61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
17.02.2026р. Справа №905/1153/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом УПРАВЛІННЯ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
до відповідача АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (Донецька обл., Краматорський р-н; код ЄДРПОУ 00131268)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Ясно+» (м.Київ, код ЄДРПОУ 45179093)
про зобов'язання здійснити певні дії -
Представники сторін участь у засіданні не приймали
УПРАВЛІННЯ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ, позивач, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", про зобов'язання АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» провести перерахунок обсягів електричної енергії, спожитих за період з 01 листопада 2024 року по 30 листопада 2024 року УПРАВЛІННЯ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ розподілених під час виконання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №608 від 01.02.2021 р., зменшивши їх на 3701 кВт*год.
Ухвалою від 04.11.2025 Господарський суд Донецької області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/1153/25; розгляд справи вирішив здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 02.12.2025 об 11:00.
19.11.2025 до суду від АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" надійшов відзив на позовну заяву, а також заява про проведення судового засідання 02.12.2025 та всіх інших судових засідань у справі в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 02.12.2025 відкладено підготовче засідання на 23.12.2025, вирішено судове засідання 23.12.2025 провести судове засідання в режимі відеоконференції за участю представників сторін. Залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Ясно+» (04119, м. Київ, вул. Гарета Джонса 8, 20Д ЄДРПОУ 45179093).
Станом на дату судового засідання 23.12.2025 до суду надійшли: Додаткові пояснення від 09.12.2025 АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" з додатками; Клопотання позивача від 12.12.2025 про долучення додаткових доказів з додатками; Пояснення ТОВ «Ясно+» та клопотання про розгляд справи без участі третьої особи від 19.12.2025.
22.12.2025 надійшла заява УПРАВЛІННЯ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ про уточнення позовних вимог. Зі змісту вказаної заяви позивач просить суд зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» провести перерахунок обсягів електричної енергії, спожитих УПРАВЛІННЯМ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ за період з 01 листопада 2024 року по 30 листопада 2024 року, зменшивши обсяги споживання електричної енергії на 3509 кВт*год, та за період з 01 грудня 2024 по 31 грудня 2024 зменшивши обсяги споживання електричної енергії на 192 кВт*год, розподілених під час виконання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 608 від 01.02.2021 року.
23.12.2025 до суду надійшло Клопотання УПРАВЛІННЯ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку проведення підготовчого провадження, у зв'язку з перебуванням представника у службовому відрядженні та неможливістю приймати участь в судовому засіданні у визначений день, а також наміром надати додаткові пояснення по справі.
Ухвалою від 23.12.2025 продовжено строк розгляду справи №905/1153/25 на стадії підготовчого провадження на тридцять днів до 04.02.2026 року, відкладено підготовче засідання на 27.01.2026 року об 11:00 год. зал судового засідання № 104а, визначено провести судове засідання 27.01.2026 в режимі відеоконференції за участю представників сторін.
26.01.2026 до суду надішли Додаткові пояснення УПРАВЛІННЯ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ.
Провести судове засідання, призначене на 27.01.2026, у режимі відеоконференції не виявилося можливим у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги в місті Харкові у час, визначений для його проведення. Суд зазначає, що підготовче засідання у даній справі неодноразово призначалося до проведення (02.12.2025, 23.12.2025 та 27.01.2026), проте через об'єктивні чинники, повітряні тривоги у місті Харкові, проведення засідань щоразу виявлялося неможливим.
Ухвалою від 27.01.2026 вирішено закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 17.02.2026 року о 12:40, зал судового засідання № 104а. Явка учасників справи не є обов'язковою. Визначено провести судове засідання 17.02.2026 о 12:40 год в режимі відеоконференції за участю представника сторін.
Судове засідання 17.02.2026 о 12:40 в режимі відеоконференції не відбулося у зв'язку з оголошення повітряної тривоги у м.Харкові. Проведення засідання під час дії сигналу «Повітряна тривога» було неможливим, оскільки це створює пряму загрозу життю та здоров'ю судді та секретаря судового засідання, які згідно з правилами безпеки зобов'язані перебувати в укритті. Відповідно до правової позиції Верховного Суду (зокрема, у постанові від 22.12.2022 у справі № 910/2116/21), ігнорування сигналів тривоги є недопустимим, оскільки збереження життя і здоров'я людини є найвищою соціальною цінністю.
Після завершення повітряної тривоги розгляд справи було розпочато. Проте, у зв'язку із затримкою графіка засідань через тривогу, встановлений час бронювання спеціалізованого залу, обладнаного системою відеоконференцзв'язку, вичерпався. Через відсутність технічної можливості засідання було продовжено в загальному порядку.
На підставі п.3 ст.222 Господарського процесуального кодексу України суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами. Представники сторін участь в засіданні суду не приймали.
Суд наголошує, що учасникам неодноразово роз'яснювалася специфіка роботи в умовах воєнного стану, зокрема щодо перебоїв з енергоживленням та тривалих тривог, у зв'язку з чим сторонам пропонувалося максимально реалізувати права шляхом подання письмових пояснень.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
Доводи Управління освіти Великоновосілківської селищної ради
01.02.2021 між Управління освіти Великоновосілківської селищної ради (далі - Управління освіти) та АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" було укладено публічний договір № 608 від який за своїм змістом та правовою природою є договором постачання електричної енергії споживачу.
Загальна кількість точок комерційного обліку Управління освіти за договором складає 32 точки, де серед інших 30-Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст. (енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу (ЕІС код) 6222584814564086) яка розташована на території селища Андріївка, Волноваського району, Донецької області, 50- Костянтинопільська ЗОШ (ЕІС код 6227098917882390) яка розташована на території села Костянтинопіль, Волноваського району, Донецької області, та 240-Андреевский я/с (ЕІС код 6224934686002156), яка розташована на території селища Андріївка, Волноваського району, Донецької області.
З серпня 2024 року с. Андріївка та с. Костянтинопіль Волноваського району Донецької області перебували під постійними обстрілами.
23.10.2024 Управлінням освіти надіслано оператору системи АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» лист № 301 від 23.10.2024, яким повідомило оператора, що Управління освіти у зв'язку з постійними обстрілами та повною евакуацією Великоновосілківької селищної територіальної громади та закладів освіти, не має можливості надавати фактичні показники обліку спожитої електроенергії по закладам освіти Великоновосілківської селищної ради. Внаслідок активних бойових дій на території громади та в тому числі с-ще. Костянтинопіль та Андріївка, також було фактично припинено споживання електроенергії.
АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» відповіло листом 67/15682-вих від 13.11.2024, в якому наголосили лише на виконанні п. 3.4 Договору, норми якого також узгоджуються з п. 8.6.8 та п. 8.6.9 ККОЕЕ, споживач, що не є побутовим, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця або в інший узгоджений Сторонами термін, надавати Оператору системи розподілу звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. У разі ненадання Споживачем, що не є побутовим, звіту про дані комерційних засобів обліку за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового.
Управління освіти продовжило передавати останні показники за жовтень місяць 2024 року, та за такими показними була відсутня заборгованість, допоки у листопаді 2024 у особистому кабінеті не змінились показники за точками приєднання 50- Костянтинопільська ЗОШ (ЕІС код 6227098917 882390) яка розташована на території села Костянтинопіль, Волноваського району, Донецької області, та 240-Андреевский я/с (ЕІС код 6224934686 002156), яка розташована на території селища Андріївка, Волноваського району, Донецької області, за якими було проставлено кількість спожитої електричної енергії у Костянтинопільській ЗОШ (ЕІС код 6227098917 882390) 852 кВт/год, та у 240-Андреевский я/с (ЕІС код 6224934686 002156) 2585 кВт/год.
Після виникнення зазначених розбіжностей в показниках Управління освіти Великоновосілківської селищної ради звернулось до Відповідача де нам повідомили, що в листопаді місяці 2024 спеціаліст АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» виїздив на місце знаходження засобів обліку Костянтинопільська ЗОШ у с. Костянтинопіль, та 240-Андреевский я/ с с. Андріївка, та зняв відповідні показники лічильників, внаслідок чого на підставі цих даних утворилась різниця у споживанні електроенергії яку оператору системи розподілу передав до Постачальника електричної енергії ТОВ «ЯСНО+».
Будь які докази зняття показників (фото-відео фіксація, акт тощо) їх співробітником АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надати відмовились, так само як і відмовили пояснити, хто та при яких обставинах зміг заїхати на територію сіл Костянтинопіль та Андріївка, у той час коли там тривали активні бойові дії.
З 27 жовтня 2024 року і до теперішнього часу в селі Андріївка та селі Костянтинопіль відсутнє електропостачання взагалі.
Не зважаючи на це оператор системи АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надав інформацію ТОВ «ЯСНО+» про наявність фактичних показників обліку спожитої електроенергії по закладам освіти Великоновосілківської селищної ради за «листопад-грудень 2024 року», внаслідок чого ТОВ «ЯСНО+» нарахував заборгованість про нібито спожиту електроенергію.
Позивач вважає, що показники з засобів обліку у спірний період представниками АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» не знімалися, акти звірки в присутності представника Управління освіти не складалися, що свідчить про неправомірні дії оператора системи АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», а внаслідок цього, безпідставного нарахування заборгованості за нібито спожиті обсяги електроенергії за розрахунковий період «листопад 2024 р.».
12.12.2024 Управління освіти листом № 369 від «Про оплату рахунку за листопад 2024 року» про наявність спору щодо обсягів спожитої/поставленої електроенергії у листопаді- 2024 року проінформувало свого постачальника електроенергії - ТОВ «ЯСНО+»,.
Проте ТОВ «ЯСНО+»,. на зазначений лист не прореагувало та жодної відповіді на надало.
Управління освіти листом № 273 від 03.10.2025 року звернулося до АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" з метою досудового врегулювання спору та просило провести перерахунок обсягів електричної енергії, спожитої за період з 01 листопада 2024 року по 31 грудня 2024 року в межах дії договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 608 від 01.02.2021.
АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» листом № 67/11543 від 13.10.2025 повідомило, що 27.11.2024 року, представниками ОСР було виконано фіксацію приладів обліку станом на листопаді 2024 року.
Через послугу «Особистий кабінет» Постачальника, Споживачем самостійно було прийнято до розрахунку відповідні контрольні покази за об'єктами та виконано разрахунок обсягів за послуги з розподілу електричної енергії:
- Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст.,ЕІС код 6222584814564086прилад обліку НІК 2301 АП3 № 0338669 контрольні покази « 240706,0»;
- Костянтинопільська ЗОШ, ЕІС код 6227098917882390 прилад обліку НІК 2301 АП3 № 0493244 контрольні покази « 175914»;
- Андріївский я/с,ЕІС код6224934686002156 прилад обліку НІК 2301 АП3 контрольні покази « 134678,7».
У грудні 2024 року Споживачем не було надано Додаток 11 з показами приладів обліку, тому розрахунок виконано АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання відповідно ККОЕЕ.
Стосовно звернення на виконання технічних заходів, щодо фіксації показів приладу обліку відмовили, так як вимогами п. 11.5.14 Кодексу систем розподілу визначено, що здійснення технічних заходів ОСР виконується у присутності Користувача. Тобто відповідно до норм чинного законодавства здійснення технічних заходів щодо фіксації показів приладу обліку проводиться у присутності представників сторін.
Станом на час підготовки цього листа (13.10.2025), зазначені у зверненні Управління освіти об'єкти, територіально знаходяться на території проведення воєнних (бойових) дій, перебувають під постійним та активним обстрілом снарядами, а також знаходяться неподалік лінії фронту, внаслідок чого Товариство не має об'єктивної можливості забезпечити безпечне виконання таких робіт та убезпечити життя та здоров'я своїх співробітників на цій території.
Тобто, цим листом Відповідач відмовив у задоволені звернення Управління освіти щодо перерахунку обсягу послуг з розподілу електричної енергії з 01.11 по 31.12.2024 року.
Згідно Договору № 77721210122П-Т124 про постачання(закупівлю) електричної енергії від 13.06.2024 ТОВ «ЯСНО+» є постачальником для Управління освіти.
За результатами проведення вищевказаної процедури та обрання її переможця між Третьою особою та Позивачем укладено Договір №77721210122П-Т124 про постачання(закупівлю) електричної енергії від 13.06.2024
На підставі Договору № 77721210122П-Т124 Товариством «ЯСНО+» формувалися та видавалися рахунки на оплату фактично спожитої електричної енергії відповідно до даних комерційного обліку (інформація про обсяги споживання), які надавалися оператором системи (виконує функції адміністратора комерційного обліку) - АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» у відповідності до вимог п. 4.3, 4.12, пп. 31 п. 5.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та глави 9.14 Розділу IX, глави 12.4 Розділу ХІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311.
Інформація щодо до даних комерційного обліку за заявлений у позові період «листопад- грудень 2024 року» на підставі якої ТОВ «ЯСНО+» формував рахунки на оплату фактично спожитої електричної енергії зазначені в листі АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» від 07.03.2025 № 67/2682-вих.
Відповідно до п. 11.5.14 Кодексу систем розподілу визначено, що під час здійснення технічних заходів щодо припинення розподілу електричної енергії ОСР у присутності Користувача здійснює фіксацію показів приладу обліку Користувача на момент припинення розподілу електричної енергії.
Проте оператором системи АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» у листопаді 2024 року, було виконано фіксацію приладів обліку станом на 27.11.2024 без присутності представника Управління освіти та внесено до актів відповідні показники приладів більші за попередні станом за жовтень 2024 року, внаслідок чого у позивача у Особистому кабінеті була технічно заблокована можливість проставити показники приладів на рівні останнього споживання у жовтні місяці 2024.
Позивач стверджує, що оператором системи АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» була передана ТОВ «ЯСНО+» недостовірна інформація стосовно показників кількості фактичної спожитої у листопаді-грудні 2024 року електричної енергії за приладами обліку які розташовані на території селищ Андріївка та Костянтинопіль, Волноваського району, Донецької області.
Позивач вважає дії відповідача незаконними, рахунки на оплату безпідставними, а пред'явлену заборгованість не існуючою виходячи з наступного.
Паперова копія договору № 608 від 01.02.2021 р. про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії відсутня в розпорядженні Управління освіти, оскільки вона була втрачена внаслідок бойових дій.
Управління освіти листом № 29 від 21.01.2025 року зверталось до Відповідача та просили надати відповідну копію договору яка мала зберігатись у них як сторони договору, проте АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" листом від 04.02.2025 р. 64/1240- вих повідомили, що частина договірної документації зберігалася саме у паперовому вигляді в архіві Великоновосілківського РЕМ, доступ до якого на даний час відсутній, тому Товариство нажаль не може надати копію договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та запропонували Управлінню освіти у подальших взаємовідносинах з Товариством використовувати саме публічну форму договору який розміщений на їх офіційному сайті.
Отже, зважаючи на зазначені обставини та неможливість відновлення оригінальної версії договору № 608 від 01.02.2021 р. р. з підписами сторін, Управління освіти для посилання на Договір використовує саме публічну (типову) форму договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (для юридичних клієнтів) в редакції яка діяла з 17.11.2020 по 07.05.2021, який розміщений на офіційному сайті АТ "ДТЕК Донецькі електромережі".
Згідно п. 2.1., 2.2. типового Договору оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи. Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті (об'єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього Договору.
Відповідно до п. 3.1. Договору облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311 (зі змінами та доповненнями, далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору.
За підсумками розрахункового місяця Постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи розподілу) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача.
Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим Договором забезпечує електропостачальник Споживача (п. 3.2. Договору).
Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця або в інший узгоджений Сторонами термін, надати Оператору системи розподілу напряму або через (за умови надання відповідного сервісу постачальником) постачальника універсальних послуг/постачальника/постачальника послуг комерційного обліку звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць, зразок якого наведено в Додатку 11 до Договору.
Перевірка достовірності даних комерційних засобів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується Сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду засобу комерційного обліку(п. 3.4. Договору).
Визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між Споживачем та його постачальником.
За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних Оператора системи розподілу (п. 3.5. Договору).
Постачальник послуг комерційного обліку та Оператор системи розподілу мають право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії Споживача.
Оператор системи розподілу не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольне зняття показів лічильника електричної енергії та формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань (п. 3.6. Договору).
Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частиною 1 ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
Частинами 1-4 ст.72 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов'язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачам. Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону. Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно докодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку. Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку. Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками.
Пунктом 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та надання комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 14.03.2018 №312 встановлено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Згідно доводів Позивача - предметом доказування у цій справі є факт постачання Управлінню освіти (як споживачу за Договір № 77721210122П-Т124 про постачання(закупівлю) електричної енергії від 13.06.2024 Товариством «Ясно+») електричної енергії у листопаді-грудні 2024 року та наявність правових підстав для виникнення грошових зобов'язань у позивача перед ТОВ «Ясно+», за листопад-грудень 2024 року за неотриманий обсяг електричної енергії у розмірі 3701 кВт*год
Відповідно до частині 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Отже, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» надає ТОВ "ЯСНО+" та споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз. 2 п.5 Постанови КРЕКП № 312 від 14.03.18 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу (п. 10 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.). Це означає, що АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита споживачем та надає цю інформацію Постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії споживачу в розрахунковому місяці. На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє споживачу рахунки на оплату.
Відповідно до абз. 2 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. Оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. За п.п. 8.6.1 п. 8 Кодексу комерційного обліку, що затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018р. зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку. На даний час, на підставі п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме - АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
Споживач має право вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку п. 6.1 ПРРЕЕ.
Протягом усієї дії договору та до листопада 2024 року позивачем передавалися показники лічильників через особистий кабінет споживача.
У зв'язку з активними бойовими діями поблизу с. Андріївка діяльність позивача припинилася. Позивач виїхав з с. Андріївка в жовтні 2024 року. Останній платіж за вересень місяць 2024 року сплачено в повному обсязі .
У зв'язку з тим, що споживання в жовтні - листопаді 2024 року було відсутнє, а тому показники передавалися зі значенням споживання « 0». Передавати нульові показники була порада оператора відповідача, який повідомив, що розірвати договір наразі не можливо, оскільки перед розірванням договору необхідно провести контрольні зйоми показників, скласти акт звірки, а у зв'язку з постійними обстрілами, ніхто в Андріївку та Костянинопіль не поїде, а тому розірвати договір не можливо.
Позивач пояснив, що згідно даних АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» Управлінням освіти за листопад-грудень 2024 спожито наступний обсяг електроенергії:
точка обліку електричної енергії Андріївська ЗОШ І-ІІІ ст. (EIC код 62Z2584814564086):
- за листопад 2024 року споживання проставлені відповідачем у акті прийому передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії - 72 кВт*год;
- за грудень 2024 року споживання проставлені відповідачем у акті прийому-передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії - 72 кВт*год;
ЗДО с. Андріївка (енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу EIC код 62Z4934686002156):- за листопад 2024 року споживання проставлені відповідачем у акті прийому передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії - 2585 кВт*год;
- за грудень 2024 року споживання проставлені відповідачем у акті прийому-передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії - 90 кВт*год;
Костянтинопільський ЗЗСО I-III ст. (енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу EIC код 62Z7098917882390):
- за листопад 2024 року споживання проставлені відповідачем у акті прийому передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії - 852 кВт*год;
- за грудень 2024 року споживання проставлені відповідачем у акті прийому-передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії - 30 кВт*год.
Зазначені показники які брались для розрахунку вказані у актах прийому передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії по точках приєднання за листопад та грудень 2024 в графі «Загальна кількість спожитої електричноЇ енергії», такі самі суми загальної кількості спожитої електроенергії зазначені в тих самих актах у підсумках «Всього по об'єктах Споживача» 2 клас напруги - 3509 кВт*год за листопад 2024 та за грудень відповідно 192 кВт*год.
Крім того, зазначені об'єми споживання які містяться в актах прийому-передачі наданих послуг також містяться і в рахунках на сплату постачальника електроенергії ТОВ «ЯСНО+» - рахунок № 77721210122/11/1 від 01.12.2024, виданого 09.12.2024, де вказано фактичне споживання активної електроенергії споживачем за листопад 2024- 3509 кВт*год, на загальну суму 33537, 42 грн., та у рахунку № 77721210122/12/1 від 01.01.2025, виданого 10.01.2025, де вказано фактичне споживання активної електроенергії споживачем за грудень 2024 - 192 кВт*год, на загальну суму 1976, 08 грн.
Отже загальна сума споживання електричної енергії за листопад-грудень 2024 становить 3701 кВт*год
Позивач стверджує, що надана АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» інформація Товариству "ЯСНО+" щодо обсягів споживання Управління освіти за спірний період електричної енергії є недостовірною, а відповідно пред'явлені ТОВ "ЯСНО+" рахунки на оплату за листопад-грудень 2024 року в обсязі 3701 кВт*год є не законними. Тому, за наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку.
Відмова відповідача відкоригувати показники споживання електроенергії позивачем, змушує останнього звертатися за захистом своїх прав в судовому порядку.
Вважаючи порушеним своє право, УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом у якому просить зобов'язати зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» провести перерахунок обсягів електричної енергії, спожитих УПРАВЛІННЯМ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ за період з 01 листопада 2024 року по 30 листопада 2024 року, зменшивши обсяги споживання електричної енергії на 3509 кВт*год, та за період з 01 грудня 2024 по 31 грудня 2024 зменшивши обсяги споживання електричної енергії на 192 кВт*год, розподілених під час виконання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 608 від 01.02.2021 р.
Обґрунтовуючи правову ефективність обраного способу захисту, Управління освіти вказало що згідно абзацу 2 п. 3.5. Договору за наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку.
Пунктом 3.2. Договору передбачено, що за підсумками розрахункового місяця Постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи розподілу) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача.
Відповідно до п .3.5. Визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між Споживачем та його постачальником.
ТОВ «ЯСНО+» який є Постачальником для Споживача (Позивача) формує та видає рахунки на оплату фактично спожитої електричної енергії відповідно до даних комерційного обліку, які надаваються оператором системи (виконує функції адміністратора комерційного обліку) - АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» у відповідності до вимог п. 4.3, 4.12, пп. 31 п. 5.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ), та глави 9.14 Розділу IХ, глави 12.4 Розділу ХІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311.
Тому у разі проведення АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» перерахунку обсягів електричної енергії, спожитих за період листопада-грудня 2024 року відносно споживання УПРАВЛІННЯМ ОСВIТИ розподілених під час виконання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 608 від 01.02.2021 р., ТОВ «ЯСНО+» скоригує рахунки на сплату за спожиту електричну енергію за листопад та грудень 2024 року.
Доводи АТ «ДТЕК Донецькі електромережі»
АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» вважає позов необґрунтованим, а вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Щодо відносин між Відповідачем та Позивачем на ринку електричної енергії.
АТ “ДТЕК Донецькі електромережі» є оператором системи розподілу електричної енергії з територією ліцензованої діяльності на території Донецької області.
У відповідності до п 1.2.1, 1.2.6. Розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил та норм чинного законодавства.
Оператор системи, який здійснює розподіл (передачу) електричної енергії безпосередньо до електроустановок споживача, отримує плату за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії або від споживача, або від електропостачальника за вибором споживача (крім постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг)
Отже, договір з оператором систему розподілу на розподіл електричної енергії укладається в обов'язковому порядку, як шляхом підписання заяви-приєднання до публічного договору ( який опублікований на офіційному сайті Оператора системи розподілу ( ОСР), так і шляхом споживання електричної енергії від мереж ОСР.
На виконання вказаних вимог закону, і що не заперечується Відповідачем, між Позивачем та АТ “ДТЕК Донецькі електромережі» укладено та діє Договір споживача про надання послуг з розподілу від 01.02.2021 № 608 ( ділі - Договір), до якого споживач приєднався на підстав заяви-приєднання від 29.01.2021 № 9РК/Ю98 для потреб об'єктів згідно з додатком.
Вибір споживачем форми оплати послуг з розподілу зазначається в договорі про постачання електричної енергії споживачу (обраній споживачем комерційній пропозиції). У разі постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг послугу з розподілу (передачі) електричної енергії для потреб споживачів, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи, оплачує відповідний електропостачальник за усією сукупністю зазначених споживачів, постачання яким здійснює постачальник універсальних послуг.
Відповідно до п. 8т Додатку 4 до Договору споживач самостійно здійснює вибір форми оплати по Договору, а самостійно на пряму ОСР, чи через постачальника.
В даному випадку, згідно існуючої комерційної пропозиції постачальником для Позивача у спірному періоді було ТОВ «Ясно+» про що зазначено Позивачем у позові і розрахунки як за спожиту електричну енергію, так і за надані послуги з розподілу здійснювались через постачальника.
Окрім того, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» зареєстроване у якості постачальника послуг комерційного обліку (далі - ППКО) з 28.06.2019 в реєстрі постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії, що ведеться ПРАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» як ОСП, та який розміщений на його офіційному веб-сайті.
АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», будучи оператором системи розподілу, виконує функції постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії та передає постачальнику (Третій особі) дані про обсяги фактичного споживання електричної енергії Позивачем за розрахунковий період.
У відповідності до Глави IX Кодексу комерційного обліку, ППКО проводить обробку, перевірку, валідацію даних комерційного обліку, у разі потреби, забезпечує їх заміну оціночними даними, а також забезпечує зберігання, архівування, передачу валідованих даних АКО ( ПРАТ «НЕК «Укренерго») та іншим заінтересованим сторонам, зокрема електропостачальникам, відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
Щодо нарахованих обсягів споживання у листопаді- грудні 2024 року.
Між АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» та Позивачем укладений договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії ( далі - договір розподілу). Договір є публічним та розташований на сайті АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» Укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії | Офіційний сайт ДТЕК
У відповідності до п.3.4. Розділу 3 договору розподілу, споживач, що не є побутовим, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця або в інший узгоджений Сторонами термін, надати Оператору системи розподілу напряму або через (за умови надання відповідного сервісу Електропостачальником) постачальника універсальних послуг/
Електропостачальника/постачальника послуг комерційного обліку звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць, зразок якого наведено в Додатку 11 «Звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць (Зразок)» до Договору. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв'язку. У відповідності до п.3.5. Розділу 3 Договору розподілу, визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між Споживачем та його Електропостачальником. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних Оператора системи розподілу.
Згідно до п.22 та 23 Додатку 4 «Порядок розрахунків» до Договору про розподіл Споживач гарантує, що дані про покази засобів обліку, передані ним будь- яким каналом або способом комунікації, які викладені в даному Додатку, є верифікованими з його сторони та коректними й достовірними.
У випадку паперового обміну інформацією, непобутові та колективні побутові споживачі зобов'язані на дату розрахунку, яка зазначена в Додатку №3 до Договору надавати Оператору системи розподілу звіт про покази засобу(ів) обліку за розрахунковий місяць за формою, яка наведена, як зразок у Додатку №11 до Договору. У разі, якщо Споживач за даним Договором є Основним споживачем, то він знімає та подає Оператору системи розподілу дані засобів обліку Субспоживачів.
Пунктом 28 додатку 4 до Договору (п. 33 Додатку 4 в редакції від 24.09.2024) визначено, що покази приладів обліку станом на дату розрахунку можуть бути зняті Споживачем та/або Оператором системи розподілу. Якщо покази засобу (ів) обліку, надані Споживачем під час звіту, в тому числі за допомогою веб-сервісу «Особистий кабінет» є меншими, ніж зафіксовані представниками Оператора системи розподілу на дату розрахунку при контрольному знятті показів засобу(ів) обліку Споживача, Звіт формується з відкоригованими показами засобу(ів) обліку Споживача, у відповідності до результатів контрольного зняття показів.
Пунктом. 3.6. Договору встановлено, що Постачальник послуг комерційного обліку та Оператор системи розподілу мають право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії Споживача. Оператор системи розподілу не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольне зняття показів лічильника електричної енергії та формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань.
У п. 4 Додатку 3 до Договору зазначено, що дані, отримані від Споживача при проведенні процедур їх перевірки та при проведенні розрахунку обсягів розподілу електричної енергії та їх вартості, мають менший пріоритет, ніж дані, отримані Оператором систем, в тому числі дані з контрольних засобів обліку.
Крім того, підпунктом 13 п.1.2.1 ККО визначено поняття візуального зчитування лічильника електричної енергії (візуальне зчитування лічильника), яким є зчитування результатів вимірювання лічильника (первинних даних комерційного обліку), що здійснюється шляхом візуального зчитування показів через показувальний пристрій (табло, інтерфейс користувача лічильника. Підпунктом 4 п. 8.5.2 Розділу 8.5. ККО передбачено, що ППКО (у ролі ОЗД) проводить локальне зчитування лічильників у ТКО, за які несе відповідальність, у випадку, зокрема, якщо дистанційне зчитування лічильника неможливе.
Таким чином, згідно вказаних вимог, Позивач за умовами Договору надає дані показів приладів обліку, а Відповідач має право їх перевіряти шляхом проведення контрольного зняття показів, також зняття Відповідачем показів лічильника шляхом візуального зчитування прямо передбачено спеціальними нормами.
Відповідач вважає помилковим посилання Управління освіти у позові на п. 3.4. Договору та п. 11.5.14 Кодексу системи розподілу та зазначення про те, що Відповідач мав право знімати контрольні покази лічильника лише у присутності представника Позивача та з обов'язковим складанням акту контрольного огляду.
Оскільки у вказаних пунктах мова іде про контрольний огляд засобу комерційного обліку та про технічні заходи відключень (технічну перевірку), які проводяться з метою перевірки роботи обладнання, електроустановок та вимірювальної техніки. В свою чергу, як зазначено вище у листопаді 2024 при подіях які вказує у позові і при фіксації показів приладів обліку, Відповідач проводив візуальне контрольне зняття показів, але не технічну перевірку і не контрольний огляд засобів комерційного обліку без будь-якої взаємодії та впливу на прилади обліку.
Так відповідно до п. 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРЕЕ:
контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;
технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень;
Отже, на виконання умов договору Позивач до листопада 2024 надсилав засобами електронного зв'язку (електрона пошта та чат бот) звіти про покази засобів обліку за розрахунковий місяць у формі, яка встановлена Додатком 11 до Договору ( Далі - Додаток 11).
АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» за попередні періоди та за період серпень- жовтень 2024 приймало дані ( покази з засобів обліку) Споживача згідно Додатку 11 , направленого та підписаного Відповідачем та передавало їх для нарахування вартості спожитої електричної енергії. У Додатку 11 Споживачем завжди вказувались дані по більшості засобів обліку, так було і в Акті за вересень 2024 .
Проте в Акті за жовтень 2024 , як і у листопаді 2024 Позивач надав 0 показники по всім точкам комерційного обліку, хоча повідомів він Відповідача, що наче об'єктами Позивача не здійснюється споживання і немає можливості подавати покази лічильників листом від 23.10.2024 внаслідок активних бойових дій.
Також у позові зазначено, що з 27 жовтня 2024 року і до теперішнього часу в селі Андріївка та селі Костянтинопіль відсутнє електропостачання взагалі. Звертаємо увагу суду, що дане твердження Позивач не підтверджує жодними доказами. В свою чергу Відповідач стверджує, що даний факт не відповідає дійсності, з огляду на те, що припинення електропостачання у с. Анріївка відбулось лише у грудні 2024 року через знеструмлення ПС-35кВ Андріївка 11:05год. 03.12.2024 у зв'язку з аварійною ситуацією внаслідок масованих обстрілів (витяг з оперативного журналу та з рапорту диспетчера оперативно- диспетчерського центру надаються).
Відповідач у відповідях на листи-запити Позивача, повідомляв Управління освіти, що у листопаді 2024 року, представниками ОСР було виконано фіксацію приладів обліку станом на 27.11.2024 , що підтверджується Розпорядження на виконання робіт зі зняття показів лічильників № 331 від 27.11.2024 та Актом фіксації показників приладів обліку по РЕМ Великоновосілківський від 27.11.2024 у якому зафіксовані покази лічильників по 3 ТКО Управління освіти.
Згідно даних контролера доступ до приладів обліку був вільний:
прилад обліку № 0493244 Костянтинопільська ЗОШ встановлений на фасаді будівлі в шафі обліку з вікном для зняття показів;
прилад обліку № 0338669 Андріївська ЗОШ 1-3ступенів встановлений на опорі в шафі обліку з вікном для зняття показів;
прилад обліку № 0555410 Андріївський ясла-сад, встановлений на фасаді в шафі обліку з вікном для зняття показів.
Далі, через послугу «Особистий кабінет» Постачальника, Споживачем самостійно було прийнято до розрахунку відповідні контрольні покази за об'єктами та виконано разрахунок обсягів за послуги з розподілу електричної енергії:
• Андріївська ЗОШ I-III ст., EIС код 62Z2584814564086 прилад обліку НІК 2301 АП3 № 0338669 контрольні покази « 240706,0». Споживання листопада = 240706 кВт*год 240634 кВт*год=72 кВт*год.
• Костянтинопільська ЗОШ, EIС код 62Z7098917882390 прилад обліку НІК 2301 АП3 № 0493244 контрольні покази « 175914». Споживання листопада = 175914 кВт*год 175062 кВт*год=852 кВт*год.
• Андріївский я/с, EIС код 62Z4934686002156 прилад обліку НІК 2301 АП3 контрольні покази « 134678,7». Споживання листопада = 134679 кВт*год - 132096 кВт*год= 2583 кВт*год. Таки чином, споживання листопада 2024 становить 3 507 Квт*год
Таки чином, споживання листопада 2024 становить 3 507 Квт*год .
У грудні 2024 року Споживачем не було надано Додаток 11 з покази приладів обліку, тому розрахунок виконано розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання відповідно ККОЕЕ та пунктів 16-17 Додатку 4 до Договору, а саме: (споживання за грудень 2023/часи роботи календарні *фактичні часи роботи за місяць):
ЕІС код 62Z2584814564086 =897/744*59=72 кВт*год
ЕІС код 62Z7098917882390=372/744*59=30 кВт*год
ЕІС код 62Z4934686002156=1116/744*59=90 кВт*год
Загальний обсяг спожитої Управлінням освіти електроенергії у листопаді-грудні 2024 року складає 3701 КвТ*год.
Відповідач стверджує, що нарахування у листопаді та грудні 2024 проведені ним у відповідності до фактичних даних засобів обліку, зафіксованих під час контрольного зняття показів приладів обліку 27.11.2024 та з урахування споживання грудня до повного знеструмлення підстанції населеного пункту розміщення Позивача.
Щодо відмови у розірванні Договору.
Позивач звертався до Відповідача зі зверненнями №351 від 03.12.2024 р. про відключення 12 точок обліку, №359 від 04.12.2024 р. про проведення контрольного зняття показників приладів обліку електричної енергії, №370 від 12.12.2024 р. щодо розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №608 від 01.02.2021р.
АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» відмовило у розірванні Договору з огляду на наступне:
У пунктах 11.2-11.3. Договору зазначено, дія Договору достроково припиняється у разі: отримання Оператором системи розподілу від нового або попереднього власника (користувача) документального підтвердження факту відчуження об'єкта на користь іншої особи, у тому числі набуття спадкоємцем права власності на об'єкт; у разі остаточного припинення користування електричною енергією Споживачем за його заявою.
У разі припинення дії Договору, Договір припиняє свою дію в частині розподілу електричної енергії на об'єкт (ти), а в частині виконання фінансових зобов'язань Сторін (які виникли на дату припинення дії Договору) продовжує діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між Сторонами.
У свою чергу, на дотримання пунктів 11.5.14, 11.5.16 КСР у ОСР виникає обов'язок у разі закінчення строку дії договору або розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії припинити розподіл електричної енергії протягом 5 робочих днів з дати закінчення строку дії договору/розірвання договору. Під час здійснення технічних заходів щодо припинення розподілу електричної енергії ОСР у присутності Користувача здійснює фіксацію показів приладу обліку Користувача на момент припинення розподілу електричної енергії. Тобто розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідно до норм чинного законодавства безпосередньо та нерозривно пов'язане зі здійсненням технічних заходів щодо припинення розподілу електричної енергії та фіксацією показів приладу обліку у присутності представників сторін.
Тому у таких випадках, як неодноразово зазначало НКРЕКП, коли виконання зобов'язань за договорами з розподілу електричної енергії зазнають впливу форс- мажорних обставин, зокрема через бойові дії, сторони договору з розподілу електричної енергії мають діяти відповідно до положень такого договору, що стосуються форс-мажорних обставин.
На підтвердження викладеного надаємо Лист НКРЕКП від 18.12.2024, наданий на запит одного зі споживачів Відповідача, по аналогічній ситуації.
Так, у Лист НКРЕКП від 18.12.2024 Регулятор висловив позицію щодо неможливості розірвання ОСР договорів з розподілу без здійснення технічних заходів щодо відключення у присутності користувача (або його представника) та здійснення фіксації показів приладу обліку користувача на момент припинення розподілу електричної енергії. Тобто НКРЕКП було вказано, що ОСР має вжити заходи щодо фіксації фактичних показів засобів комерційного обліку (за участі споживача або його представника з подальшим проведенням взаєморозрахунків між сторонами), припинити за заявою споживача дію договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та здійснити технічні заходи з відключення та від'єднання від електричної мережі електроустановок (об'єктів) споживача за умови наявності можливості безпечного виконання відповідних заходів. Водночас споживачу було запропоновано прийняти пропозицію ОСР щодо передачі показів засобів обліку за розрахунковий період згідно з положеннями п. 8.6.8 глави 8.6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (тобто передавати нульові покази).
Відповідач звернув увагу, що звернення Управління освіти щодо розірвання Договору не були залишені поза увагою, а були належним чином опрацьовані відповідним відділами АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» та у відповідності до наданої позиції Регулятора. Так, у службовій записці від 12.01.2025 (у відповідь на службову записку від 08.12.2025, копії наявні у матеріалах справи) зазначено, що виконання відключення ТКО Позивача неможливе через знаходження об'єктів в зоні бойових дій, що несе небезпеку співробітникам підрозділу.
Відповідач вважає що Управління освіти обрало неналежний та неефективний спосіб захисту своїх прав, що є самостійною підставою для відмови в позові, з огляду на наступне.
Позивач звернувся з вимогою до Відповідача про зобов'язання провести перерахунок обсягів електричної енергії, спожитих за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 зменшивши їх на 3701кВт/год.
У відповідності до ст.2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідач вважає, що обраний Управлінням освіти спосіб захисту є неналежним та неефективним, оскільки його застосування не призведе до відновлення порушеного права Позивача, оскільки, розрахунки за спожиту електричну енергію та за надані послуги з розподілу Позивач здійснює через свого постачальника ТОВ «ЯСНО+»., на підставі виставлених постачальником рахунків.
АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» як оператор системи розподілу та надавач послуг комерційного обліку збирає, верифікує та передає дані з засобів комерційного обліку Адміністратору ринку та іншим учасникам ринку електричної енергії для проведення розрахунків.
Після отримання відомостей від АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» Постачальник - ТОВ «ЯСНО+» - здійснює розрахунок вартості поставленої електричної енергії шляхом множення фактичних обсягів споживання на тариф та додавання податку на додану вартість відповідно до умов договору про постачання електричної енергії, укладеного зі споживачем.
Отже, нарахована заборгованість, про яку вказує Позивач та обсяги які вимагає перерахувати за Відповідачем - АТ “ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» не обліковується, оскільки не нараховувалась ним. Дана заборгованість нарахована Постачальником на підставі наданих обсягів споживання Відповідачем. А тому, навіть у разі задоволення даного позову, Позивачу потрібно буде звертатись з додатковими вимогами до постачальника з метою здійснення перерахунку, зняття нарахувань чи скасування виставлених рахунків.
Предметом позову не може бути встановлення обставини, яка підтверджує наявність або відсутність юридичних фактів, які входять до підстав позову. Вимога щодо встановлення певних фактів не може бути самостійним предметом розгляду в господарському суді, оскільки до повноважень останнього не належить встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У справі, що розглядається Позивач намагається встановити факт, а саме чи мало місце споживання електричної енергії чи ні, що є неналежним та неефективним способом захисту. З урахуванням вище викладеного, АТ “ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» просить відмовити у позові у повному обсязі.
Доводи ТОВ «ЯСНО+» (далі - Третя особа).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 02.12.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «ЯСНО+» (далі - Третя особа) залучено до участі у справі № 905/1153/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача.
У позовній заяві Управління освіти зазначає про незгоду із обсягами спожитої електричної енергії за період з 01 листопада 2024 року по 30 листопада 2024 року, з приводу чого Третя особа зазначає щодо правових підстав для здійснення нарахувань Третьою особою у відповідних розмірах наступне.
Управлінням освіти (бюджетною установою) здійснено публічну закупівлю електричної енергії як товарної продукції відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами якої замовник процедури закупівлі (бюджетна установа) обрав постачальника електричної енергії (ТОВ «ЯСНО+) на визначений ним період.
За результатами проведення вищевказаної процедури та обрання її переможця між Третьою особою та Позивачем укладено Договір № 77721210122П-Т124 про постачання(закупівлю) електричної енергії від 13.06.2024 (далі - Договір) на умовах Комерційної пропозиції «Маркет» постачальника електричної енергії ТОВ «ЯСНО+» (далі - Комерційна пропозиція). Згідно п. 2.1 Договору Сторонами було визначено строк (термін) поставки товару: з 13 червня 2024 року по 31.12.2024 року (включно). Згідно п. 12.1 Договору, цей Договір набирав чинності з дати його підписання Сторонами та діяв до 331.12.2024, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за Договором.
Згідно п. 4.3 Договору, 4.3. Розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць. Наразі Позивачем як Споживачем за Договором не виконано зобов'язання щодо оплати нарахувань за розрахункові періоди «листопад 2024 р.» та «грудень 2024 р.», у зв'язку із чим за вищевказані періоди наявна заборгованість сумою 35 464,12 грн., строк оплати якої настав відповідно до п. 4.2 Комерційної пропозиції).
Відповідно до п. 1.1 Договору Постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Пунктом 2.3.11 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) встановлено, що комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії та ПРРЕЕ.
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються, згідно з даними, отриманими від АКО в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з п. 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку АКО в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії.
Пункт 10.14 Прикінцевих та перехідних положень Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, передбачає, що усі учасники ринку (виробники, оператори систем розподілу (далі - ОСР) та оператори систем передачі (далі - ОСП), які мають акт впровадження в експлуатацію АСКОЕ або АСОЕ відповідно до реєстру ДП «Енергоринок», можуть виконувати функції постачальників послуг комерційного обліку. До 28 червня 2019 року ОСП реєструє всіх учасників ринку (виробників, операторів систем розподілу та оператора системи передачі), які мають акт впровадження в експлуатацію АСКОЕ або АСОЕ відповідно до реєстру операторів АСКОЕ, у якості постачальників послуг комерційного обліку.
АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» зареєстроване у якості постачальника послуг комерційного обліку (далі - ППКО) з 28.06.2019 в реєстрі постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії, що ведеться ПРАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» як ОСП, та який розміщений на його офіційному веб-сайті.
Отже, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», будучи оператором системи розподілу, виконує функції адміністратора комерційного обліку та функції постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії та передає ТОВ «ЯСНО+» дані про обсяги фактичного споживання електричної енергії Позивачем за розрахунковий період.
Згідно з п. 9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - ККОЕЕ), АКО має передавати адміністратору розрахунків та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Відповідно до п. 12.3.4 ККОЕЕ до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб:
функції АКО з ведення реєстрів ТКО, адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії;
оператори системи забезпечують приймання даних комерційного обліку від ППКО (у ролі ОЗД та ОДКО), учасників ринку та/або споживачів, їх обробку, формування, профілювання, валідацію та передачу для розрахунків на ринку за рахунок коштів, передбачених у тарифі на розподіл/передачу електричної енергії. Зазначені функції виконуються операторами систем до дати початку їх виконання АКО з урахуванням поетапного запуску функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи Датахаб;
ППКО виконують функції та надають послуги із зчитування, обробки, формування, валідації, приймання та передачі даних комерційного обліку у межах своєї відповідальності та повноважень за рахунок замовників цих послуг.
Таким чином, при здійсненні нарахувань ТОВ «ЯСНО+» використовує інформацію про спожиті Позивачем обсяги електричної енергії, яку надає оператор системи розподілу (далі - ОСР), дані від якого є пріоритетними згідно галузевого законодавства. Зокрема, п. 8.6.15 ККОЕЕ встановлено, що дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж дані, отримані безпосередньо оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку.
Крім того, пунктом 4.9 Договору передбачено, що в будь-якому випадку інформація постачальника послуг комерційного обліку (оператора системи) є пріоритетною для здійснення комерційних розрахунків за цим Договором. Наявність заперечень з боку Споживача або спорів щодо показів засобів обліку не є підставою для затримки та/або не повної оплати коштів, згідно виставлених Постачальником рахунків (актів прийняття-передавання товарної продукції чи актів прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг).
Обсяги спожитої електричної енергії визначає виключно ОСР на підставі власного переліку точок обліку Позивача, на що ТОВ «ЯСНО+» жодним чином не може впливати. Третя особа здійснює нарахування на увесь обсяг електричної енергії, який йому передав ОСР.
З урахуванням наведеного, передача АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» даних про обсяги спожитої Позивачем електричної енергії за Договором свідчить про наявність у ОСР підстав для здійснення нарахування відповідних обсягів і відповідно - підстав у ТОВ «ЯСНО+» для здійснення нарахувань у гривневому вираженні за Договором.
Взаємовідносини між Позивачем, Відповідачем та Третьою особою регулюються різними договорами, зокрема:
між Позивачем та Відповідачем укладено Договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, за яким здійснюється облік спожитої Позивачем електричної енергії;
між Позивачем та Третьою особою укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу, за яким здійснюється нарахування в гривневому еквіваленті на підставі даних отриманих від Відповідача.
Таким чином, оскільки з урахуванням особливостей функціонування ринку електричної енергії (про що детально описано вище) нарахування за спожиту електричну енергію в гривневому вираженні Третя особа здійснює на підставі даних отриманих від Відповідача про обсяги спожитої електричної енергії Позивачем, відповідно, у разі незгоди із наявною заборгованістю необхідно оскаржувати безпосередньо обсяги спожитої електричної енергії, оскільки у разі їх коригування Третя особа здійснює автоматичне коригування нарахувань в гривневому вираженні, тому Позивач звернувся до належного Відповідача.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Частиною 4 статті 236 ГПК України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Господарський суд враховує, що станом на дату (31.10.2025) звернення УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ з позовом зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» провести перерахунок обсягів електричної енергії, Верховний Суд розглянув інші справи, правовідносини в яких є подібними до правовідносин, що виникли у цій справі (постанови від 26.08.2025 у справі №910/6760/24, від 08.10.2025 у справі №910/6200/24, від 29.10. 2025 у справі № 908/2879/23 (у справі за позовом АТ "Запоріжжяобленерго" до ПрАТ "НЕК "Укренерго" про зобов'язання здійснити коригування даних на платформі Market Management System (MMS) у період з 01.07.2022 до 31.03.2023 та здійснити перерахунок обсягу наданих послуг з передачі електричної енергії в бік зменшення у період з 01.07.2022 до 31.03.2023), а тому, викладені в цих постановах висновки підлягають врахуванню у цій справі в силу ч.4 статті 236 ГПК України.
Так, Верховний Суд у постановах від 26.08.2025 у справі №910/6760/24, від 08.10.2025 у справі №910/6200/24, від 29.10. 2025 у справі № 908/2879/23, ухвалених у подібних правовідносинах, дійшов висновку, позовні вимоги про визнання неправомірними дій ПрАТ "НЕК "Укренерго" в частині коригування в системі Market Management System (MMS) даних комерційного обліку електричної енергії щодо сонячної електростанції та зобов'язання ПрАТ "НЕК "Укренерго" відобразити (поновити) в системі Market Management System (MMS) фактичні передані дані комерційного обліку електричної енергії щодо сонячної електростанції за спірний період) не відповідають ефективному способу захисту прав та інтересів позивача.
Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (частини 1, 2 ст.5 ГПК).
Відповідно до статей 15, 16 ЦК кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав. Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.
Порушенням вважається такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке; порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
При цьому, позивач самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту.
Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюється судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову. Близькі за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.07.2022 у справі №806/5244/15, постановах Верховного Суду від 10.01.2024 у справі №489/742/20, від 21.02.2024 у справі №918/1130/22.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зауважувала, що, як правило, суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (постанови від 22.08.2018 у справі №925/1265/16, від 22.09.2020 у справі №910/3009/18, від 22.06.2021 у справі №334/3161/17, від 15.11.2023 у справі №916/1174/22).
Способи захисту цивільного права чи інтересу - це закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/1265/16). Тобто це дії, спрямовані на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі способи мають бути доступними й ефективними (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі №310/11024/15-ц та від 01.04.2020 у справі №610/1030/18).
Велика Палата Верховного Суду також вказує, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови від 05.06.2018 у справі №338/180/17, від 11.09.2018 у справі №905/1926/16, від 30.01.2019 у справі №569/17272/15-ц, від 01.10.2019 у справі №910/3907/18, від 09.02.2021 у справі №381/622/17, від 02 .02.2021 у справі №925/642/19).
Застосований спосіб захисту права чи інтересу повинен бути ефективним - таким, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект, повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам (п.74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2024 у справі №757/23249/17).
Отже, звернення до суду з позовною вимогою, задоволення якої не здатне поновити права позивача, не буде практичним та ефективним, а суди, розглядаючи таку вимогу, фактично здійснюватимуть "розгляд заради розгляду".
Розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 .01.2021 у справі №916/1415/19 та від 20.07.2022 у справі №806/5244/15).
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом. У п.145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom) Європейський суд з прав людини виснував, що зазначена норма Конвенції гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені у правовій системі тієї чи іншої країни. Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні ст.13 Конвенції повинен забезпечити поновлення саме порушеного права особи, яка звернулася за судовим захистом.
Звертаючись до суду з позовом у вищезазначених справах, позивач просив зобов'язати відповідача здійснити коригування даних на платформі Market Management System (MMS) та у відповідних первинних документах з визначенням значення сертифікованих даних по ресурсним об'єктам генерації, які не здійснювали синхронну роботу з ОЕС України у певні періоди та на підставі цього здійснити перерахунок обсягу наданих послуг з передачі електричної енергії в бік зменшення.
Водночас, ураховуючи правові висновки, викладені Верховним Судом у постановах від 14.05.2025 у справі №910/1799/24, від 04.09.2020 у справі №910/10764/19, від 24.05.2023 у справі №910/3232/22, вимога щодо встановлення певних фактів не може бути самостійним предметом розгляду господарським судом, оскільки до повноважень останнього не належить встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Розгляд по суті позову, який пред'явлений з обранням неефективного способу захисту, може не узгоджуватися з вимогами реального поновлення порушених прав, реалізації (виконання) судового рішення. Це також створює невиправдане навантаження на судові органи, які вимушені розглядати справи, що завчасно позбавлені юридичної перспективи. Вочевидь, вказане не відповідає принципу процесуальної економії, породжує питання ефективності використання ресурсів правосуддя та часового параметру ефективності судового захисту.
Господарський суд також враховує правові позиції, викладені у постановах від 28.01.2020 у справі №50/311-б, від 22.09.2020 у справі №910/3009/18, від 26.01.2021 у справі №522/1528/15-ц, у яких Велика Палата Верховного Суду зазначила про важливість дотримання принципу процесуальної економії, відповідно до якого штучне подвоєння судового процесу є неприпустимим.
Вказане логічно вичерпує потребу дослідження інших доводів Позивача щодо законності та обгрунтованості передачі АТ “ДТЕК Донецькі електромережі» Товариству «Ясно+» у спірний період.
Питання законності та обгрунтованості передачі оператором системи розподілу електричної енергії АТ “ДТЕК Донецькі електромережі» постачальнику ТОВ «Ясно+» (Третій особі) даних про обсяги фактичного споживання електричної енергії Управлінням освіти за розрахунковий період листопад-грудень 2024 не позбавляє Управління освіти права доводити протиправність зміни цих даних у спорі, де на підставі указаних даних до особи заявляються грошові вимоги.
Господарський суд погоджується з доводами Відповідача, що обраний Позивачем (Скаржником) спосіб захисту не призводить до захисту прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських відносин, оскільки задоволення заявлених у цій справі позовних вимог не призведе до відновлення прав Скаржника (Позивача), а рішенням суду має вирішуватися саме питання про захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин.
Звертаючись до суду з даним позовом, Управління освіти мало на меті домогтися не лише вчинення Відповідачем дій щодо коригування даних комерційного обліку за спірний період, а й одночасно вирішити спір щодо обсягів споживання електричної енергії Управлінням освіти від Постачальника - ТОВ «ЯСНО+» - у цей період.
Згідно з доводами Позивача, предметом доказування у цій справі є: факт постачання Управлінню освіти (як споживачу за Договором № 77721210122П-Т124 про постачання(закупівлю) електричної енергії від 13.06.2024 укладеним з ТОВ «ЯСНО+») електричної енергії у листопаді-грудні 2024 року, а також наявність правових підстав для виникнення у Позивача грошових зобов'язань перед ТОВ «ЯСНО+» за листопад-грудень 2024 року за неотриманий обсяг електричної енергії у розмірі 3701 кВт•год.
Таким чином, у справі № 905/1153/25 Позивач фактично намагається встановити факт наявності або відсутності споживання електричної енергії у спірний період, що, з урахуванням викладених висновків Верховного Суду, є неналежним та неефективним способом захисту.
Обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, від 02.02.2021 у справі №925/642/19, від 22.06.2021 у справі №200/606/18 та від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц).
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилаються позивач та відповідач, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про відмову у позові у зв'язку з обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав.
У відповідності статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ .
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Відмовити повністю у задоволенні позову УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про зобов'язання провести перерахунок обсягів електричної енергії, спожитих УПРАВЛІННЯМ ОСВIТИ ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ за період з 01 листопада 2024 року по 30 листопада 2024 року, зменшивши обсяги споживання електричної енергії на 3509 кВт*год, та за період з 01 грудня 2024 по 31 грудня 2024 зменшивши обсяги споживання електричної енергії на 192 кВт*год, розподілених під час виконання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 608 від 01.02.2021 р.
У судовому засіданні 17.02.2026 підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 23.02.2026.
Суддя Е.В. Зекунов