Постанова від 23.02.2026 по справі 490/11087/25

490/11087/25 від23.02.2026

нп 3/490/487/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Лященко В.Л., при секретарі Ведмеденко А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про порушення митних правил, яка надійшла від Миколаївської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Польщі, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

20.03.2022 на митну територію України через пункт пропуску на державному кордоні «Смільниця - Кросценко», у зоні діяльності митного поста «Смільниця», Львівської митниці, громадянином Польщі, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), на підставі поданої ним до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 20.03.2022, переміщено товар «гуманітарна допомога в умовах воєнного стану», а саме - автомобіль марки «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , об'єм двигуна - 2685 см куб., тип двигуна - дизельний, такий що був у користуванні, рік виготовлення 2003.

Також, до митного контролю та оформлення надано наступні документи: лист-звернення військової частини НОМЕР_3 від 18.03.2022 №184/38/110/281 на даний транспортний засіб, свідоцтво про реєстрацію на вищевказаний автомобіль № НОМЕР_4 , закордонний паспорт № НОМЕР_5 , виданий 17.01.2022.

Того ж дня, товар - транспортний засіб марки «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , був оформлений як гуманітарна допомога для військової частини НОМЕР_3 в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання та випущений на митну територію України. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги вищевказаного товару підтверджується відомостями, що містяться у автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор».

14.10.2025 року на адресу Миколаївської митниці надійшов лист Військової частини НОМЕР_3 № 724/317/12625 від 13.10.2025, згідно факт видачі військовою частиною НОМЕР_3 листа-звернення до митного органу від 18.03.2022 №184/38/110/281 на транспортний засіб «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 підтверджується. Однак вказаний транспортний засіб військовою частиною НОМЕР_3 не отримувався та на балансі підпорядкованих військових частин не перебуває.

Відповідно до Службової записки Управління контролю та адмініструванню митних платежів Миколаївської митниці від 10.12.2025 №15/15-01/2829, станом на момент ввезення на митну територію України, митна вартість товару «легковий автомобіль «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2003 року виготовлення, об'єм/тип двигуна - 2685 см. куб., дизельний», який був ввезений 20.03.2022, становить 2073 доларів США, що за курсом НБУ, станом на 20.03.2022 становить 75806,71 грн. та розмір митних платежів, які підлягали сплаті при ввезенні на митну територію України та митному оформленні в митному режимі «імпорт» становить 165088,02 грн. (з яких ввізне мито - 7580,67 грн.; акцизний податок - 117358,23 грн.; ПДВ - 40149,12 грн.).

Таким чином, громадянином Польщі ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинено дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів загальною сумою 165088,02 грн., шляхом використання товару - транспортного засобу «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2003 року виготовлення, об'єм/тип двигуна - 2685 см. куб., дизельний», щодо якого було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, тим самим вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.485 Митного кодексу України.

У судове засідання ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, неодноразово повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи.

У судове засідання представник Миколаївської митниці Голощапова А.О. не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності. Зазначила, що відомості, викладені в протоколі про порушення митних правил підтримує в повному обсязі, просила суд притягнути до відповідальності громадянина Польщі ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).

Дослідивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов наступних висновків.

Відповідно до положень ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до змісту вимог ст.486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Вимогами ст.489 КУпАП передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст.495 Митного кодексу України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 83 Митного кодексу України встановлено, що для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари, виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до частини 8 статті 257 Митного кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 (зі змінами) «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа», декларант в гр. 31 має вносити відомості про товар, зокрема зазначає торгівельну марку, виробника товару та найменування країни походження товарів.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно пункту 7 ст. 15 "Прикінцеві положення" Закону України "Про гуманітарну допомогу", на період дії воєнного стану Кабінет Міністрів України має право визнавати окремі категорії товарів, у тому числі підакцизні, не визначені у статті 6 цього Закону, гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку.

Відповідно до підпункту 69.5 пункту 69 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь Збройних Сил України та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їх вартості не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України "Про гуманітарну допомогу" Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 "Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану" із змінами і доповненнями, на період воєнного стану пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, які включені до переліку категорій товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 224 "Про затвердження переліку категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги", здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання товаросупровідних документів або декларації, заповненої особою, що перевозить даний товар, за формою згідно з додатком 1, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

З 01.01.2016 застосовується Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 (далі - Угода), яка ратифікована Законом України від 16.09.2014 № 1678.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Угоди для цілей цієї глави «походження» означає, що товар підпадає під правила походження, викладені в Протоколі I до цієї Угоди («Щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва»).

У відповідності до вимог ст. 27 Угоди для цілей цієї глави «мито» включає будь-яке мито або інший платіж, пов'язаний з імпортом або експортом товару, зокрема, будь-який додатковий податок або додатковий платіж, пов'язаний з імпортом або експортом товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Протоколу 1 до Угоди товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: (a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку до цього Протоколу; або (b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, декларація, що надалі іменуватиметься «декларацією інвойс», надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати; текст декларації інвойс наведений у Додатку до цього Протоколу.

Згідно ст. 17 Протоколу 1 до Угоди сертифікат з перевезення товару EUR.1 має бути виданий митними органами країни експорту на письмову заяву експортера або, під відповідальність експортера, його уповноваженим представником. Для цього експортер або його уповноважений представник має заповнити сертифікат з перевезення товару EUR.1, а також бланк заяви, зразок якої наведений у Додатку III. Ці бланки мають бути заповнені однією з мов, якими складено цю Угоду, і згідно з нормами законодавства країни експорту.

Сертифікат з перевезення товару EUR.1 це документ, що видається митними органами країни експорту для підтвердження відповідності товару вимогам правил визначення преференційного походження, встановлених в Угоді, при застосуванні преференційних ставок ввізного мита.

З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації (ч. 8 ст. 264 МК України).

Частиною 1 статті 45 Митного кодексу України передбачено, що у разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про походження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться, включаючи відомості про країну походження товару, митний орган може звернутися до компетентного органу, що видав документ, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження товару, із запитом про проведення перевірки цих документів про походження товару чи надання додаткових відомостей.

Відповідно до статті ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.

Відповідальність за ч.1 ст. 485 МК України настає у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, а саме:

- протоколом про порушення митних правил серії №0079/UA504000/2025 від 11.12.2025 року, в якому вказані обставини порушення митних правил;

- декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, поданою ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), відповідно до якої гуманітарною допомогою є транспортний засіб «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 ;

- відомостями диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску, згідно яких 20.03.2022 о 13 годині 05 хвилин, у пункт пропуску UA209040, з метою імпорту, в режимі транзит, громадянином ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) було ввезено транспортний засіб «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , в якості гуманітарної допомоги;

- копія листа-звернення командира ВЧ НОМЕР_3 щодо надання дозволу на ввезення гуманітарної допомоги на потреби ВЧ НОМЕР_3 , а саме автомобіля «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , що став підставою для пропуску через митний кордон України вказаного транспортного засобу як гуманітарної допомоги;

- листом командира військової частини НОМЕР_3 від 13.10.2025 №724/317/12625, згідно якого ними здійснювалися запити на отримання транспортних засобів в якості гуманітарної допомоги, але ними не отримувалися та на балансі не перебувають, в тому числі підпорядкованими військовими частинами корпусу морської піхоти, їх місцеперебування невідомо;

- службовою запискою Управління контролю та адміністрування митних платежів від 10.12.2025 №15/15-01/2829, згідно якої легковий автомобіль Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2003 року виготовлення, об'єм/тип двигуна - 2685 см. куб., дизельний, код УКТЗЕД 8703329030, який був ввезений 20.03.2023 відповідно до інформації ПІК ЄІАС «Цінова інформація при визначенні митної вартості» становить 2073 доларів США, що еквівалентно 75806,71 грн.; ввізне мито - 7580,67 грн., акциз 117358,23 грн., ПДВ 40149,12 грн. Загальна сума платежів становить - 165088,02 грн.

Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини, встановлені в судовому засіданні. При цьому достатні та допустимі дані, які б спростовували чи ставили під сумнів наведені досліджені докази, вказували про порушення вимог Митного кодексу України під час їх отримання, у справі відсутні і не встановлені.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинено дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів загальною сумою 165088,02 грн., шляхом використання товару - транспортного засобу «Jeep Cherokee», ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , 2003 року виготовлення, об'єм/тип двигуна - 2685 см. куб., дизельний», щодо якого було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.485 Митного кодексу України.

При визначенні міри адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), суд враховує характер правопорушення, обставини справи щодо місця, часу правопорушення, і їх наслідків, ступінь вини правопорушника, його майновий стан. Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.

Вирішуючи питання щодо накладення стягнення за вчинене правопорушення, суд вважає за необхідне обрати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст. 485 МК України, у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, оскільки таке покарання буде необхідним, достатнім і допустимим, тобто призначене з метою виховання особи і запобігання вчинення ним нових правопорушень.

Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності з цією статтею, з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605.60 гривень на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. 40-1, КУпАП, ст. 464, 485, 489, 519, 524, 527, Митного кодексу України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.485 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів у розмірі 165088 гривень 02 коп., що становить 82544 (вісімдесят дві тисячі п'ятсот сорок чотири) гривень 01 копійок.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - Миколаївське ГУК/Централ. р н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA688999980313040106000014483, Код класифікації доходів бюджету -21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) судовий збір у розмірі 605.60 гривень (п'ятсот тридцять шість грн. вісімдесят коп.) на розрахунковий рахунок UA798999980313131206000014483, отримувач Миколаїв. ГУК/Централ.р-н/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - судовий збір (ДСА 050).

Строк пред'явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя В.Л.Лященко