м. Вінниця
18 лютого 2026 р. Справа № 120/11697/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 22 січня 2021 року по 26 грудня 2023 року включно перерахунок та виплату позивачеві щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 40, виданої Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ 19 липня 2024 року, врахувавши при цьому раніше виплачені суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
19 серпня 2025 року позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року.
Ухвалою суду від 27 серпня 2025 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до 27 листопада 2025 року звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року.
13 листопада 2025 року на виконання вимог ухвали від 27 серпня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до суду надійшов звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 12 січня 2026 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині нарахування ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання у відставці за період з 22 січня 2021 року по 27 січня 2021 року. Цією ж ухвалою встановлено новий строк для подання звіту до 12 лютого 2026 року про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду в частині, що стосується нарахування і виплати ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання за період з 28 січня 2021 року по 26 грудня 2023 року включно.
13 лютого 2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві подано до суду звіт про виконання рішення суду. Так, представник боржника у звіті вказав на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення № 930040316646 від 28 січня 2026 року, яким з 22 січня 2021 року здійснено перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 40, виданої Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ 19 липня 2024 року, врахувавши при цьому раніше виплачені суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Як зазначає представник боржника, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року нарахована заборгованість за період з 28 січня 2021 року по 31 грудня 2023 року в сумі 5 570 209 гривень 09 копійок. Зазначений борг обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум. Такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів. При цьому з урахуванням згадуваного Порядку пенсійним органом частково проведено виплату коштів стягувачу, а саме в жовтні-грудні 2025 року позивачу виплачено по 187 гривень 35 копійок за кожний місяць. Залишок невиплачених ОСОБА_1 коштів становить 5 569 647 гривень 04 копійки.
Водночас, обґрунтовуючи неможливість виплати решти нарахованих стягувачу коштів, представник боржника зазначив, що всі видатки на виплату пенсій здійснюються відповідно до бюджету Пенсійного фонду України на поточний рік, Закону про Державний бюджет на поточний рік, Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів, які передбачають джерело/обсяги бюджетних асигнувань.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2025 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року № 1152, передбачено видатки на виплату пенсій, перерахованих на виконання судових рішень, у сумі 250,0 млн грн, та на погашення заборгованості з виплати пенсій за ретроспективними рішеннями суду - у сумі 250,0 млн грн. Видатки здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету та помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, але не перевищують належну до виплати суму, що обліковується в переліку.
З метою прискорення виконання судового рішення по боргових зобов'язаннях та виділення коштів на означені цілі Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві спрямовано до Пенсійного фонду України (як до розпорядника коштів вищого рівня) запит № 2600-0502-5/21889 від 12 лютого 2026 року, у якому просило профінансувати виплату нарахованих ОСОБА_1 коштів в сумі 5 569 647 гривень 04 копійки.
Після надходження коштів такі одразу будуть перераховані стягувачеві.
За наведених обставин представник Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві просить прийняти звіт про виконання судового рішення.
Надаючи правову оцінку поданому звіту про виконання судового рішення, суд зважає на таке.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).
Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
З поданого звіту слідує, що пенсійним органом з 22 січня 2021 року по 26 грудня 2023 року здійснено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 40, виданої Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ 19 липня 2024 року, врахувавши при цьому раніше виплачені суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 12 лютого 2026 року, що скерований на адресу Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України, на виконання згадуваного вище рішення суду у пенсійного органу перед ОСОБА_1 утворилася заборгованість в розмірі 5 569 647 гривень 04 копійки.
При цьому суд установив, що боржник не може виплатити нараховані кошти, що обумовлено відсутністю відповідного бюджетного фінансування на здійснення таких виплат.
Наведене підтверджується листом боржника від 12 лютого 2026 року вих. № 2600-0502-5/21889, у якому Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві просило у Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України профінансувати виплату ОСОБА_1 нарахованих на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року коштів в сумі 5 569 647 гривень 04 копійки.
Відтак, суд доходить висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на даний час відсутні видатки для повного виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду, що ухвалене за результатами розгляду цієї справи.
Водночас відповідно до 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що суд відмовляє у прийнятті звіту у тому випадку, коли боржником не наведено обґрунтованих підстав, які ускладнюють виконання судового рішення, або не зазначено заходів, які ним вживаються для виконання судового рішення.
В даному ж випадку представником боржника наведено обґрунтовані обставини, що ускладнюють повне виконання судового рішення (такими обставинами є відсутність бюджетних призначень), а також заходи, які боржником вживаються для виконання судового рішення (такими є направлення до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листа із проханням профінансувати виплату нарахованих коштів), а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
При цьому суд звертає увагу на те, що стягувач не позбавлений можливості повторно звернутися із заявою про встановлення судового контролю у випадку невиконання відповідачем судового рішення у цій справі.
Керуючись статтями 248, 370, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович