Постанова від 13.02.2026 по справі 490/8644/25

нп 3/490/216/2026

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528

Справа № 490/8644/25

ПОСТАНОВА

13.02.2026р. суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Дірко І.І., за участю секретаря Свєтликова А.Ю., представника митниці Квасниці Ю.А., розглянувши матеріали які надійшли з Миколаївської митниці у відношенні

громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Тернопільської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 04.04.2018, орган, що видав 6126, РНОКПП НОМЕР_2 ,

про вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

01.10.2025р. відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №0067/UA50400/2025 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.

Згідно вказаного протоколу, гр. ОСОБА_1 вчинено протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів загальною сумою 134 859,08 грн., шляхом використання товару - транспортного засобу FIAT DUCATO, VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , щодо якого було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Представник митниці Квасніца Ю.А. у судовому засіданні пояснив, що проведеною перевіркою встановлено, що громадянином України ОСОБА_1 , ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги, транспортний засіб «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , країна реєстрації - Італія, отримувачем зазначена військова частина НОМЕР_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ). Згідно відповіді Військової частини НОМЕР_5 (лист вхід. № 3041/8.2/7.16-2-20) в/ч НОМЕР_5 , а також військовослужбовці цієї військової частини транспортний засіб «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 , не отримували, громадянин ОСОБА_2 їм невідомий.

Таким чином ОСОБА_1 ввіз на територію України автомобіль у якості гуманітарної допомоги військовій частині, однак не маючи наміру реально його передавати, тим самим безпідставно отримав звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплатив податок та збір в меншому розмірі.

На підставі викладеного представник митниці клопотав про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, із застосуванням до нього стягнення у виді штрафу.

ОСОБА_1 у жодне із призначених судових засідань не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце слухання справи. Про причини неявки суд не повідомив, із клопотанням про відкладення судового засідання не звертався, жодних заяв чи письмових пояснень по суті протоколу від нього не надходило.

Таким чином суд вважає, що ОСОБА_1 були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що останній до суду жодного разу не прибув, є підстави вважати, що така поведінка свідчить про небажання приймати участь під час розгляду справи та, можливо, як спосіб особи уникнути відповідальності.

Подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання провадження у ній, яким є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її з дотриманням вимог закону, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних порушень та запобігання таким правопорушенням, тому суд вважає, що з метою розгляду справи, її необхідно розглянути в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних доказів.

Зазначені висновки повністю узгоджуються з позицією ЄСПЛ, який наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Вислухавши наведені пояснення представника митниці, вивчивши додані до адміністративного протоколу матеріали, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України з огляду на наступне.

Положеннями ст. 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі.

Відповідно до підпунктів 69.51 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України товарів (крім товарів за товарними позиціями 2203-2208, 2401-2404 і кодами 2103 90 30 00, 2106 90, 1601 00 91 10, 1601 00 99 10, 1602 10 00 19, 1602 90 99 19 згідно з УКТ ЗЕД) громадськими об'єднаннями та/або благодійними організаціями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для подальшої їх безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі такими особами Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам.

Відповідно до підпунктів 69.52 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу звільняються від оподаткування акцизним податком операції з ввезення на митну територію України та реалізації на митній території України товарів, що класифікуються за кодами 8702 10 19 10, 8702 10 19 90, 8702 90 11 00, 8702 90 19 00, 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, у разі якщо такі операції здійснюються громадськими об'єднаннями та/або благодійними організаціями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для подальшої їх добровільної передачі такими особами Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам без попереднього або наступного відшкодування їх вартості.

Відповідно до підпункту 69.53 пункту 69 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України товари, зазначені у підпунктах 69.51 і 69.52 цього пункту, які були звільнені від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком під час ввезення на митну територію України, мають бути передані отримувачам, зазначеним у підпунктах 69.51 і 69.52 цього пункту, не пізніше 45 календарних днів з дня завершення митного оформлення таких товарів, а у разі якщо щодо таких товарів після завершення їх митного оформлення здійснювалося на території України підтверджене документально технічне обслуговування та/або ремонт - не пізніше 90 календарних днів з дня завершення їх митного оформлення.

У разі порушення строку, визначеного цим підпунктом, або нецільового використання зазначених товарів платник податку зобов'язаний сплатити суму податку на додану вартість та акцизного податку, що мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України таких товарів, а також сплатити пеню відповідно до закону.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України вантажі гуманітарної допомоги, звільняються від сплати ввізного мита.

05.08.2025 Миколаївською митницею (на теперішній час Південна митниця) до ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено запит щодо постановки на облік у військових частинах Збройних Сил України двадцяти п'яти транспортних засобів, які були ввезенні на митну територію України ОСОБА_1 в якості гуманітарної допомоги.

08.08.2025 року на адресу Миколаївської митниці надійшла відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 (лист вхід. № 2863/8-2/7.16-1-20), згідно з якою було повідомлено, що відповідно до пошукової форми Уніфікованої електронно-облікової системи зареєстрованих транспортних засобів Збройних Сил України лише два з двадцяти п'яти транспортних засоби були зареєстровані за військовими частинами, інші транспортні засоби, у тому числі легковий автомобіль марки «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , не зареєстровані за жодною військовою частиною.

Під час проведення перевірки, згідно інформації Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» встановлено, що 18.08.2022 о 05 год. 12 хв. через пункт пропуску пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 , ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги, транспортний засіб «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , країна реєстрації - Італія, отримувачем зазначена військова частина НОМЕР_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).

Відповідно до інформації, яка надана Закарпатською митницею встановлено, що 18.08.2022 року при ввезенні на митну територію України транспортного засобу «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , ОСОБА_1 подав Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями), у якій, зокрема, у графі «Отримувач/Recipient вказано «військова частина НОМЕР_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 », у графі «Вид допомоги /Type of assistance» вказано «автомобіль FIAT DUCATO, VIN НОМЕР_3 ».

18.08.2025, з метою підтвердження чи спростування факту отримання даного транспортного засобу, Південною митницею направлено запит до Військової частини НОМЕР_5 ( лист № 7.16-2/20-02/8.2/2314).

20.08.2025 до Південної митниці надійшла відповідь Військової частини НОМЕР_5 (лист вхід. № 3041/8.2/7.16-2-20), згідно якої встановлено, що в/ч НОМЕР_5 , а також військовослужбовці цієї військової частини транспортний засіб «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 , не отримували, громадянин ОСОБА_2 їм не знайомий та не відомий. Крім того, до свого листа Військова частина НОМЕР_5 надіслала копію Клопотання від 10.08.2022 №572 до директора Ужгородської митниці на ввезення на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортного засобу марки FIAT DUCATO, VIN НОМЕР_3 .

21.08.2025, з метою з'ясування обставин видачі Клопотання від 10.08.2022 № 572, Південна митниця вдруге звернулася до Військової частини НОМЕР_5 (лист № 7.16-2/20-02/8.2/2350).

26.08.2025 на адресу Південної митниці надійшла відповідь Військової частини НОМЕР_5 (лист вхід. № 3084/8.217.16-1-2-20), з якої слідує наступне: у 2022 році командир Військової частини НОМЕР_5 ОСОБА_3 в Інтернеті знайшов контакт особи-волонтера, яка займалась перевезенням автомобілів на територію України з інших держав, попередньо по телефону домовився з нею та оформив Клопотання від 10.08.2022 № 572 до директора Ужгородської митниці на ввезення на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортного засобу «FIAT DUCATO», VIN НОМЕР_3 . Дане клопотання ОСОБА_3 було надіслано особі-волонтеру поштою та через мобільний застосунок, контактні дані особи-волонтера не збереглись. Через декілька днів після того як дане Клопотання було відправлено, представник Військової частини НОМЕР_5 намагався зв'язатись з собою-волонтером, якій направляли Клопотання, але результатів не було, дана особа не виходила на зв'язок.

На виклики Південної митниці (лист від 22.08.2025 № 7.16-2/20-02/10/2359 та від 17.09.2025 №7.16-2/20-02/10/2634) ОСОБА_1 не з'явився, жодних пояснень на адресу митниці не направив та причину своєї неявки не повідомив.

Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Південної митниці від 17.09.2025 № 15/15-01/2087 митна вартість товару «легковий автомобіль марка «FIAT», модель «DUCATO», VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номер та країна реєстрації - (IT) 47133T4, 2004 року виготовлення, об'єм/тип двигуна - 2.0 см/куб, тип бензиновий, код згідно УКТЗЕД 8703239013, становить 212 541,09 грн. та розмір митних платежів, які підлягали сплаті при ввезенні на митну територію України та митному оформленні в митному режимі «імпорт» даного транспортного засобу, станом на 18.08.2022 становить 134 859,08 грн. з яких: ввізне мито - 21 254,11 грн.; акцизний податок - 55 704,94 грн.; ПДВ - 57 900,03 грн.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , 18.08.2022 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів загальною сумою 134 859,08 грн., шляхом використання товару - транспортного засобу FIAT DUCATO, VIN НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , щодо якого було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

01.10.2025 за вказаним фактом відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0067/UA504000/2025 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.

Примірник протоколу про порушення митних правил № 0011/UA504000/2025, відповідно до вимог частини 9 та 10 статті 494 МК України, направлено поштовим відправленням з повідомленням про вручення (лист митниці від 02.10.2025 № 7.16-2/20-02/10/2803) ОСОБА_1 за наявною у митниці адресою його проживання, а саме: АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного вважаю що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати як вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України як заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

При застосуванні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення в умовах воєнного стану в Україні, пов'язаних із зазначенням неправдивих відомостей, необхідних для визначення митної вартості автомобіля, що призвело до неправомірного зменшення розміру сплати митних платежів на суму 134 859,08 грн.; також враховано особу правопорушника, який раніше до відповідальності за аналогічні правопорушення не притягувався,а його діями не завдано тяжких наслідків, у зв'язку з чим суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу.

Керуючись ст.ст. 266, 458, 483 Митного Кодексу України, ст.ст. 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, тобто у сумі 134 859 (сто тридцять чотири тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять) грн. 08 коп.

На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 гривень.

Грошові кошти у розмірі 665,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок № UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.

Строк пред'явлення постанови суду до виконання - 3 (три) місяці з дня її винесення.

Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.

Суддя Дірко І.І.