Рішення від 19.02.2026 по справі 600/2843/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/2843/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецького обласного центру зайнятості в особі Чернівецької філії про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Чернівецького обласного центру зайнятості в особі Чернівецької філії (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості у наданні клопотання до територіального органу Пенсійного фонду України щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком достроково;

- зобов'язати Чернівецьку філію Чернівецького обласного центру зайнятості видати ОСОБА_1 клопотання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо призначення пенсії за віком, яке передбачене пунктом 31 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 792 від 19.09.2018.

В обґрунтування позовних вимог вона зазначила, що її загальний страховий стаж складає понад 30 років, до досягнення пенсійного віку їй залишилось менше півтора роки, тому вона набула право на достроковий вихід на пенсію відповідно п. 6 ч.1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), однак відповідачем у видачі клопотання про достроковий вихід на пенсію відмовлено з посиланням на повторну відмову від підходящої роботи. Позивач зазначає, що відповідач підміняє якісні критерії підходящої роботи, оскільки запропонована робота не відповідає критеріям підходящої роботи. У зв'язку з викладеним просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позов, відповідно до змісту якого заперечує проти задоволення позову. Вказує, що протягом 7 днів перебування на обліку позивача, ОСОБА_1 було запропоновано ряд вакантних посад відповідно до її рівня освіти. Водночас на момент звернення з клопотанням про достроковий вихід на пенсію, позивач двічі відмовилась від підходящої роботи. У зв'язку з викладеним просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.

30.04.2025 ОСОБА_1 звільнено з ТОВ "Фірма офіцерів запасу України "Кондор-Пласт" у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників за п.1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України).

02.05.2025 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про надання статусу безробітного.

02.05.2025 р. позивачу надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 03.05.2025 р. Виплату допомоги відкладено по 30.05.2025 р. у зв'язку з наданням компенсаційних виплат.

У відповідності до наданих документів позивач здобула повну загальну середню освіту та володіє значним досвідом роботи за різними спеціальностями, а саме: товарознавець (1 рік), оператор служби руху (17 років), диспетчер (4 роки), директор комерційний (6 років), директор (начальник, інший керівник) підприємства (7 років ), а також нетривалі періоди (менше місяця) на посадах менеджера та продавця.

Враховуючи отриману освіту гр. ОСОБА_1 та її досвід роботи, фахівцем Філії здійснено пошук підходящої роботи відповідно до ст.46 Закону -1.

Протягом 7-ми днів перебування на обліку у Філії гр. ОСОБА_1 запропоновано ряд вакантних посад відповідно до її рівня освіти, а також набутого досвіду роботи, з них:

1. Менеджер (управитель) із збуту (направлення видано 02.05.2025 р.) - дане вакантне місце зайняте;

2. Менеджер (управитель) із збуту (направлення видано 02.05.2025р.) - дане вакантне місце зайняте;

3. Службовець на складі (направлення видано 06.05.2025 р.) (Багатопрофільний ліцей) - відмовлено роботодавцем;

4. Менеджер (управитель) із збуту (направлення видано 05.05.2025 р.) (Чернівецька філія ПАТ "Укртелеком") - відмовлено роботодавцем;

5. Соціальний робітник (направлення видано 06.05.2025 р.) (Чернівецький КЦ "Турбота") - відмовлено роботодавцем;

6. Продавець непродовольчих товарів (направлення видано 05.05.25 р.) (Чернівецька філія ТОВ «Епіцентр К», розмір з/п 18600,00 грн., функціональні обов'язки: консультація покупців, продаж товару, викладка товару, оформлення вітрин). У направленні зазначеної вакансії, роботодавцем поставлено відмітку про відмову особі у працевлаштуванні, у зв'язку з тим, що останній не відповідає графік роботи;

7. Продавець-консультант (направлення видано 08.05.2025 р.) (ФОП ОСОБА_2 , розмір з/п 20000,00 грн. функціональні обов'язки: надавати консультацію клієнтам, підбирати та надавати поради у виборі ламінату. Навчання проводиться на робочому місці). Від даного направлення гр. ОСОБА_1 відмовилась в усному порядку, аргументуючи це значною відстанню до місця роботи (вул. Калинівська, м. Чернівці);

8. Оператор пральних машин (направлення видано 07.05.2025 р.) (КП "Дирекція з ОМСВТГ", розмір з/п 8000,00 грн. функціональні обов'язки: приймання, прання, сушка та видача білизни, вимоги до кандидата: повна загальна середня освіта, без досвіду роботи).

9. Помічник вихователя (направлення видано 07.05.2025 р.) (ЗДО № 20, з/п 9000,00 грн.. функціональні обов'язки: підтримка чистоти та порядку в груповому приміщенні, допомога у проведенні навчально-виховного процесу, контроль за дотриманням режиму дня, організація прогулянок та дозвілля дітей, вимоги до кандидата: повна загальна середня освіта, без досвіду роботи).

10. Помічник вихователя (направлення видано 08.05.2025р.) (ЗДО № 33 "Щаслива малеча", розмір з/п 10192,60 грн., функціональні обов'язки - робота в групі, вимоги до кандидата: повна загальна середня освіта, без досвіду роботи).

11. Прибиральник службових приміщень (направлення видано 07.05.2025р.) (ДП "Чернівцітурист", розмір з/п 9700,00 грн., функціональні обов'язки: прибирання номерів готелю, контроль за виконанням завдань з прибирання номерів іншими покоївками. Робота позмінно, доба через дві, вимоги до кандидата: повна загальна середня освіта, без досвіду роботи).

08.05.2025 р. ОСОБА_1 звернулась із заявою до відповідача про надання клопотання до Пенсійного фонду України, щодо дострокового виходу на пенсію.

20.05.2025 позивач повторно звернулась із заявою до відповідача про надання клопотання до Пенсійного фонду України, щодо дострокового виходу на пенсію.

22.05.2025 р. відповідач листом повідомив що підстав для видачі клопотання до Пенсійного фонду України не має.

Вважаючи дії відповідача протиправним, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 .

За змістом статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років/

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.

Абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Відповідно до частини 1, 2 статті 49 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VI особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.

Відповідно до ст. 44 Закону №1058-IV звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Приписами статті 46 Закону № 5067-VI визначення поняття підходящої роботи для безробітного.

Підходящою для безробітного вважається робота, яка одночасно:

1) відповідає його освіті, професії/професіям (спеціальності/спеціальностям), кваліфікації, а також набутому особою за період своєї трудової діяльності досвіду роботи. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (професією відповідної групи за наявності навичок), спеціальністю, кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці;

2) враховує транспортну доступність, встановлену розпорядженням голови місцевої державної адміністрації або рішенням виконавчого органу відповідної ради. Підходящою вважається робота, якщо час та відстань проїзду до місця роботи (в один бік), де організоване щоденне транспортне сполучення, для безробітних, які працевлаштовуються на умовах:

- повного робочого часу - не перевищує півтори години та 60 кілометрів;

- неповного робочого часу - не перевищує однієї години та 40 кілометрів;

3) відповідає рівню заробітної плати залежно від тривалості безробіття. Під час підбору підходящої роботи враховується заробітна плата у розмірі:

- не нижче розміру заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) за останнім місцем роботи (служби), а для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного, - протягом 90 календарних днів з дня надання статусу зареєстрованого безробітного;

-60 відсотків розміру заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) за останнім місцем роботи (служби) - для осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного з 91-го по 180-й календарний день;

- мінімальної заробітної плати для роботи на умовах повного робочого часу (дня) для осіб, які:

- перебувають у статусі безробітного понад 180 календарних днів;

- бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більш як 12 місяців) перерви;

- здійснюють пошук роботи вперше;

- перебуваючи у статусі зареєстрованого безробітного, отримали нову професію за направленням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (за отриманою новою професією).

Для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу, підходящою вважається робота, яка не потребує професійної підготовки або робота, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці.

Особам, які бажають відновити трудову діяльність після перерви тривалістю, що перевищує 12 місяців, підходящою вважається робота, яку вони виконували за останнім місцем роботи (служби), або робота за здобутими раніше професіями (спеціальностями), або робота з проходженням попередньої перепідготовки за новою професією (спеціальністю) та/або підвищення кваліфікації за направленням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, з урахуванням потреби ринку праці.

Підбір підходящої роботи здійснюється кар'єрним радником серед вакансій, поданих роботодавцем відповідно до пункту 11 частини четвертої статті 50 цього Закону, а також актуальних вакансій, отриманих з інших джерел (зокрема з інформаційних ресурсів з пошуку роботи) та включених до Єдиної інформаційно-аналітичної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Підбір підходящої роботи для осіб з інвалідністю здійснюється з урахуванням положень Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Робота не може вважатися підходящою, якщо:

- роботодавцем не створені умови для перевезення до місця роботи у разі відсутності транспортної доступності та/або не забезпечено місцем проживання, зокрема шляхом компенсації повністю або частково вартості таких витрат;

- умови праці не відповідають правилам і нормам, встановленим законодавством про працю та охорону праці, у тому числі якщо на запропонованому місці роботи порушуються встановлені законом строки виплати заробітної плати;

- умови праці на запропонованому місці роботи не відповідають стану здоров'я особи, підтвердженому медичною довідкою.

Для особи, позбавленої права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю у передбачених законом випадках, підходящою вважається робота, що відповідає її професії (спеціальності), набутому досвіду роботи з урахуванням таких обмежень.

Підбір підходящої роботи не обмежується межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій особа зареєстрована як безробітна чи звернулася для пошуку роботи.

Без згоди особи їй не може пропонуватися робота, яка потребує зміни місця проживання або місця перебування.

Зареєстровані безробітні можуть залучатися до оплачуваних громадських робіт за їх згодою.

Абзацами 18 -20 пункту 5-2 розділу ХІ Закону № 5067-VI передбачено, що підходящою для безробітного та особи, яка шукає роботу, вважається робота, яка:

1) відповідає його (її) освіті, професії/професіям (спеціальності/спеціальностям), кваліфікації, а також набутому особою за період своєї трудової діяльності досвіду роботи;

2) не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки або робота, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці.

Судом встановлено, що позивачу по суті відмовлено в поданні клопотання про призначення дострокової пенсії у зв'язку з відмовою позивача від запропонованої підходящої роботи, а саме :

помічник вихователя (направлення видано 07.05.2025 р.) (ЗДО № 20, з/п 9000,00 грн.. функціональні обов'язки: підтримка чистоти та порядку в груповому приміщенні, допомога у проведенні навчально-виховного процесу, контроль за дотриманням режиму дня, організація прогулянок та дозвілля дітей, вимоги до кандидата: повна загальна середня освіта, без досвіду роботи);

помічник вихователя (направлення видано 08.05.2025р.) (ЗДО № 33 "Щаслива малеча", розмір з/п 10192,60 грн., функціональні обов'язки - робота в групі, вимоги до кандидата: повна загальна середня освіта, без досвіду роботи).

Суд звертає увагу, що частиною 4 ст. 46 та абзацами 18 - 20 пункту 5-2 розділу ХІ Закону № 5067-VI визначено вичерпний перелік поняття підходящої роботи та поняття роботи, яка не може вважатися підходящою.

Водночас, як встановлено матеріалами справи, позивач відмовився від вказаних робіт. Дане підтверджується, зокрема актом про відмову від отримання направлення від працевлаштування від 08.05.2025 в ЗДО № 33 "Щаслива Малеча", а також актом про відмову від отримання направлення від працевлаштування від 07.05.2025 в ЗДО № 20 КП "Дирекція з ОМСВТГ".

Суд не бере до уваги доводи позивача, що вказана робота є непідходящими за кваліфікацією та досвідом, оскільки вказане спростовується, як вже було зазначено, ч. 4 ст. 46 та абзацами 18 - 20 пункту 5-2 розділу ХІ Закону № 5067-VI.

Отже, відповідач, відмовляючи у видачі клопотання про призначення пенсії за віком, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, виходячи з меж позовних вимог, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Стосовно розподілу судових витрат.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Чернівецький обласний центр зайнятості в особі Чернівецької філії (вул. Університетська, 31, м. Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 05392708).

Суддя І.В. Маренич