Справа № 216/1173/26
Провадження № 2/216/2432/26
про відмову у відкритті провадження
19 лютого 2026 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Суддя Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Онопченко Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з позовною заявою до Пенсійного фонду України, про зобов'язання вчинити певні дії, у якій просила визнати дії фахівців Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 незаконними; зобов'язати Пенсійний фонд України прийняти всі записи в трудовій книжці та всі вкладки до неї, як такі що відповідають дійсності та вимогам законодавства і врахувати їх під час визначення трудового стажу; зобов'язати Пенсійний фонд України визнати загальний страховий стаж 34 роки 9 місяців 19 днів відповідно до трудової книжки та в період роботи після 2003 року; зобов'язати Пенсійний фонд призначити пенсійні виплати з 01.11.2025 року (дата першого звернення до пенсійного фонду).
При вирішенні питання про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, виявлено, що позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв'язку з чим необхідно відмовити у відкритті провадження у справі.
Підстави, за наявності яких суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, визначені ч. 1 ст. 186 ЦПК України. Зокрема, п. 1 ч. 1 вказаної статті визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Отже між ОСОБА_1 та Пенсійного фондом України виник спір про перерахунок пенсії.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів ПФУ, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом ПФУ.
Відповідно до пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України. Управління Пенсійного фонду України підпорядковуються Пенсійному фонду України та безпосередньо відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України.
Основними завданнями управління Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом (пункт 3 вказаного Положення).
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими.
Такі спори, відповідно до ст. 19 ч. 1 п. 1) Кодексу адміністративного судочинства України відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Тому, заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а відтак у відкритті провадження слід відмовити відповідно і на підставі ст. 186 ч.1 п.1 ЦПК України.
Керуючись, ст.ст. 186, 259, 260 ЦПК України, суддя -
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Роз'яснити позивачу його право на звернення до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.
Суддя Ю.В.Онопченко