Справа № 947/291/26
Провадження № 1-кс/947/2402/26
19.02.2026 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого управління ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження №12020160250000233 від 16.04.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся слідчий слідчого управління ГУНП в Одеській області капітан поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020160250000233 від 16.04.2020 за ознаками скоєння кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України.
Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , за попередньої змовою з наразі невстановленими особами, розробили злочинний план із заволодіння правами на землю комунальної власності під виглядом її безоплатної приватизації громадянами.
Для цього окремі службові особи сільської ради та наразі їх невстановлені спільники підшукали документи (паспорти) громадян, яких умовили надати документи для формальної реєстрації на їх ім'я прав власності на земельні ділянки.
Від імені підшуканих осіб виготовили звернення про намір приватизації бажаного масиву земельних ділянок за межами населеного пункту, а також за рахунок коштів сільської ради замовили землевпорядну документацію про поділ земельної ділянки. За її рахунок виходячи із приписів п. б) ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, щодо норм безоплатної приватизації земель громадянами - для потреб ведення особистого селянського господарства, тобто до 2 га на кожну, сформовано 31 земельну ділянку.
Через заборону приватизації земель сільськогосподарського призначення, введену в дію з 07.04.2022 на період дії воєнного стану, а саме для конспірації протиправних дій та попередження їх викриття, до протоколу сесії від 01.02.2022, яка передувала повномасштабному вторгненню російської федерації в Україну і встановленню вказаної тимчасової заборони, до протоколу засідання сесії внесені завідомо недостовірні відомості про передачу у приватну власність 31 земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
У дійсності питання про передачу земельних ділянок у приватну власність на користь 31 особи не виносились на голосування, не приймались депутатами, не вносились до порядку денного вказаної сесії та не розглядались постійною депутатською комісію з земельних питань.
Згодом, вказані земельні ділянки формально зареєстровані на користь попередньо підшуканих підконтрольних осіб та усі відчужені на користь близької особи однієї з службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також кількох осіб наближених до власника сільськогосподарського підприємства, що використовувало землю на умовах оренди.
Після переоформлення прав власності всі земельні ділянки знову передані у користування того ж сільськогосподарського підприємства, що призвело до припинення фінансових надходжень до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_2 від орендної плати за землю, протиправної втрати прав на землю, а також до збагачення окремих службових осіб вказаної сільської ради за рахунок комунального майна.
Крім того, окремими службовими особами сільської ради реалізовані схеми із заволодіння правами на землю комунальної власності і в межах с. Маяки, які мають комерційну привабливість через вдале їх місце розташування.
Так під виглядом безоплатної приватизації земель житлової та громадської забудови (присадибних ділянок), а також земель рекреаційного призначення на узбережжі р. Дністр, у порушення вимог містобудівного та земельного законодавства відведено та згодом продано щонайменше 3 земельні ділянки, які попередньо також оформлені на підшуканих та близьких осіб до службовців ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зокрема Генеральним планом с. Маяки територія за рахунок якої сформовано та передано безоплатно у власність земельну ділянку для індивідуального дачного будівництва (категорія: землі рекреаційного призначення) віднесена до земель житлової та громадської забудови, а земельні ділянки, що фактично використовуються для облаштування місцевого ринку приватизовані, як присадибні ділянки, з переоформленням прав на них на осіб підконтрольних службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За інформацією УСБУ в Одеській області з комунальної власності у порушеннями містобудівного та земельного законодавства, незаконно вибули наступні земельні ділянки, а саме з кадастровим номерами:
5121083900:01:003:0538 (1,9104га); 5121083900:01:003:0541 (1,8994га); 5121083900:01:003:0540 (1,9088га); 5121083900:01:003:0533 (1,9008га); 5121083900:01:003:0532 (1,9058га); 5121083900:01:003:0562 (1,9932га); 5121083900:01:003:0558 (1,9943га); 5121083900:01:003:0543 (1,9085га); 5121083900:01:003:0544 (1,9151га); 5121083900:01:003:0542 (1,9000га); 5121083900:01:003:0539 (1,8393га); 5121083900:01:003:0545 (1,9047га); 5121083900:01:003:0551 (1,7180га); 5121083900:01:003:0550 (1,7242га); 5121083900:01:003:0549 (1,7237га); 5121083900:01:003:0548 (1,7197га); 5121083900:01:003:0547 (1,7237га); 5121083900:01:003:0557 (1,9955га); 5121083900:01:003:0556 (1,9941га); 5121083900:01:003:0555 (1,9838га); 5121083900:01:003:0560 (1,9823га); 5121083900:01:003:0561 (1,9915га); 5121083900:01:003:0559 (1,9799га); 5121083900:01:003:0554 (1,9848га); 5121083900:01:003:0553 (1,9785га); 5121083900:01:003:0552 (1,9873га); 5121083900:01:003:0546 (1,8713га); 5121083900:01:003:0537 (1,8712га); 5121083900:01:003:0536 (1,8821га); 5121083900:01:003:0535 (1,8676га); 5121083900:01:003:0534 (1,8676га); 5121083900:02:002:1066 (0,0857га); 5121083900:01:002:0105 (0,500га); 5121083900:01:002:0106 (0,2001га).
Встановлено, 11.04.2023 на підставі рішення №23/100-VIIІ від 01.02.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 , державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 5121083900:01:003:0557 (площа 2 га) за громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_1 ). На підставі договору оренди від 25.04.2023 земельна ділянка передана у оренду СП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у вигляді ТОВ.
Для встановлення істини необхідно провести почеркознавчу експертизу, однак на допит в якості свідка та відібрання експериментальних зразків підпису ОСОБА_5 не з'явився.
Також встановлено, що ОСОБА_5 у період часу з 01.01.2011 по 01.09.2012 працював на підприємстві СП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ НОМЕР_2 , з 01.06.2021 по 01.07.2022 на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ЄДРПОУ НОМЕР_3 , де можуть зберігатись вільні зразки почерку та підпису, вказаної особи.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів будь-яких документів, що містять почерк та підпис ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 підписаних у період часу з 01.06.2021 по 01.07.2022 у кількості не менше 10 документів.
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання слідчий не з'явилась, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій вона просила розгляд клопотання проводити за її відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) юридична адреса: АДРЕСА_1 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання слідчого слідчого управління ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Зобов'язати ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), юридична адреса, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: АДРЕСА_1 , (або за місцем фактичного перебування на час воєнного стану) надати прокурорам групи прокурорів Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах управління) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , а також слідчим слідчої групи слідчому відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_13 , старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_14 , слідчому відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_15 , заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_16 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_17 - тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучити (здійснити виїмку) документів оригіналів будь-яких документів, що містять почерк та підпис ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 підписаних у період часу з 01.06.2021 по 01.07.2022 у кількості не менше 10 документів.
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) юридична адреса: АДРЕСА_1 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1