19 лютого 2026 року справа № 580/13869/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог в адміністративній справі за її позовом до Смілянської міської ради про визнання незаконним рішення та його скасування,
У Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Смілянської міської ради (20701, Черкаська обл., м.Сміла, вул.Незалежності, буд.37; ЄДРПОУ 25874705) (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви від 21.01.2026 вх.№3107/25 просили:
визнати недійсним рішення відповідача від 18.06.2025 №99-80/VIIІ «Про інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності на АДРЕСА_1 » та таким, що підлягає скасуванню;
визнати протиправним і скасувати рішення від 24.12.2025 №108-51/VIIІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під домоволодінням по АДРЕСА_1 »;
розподілити судові витрати.
Додатково просив залучити третьою особою ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Обґрунтовуючи зазначено, що рішення відповідача від 18.06.2025 № 99-80/VIIІ «Про інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності на АДРЕСА_1 » є безпідставним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
Ухвалою від 22.12.2025 суд прийняв до розгляду, відкрив провадження, розгляд вирішив здійснювати правилами спрощеного позовного провадження. Також залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - третя особа).
21.01.2026 на адресу суду надійшла заява вх.№3107/25 (далі - Заява), в якій позивач уточнив позовні вимоги та, крім зазначених вище, просить визнати протиправним і скасувати рішення Смілянської міської ради №108-51/VIIІ від 24.12.2025 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під домоволодінням по АДРЕСА_1 » і здійснити розподіл судових витрат.
22.01.2026 суд постановив ухвали про: прийняття до розгляду вказаної вище Заяви від 21.01.2026 вх.№3107/25 про збільшення позовних вимог та продовження судового розгляду з їх урахуванням, а також щодо відмови в задоволенні заяви від 21.01.2026 вх.№3055/26 позивачки про забезпечення її позову.
30.01.2026 надійшов відзив з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Стверджує, що спірні рішення виніс з дотриманням чинної земельної документації міста та всіх землекористувачів.
05.02.2026 надійшла відповідь на відзив з проханням позов задовольнити, оскільки спірні рішення не враховують відомості про домоволодіння та землекористування позивача.
Всі подані документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Дослідивши письмові докази, оцінивши заявлені доводи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
18.06.2025 відповідач на сесії розглянувши заяву Третьої особи з метою коригування розмірів земельної ділянки комунальної власності під садибною забудовою, ухвалив рішення №99-80/VIIІ «Про інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності на АДРЕСА_1 », яким вирішив провести інвентаризацію земельної ділянки комунальної форми власності під домоволодінням площею 0,0973га, кадастровий номер 7110500000:02:003:0742 (далі - Спірне рішення-1).
Того ж дня ухвалив рішення №99-74/VIII про відмову позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) під домоволодінням на АДРЕСА_1 та передачі земельної ділянки у власність.
24.12.2025 відповідач виніс рішення №108-51/VIIІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під домоволодінням по АДРЕСА_1 », яким затвердила технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної форми власності під домоволодінням площею 0,0973га, кадастровий номер 7110500000:02:003:0742, прийняття до обліку з новим місцем розташуванням та розмірами вказану земельну ділянку: на частину встановив обмеження у використання - червоні лінії - 0,0136га, на 0,0946га - зону охорони археологічного культурного шару, на 0,0946га - санітарно-захисну зону навколо об'єкта (далі - Спірне рішення-2).
Вважаючи, що частина вказаної земельної ділянки під домоволодіння позивача, гаражем, позивач звернувся листами до відповідача щодо з'ясування підстав спірних рішень. Відповідач листом повідомив, що ділянка під його гаражем не є частиною домоволодіння і межі фактичного використання земельною ділянкою приведені до фактичного використання.
Тому позивач звернувся в суд.
Вирішуючи спір, суд урахував.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.
Сільські, селищні, міські ради згідно з ч.1 ст.122 ЗК України передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду урегульований нормами ст.124 ЗК України.
Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Абзацом 2 ч.1 ст.123 ЗК України передбачено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Відповідно до ч.3 ст.128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
З приводу повноважень відповідача в сфері обігу земель суд урахував п.21 ч.1 ст.43 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з яким вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.
Відповідач, як розпорядник земель комунальної власності, відповідно до п. «а» ст. 19 ЗУ «Про землеустрій» та ч.8 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №476 (далі - Порядок), може прийняти рішення про інвентаризацію земельної ділянки.
Відповідно до ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.
У вказаному контексті суд звертає увагу учасників судового процесу, що правовідносини щодо захисту земельних прав не підвідвідомчі адміністративному суду, з огляду на що всі їх загальні доводи з приводу підстав та фактичного користування землею не враховано.
Вирішуючи спір щодо спірних рішень виключно в частині дотримання суб'єктом владних повноважень - органом місцевого самоврядування - меж, порядку та способу дій у спірних правовідносинах, суд урахував таке.
Відповідно до статті 35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. «а» ч.1 ст.19, ч.1 ст.57 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності. Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель розробляється за рішенням власників (розпорядників) земельних ділянок, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Рішення про розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення приймається у порядку, визначеному статтею 35 цього Закону.
Відповідно до п. 2, 5, 8, 26 Порядку інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Об'єктами інвентаризації земель є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, окремі земельні ділянки (землі), в тому числі ті, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
Підставою для проведення інвентаризації земель є рішення власників (розпорядників) земельних ділянок, крім випадків, передбачених абзацами шостим-дев'ятим цього пункту.
За результатами проведення інвентаризації земель виконавцями розробляється технічна документація відповідно до статті 57 Закону України «Про землеустрій».
Отже, спірні рішення відповідач виніс в межах власних владних повноважень і у спосіб, передбачений законом.
Частиною 1 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель.
Частиною 1 ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель.
Погодження і затвердження документації із землеустрою врегульоване нормами ст.186 ЗК України. Зокрема, згідно з ч.5 - технічна документація із землеустрою погоджується і затверджується у такому порядку:
1) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, сервітуту, погоджується землевласником (у разі встановлення сервітуту щодо земельної ділянки, що не перебуває у користуванні, або у разі встановлення сервітуту щодо земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - за договором з її власником) або землекористувачем (в інших випадках) і затверджується особою, яка набуває право суборенди, сервітуту;
2) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок затверджується власником (розпорядником) земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;
3) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель у частині положень, що передбачають внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, сформовані до 2004 року, але відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, погоджується:
щодо земельних ділянок приватної власності - з власниками таких земельних ділянок (якщо технічна документація розроблена на замовлення землекористувача), землекористувачами (якщо технічна документація розроблена на замовлення власника);
щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - із землекористувачами (якщо технічна документація розроблена на замовлення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, що здійснює розпорядження земельною ділянкою).
Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель затверджується:
щодо земельних ділянок приватної власності - власником земельних ділянок;
щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;
щодо земельних ділянок, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, та земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), - сільською, селищною, міською радою;
щодо меліоративних мереж та складових частин меліоративних мереж - замовником відповідної технічної документації.
Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, які примусово відчужуються відповідно до статті 14-1 Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", не підлягає погодженню і затверджується Закарпатською обласною державною адміністрацією.
4) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, крім технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж території пам'ятки місцевого значення, її зони охорони, меж історико-культурного заповідника місцевого значення, що затверджується органом охорони культурної спадщини Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини не пізніше 30 календарних днів до її затвердження публікується на офіційному веб-сайті органу охорони культурної спадщини, уповноваженого здійснювати її затвердження;
5) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується власником (розпорядником) земельної ділянки;
6) технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів погоджується користувачами земельних ділянок державної, комунальної власності, крім випадків, визначених законом, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища та затверджується органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, що здійснює розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Порушень вказаних норм відповідачем прийняттям спірних рішень не встановлено. Посилання позивача на порушення його прав на користування землею в межах заявлених ним підстав і предмета спору, враховуючи встановлені обставини спору, не стосуються публічних правовідносин та лежать в площині захисту права цивільного. Натомість Спірні рішення за предметом їх регулювання та способом ухвалення повністю відповідають межам повноважень, способу та порядку дій відповідача, як органу місцевого самоврядування.
Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені судові витрати позивачем, відповідно до ст.ст.132-139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Смілянської міської ради (20701, Черкаська обл., м.Сміла, вул.Незалежності, буд.37; ЄДРПОУ 25874705) про:
визнання недійсним рішення від 18.06.2025 №99-80/VIIІ «Про інвентаризацію земельної ділянки комунальної власності на АДРЕСА_1 » та таким, що підлягає скасуванню;
визнання протиправним і скасування рішення від 24.12.2025 №108-51/VIIІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності під домоволодінням по АДРЕСА_1 ».
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ