Справа № 750/12287/25 Головуючий у 1 інстанції Кузнєцова О. О.
Провадження № 33/4823/22/26
Категорія - ч. 2 ст. 130 КУпАП
19 лютого 2026 року місто Чернігів
Чернігівський апеляційний суд в складі:
головуючого судді - Оседача М.М.,
за участю захисника - адвоката Бредюка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою захисника - адвоката Бредюка О.М. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 13 жовтня 2025 року,
Цією постановою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживаючий в АДРЕСА_1 ,
притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) з накладенням стягнення у виді штрафу у розмірі 34 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнуто із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605,60 грн.
Як встановив суд, 15 серпня 2025 року о 16 год. 14 хв. в м. Чернігові, по пр. Миру, 231А, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Skoda Fabia», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння проводився у медичному закладі КНП «ЧОПНЛ» ЧОР у лікаря-нарколога, що підтверджується висновком №1109, чим порушив п.2.9 «а» Правил дорожнього руху.
Не погодившись із рішенням суду, захисник - адвокат Бредюк О.М. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову місцевого суду скасувати як незаконну та закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях його довірителя складу даного адміністративного правопорушення. Вказує, що акт медичного огляду на підставі якого складений висновок та результати токсикологічного дослідження в матеріалах справи відсутні. Які саме наркотичні засоби виявлені у ОСОБА_1 місцевим судом не з'ясовано. Зазначає, що останній взагалі не вживає наркотичні засоби, жодних ознак сп'яніння не мав і такі були надумані працівниками патрульної поліції. Акцентує увагу на тому, що у закладі охорони здоров'я у ОСОБА_1 були відібрані зразки біологічного середовища, при цьому належного опломбування, а саме, з його особистим підписом на відповідній бірці не відбулося, що свідчить про неналежно проведений огляд останнього на стан наркотичного сп'яніння.
У зв'язку з чим, захисником також подано клопотання, у якому він просить призначити по справі судово-медичну токсикологічну експертизу біологічного матеріалу, а саме контрольного зразку сечі його підзахисного.
В судове засідання апеляційної інстанції ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
При цьому, в судовому засіданні захисник зазначив, що ОСОБА_1 був поінформований належним чином про час та місце слухання справи та не заперечував щодо розгляду справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч.6 ст.294 КУпАП участь особи, яка подала скаргу, чи інших осіб, які беруть участь у провадженні справи про адміністративне правопорушення, в розгляді справи судом апеляційної інстанції, не є обов'язковою. Наведене положення відповідає практиці Європейського суду з прав людини, аналіз якої свідчить про те, що відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час розгляду справи судом апеляційної інстанції не може автоматично вважатися порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Заслухавши пояснення захисника, який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, допитавши свідка, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до вимог пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ за № 1306 від 10.10.2001 року, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно п.6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, а також лікарем у закладі охорони здоров'я.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №430977 від 22.08.2025 року, ОСОБА_1 15 серпня 2025 року о 16 год. 14 хв. в м. Чернігові, по пр. Миру, 231А, керував транспортним засобом «Skoda Fabia», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння проводився у медичному закладі КНП «ЧОПНЛ» ЧОР у лікаря-нарколога, що підтверджується висновком №1109, чим порушив п.2.9 «а» Правил дорожнього руху (а.с.4).
Отже, протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій, і є одним із джерел доказів, в силу положень ст.251 КУпАП.
Обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, також підтверджуються висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1109 від 20.08.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 на момент огляду перебував у стані наркотичного сп'яніння (а.с.6).
Керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння також підтверджується копією акта медичного огляду № 1109 та результатом токсикологічного дослідження № 2417 від 19.08.2025 року, які були надані закладом охорони здоров'я на запит апеляційного суду, відповідно до яких, у сечі водія ОСОБА_1 були виявлені - канабіноїди.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно пункту 7 розділу III Інструкції, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Пунктом 8 розділу III Інструкції визначено, що метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Тобто, Інструкція вимагає виявлення якісних показників або уточнення наявних речовин, що здатні спричинити стан сп'яніння, що і було в повному обсязі виконано КНП «ЧОПНЛ» Чернігівської обласної ради, а саме, виявлено у сечі ОСОБА_1 наркотичні речовини - канабіноїди.
Відповідно до пункту 15 розділу III Інструкції, за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду (пункт 16 розділу III Інструкції).
Відповідно до ст. 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, апеляційним судом було досліджено відеозапис з нагрудної камери інспектора патрульної поліції.
Із переглянутого апеляційним судом відеозапису вбачається (а.с.9), що працівниками поліції був зупинений транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . При спілкуванні з останнім, у працівника поліції виникла підозра, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння, при цьому, на місці зупинки транспортного засобу було проведено і відповідний огляд водія на стан наркотичного сп'яніння.
Доводи захисника, що у ОСОБА_1 були відсутні ознаки наркотичного сп'яніння спростовуються наявними в матеріалах справи доказами та фактично є його суб'єктивним тлумаченням подій, відображених на відеозаписі.
Відповідно до пункту 2 Розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 4 Розділу І Інструкції, ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота), якими є порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Отже, наявність у водія хоча б однієї вищевказаної ознаки сп'яніння є підставою для проведення огляду водія на стан наркотичного сп'яніння.
Ознаки сп'яніння, які виявляються поліцейським при первинному контакті з особою на місці зупинки, визначаються в результаті візуального огляду особи, її поведінки, запахів тощо, і саме ці ознаки є підставою для пропозиції особі пройти огляд на стан сп'яніння.
В даному випадку працівник поліції, оцінивши поведінку та стан ОСОБА_1 , дійшов до висновку, що останній може перебувати в стані наркотичного сп'яніння, а тому в порядку вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху запропонував пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння.
Апеляційний суд зауважує, що поліцейський, виявивши у водія ознаки сп'яніння (алкогольного або наркотичного), з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, зобов'язаний вчинити дії по перевірці стану водія на предмет перевірки дотримання водієм вимог пп. «а» та пп. «б» п.2.9 Правил дорожнього руху, а водій відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За наведених обставин, ОСОБА_2 було доставлено до медичного закладу з метою огляду для визначення стану наркотичного сп'яніння та було проведено зовнішній огляд водія, поведінку обстежуваної особи, стан його свідомості, мовну здатність та вегетативно-судинні реакції (дихання, пульс, артеріальний тиск), надано ємність для відібрання біологічного середовища. При цьому, ОСОБА_2 процедуру відібрання біологічного зразку, а саме сечі, не оскаржував та погодився із даним видом дослідження. За результатами медичного аналізу, в біологічному зразку (сечі) було виявлено - канабіноїди.
Тобто, заключний висновок та діагноз за результатами огляду про те, що ОСОБА_2 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, встановлений лікарем після оцінки всіх клінічних та лабораторних даних, що відповідає процедурі огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Також апеляційний суд зауважує, що після того як ОСОБА_1 здав біоматеріал, він весь час перебував поряд біля ємності із біологічним середовищем, при цьому, тестування, яке проводив лікар-нарколог, здійснювалось у присутності та під наглядом ОСОБА_1 , а ємність із біологічним середовищем було належним чином запечатано лікарем. Таким чином, у апеляційного суду немає жодних підстав вважати, що під час дослідження у КНП «ЧОПНЛ» Чернігівської обласної ради був використаний біоматеріал іншої особи, а не водія.
Крім того, у судовому засіданні лікар-нарколог серед іншого, пояснила, що враховуючи свій професійний досвід та стаж роботи понад 35 років нею було складено висновок щодо перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння. При цьому, останній під час спілкування повідомляв, що вживав наркотичні засоби, а з приводу відповідних відомостей у акті огляду лікар пояснила, що допустила їх помилково, у зв'язку з великим навантаженням по роботі, і упевнено зазначила, що це не є визначальним для встановлення остаточного висновку щодо перебування особи в стані наркотичного сп'яніння.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, на думку апеляційного суду, немає необхідності у призначенні судово-медичної токсикологічної експертизи, про що просить захисник у поданому клопотанні.
До того ж, матеріали справи не містять будь-яких відомостей про те, що ОСОБА_1 або його захисник звертались зі скаргами до керівництва медичної установи на дії лікаря, який проводив огляд на стан наркотичного сп'яніння, а також до правоохоронних органів з відповідною заявою чи скаргою про перевищення лікарем своїх службових повноважень.
Слід зазначити і те, що ОСОБА_1 не наполягав на проходженні огляду в іншому медичному закладі, або висловлював будь-які зауваження щодо такого огляду на стан наркотичного сп'яніння, а також відсутні будь-які дані, які можуть свідчити про те, що водій має сумніви у професійності та кваліфікації лікаря, який проводив огляд та склав медичний висновок.
Крім того, на запит апеляційного суду було також надано і копію направлення на огляд водія ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.08.2025 року.
Більш того, за змістом Інструкції та зразка направлення водія на огляд до закладу охорони здоров'я, воно виписується поліцейським, який супроводжує водія на огляд виключно для лікаря медичного закладу.
Відтак, доводи апелянта про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення є необґрунтованими і не заслуговують на увагу. Таку позицію захисника слід розцінювати, як намагання його довірителем уникнути встановленої Законом відповідальності за скоєне.
Отже, викладені обставини вказують на те, що місцевий суд повно і всебічно дослідив матеріали справи, дав правильну оцінку доказам та обґрунтовано визнав ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, оскільки він, повторно протягом року, керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п.2.9 «а» Правил дорожнього руху, з чим погоджується і апеляційний суд.
Адміністративне стягнення ОСОБА_1 накладено судом першої інстанції у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, з врахуванням характеру вчиненого правопорушення, його особи, ступеня вини та в межах санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП, що є достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як ОСОБА_1 , так і іншими особами.
Враховуючи, що при розгляді справи судом першої інстанції не допущено порушень вимог ст. 280 КУпАП, які могли б істотно вплинути на висновки суду про винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вчиненому правопорушенні, кваліфікацію дій та необґрунтованість накладеного стягнення, підстав для скасування, або зміни постанови суду не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу захисника - адвоката Бредюка О.М. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 13 жовтня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяМ. М. Оседач