18 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/4201/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року (суддя Рищенко А.Ю.) у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,-
ФОП ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу № 077240 від 29 січня 2025 року.
Державною службою України з безпеки на транспорті подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що неналежно оформлені документи, які не мають юридичної сили, розглядаються як відсутність цього документу. Під час спірної перевірки була встановлена відсутність належно оформленої ТТН, що посадовими особами контролюючого розглядалося як відсутність цього документу.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, 22.12.2024 інспектором Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області було проведено рейдову перевірку транспортного засобу MAN (н/з НОМЕР_1 ) з причепом KOEGEL (н/з НОМЕР_2 ), що належить ФОП ОСОБА_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 .
За результатами перевірки складено Акт № 090873 від 22.12.2024, в якому зафіксовано порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». В акті зазначено: «під час перевезення вантажу перевізник не забезпечив водія оформленою товарно-транспортною накладною на вантаж». Відповідальність за вказане порушення передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 цього ж Закону.
При цьому в акті міститься посилання на ТТН №ОС000001818 від 22.12.2024, копія якої долучена до матеріалів справи.
На підставі вказаного акту, 29.01.2025 в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області було винесено оскаржувану постанову № 077240, якою на позивача накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 17 000,00 грн.
Не погодившись із вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженої постанови не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є, зокрема, для водія - товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж.
Абзацом 3 частини 1статті 60 Закону № 2344-III передбачено відповідальність для автомобільних перевізників за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як було встановлено судом першої інстанції, самим актом перевірки № 090873 було підтверджено, у водія на момент контрольного заходу була в наявності товарно-транспортна накладна № ОС000001818 від 22.12.2024.
Суд вірно встановив зі змісту самої ТТН наявність усіх обов'язкових реквізитів які вимагав при перевірці відповідач.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що оскільки документ був пред'явлений і крім того мав необхідні реквізити, склад вказаного правопорушення в діях позивача був відсутній.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 року у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш