі №160/22782/23 розмір пенсії збільшився на суму 656,45 грн., що не перевищує 2000,00 грн., відтак, відповідач правомірно розрахував щомісячну доплату в розмірі 1343,55 грн.

З цих підстав заявлені позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо відмови відповідача у нарахуванні позивачу індексації пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Суд вказує, що протягом 2019-2021 років пенсії, призначені на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були перераховані відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 №251 та від 22.02.2021 №127.

При цьому, пенсія позивачу призначена у 2010 році на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а її розмір визначався без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що виключає задоволення вимог про нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 №251 та від 22.02.2021 №127.

Щодо здійснення індексації пенсії без обмеженням її максимальним розміром, з 01.03.2022 - з урахуванням коефіцієнта 1,14; з 01.03.2023 - без обмеженням 1500 грн, з коефіцієнтом 1,197; з 01.03.2024 без обмеженням 1264,23 грн., з коефіцієнтом 1,0796; з 01.03.2025 без обмеженням 1500 грн. з коефіцієнтом 1,115, суд вказує на таке.

Відповідно до статті 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції, яка набрала чинності з 01.03.2022, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсію позивачу було перераховано та проіндексовано в 2022, 2023, 2024 та 2025 роках.

Щодо обмеження суми індексації максимальним розміром, а саме: 1500,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову №168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Пунктом 1 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 №185 встановлено, що з 01 березня 2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Також, постановою Кабінету Міністрів України №209 установлено, що з 1 березня 2025 року з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на відповідні коефіцієнт збільшення.

Суд звертає увагу, що зазначені вище постанови КМУ визначають, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

З урахуванням наведеного правового обґрунтування, суд дійшов висновку що обмеживши суму нарахованої у 2022, 2023, 2024 та 2025 роках індексації пенсії, пенсійний орган діяв у межах покладених на нього повноважень та відповідно до вимог чинного нормативно-правового акта, який передбачав проведення такої індексації.

Крім того, суд зауважує, що встановлення постановами Кабінету Міністрів України граничної суми індексації 1500,00 грн. не є звуженням пенсійних прав, свобод та інтересів позивача у розумінні чинного законодавства.

Подібної позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 02.07.2024 у справі №620/12774/23.

Щодо розміру нарахованої індексації у 2024 році на рівні 1264,23 грн., що менше граничної суми (1500, 00 грн.) на 235,77 грн.

Суд звертає увагу, що сума нарахованої індексації в 2022 році становить 1766,25 грн., що перевищує граничну суму (1500,00 грн.) на 266,25 грн. та покриває суму недонарахованої індексації у 2024 році.

Отже, дії відповідача у спірних правовідносинах вчинено у відповідності до вимог Закону, а тому суд не вбачає правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) було доведено правомірність вчинених дій.

З огляду на встановлені фактичні обставини справи, суд зазначає, що решта доводів та тверджень учасників справи, у контексті наведених правових вимог, не впливають на висновки суду за наслідком розгляду даної справи.

Розподіл судового збору не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 72-90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон