Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/412/26
Номер провадження 3/299/149/26
23.02.2026 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Надопта А.А., за участю прокурора Виноградівського відділу Берегівської окружної прокуратури Бігорі Я.Я., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Сасово, громадянки України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),
ОСОБА_1 , будучи з 24.11.2022 року присяжним Виноградівського районного суду Закарпатської області, тобто особою, зазначеною у підпункті «ґ» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII (зі змінами), маючи на підставі положень частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» обов'язок подати до 01.04.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, подала відповідну декларацію шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 04.02.2025 року за відсутності поважних причин, які перешкодили подати декларацію своєчасно.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 при розгляді справи визнала обставини протоколу та просила суворо не карати. Також зазначила, що зробила це не навмисно.
Прокурор Бігорі Я.Я. в судовому засіданні вважав вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведеною та просив призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Крім цього прокурор Бігорі Я.Я., подав письмовий висновок щодо підстав притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши позицію прокурора та перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 133 від 21.01.2026 року ОСОБА_1 вчасно не подала декларацію особи, яка виконувати функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, подала відповідну декларацію шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 04.02.2025 року за відсутності поважних причин, які перешкодили подати декларацію своєчасно.
Рішенням Берегівської районної ради Закарпатської області від 24.11.2022 року № 222 «Про затвердження списку присяжних Виноградівського районного суду» затверджено список присяжних Виноградівського районного суду Закарпатської області, згідно якого ОСОБА_1 призначено присяжним Виноградівського районного суду Закарпатської області. Отже, з 24.11.2022 року ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюються вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік до 00:00 год 31.01.2025 року. Однак, як видно з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік 04.02.2025 тобто несвоєчасно, поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Підпунктом а пункту 2 частини 1 статті 3 вказаного закону передбачено, що особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, Національної установи розвитку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, члени Ради нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, які не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, посадові особи та інспектори Інспекції із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, члени Ради Аудиторської палати України, посадові особи Аудиторської палати України та працівники комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України та комітетів з контролю якості аудиторських послуг професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Голова, заступники Голови, інші члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, крім обраних з числа здобувачів вищої освіти та представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, а також посадові особи секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Відповідно до п. 2-7 абзацу 1 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Враховуючи вищенаведені норми Закону, ОСОБА_1 будучи особою, яка прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана не пізніше 31 січня 2024 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Разом з цим, ОСОБА_1 подала вищезазначену декларацію лише 04 лютого 2024 року о 14-25 год., що підтверджено матеріалами справи про адміністративне правопорушення та визнанням вказаного факту в судовому засіданні самою ОСОБА_1 .
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, яка припинила виконувати функції держави або місцевого самоврядування.
На підставі наведеного, оскільки ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, п. 1 ст. 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA668999980313000106000007401, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Реквізити для сплати судового збору: код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання- 3(три) місяці.
СуддяНадопта А. А.