Постанова від 20.02.2026 по справі 308/18392/25

Справа № 308/18392/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2026 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Світлик О.М., за участю представника Закарпатської митниці - Селеша О.Я., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Державної митної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 18.07.2019, орган, що видав - 2101, за ст. 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 17.07.2025 №20/20-02-01/7/794 (вх. Закарпатської митниці від 17.07.2025 №14815/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 03.07.2025 №220/9/861.

Зазначеним листом Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомлено Державну митну службу України щодо не отримання вантажів гуманітарної допомоги, отримувачами яких є військові частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 .

Відповідно до п. 206 листа військової частини НОМЕР_2 від 31.05.2025 №12886 військовою частиною не отримано транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код: НОМЕР_6 . Зазначений транспортний засіб був ввезений на митну територію України у якості гуманітарної допомоги.

За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулося в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено, що 22.10.2022 о 23 год. 04 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код: НОМЕР_6 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи: свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_2 від 17.10.2022 №732/10 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою додатком до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_7 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль бувший у використанні «MITSUBISHI» № шасі НОМЕР_6 ».

Згідно з ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення

За змістом ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Частинами 6, 8 ст. 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 №174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544 та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 №241, не застосовуються.

Закарпатською митницею направлено лист-запрошення від 13.10.2025 №7.7-20/20-01/10/3745 ОСОБА_3 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України.

28.10.2025 Закарпатською митницею отримано від ОСОБА_4 лист-відповідь від 27.10.2025 (вх. митниці від 28.10.2025 №1226/10/20), у якому він зазначив, що вищевказаний автомобіль 22.10.2022 дійсно був ним ввезений на територію України в якості гуманітарної допомоги. Автомобіль він передав представнику військової частини НОМЕР_2 - ОСОБА_5 . Інформацію щодо не отримання військовою частиною НОМЕР_2 транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код НОМЕР_6 , він пояснює тим, що на момент ввезення автомобіля військова частина брала на облік лише транспортні засоби з 2014 року випуску. Будь-які інші документи, які підтверджували факт передачі зазначеного вище транспортного засобу ОСОБА_3 не надав.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 МК України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Згідно з інформацію, отриманою з мережі Інтернет - сайт: www.autoscout24.com., вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», 2004 року випуску, становить 5900 євро, що за курсом НБУ складало 211730,94 грн., розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу, становить 126988,32 грн., з яких ввізне мито - 21173,09 грн, акцизний податок - 49362,02 грн, ПДВ - 56453,21 грн.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 126988,32 грн.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вважає, що ОСОБА_6 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.

Захисник ОСОБА_7 - адвокат Крайниковець В.В. подав заперечення на протокол про порушення митних правил, у яких зазначив, що 22.10.2022 о 23 год. 04 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI PAJERO», VIN-код: НОМЕР_8 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу, ОСОБА_3 подав наступні документи: свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_2 від 17.10.2022 №732/10 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями). У подальшому, 25.10.2022 на підставі акту прийому-передачі транспортного засобу, ОСОБА_6 передав даний транспортний засіб ОСОБА_8 , який є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , на потреби Збройних Сил України без подальшого відшкодування вартості. Посилаючись на положення пункту 9-50 розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, захисник вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад події адміністративного правопорушення. Враховуючи викладене, просить звільнити від адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення ним порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України, а справу закрити. Захисник просить судові засідання провести без його участі та ухвалити рішення відповідно до наявних матеріалів у справі. До заперечень захисник додав сканкопії акту прийому-передачі від 25.10.2022, посвідчення НОМЕР_9 ОСОБА_9 та війського квитка ОСОБА_9 .

Заслухавши представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Частиною 1 ст. 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене вказує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Матеріалами справи встановлено, що 17.07.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 17.07.2025 №20/20-02-01/7/794 Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 03.07.2025 №220/9/861. Зазначеним листом Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомлено Державну митну службу України щодо не отримання вантажів гуманітарної допомоги, отримувачами яких є військові частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 . Відповідно до п. 206 листа військової частини НОМЕР_2 від 31.05.2025 №12886 військовою частиною не отримано транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код: НОМЕР_6 . Зазначений транспортний засіб був ввезений на митну територію України у якості гуманітарної допомоги. За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулося в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено, що 22.10.2022 о 23 год. 04 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код: НОМЕР_6 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи: свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_2 від 17.10.2022 №732/10 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою додатком до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями). Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_7 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль бувший у використанні «MITSUBISHI» № шасі НОМЕР_6 ».

Разом з тим, 25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» №4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:

«9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті».

Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

Встановлено, що 25.10.2022 на підставі акту прийому-передачі транспортного засобу ОСОБА_6 передав транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код: НОМЕР_6 , та технічний паспорт до нього ОСОБА_8 , який є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , на потреби Збройних Сил України без подальшого відшкодування вартості, що підтверджується сканкопіями акту прийому-передачі від 25.10.2022, посвідчення НОМЕР_9 ОСОБА_9 та війського квитка останнього.

Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вважаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Згідно зі ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі; 4) про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.

З огляду на викладене, справа про порушення митних правил за ст. 485 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.

Керуючись ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. 485, 527-529, п. 9-50 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень МК України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області О.М. Світлик