18 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/15739/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року (суддя Калугіна Н.Є.) у справі за позовом Професійно-технічного училища №88 до Східного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО-ОВЕН КО» про визнання протиправним та скасування висновку, -
Професійно-технічне училище №88 звернулося з позовом до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати висновок Східного офісу Державної аудиторської служби України від 15 травня 2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-04-03-014071-a.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що висновки суду першої інстанції про відсутність порушень Замовником вимог пп. 3 п. 44 Особливостей не відповідають обставинам справи, позивач мав відхилити тендерну пропозицію через сам факи ненадання документів.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, 20 березня 2025 року позивачем оголошено публічну закупівлю - відкриті торги з особливостями «Послуги з вирощування, посів кукурудзи та комплексного обробітку ґрунту на площі 80,4194 га під урожай 2025 року» Код ДК 021:2015: 77110000-4 Послуги, пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції, Ідентифікатор закупівлі: UA-2025-03-20-014203-a.
За вказаною закупівлею було подано одну тендерну пропозицію від ТОВ «Агро-Овен Ко» код ЄДРПОУ 44581879 на суму 1 048 419,51 грн з ПДВ.
За результатами розгляду тендерної пропозиції та документації поданої Учасником, Уповноваженою особою Замовника було прийнято рішення про відхилення тендерної пропозиції Учасника відповідно до підпункту 2 пункту 41 Особливостей, з огляду на її невідповідність вимогам встановленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
Враховуючи відсутність інших тендерних пропозицій закупівля UA-2025-03-20- 014203-a визнана такою, що не відбулась.
03 квітня 2025 року позивачем знову оголошено публічну закупівлю -відкриті торги з особливостями «Послуги з вирощування, посів кукурудзи та комплексного обробітку ґрунту на площі 80,4194 га під урожай 2025 року» Код ДК 021:2015: 77110000-4 Послуги, пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції, Ідентифікатор закупівлі: UA-2025-04-03-014071-a.
За вказаною закупівлею також було подано одну тендерну пропозицію від ТОВ «Агро-Овен Ко» на суму 1 048 419,51 грн з ПДВ.
15 квітня 2025 року було опубліковане повідомлення на адресу переможця закупівлі про намір укласти договір про закупівлю UA-2025-04-03-014071- a.
21 квітня 2025 року за закупівлею № UA-2025-04-03-014071-a укладено договір № 2104, згідно якого учасник зобов'язується надати замовнику послуги за кодом ДК 021:2015-77110000-4 - Послуги пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції (Послуги з вирощування, посів кукурудзи та комплексного обробітку ґрунту на площі 80,4194 га під урожай 2025 року), а Замовник прийняти та оплатити їх (пункт 1.1. Договору) (копія Договору додається).
У відповідності до наказу від 25 квітня 2025 року № 99 Східним офісом Держаудитслужби проведено моніторинг процедури закупівлі: Ідентифікатор закупівлі: UA-2025-04-03-014071-a.
За результатами проведеного моніторингу, відповідачем складено висновок від 15.05.2025, згідно якого:
Предметом аналізу були питання: обрання процедури закупівлі, визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та Особливостям здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції станом на дату проведення торгів) (далі - Особливості), розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної документації та тендерній пропозиції переможця.
Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Професійно-технічного училища №88 (далі - Замовник) UA P-2025-04-01-008070-a, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи Замовника від 01.04.2025 протокол №12, реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття, тендерну пропозицію ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АГРО-ОВЕН КО» (далі - ТОВ «Агро-Овен Ко»), повідомлення про намір укласти договір від 15.04.2025, договір від 21.04.2025 №2104 на суму 1 048 419, 51 грн. з ПДВ, пояснення Замовника надані 01.05.2025 через електронну систему закупівель на запит Східного офісу Держаудитслужби від 29.04.2025.
Відповідно до абзацу 15 пункту 47 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації» та/ або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів. Розділом ІІ Додатку №2 до тендерної документації на закупівлю товару передбачено у строк, що не перевищує 4 (чотири дні) з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, переможець процедури закупівлі повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, і 12 пункту 47 Особливостей. Моніторингом установлено, що переможцем процедури закупівлі ТОВ «Агро-Овен Ко» не надано документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у пунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей у спосіб, зазначений в тендерній документації. Отже, відповідно до вимог підпункту 3 пункту 44 Особливостей тендерна пропозиція ТОВ «Агро-Овен Ко» підлягала відхиленню.
Висновок про наявність (із зазначенням переліку статей, пунктів нормативно-правових актів, що були порушені) або відсутність порушення (порушень) законодавства: За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції встановлено порушення підпункту 3 пункту 44 Особливостей. За результатами аналізу питання щодо обрання процедури закупівлі, визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Особливостям, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної документації та тендерній пропозиції - порушень не встановлено.
Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень): З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26. 01.1993 № 2939-XII, статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII Східний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку шляхом розірвання договору про закупівлю від 21.04.2025 №2104 та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів».
Не погоджуючись з даним висновком, позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що ненадання переможцем закупівлі цієї інформації саме на стадії укладення договору не спричинило викривлення результатів торгів та порушення бюджетних інтересів замовника, а зауваження відповідача носять суто формальний характер, та не є співмірними між виявленим порушенням та досягненням мети замовника у вигляді продовження освітнього процесу аграрного профтеху.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII, замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Згідно п. 43 Особливостей, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Відповідно до пункту 47 Особливостей, замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли:
1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо наймання на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі;
2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
4) суб'єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;
5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;
6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;
7) тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;
8) учасник процедури закупівлі визнаний в установленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;
9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів);
10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом);
11) учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України “Про санкції», крім випадку, коли активи такої особи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА;
12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.
Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.
У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб'єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених цим пунктом.
Як встановив суд першої інстанції, розділом II Додатку №2 до тендерної документації замовника (позивача) на закупівлю товару передбачено у строк, що не перевищує 4 (чотири дні) з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, переможець процедури закупівлі повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, і 12 пункту 47 Особливостей.
Також розділом II Додатку 2 до тендерної документації визначено перелік документів, що подаються учасником-переможцем процедури закупівлі після оприлюднення на веб-порталі повідомлення про намір укласти договір, а саме:
інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення із зазначенням дати формування витягу (підпункт 3 пункту 47 Особливостей);
витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність (наявність судимості) або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України щодо фізичної особи, яка є учасником процедури закупівлі (підпункт 5 пункту 47 Особливостей). Замовник перевіряє Витяг на офіційному сайті МВС за посиланням https: //vytiah.mvs.gov.ua/app/checkStatus;
витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України щодо фізичної особи, яка є учасником процедури закупівлі (підпункт 6 пункту 47 Особливостей). Замовник перевіряє Витяг на офіційному сайті МВС за посиланням https: //vytiah.mvs.gov.ua/app/checkStatus;
витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України щодо фізичної особи, яка є учасником процедури закупівлі (підпункт 12 пункту 47 Особливостей). Замовник перевіряє Витяг на офіційному сайті МВС за посиланням https: //vytiah.mvs.gov.ua/app/checkStatus.
15.04.2025 переможця закупівлі визначено ТОВ «Агро-Овен Ко».
21.04.2025 замовником оприлюднено повідомлення про намір укласти договір
Відповідач не заперечує факту надання учасником закупівлі - ТОВ «Агро-Овен Ко» документів, що передбачені пунктом 47 Особливостей під час проведення процедури закупівлі.
Відповідач зазначає, що учасником - переможцем вже на стадії укладання договору не надано документів шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, і 12 пункту 47 Особливостей.
Як встановлено судом першої інстанції, учасником публічної закупівлі - ТОВ «Агро-Овен Ко» у складі тендерної пропозиції, окрім запевнення про відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, було також надано:
«витяг про несудимість директора.pdf», «наказ директора.pdf», «Довідка щодо повноважень.pdf») були додані учасником закупівлі на етапі подання тендерної пропозиції.
інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.
Витяг з інформаційно-аналітичної системи МВС «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» був наданий ТОВ «Агро-Овен Ко» 03.04.2025.
Вказані документи надані шляхом їх оприлюднення у формі відкритих даних разом із тендерною пропозицією і пізніше.
Суд вірно встановив, що ТОВ «Агро-Овен Ко» було оприлюднено в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, чим фактично виконано вимоги законодавства, а станом на час визначення переможця, замовник мав всю необхідну інформацію, перевірити яку він був зобов'язаний, згідно ч. 1 ст. 17 Закону про публічні закупівлі.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що ненадання переможцем закупівлі цієї інформації саме на стадії укладення договору не спричинило викривлення результатів торгів та порушення бюджетних інтересів замовника, а зауваження відповідача носять суто формальний характер, та не є співмірними між виявленим порушенням та досягненням мети замовника у вигляді продовження освітнього процесу аграрного профтеху.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі за позовом Професійно-технічного училища №88 до Східного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО-ОВЕН КО» про визнання протиправним та скасування висновку залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 18 лютого 2026 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш