19 лютого 2026 року Чернігів Справа № 620/10423/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовий облік, як військовозобов'язаного;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити із військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення даних про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовому обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити дані про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі належного йому військового квитка, виданого 26.09.2000 ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме запису про його виключення з обліку у зв'язку із непридатністю за станом здоров'я до військової служби;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 правил військового обліку та щодо направлення звернення до поліції відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 відносно позивача;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 видалити дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 правил військового обліку та повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення його громадянина України, невійськовозобов'язаного ОСОБА_1 , відносно якого надсилалося звернення до поліції відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 20.12.2019 ІНФОРМАЦІЯ_5 він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби, тому вважає протиправними дії відповідача щодо взяття його на військовий облік, як військовозобов'язаного. Також зазначає, що він не був притягнутий відповідачем до адміністративної відповідальності на підставі частини третьої статті 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а тому відомості до Реєстру були внесені безпідставно.
Відповідачем було подано відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач пройшов медичний огляд 20.12.2019, то довідка ВЛК більше не чинна з 19.06.2020. Вказує, що у позивача та відповідача немає ні оригіналу, ні копії довідки ВЛК, без якої відсутні документальні підстави для виключення позивача з військового обліку. Зазначає, що оскільки позивач звернувся до відповідача у липні 2025 року, його виключення з військового обліку у цей період можливе лише після оформлення свідоцтва про хворобу, що підлягає перевірці та затвердженню ВЛК обласного ТЦК та СП.
У поданій до суду відповіді на відзив позивач просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до копії військового квитка позивача серії НОМЕР_1 , виданого 26.09.2000 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 08.09.2010 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби у мирний час.
20.12.2019 ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку військовозобов'язаних за графою II ст. 54А розладу хвороб (наказом МО України № 402 від 14.08.2008 (а.с. 50-зворот)
03.06.2022 позивач був знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що свідчить відповідна печатка на сторінці 22 військового квитка позивача (а.с. 52-зворт).
Згідно інформації з додатку «Резерв+» станом на 14.08.2025 позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний, постанова ВЛК - непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час (дата ВЛК - 08.09.2000) (а.с. 22-23).
Зі змісту наданої відповідачем інформації з ЄДРПВР вбачається, що 30.07.2025 відповідачем скасовано електронне подання до Чернігівського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області від 29.07.2025 за № Е3016305 (підстава подання - не проходження (відмова від проходження) ВЛК) (а.с. 36).
15.08.2025 позивач направив до відповідача заяву в якій просив видалити з Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення ним правил військового обліку та його розшук, у зв'язку із відсутності події та складу адміністративного правопорушення; повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення громадянина України, невійськовозобов'язаного ОСОБА_1 , відносно якого надсилалося звернення до поліції (а.с. 32-34).
Листом від 21.08.2025 № 10/4817 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача, що ним не виконано вимоги пункту 2 розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальні виплати» від 21.03.2024 № 3621-ІХ, а саме: громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Також зазначено, що функціональні можливості Реєстру не дозволяють службовим особам територіального центру комплектування та соціальної підтримки скасувати звернення до органу національної поліції про встановлення місця перебування, затримання та доставлення. Підставою для такої дії є протокол про адміністративне правопорушення або постанова про притягнення до адміністративної відповідальності (а.с. 36).
Позивач вважаючи дії відповідача стосовно змін його військово-облікових даних протиправними звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Положеннями частини першої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232) закріплено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2232 військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232).
Частиною першою статті 2 Закону № 2232 встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом 2 частини другої статті 2 Закону № 2232 проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Пунктом 2 частини першої статті 37 Закону № 2232 (в редакції до 18.05.2024) встановлено, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу (абзац восьмий).
Згідно із статтею 27 Закону № 2232 (в редакції до 18.05.2024) запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Запас військовозобов'язаних поділяється на першу і другу категорії.
До запасу першої категорії належать військовозобов'язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.
До запасу другої категорії належать військовозобов'язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.
Військовозобов'язані, зараховані до запасу другої категорії, у разі здобуття під час перебування в запасі або служби у військовому резерві військово-облікової спеціальності переводяться до запасу першої категорії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX, який набув чинності 18.05.2024, внесено зміни до Закону № 2232.
Пунктом 2 частини першої статті 37 Закону № 2232 визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
З аналізу викладених норм слідує, що законодавець відокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку». При цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.
За встановленими обставинами, позивач не був виключений з військового обліку, а був знятий з нього (наказ МО України № 402), про що у військовому квитку проставлена відповідна відмітка про зняття з військового обліку.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 затверджено «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення № 402).
Пунктом 1.2 розділу I Положення № 402 встановлено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби військовозобов'язаних.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд військовозобов'язаних; визначення ступеня придатності до військової служби.
Відповідно до пункту 2.1 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Позивачем не надано суду доказів на підтвердження факту визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку у встановленому законом порядку, зокрема, рішення штатної військово-лікарської комісії (ВЛК), довідки ВЛК або свідоцтва про хворобу.
Законом України «Про внесення змін до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 12.02.2025 № 4235-IX, пункт 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (Відомості Верховної Ради України, 2024 року, № 22, ст. 196) викладено в наступній редакції:
« 2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».
В даному випадку, позивача було знято з військового обліку, а не виключено з нього, тому законом передбачена можливість повторного взяття позивача на облік, як військовозобов'язаного.
Також, враховуючи вказані обставини, відповідачем правомірно скасовано електронне подання до Чернігівського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області від 29.07.2025 за № Е3016305 про оголошення позивача у розшук у зв'язку з не проходженням ВЛК.
Зазначене вище свідчить про безпідставність доводів позивача про порушення відповідачем вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.02.2026.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ